Geleceğim hakkında fikirlerinize ihtiyacım var!!! Çok kararsızım.

Tercih danışmanlığı komisyonlarından faydalanabilirsiniz eminim hiçbiri geri çevirmeyecektir sizi. Rehberlik araştırma merkezinden de yardımcı olabilirler. İlle de tanıdık ve çevrenizde olmasına gerk yok. Seçenekleri, ihtimalleri daha net görebilmenizi sağlar.
Bu sene sınav ve puan sistemi çok değiştiği için yanlış yönlendirmek istemediğimden bir şey diyemiyorum ben de ortaokulda görev yapıyorum ve yks ye hakim değilim yeterince.
Öğretmenliklerde atanma durumunu da mutlaka değerlendirin. Bu açıdan okul öncesi ve özel eğitim bana Türkçe öğretmenliğine göre daha mantıklı geldi. Üversiteye giriş yaptıktan sonra durumunuzu anlattığınızda onlar da size ellerinden gelen yardımı yapacaktır diye düşünüyorum. Eşinizin tayin isteyebilmesi için bir süre birbiribizden uzak kalmayı göze alabilmeniz lazım. Bulunduğum okulda birkaç tane çift vardı sözleşmeli öğretmenlik denen şey yüzünden ayrı düşen. :KK43:
İstanbuldan nerdeyse her yere uçuş var artık sık sık birbirinizi görebilirsiniz yine de.
Tercih danisma komisyonlarına nasil ulaşabilrm acaba?

simdiki durumunuzu düşünmeniz gerek ama okuduktan sonra 4 yilim heba olmus demeyin. ileride onu daha acik olan bolum bence okul oncesi. isterseniz acikogretimden bitirip ailenizden ayri kalmadan tayin durumunu dusunmeden evinizden okuyabilirsiniz. illa ki örgün egitim almak istiyorsaniz o zaman madem anneniz cocigunuza bakacak esiniz de destek olduktan sonra hayallerinizin pesinden gidin. turkce ogretmwblighi icin kpss den inanin cok yuksek almaniz lazim bu bir sure sonra dusundugunuzden daha da yipratici olabilir.okuloncesi icin yozgata gelmek ne kadar beklentilerinizi karsilar esinizle irtibatiniz nasil olur bunu en iyi siz bilirsiniz iyi dusunmek gerek..
Haklisnz bende bu yuzden okuloncesi istiyorum. Açıköğretim de 2 yillik var 4 yillik yok ama bu yil istanbul unv. Çocuk gelişimi programi acacakmis uzaktan egitim ama formasyonla ugrascam ustune..,eger gelirse orgun dusundum

Arkadasım hevesini kırmsk istemem ana gerçekçi olarak yaklasayım. Şu yasında kpss den 85 olmuyor. İnan heryıl anlama kapasiten daha da düşecek. 34 te hem kpss dğz oturum hem de eğitim bilimlerinden gireceksin. Türkçe öğretmeni ayrıca çok az alınıyor. Şindi kpssyi kazanamıyorsan o zaman bınun 100 misli daha zor olacak. Ama kazanırum ben calışırım diyorsan şimdi otur düzgünce çalışmanı tavsiye ederim.
Okul öncesine gelince...
Üniv mezunu okul öncesi nasıl atanıyor bilmiyorum ama en yakın arkadasım özelde ana okulu öpeetmeni gatta yöneticilik de ysptı. Alacağın maas asgari ücret. Sabahın köründe gelirsin çünkü çalısan anneler işe gitmeden bırakmak zorundalar, akşamın yarısında gidersin. Anne işten çıkar. Çocugunu alır. Sabah 7 akşam 7. Pestilin çıkar özelde.
Arkadasım bıraktı. Yaxın eve gelmesi 20:30 u buluyordu. Kışın hava aydınlanmadan yola çıkıyordu.
Yozgat mı hendek mi dersen hendek. Tuzla zaten istenbul çıkışı. 1.5 saatte gider gelirsin.
Ama bence sen kpss calış.
Kpss den okul oncesi 75 ile ataniyor tabi egtm bilimleri ve varsa alan sinavina da gircem ama ortalamasi 75.. su an 80 e kadar geliyorm ama ustune cikmak cok zor bi de duz memurluk icin 2 yilda bir oluyor sınav. Yeni girdim kpss ye ve yine 85 ustu gelmez ve 2020 kpss ye iki yil var. Ozel sektor her sekilde zor. Marketlerde calismaktansa öğretmenlik yaparım diye dusundum ama nasip bakalm

İstanbul üniversitesi açıköğretim 4 yıllık çocuk gelişimi bolumb açmış ikinci üniversite kapsamında öğrenci aliyor ayrıca kendi puanınızla tercih yapabilirsiniz sonra da formasyon alırsınız hem siz hem çocuğunuz rahat eder ailecek sıkıntınız olmaz

Kpss den kaç yıl uğraşıp 85 alamadığınızı yazmışsınız. Okulu bitirdikten sonra da kpss ye hazirlanmak zorundasınız ayrıca 4 yıl universiteyle evinizden ayri kaldıktan sonra atamaların sadece doğu illerine yapıldığını ve şu anda sözleşmeli ogretmenlerin( yanlış bilmiyorsam) 4 yıl eş durumu tayini yapamadığını da hesaba katarsak gerçekten zor bir durum. Belki eşiniz yanınıza gelebilirse sizin için iyi olur.
Umutsuz olmayalım eş durumu kısmı gelecekte değişir belki her şey degisiyor sürekli. Benim tavsiyem istanbuldaki ogretmenlikler tutuyorsa orayı yazın. Tutmuyorsa 4 yıl düzensiz bir hayattansa 1 sene daha sınava hazırlanın derim.
80 ustune cikmak zorluyor beni kpss de ama 77 aldim en son. O puani okuloncesi mezunu olarak alsaydim atanrdim tabi egtm blmleri ve alan sınavını hesaba katmadim ama onlarda o civarda gelir ortalama.. ogretmenlik olsa daha bi hirs yapar calisirdim bi de 2019 da okul öncesi tamamen zorunlu olacak diyorlar belki fazla yukselmez tabanlar ya da dusedeblr 4 sene zarfinda diye dusundum. Atanamasam kreslerde calisirm diye düşündüm ama Uzaga gitmeye bende sicak bakamiyorum kararsizim hala... bu arada atanrsam esim benim yanima tayin ister ya da bi sure ucretsiz izne cikar

Türkçe öğretmenliği atsmadi zor.Alim az.Giren aday cok.Cocuguniz var.Esinizden ayrilmak var.Hepsinin bilincindesiniz..Tavsiyem karar vermek için ,neyin hakkinizda hayırlı olduğunu anlamak için istihare namazı na yatın.İstihare namazı sunnettir.Detayli bilgi internette n bakabilirsiniz.
Tskr edrrm

İstanbul üniversitesi açıköğretim 4 yıllık çocuk gelişimi bolumb açmış ikinci üniversite kapsamında öğrenci aliyor ayrıca kendi puanınızla tercih yapabilirsiniz sonra da formasyon alırsınız hem siz hem çocuğunuz rahat eder ailecek sıkıntınız olmaz
Onuda düşünüyorum... ama cocuk gelişimi ogr devletin anaokullarinda çalışamıyor kiz mslk liselerinde bolum dersine giriyo diye duymuştum. Ozel kreslerde çalışıyorlar tabi

Tercih danisma komisyonlarına nasil ulaşabilrm acaba?
Benim çalıştığım ilde belirli okullarda komisyonlar oluşturulmuştu. İstanbul'da tam olarak nasıldır bilemiyorum. İnternette şöyle bir yazı buldum bakarken.
https://www.ibb.istanbul/News/Detail/34885

http://etilerotml.meb.k12.tr/icerikler/2017-2018-yks-tercih-danismanligi-komisyonu_5227026.html

Size yakın olan Rehberlik Araştırma Merkezini ya da Milli Eğitimi arayıp da öğrenebilirsiniz sanırım komisyonların yerleribi.

Çalışma alanı çok genişmiş ben de iki yıllık çocuk gelişimi okuyunca ogrendim Emniyet hastane vs vs çok daha fazla değerlendirmek icin iyi fırsat bence

Kesinlikle devam edin ve bence yozgat daha mantıklı çünkü mezun olduktan sonra ataması ve is bulunması kolay olan bi bölüm sizin için daha rahat olur. 4 yıl sonra atama süreci başlayacak. Birde söyle bi durum var bi dönem eşiniz olmayacak ocak ayındaki eş durumu atmasında eşiniz yanınıza gelebilir.
Ilerde pişman olmamak için devam

Atansam bi sure esimsonra ucretsiz izne cikar sonrada tayin isterdi keske atansam o gunleri goreblrmym bilmiyorum... bende bugunoyle aksam dusundum zor olcak benbeb yakinlarda bakayım olmadi uzak gelirse dondurcam esim tayini cikarinca okucam. İkinci öğr olursa esim öğlen okuldan 3 te gelince ben cocugu bırakır okula giderdim ya da dediginiz gibi hocalarla konussam :KK43: acaba kabul ederler mi keske etseler
Kabul etmemeleri için hiçbir sebep yok
Devlet üniversitelerinde okuyup çalışan neredeyse herkes bazı derslerin ikinci öğretimine girer.
Zaten üniversitede sınıflar iyi ihtimalle 50 kişi, kötü ihtimalle 120
Hoca için bir eksik bir fazla önemli olmaz. Farkında bile olmaz. Konuşmanız sadece yoklama için olur.
Ama merak etme, bu şekilde okuyan bir sürü insan var. En fazla kıllıkta nirvana, egosu tavan bir hoca kabul etmez. onun dışında kabul edilmemesi için bir neden yok.
Bol şans diliyorum

Benim de aklıma ilk Okan üniversitesi geldi, ben de Kocaeli'ndeyim ikinci öğretim olsa örgün okumak isterdim
Az önce sitesine baktım özel eğitim öğretmenliği de var biraz burs alırsınız ne biliyim başarı bursları da oluyor ya da ilk sene ders notları yüksek olursa devlete yatay geçiş yaparsınız
Ya da çocuk gelişimi okuyup üstüne DGS ile tamamlarsınız biliyorum DGS ile daha zor ve uzun olur süreç ama sıfırdan bir düzen kurmaktansa, başka alternatifleri de değerlendirin derim
Bir de psikoloji/PDR gibi bölümleri düşünmez misiniz? Benim bir arkadaşım psikoloji okudu ama senelerdir öğretmenlik yapıyor sanırım şu an PDR yüksek lisansa başladı
Başka öğretmenlik branşlarını düşünmez misiniz?

Haklisnz bende bu yuzden okuloncesi istiyorum. Açıköğretim de 2 yillik var 4 yillik yok ama bu yil istanbul unv. Çocuk gelişimi programi acacakmis uzaktan egitim ama formasyonla ugrascam ustune..,eger gelirse orgun dusundum
Ben de şimdi merak edip Auzef sitesine bakmıştım yorumları okumadan
Çocuk gelişimi 4 yıllık açılıyormuş sanırım tıklayınca açılmadı detayları
Aslında çocuk gelişimcisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda çalışabiliyor atama açısından daha avantajlı olabilir
Ya da üstüne yüksek lisansla pedagog olunabilir
Öğretmenlik çok güzel bir meslek ama olaya devlette öğretmenlik olarak bakarsanız zorlanabilirsiniz (hevesinizi kırmak için demiyorum başka alternatifleri de düşünün diye yazıyorum ve emin olun pedagoga da ihtiyaç çok ülkemizde)

bundan 8 10 yil once vardi ben hala var saniyordum..4 yillik okul oncesi ogretmenligi

Yozgata hic gittiniz mi? Orada yasayabilecek misiniz?
Bu da onemli.

Acikcasi ben ogretmen olmak icin annemin ve cocugumun duzenini bozup yozgata gidene kadar bir sene daha calisir ve istanbulda bir yer kazanirdim. Hatta tuzladaysaniz gunluk gidip gelecek yerleri de dusunebilirsiniz. Kocaeli gibi.

Kabul etmemeleri için hiçbir sebep yok
Devlet üniversitelerinde okuyup çalışan neredeyse herkes bazı derslerin ikinci öğretimine girer.
Zaten üniversitede sınıflar iyi ihtimalle 50 kişi, kötü ihtimalle 120
Hoca için bir eksik bir fazla önemli olmaz. Farkında bile olmaz. Konuşmanız sadece yoklama için olur.
Ama merak etme, bu şekilde okuyan bir sürü insan var. En fazla kıllıkta nirvana, egosu tavan bir hoca kabul etmez. onun dışında kabul edilmemesi için bir neden yok.
Bol şans diliyorum
Cok tskr ederm. Ben orgun iki yillik okumustum daha once o zaman hocalar devamsizlik konusunda cok katiydi. Acaba yazmadan once okulu arayip sorsam olur mu :) devamsızlık konusunu

Benim de aklıma ilk Okan üniversitesi geldi, ben de Kocaeli'ndeyim ikinci öğretim olsa örgün okumak isterdim
Az önce sitesine baktım özel eğitim öğretmenliği de var biraz burs alırsınız ne biliyim başarı bursları da oluyor ya da ilk sene ders notları yüksek olursa devlete yatay geçiş yaparsınız
Ya da çocuk gelişimi okuyup üstüne DGS ile tamamlarsınız biliyorum DGS ile daha zor ve uzun olur süreç ama sıfırdan bir düzen kurmaktansa, başka alternatifleri de değerlendirin derim
Bir de psikoloji/PDR gibi bölümleri düşünmez misiniz? Benim bir arkadaşım psikoloji okudu ama senelerdir öğretmenlik yapıyor sanırım şu an PDR yüksek lisansa başladı
Başka öğretmenlik branşlarını düşünmez misiniz?
Arastircam sagolun

X