Geçmeyen ağrının sonu kanal tedavisi mi?

fiyonaprensesolan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2021
559
1.270
29
Arkadaşlar merhaba, 1-2 aydır dişçi yollarındayım hep. Çok fazla çürüğüm vardı hepsine dolgu yapıldı yaklaşık 13-14 tane.
Eksik diş için de köprü yapılacak. Diş kesimi yapıldı, prova yapıldı takılmasını bekliyorum.

Ancak sağ alt köpek dişinin yanındaki diş önce sızlamaya, sonra soğuk yiyeceklere aşırı tepki vermeye başlamıştı. Salata bile yiyemiyordum malzemeler dolaptan çıkarılıp yapıldıysa öyle söyleyeyim. Sıcağa o kadar duyarlı değildi ama yine normal sayılmazdı.

Doktora sordum film çekmeden muayene etti bi problem gözükmüyor tuzlu suyla gargara yap, geçmezse kanal yapılır başka yapacak bi şey yok dedi.

Bugün dişe dokunsam ağrıyor.
Dişlerimi sıkmam imkansız hatta gece uyurken bi ara dişler birbirine değmiş ve zıplayarak uyandım resmen.
Yemek yiyemiyorum çünkü o dişe temas ettiğinde inanılmaz ağrıyor.

Sorum şu, film çekmeden kanal tedavisi kararını verdi doktor ve bu güvenilir gelmedi.
Ya dolguda sorun varsa dedim hayır dolguda sorun yok dedi.

Başka doktora gitsem dolgu bu sefer bu doktor yapılan işlemden anlayacak başkasına gittiğimi, ve takılmamış köprüm var sonra sıkıntı çıkarır diye korkuyorum.

Doktora güvenip yarın kanal için randevu almalı mıyım? Ağrı kesici ile bile geçmiyor bu ağrı..

3 sene diş bölümünde çalışan biriyim ve bu tip şikayetler evet dolgu kaynaklı değil tamamen sinirlerle alakalı ve sonu kaçınılmaz kanal tedavisi oluyor… Zaten filmi gerek görmez işleme başlamadan önce periapikal röntgen çeker ve kaç kanallı olduğunu tespit edip kanala başlar. Geciktirmeyin o ağrı bi ara geçer ama yine zıplar ihmal etmeyin derim. Geçmiş olsun

X