gebelikte ev temizliği nasıl yapıyorsunuz?

bende kendi temizliğimi kendim yapıyorum eşimle iş yapamam ben karışır herşeye aman kalsın ben yaparım

.ben 3 senenin sonunda bebek sahibi olabildim.okadar kanamalar vs atlattım ki..hastanelerden cıkamadım.buna rağmen işimi kendim yaptım.ve de eşin senin 9 ay umrunda değilse demek ki hiç umrunda olmamış.sen sırf bebeklerin için eşini umrunda olmaktan çıkarıyorsan diyecek hiç bir lafım yok.ozaman bu yaklaşımla anlarım seni.ha ikiz ha tek bebek..ne farkeder?hepimizin ortak bir canı yokmu içimizde taşıdığımız?hepsi değerli.benim demek istediğim hiçbirşeyi anlamamışsın.benim için eşim cocuğumdan bile daha değerli.neden mi?çünkü 3 yıl boyunca beni destekleyen,cocuğum olmadığı halde hıçkırıklarla ağladığım zamanlar bana hep moral veren benim yanımda olan oydu.onu cocuğum için arka plana atamam.benim anlatmak istediğim bu.yaklaşımımı beğenmemen inan umrumda bile değil..:1closedeyes:

özellikle kanamalı olan bir gebelikte eğilip kalkmak çamaşır suyu gibi kimyasalları kullanmak çok yanlış geldi.Ya da benim doktorum pimpirikli olabilir, ağır bir şey kaldırma diye uyardı.Dip köşe temizlik denilen şeyde bu olmadan temizlik mümkün değil(koltuğu çekmek altını silmek, halıları kaldırma, silmek, cam silmek, su dolu kova taşımak, vsvs)
Herşeyden önce bebeğinizi düşünün derim.Eşinizi arka plana atmayın ancak yardım isteyin.Koca koca kove, elektrik süpürgesi taşımak yerine rica etseniz daha doğru olur.Kimseye zarar vermez bu.

Ben çalışıyorum, zaten eve o şekilde destek oluyorum ve eve gelen kadına bütçe ayırabiliyorum(böylelikle ev tertemiz oluyor bir yemek yapmak kalıyor bana) .Ama ev hanımı olsam eşimden yardım rica ederdim dip köşe temizlik için.
Eşim bu ricamı arka plana atılmak olarak görmezdi sanırım.

Son düzenleme:
önce biraz sakin ol ve eşime ne kadar değer verdiğimle ilgili yorum yapma istersen çünkü beni tanımıyorsun.bak dikkat edersen ben senin aile hayatınla ilgili yorum yapmadım,sadece temizlik konusunda yorum yaptım.bende 3 seneden sonra hamile kaldım,tüp bebekle.yani seni ve yaşadıklarını çok iyi anlıyorum.ama bane dersenki eşin mi bebeklerin mi,hiç düşünmeden bebeklerimi seçerim.işte bu yüzden anlayış farkımız var seninle.ayrıca ikiz yada tek farkını bilmen gerekiyor.ikizlerde erken doğum riski yüksek.o yüzden dahada dikkatli olmam gerekiyor.şimdi ne demek istediğimi anlatabilmişimdir İnşallah.sen temizlik yapmana devam et,bende eşimle birlikte ortak temizlik yapmaya.ama lütfen kimsenin özel hayatıyla ilgilide konuşma.

ben bu yoruma çok katıldım.Herkesin farklı alışkanlıkları farklı öncelikleri var.O demiş ben eşimden yardım alırım.Çoğul gebelik gerçekten zor ve zahmetli bir süreç.İnşallah tam zamanında sağlıklı sıhhatli bebeklerinize kavuşursunuz.

Başkası kendi yapar, yapmaktan zevk alır hatta öyle deşarj olur, kiminin eşi yardıma gönüllüdür, bir başkasının eşi bebeğimize bişey olucak eğilip kalkma diye eve yardımcı getirir.
Herkesin durumu anlayışı farklı böyle agresif tutumlar sergilememek lazım.

Ben çalışmadığım halde eşim bana her zaman yardım eder.Bi ara kardeşim gelmişti, düşük tehlikem vardı.Ama artık iyiyiz, birde şu mide bulantıları olmasa. boshayallersmile

bende şimdilik kendim yapıyorum ama artık zorlanmaya başladım yakında kocamla yapmaya başlarım!!artık o süpürür ben silerim işler çabucak bitmiş olur.. vereliniortak

ben bu yoruma çok katıldım.Herkesin farklı alışkanlıkları farklı öncelikleri var.O demiş ben eşimden yardım alırım.Çoğul gebelik gerçekten zor ve zahmetli bir süreç.İnşallah tam zamanında sağlıklı sıhhatli bebeklerinize kavuşursunuz.

Başkası kendi yapar, yapmaktan zevk alır hatta öyle deşarj olur, kiminin eşi yardıma gönüllüdür, bir başkasının eşi bebeğimize bişey olucak eğilip kalkma diye eve yardımcı getirir.

bende size katılıyorum ve ikiz gebeliğin daha teehlikeli olduğunu biliyorum.arkadaş agresif davranmış azcık olabilir ama çoğunlukta eşler yardımcı olmuşlar hamilelere.gerçekten çok hoşuma gitti..

gunluk temizligi ve yemeklerimi kendim yapiyorum yerleri viledayla siliyorum ama zemuszemus .. ayrintili temizlik icin yardimci ablamizi cagiriyoruz. ama onu bile bilerek erteliyorum ki kendim yapiim iyice salmayim kendimi diye.. ayrica kimyasal falan filan cok da takmiyorum ben ... nelere ne kimyasallara magruz kaliyoruz butun gun.. makyaj da yapmayalim o zmn tam olsun. buyut gobusleri popolari otur :hulya:

valla bende ne zaman kendimi yorsam kanamam oldu doktorum da kesinlikle yorulmamı yasakladı. eşim de sıkı sıkı tembihledi, sabahları yürüyüşe çıkıyordum ona bile izin vermiyor eşim. temizliğe annem geliyor kabaca yapıyor, eşim de yardımcı oluyor ikisinden de allah razı olsun. ama bu benim hiç içime sinmiyor açıkçası yavaş yavaş oda oda ufaktan başlamayı düşünüyorum bende işlere. ayda bir de kadın getiricem doğuma kadar artık. eşlerin bu konuda anlayışlı olmaları çok güzel bir şey, bardağını alıp kaldırmayanlar var.:eek:lmaz:

Temizliği hep kendim yapmaya çalıştım. Arada bir eşim sildi süpürdü. Ama büyük temizlik yapmadım uzun zamandır. Camlarım kapılarım dolaplarım berbat. Dursun öyle hiç umurumda değil. Doğuma yakın annem gelecek inşallah onunla beraber yaparız veya bir kadın ayarlarız o yapar. Eşim bulaşık konusunda çok iyidir:) 1 ben yıkarsam 2 o yıkar. Evimizi yeni aldık ve mutfağa henüz bulaşık makinasını koyamıyoruz. Bu yüzden bana kıyamıyor aşkım. Allah herkese böyle anlayışlı kocalar nasip etsin.

valla kızlar benimde karnım çok büyük daha 5 aylık olmama rağmen. normalde çok hızlı hareket eden biriyim ve tembelliğede hiç alışkın değilim. hiç dayanamıyorum tozlu bir evde oturmaya. işler bitincede hemen yatağa uzanıp bebeğimi dinliyorum. bebeğime zarar vermekten çok korkuyorum ama pis bir evdede oturmam imkansız

çok garip değilmi..acaba diyorum eskiden büyüklerimiz ne yapıyorlardı.o soğuk havalarada çamaşırları ve bulaşıkları elle yıkamak,evin işini yüklenmek ve bunları karnında cocuğuyla yapmak.ve bizim bahsettiğimiz seye bakın.evin temizliğinden bahsediyoruz.herşey bitti, bir o kaldı.yani ben sahsen evimin işini yapamayacak kadar acizsem,peki neden evlendim?yok kimyasallar yok detarjanlar...biliyorsunuz belki ama bunlar hamilelik dışında da zararlı şeyler..peki ne yapmalıyım.kocam benim ve bebeğim için çalışıp işten eve yorgun argın dönerken ben ona:
-kocacığım bir temizliğe el atıver'mi diyeceğim.ve bir tek tatil günü olan pazarını temizlikle zehirmi edeceğim?ben bunu kocama yapamam sahsen.şimdiye kadar nasıl temizliğimi kendim yaptıysam hamile kaldığım günden beri hala kendim yapıyorum.

canım kızma ama ben bunda biraz kıskançlık hissettim. yoksa senin eşinde benimki gibi hiçbirşeye elini sürmüyormu.hamilelikte okadar eziyet çekiyoruz azıcık iş yaparlarsa ellerine yapışmaz eminim.hem ben kendi adıma konuşayım birilerine hizmetçilik yapmak için evlenmedim.:eek:lmaz:tabiki herkesin fikirlerine saygılıyom yine.herkes mutlu olduğu şeyi yapmalı.eşimin bana yardımcı olması bana değer verdiği anlamına geliyor bence.

önce biraz sakin ol ve eşime ne kadar değer verdiğimle ilgili yorum yapma istersen çünkü beni tanımıyorsun.bak dikkat edersen ben senin aile hayatınla ilgili yorum yapmadım,sadece temizlik konusunda yorum yaptım.bende 3 seneden sonra hamile kaldım,tüp bebekle.yani seni ve yaşadıklarını çok iyi anlıyorum.ama bane dersenki eşin mi bebeklerin mi,hiç düşünmeden bebeklerimi seçerim.işte bu yüzden anlayış farkımız var seninle.ayrıca ikiz yada tek farkını bilmen gerekiyor.ikizlerde erken doğum riski yüksek.o yüzden dahada dikkatli olmam gerekiyor.şimdi ne demek istediğimi anlatabilmişimdir İnşallah.sen temizlik yapmana devam et,bende eşimle birlikte ortak temizlik yapmaya.ama lütfen kimsenin özel hayatıyla ilgilide konuşma.

sakinim ben.rahat ol.ben senin eşine ne kadar değer verdiğinle ilgili bir yorum yapmadım.iyi okumamışsın demek yazdığım şuydu:
-sen eşini 9 ay umrunda olmaktan cıkarıyorsan diyecek birşeyim yok,ozaman bu yaklasımla anlarım seni.bu sence bir yorum mu?sen kendin demişsin benim eşim 9 ay boyunca umrumda değil diye.bunu sen yazdın bu senin yorumun.benimde düşük riskim var elbette ki eşimde bana kıyamaz.bunu tartışmıyoruz burda.eşimizin ilgisinden yada alakasından.ben diyorum ki,eşime kıyamam.eşimin beni düşünmemesinden değil,benim eşime olan düşüncemden.aramızdaki tek fark bu aslında.

canım kızma ama ben bunda biraz kıskançlık hissettim. yoksa senin eşinde benimki gibi hiçbirşeye elini sürmüyormu.hamilelikte okadar eziyet çekiyoruz azıcık iş yaparlarsa ellerine yapışmaz eminim.hem ben kendi adıma konuşayım birilerine hizmetçilik yapmak için evlenmedim.:eek:lmaz:tabiki herkesin fikirlerine saygılıyom yine.herkes mutlu olduğu şeyi yapmalı.eşimin bana yardımcı olması bana değer verdiği anlamına geliyor bence.

neyin kıskançlığından bahsediyosun anlayamadım.eşimin bana yardım etmememe konusundan mı?allah aşkına,ben ve eşim 3 yıl boyunca bebek özlemi cektik.sence benim eşim bebeğini kaybetmeyi göze alabilirmi,kıyabilirmi?ben düşük tehlikesi geçirdiğim dönemlerde hastanedeyken cocuk gibi o baktı bana.ne annem nede bir başkası.sadece o vardı yanımda.tamam ozaman bebeğimiz düşecek diye oturalım bırakılım kocalarımız yapsın işi.burda eşimizin alakasından bahsetmiyoruz,benim düşüncem farklı,herkesin düşüncesi farklı.

özellikle kanamalı olan bir gebelikte eğilip kalkmak çamaşır suyu gibi kimyasalları kullanmak çok yanlış geldi.Ya da benim doktorum pimpirikli olabilir, ağır bir şey kaldırma diye uyardı.Dip köşe temizlik denilen şeyde bu olmadan temizlik mümkün değil(koltuğu çekmek altını silmek, halıları kaldırma, silmek, cam silmek, su dolu kova taşımak, vsvs)
Herşeyden önce bebeğinizi düşünün derim.Eşinizi arka plana atmayın ancak yardım isteyin.Koca koca kove, elektrik süpürgesi taşımak yerine rica etseniz daha doğru olur.Kimseye zarar vermez bu.

Ben çalışıyorum, zaten eve o şekilde destek oluyorum ve eve gelen kadına bütçe ayırabiliyorum(böylelikle ev tertemiz oluyor bir yemek yapmak kalıyor bana) .Ama ev hanımı olsam eşimden yardım rica ederdim dip köşe temizlik için.
Eşim bu ricamı arka plana atılmak olarak görmezdi sanırım.

9 ay boyunca kanamalı bir gebelikten bahsediyorsan haşa,diyecek bir lafım yok ozaman.

benim yazdıklarımdan agresiflik durumunu nerden cıkardın.bende herkes gibi bir yorum yazdım,kendi düşüncemi yazdım.bu benim düşüncem.kimseyi irdelemiyorum,

gunluk temizligi ve yemeklerimi kendim yapiyorum yerleri viledayla siliyorum ama zemuszemus .. ayrintili temizlik icin yardimci ablamizi cagiriyoruz. ama onu bile bilerek erteliyorum ki kendim yapiim iyice salmayim kendimi diye.. ayrica kimyasal falan filan cok da takmiyorum ben ... nelere ne kimyasallara magruz kaliyoruz butun gun.. makyaj da yapmayalim o zmn tam olsun. buyut gobusleri popolari otur :hulya:

çok doğru söylemişsin.kimyasallar konusunda aynı fikirdeyiz

kimyasallar konusuna gelirsek, bir çamaşır suyunu solumakla kafamıza sürdüğümüz şampuan bir değil.normal zamanda bile cilde temas edilmemesi gereken bir şeyden bahsediyoruz.
Makyaj içinse ucuz markalar kullanmaktan, gereksiz kozmetikten kaçınmak lazım, 9 ay bir insan pekala allık ve fondoteni kısabilir.Ben çoğu zaman bir eyeliner bir maskara kullanıyorum.Allık gibi parfüm gibi zararlı kozmetiği özel durumlar hariç iptal etmek en güzeli.
Saç için özel bakımları, bioxinleri şunları bunları da rafa kaldırmak gerekiyormuş.
Abartmamak lazım tabi ama kısabildiğimiz kadar kısarsak kozmetiği bence iyi olur.Saç boyamamak da yapılan bir tavizdir.
Ha ben bunlarsız çok bakımsız görünüyorum diyorsanız çirkin hissediyorsanız o ayrı, kadının mutlu hissetmesi de lazım.

Ev işi yapmayıp bel popo genişletmeye de katılmıyorum, hamileler için özel egzersizler var(yoga ve pilateste mesela), ağır kaldırmadan zorlamadan.Zaten ev temizleyerek formda kalınsaydı en fit kadın türk kadını olurdu.

kimyasallar konusuna gelirsek, bir çamaşır suyunu solumakla kafamıza sürdüğümüz şampuan bir değil.normal zamanda bile cilde temas edilmemesi gereken bir şeyden bahsediyoruz.
Makyaj içinse ucuz markalar kullanmaktan, gereksiz kozmetikten kaçınmak lazım, 9 ay bir insan pekala allık ve fondoteni kısabilir.Ben çoğu zaman bir eyeliner bir maskara kullanıyorum.Allık gibi parfüm gibi zararlı kozmetiği özel durumlar hariç iptal etmek en güzeli.
Saç için özel bakımları, bioxinleri şunları bunları da rafa kaldırmak gerekiyormuş.
Abartmamak lazım tabi ama kısabildiğimiz kadar kısarsak kozmetiği bence iyi olur.Saç boyamamak da yapılan bir tavizdir.
Ha ben bunlarsız çok bakımsız görünüyorum diyorsanız çirkin hissediyorsanız o ayrı, kadının mutlu hissetmesi de lazım.

Ev işi yapmayıp bel popo genişletmeye de katılmıyorum, hamileler için özel egzersizler var(yoga ve pilateste mesela), ağır kaldırmadan zorlamadan.Zaten ev temizleyerek formda kalınsaydı en fit kadın türk kadını olurdu.

Arkadasım son cumlene bayıldım gercekten harıka bı tespıt yapmıssındelikafadulden

Benımde hamılelıgın baslarında esım yaptı bıkac defa ev temızlıgı ama benım ıcıme sınmıyodu cunku mecbur kalmayınca yapmıyodu yanı ev ıyıce berbat olana kadar.Normalde de ev fılan toplar mutfakta bıseylerın ucundan tutar saolsun.ama sırf ben hamıleyım dıye her hafta temızlık yapıyım demez.Ben bu aralar kendımı ıyı hıssedıyorum o yuzden kendım yapıyorum dınlene dınlene cunku fazla ayakta kalınca belım agrıyo.son zamanlarda ben de kadın almak ıstıyorum eve cunku bende calısan bır ınsanım ama esım eve bı yabancı almaya cok karsı napıcam bılmıyorum.fisfisfis

hahahaaa alkışlıyorum!

sakinim ben.rahat ol.ben senin eşine ne kadar değer verdiğinle ilgili bir yorum yapmadım.iyi okumamışsın demek yazdığım şuydu:
-sen eşini 9 ay umrunda olmaktan cıkarıyorsan diyecek birşeyim yok,ozaman bu yaklasımla anlarım seni.bu sence bir yorum mu?sen kendin demişsin benim eşim 9 ay boyunca umrumda değil diye.bunu sen yazdın bu senin yorumun.benimde düşük riskim var elbette ki eşimde bana kıyamaz.bunu tartışmıyoruz burda.eşimizin ilgisinden yada alakasından.ben diyorum ki,eşime kıyamam.eşimin beni düşünmemesinden değil,benim eşime olan düşüncemden.aramızdaki tek fark bu aslında.

"ve de eşin senin 9 ay umrunda değilse demek ki hiç umrunda olmamış.sen sırf bebeklerin için eşini umrunda olmaktan çıkarıyorsan diyecek hiç bir lafım yok."

bu bir yorum değil mi?ve eşime verdiğim değerle ilgili bir yorum..çok agresif bir tutum çerisindesin canım,senin yorumuna katılmayan herkese çok sert cevaplar vermişsin.burda konuşuyoruz,tartışmıyoruz.ben senin yorumunu yanlış bulurum,sen benimkini u ço doğal.ama bu kadar sert olma lütfen.ne senin eşin nede ana verdiği değer bizi ilgilendirmez.konumuz temizlik ve eşlerimizin yardımı.hepi bu..Allah bebeğini sağlıkla kucağına almayı Nasip Etsin İnşallah.

X