Gizli Narsist kurbanıyım

Bu yaşadığım olayi her yerde paylaşıyorum.Okuyan herkes paylaşabilir.İnsallah her yere yayılır da masum insanlara iyi niyetli insanlara bir faydam dokunur..
Gelelim hikayeme..Hayatımdaki T.K ( gizli narsist ) adlı kendisi öğretmen!!! olan kişinin
özel ilişkilerinde hayatındaki kişiye yaşattıklarından yola çıkarak çok fazla araştırma yaptım çok uzman dinledim.Dehşete kapıldım duyduklarım ve okuduklarım karşısında. meğer ben nasıl bir oyunun içindeymişim . meğer sevdiğim adam beni nasıl bir insan haline dönüştürmeye çalışıyormuş.işin içinden çıkamayınca deli gibi araştırma yaptim.okudum izledim danıştım..hem de gunlerce.artık gercegi goruyorum.Hayatımda gizli narsist biri varmış.İşte yaşadığım bazı olaylar :
Ne zaman tartışsak ( tartışmalarımızın temelinde onun benden esirgediği ilişkisel sorumluluklardan dolayı kendimi hep kötü hissetmek vardı) konuyu hep saptırıp dagitiyordu. İçimden" ne alaka ya ben neyden bahsediyorum o ne diyor " derdim meğer narsistin konuyu dağıtmaktaki amacı haksızken kendini kurtarmakmış .çünkü benim haklı olduğumu aslında o da biliyormuş. Üzüntülerimi kırgınlıklarımı en insani beklentilerimi dile getirdiğimde " öf sıkıldım hep aynı şeyler hep aynı konular " derdi. Bu cümleyi birebir bir uzmandan duyduğumda şok olmuştum.Öyle derlermiş meğer.. Ne söylersem söyleyeyim hep ya bir başkası suçluydu ya bir mazeret vardı ya da ben suçluydum.%100 haklı olduğum bir konuda bile öyle manipülasyon yapiyormuş ki kendimden şüphe duyuyormuşum. Acaba ben mi abartıyorum acaba ben çok mu hassasım diye düşünürdüm, kendimi sorgulardım. Meğerse " çok abartıyorsun " cümlesi yine bir narsist cümlesiymiş. Amacı bana kendimi kötü hissettirmek beni çelişkide bırakmakmış. Güven zedeleyen şüpheli davranışlarda defalarca bulundu.Ben ona hicbir zaman tam olarak güvenemedim. Bunları sorduğumda ya da sorguladığımda " bana hiç güvenmiyorsun " derdi..bu da onların kullandığı bir cümleymiş meğer..oyle gizli aldatirmis ki anlamak imkansiza yakinmis. narsist insan hayatındaki kadını çıldırtırmış.onu çileden çıkartırmış. dengesini kaybettirirmiş .sonra da " işte sen böyle birisin şu haline bak vb .." diyerek manipüle edermiş. birebir aynılarını yaşadım. Ona bir şeylerin doğrusunu ve nasil olmasi gerektigini beni nelerin üzüp kırdığını anlatacağım diye kendi kendimi yedim." Sen zeki bir insansın beni nasıl anlamıyorsun derdim". Her şeyi 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi tek tek tane tane anlattım.Beni üzen kıran yıpratan ne varsa tek tek defalarca söyledim.meğer taşı suluyormuşum. Zamanla depresyona girdim.psikoloğa başladım. Psikologla her ayrintiyi paylasiyordum.Biliyorsunuz psikologlar bazı şeyleri bilseler bile bu insan şöyle böyle uzak dur vb..seyleri pek soylemezler.Başka teknikleri vardir ama benim psikologum sana iyi gelmiyor, tutarsizca davraniyor demisti.keşke beni daha açıkça uyarsaydı.Hep duygumla mantığım arasında kaldım. bu dengeyi hiçbir zaman oturtturamadım çünkü bu dengeyi o bozuyormuş zaten. ben onu düzeltmeye çalışırken o benim dengemi bozuyormuş. Bazen öyle davranışları öyle söylemleri oluyordu ki " ben seninle dans edemem sen neler düşünüyorsun bunları nasıl düşünebiliyorsun" derdim. Onun gözünde kim oldugumu bile tam olarak bilemedim.Ona sık sık ben kankan erkek arkadasin normal arkadasin degilim derdim.çünkü ne seviyor gibiydi ne sevmiyor gibiydi.O tutarsızlıgı zaten hissedersiniz.Beni hep soru işaretleriyle başbaşa bırakıyordu..sen " surpriz yumurtasin " derdim ona... çünkü her an canımı sıkacak bir durum yaşatabilirdi.her an her sey olabilirdi.buz üstünde yürümek gibi birseydi onunla ilişkim.hep tedirginlik hep kaygi hep emin olamamak....1 yılda 10 yıl yaşlandığımı hissediyordum. bunu ona da söyledim. daha önce başıma gelmeyen bir oyunun içindeymişim. gerçeği görmemi bir şekilde engelliyormuş.Beni zayıf noktalarimdan vurmuş.Ben ben olmaktan çıkmıştım. İpler kopma noktasına geldiğinde de 1 en fazla 2 gün rol yapıp sonrasında yine aynı kişi oluyordu.kandırılmıştım.çıkarları için kullanılmıştım.bir oyuncak gibi oynamıştı benimle. şimdiye kadar bana yaşattıklarını tek tek hatırlayıp yazacak olsam yüzlerce sayfa yazabilirim.
İşin içine girdikçe merak edip iyice araştırmaya başladım.Bilinçli mi bana böyle davranıyordu acaba... Evet bilinçli yaparlarmis..Çevreye karşı narsistliğini göstermez ama en yakınına hayati zehir ederlermis. empati yok pişmanlik yok suçluluk hissi yok vicdan azabı yok. Sadece günü kurtarmak için pişman olmuş gibi yaparlarmış.o da çok sıkışınca yapmacık özürler dilerdi. Ben merkezci olurlarmış. çıkarcılık odaklı düşünürlermiş, bencillermiş.benim narsistte cimrilik vardi bide.simit poğaça yesekte bir güzel bir yemek yesekte bir ikisi de karin doyuruyo derdi.evinde duzensiz olan adam paralarinin yönü ayni olacak sekilde cuzdanina koyardi.bunlar hayatindaki kişiye karşı çok ustaca akıl oyunu oynayan kişiler. disarda sevecen güleç anlayişli kibar sosyal çaliskan yardimsever fedakar imaji çizerlermis.ama özel ilişkide acımasızca seni üzerler. İlişki bittikten sonra bile geri dönerlermiş. bunun sebebi ise aynı döngüyü tekrar tekrar yaşatmakmış.Ne kadar korkunç değil mi .. Daha neler neler... gerçeği öğrendikçe yaşadığım şokları size anlatamam..her defasında" evet bana da oyle diyordu evet o da bana böyle davraniyordu " dedim içimden.sonra narsist insanlar neden narsist olurlar diye araştırdım. Bu bir hastalık değilmiş.bu kişilikle ilgili bir durummuş.tam olarak tedavisi yokmuş temelinde çocuklukta yaşadığı değer eksikliği ve sevgi eksikliği varmış. Aslında kendilerini hiç sevmezlermiş sadece diğer insanlardaki yansımalarını severlermiş. özgüvenli görünürlermiş ama hiç değillermiş. kendi iç dünyaları ile asla yüzleşmek istemezlermiş. Bir psikoloğun testi ile karşılaştım internette...narsist misiniz acaba konulu bir test.. hayatımdaki kişinin soruları nasıl cevaplayabileceğini düşünüp soruları onun adına cevapladım. Karşıma çıkan sonuç yine aynı. bir narsistle berabermişim. Bu soruları bir de kendim için yanıtlayayım dedim.. acaba haksızlık mı yapıyorum ona diye tekrar düşündüm.. aslında düşünmeme bile gerek yoktu yaşadığım her şey aynı kapıya çıkıyordu ama yine de o testi kendi adıma cevapladım. Bende nartistlik özellikler bulunmadığı çıktı.
Onun eski eşi olan Y. hanımı şimdi anlıyorum. Neler yaşadığını neler hissettigini neyle mücadele ettiğini şimdi anlayabiliyorum.Belki o hala sorguluyordur geçmişi ama nerden bilsin gizli narsist bir adamla ömür geçirdiğini.. Az buz zaman değil tam 10 yıl evli kalmislar..ustelik bir on yilda evlilik oncesi tanişma arkadaslik flört vs... Boşanmayi eski eşi istemis. Hatta boşanacakları gün büyük bir heyecanla " hadi çabuk gidelim geç kalacağız " demiş. Yani anlayacağınız kadıncağız onu hayatından çıkarabilmek için can atıyormuş. Benimle aynı şeyleri yaşamış. Sevilmediğini zannediyormuş degersiz hissediyormus vb..ona " eski eşin çok hakliymis ilgi sevgi sorumluluk saygi yoksa yürümez zaten " dediğimde " siz kadinlar tutturmussunuz bi ilgi de ilgi diye" derdi.Görmek istemesen de gercek bu. ilgisiz yürümez dedim kaç defa.Ona göre çok saçmaydı.Bir kızları olduğu için eski eşiyle iletişimlerinin kesilmemesi gerekiyordu. bu çok normal ve olmasi gereken bir durum ama ona yazdığı bir mesajı okuduğumda şimdi anlıyorum ki benimle birlikteyken bile onu manipüle etmeye çalışıyormuş.onu elinin altinda tutmaya çalisiyormus.zaten gizli narsist özel ilişkilerinde kapiyi asla tam olarak kapatmazmış..Bana aşkım diyen insan eski eşine " ben 1 kere aşık oldum o da karım olsun istedim, oldu" diye yazmıştı..Bu mantık dışı işi sorduğumda savunması şuydu : " onu sakinleştirmek suyuna gitmek vs...gibi şeyler saçmalamışti.neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. bu insanlar gerçekten sevmezlermiş arkadaşlar..bu insanlarin evlilik olsun sevgililik olsun tüm ilişkileri bitmeye mahkummuş.eninde sonunda bir yerde patlak verip ilişkileri bitecekmiş.yıllarca evli de kalabilirlermiş.yıllarca sevgili de kalabilirlermiş.Kadını tükettiklerinde o kadın ruhsal problemler yasamaya başladiginda( depresyon,kaygi ) koşarak kaçıyor bunlardan.kaçıyor ve şükrediyor.siz onun hayatinda nesiniz tam olarak bilemezsiniz.bunu zaten hissedersiniz.bir şey eksik der ruhunuz..beni seviyor diyemezsiniz kendinize...Eski eşini de bir ilişkisi varken bile oyununa çekmeye calisiyor onun kafasini kurcaliyormuş yani. Keşke onu uyarabilsem ama bu toplara girmek istemiyorum. Şaşırdığım bir sey daha vardi..o hep biten iliskilerinden sonra arkadas kalinabilecegini soylerdi ve eski kiz arkadaslariyla hala arkadas oldugunu soylerdi..megerse elimin altinda kalsın yarin öbürgün onlardan birini manipüle eder menfaatim için kullanırım demekmiş bu.Bense bunun tam tersini savunurdum.İlişki bitince arkadaş kalınmaz bu çok mantıksız derdim.Safiyane bir arkadaşlık asla yaşanamaz derdim.Bildiğiniz 1,5 yıl beni enayi yerine koymus arkadaslar.Onu taniyan herhangi birine bunlari anlatsam inanmaz cunku disarda güler yuzlu fedakar yardimsever anlayisli vs....bütün stratejileri özel hayatindaki kişi için geçerli...Bizim ilişkimiz bitti. bittiğinde değil de bittikten sonra onun bir gizli narsist olduğunu anladım. Onun hayatına bundan sonra girecek kadınlar umarım en başlarda gerçeği fark ederler çünkü bu insanlar cehennemi yaşatırlar. delirtirler. insanın ayarlarıyla oynarlar. kendinizi tanıyamaz hale gelirsiniz.Ben böyle değildim dersiniz.Ben nasıl bir ilişkinin içindeyim diye sorgularsınız..Bataklıkta çırpınırsınız çıkmak için ama nafile.. düzeltmek için uğraşırsınız ama düzelmek bir tarafa sizi çileden çıkarırlar. Bazen düşünürdüm ben ağlarken o nasıl bir dakika içinde uyuyabiliyor diye..uyur tabi..bu insanlar gerçek duygulari olmayan yazılımları kötü robot gibiler arkadaşlar..dışarda melekler ama..

Gelelim şimdiki duygularıma... O kadar kötü şeyler yaşadım ki ona karşı bir tarafım hala çok öfkeli.çünkü kendimi enayi yerine konulmuş gibi hissediyorum. Bir tarafımda ona acıyor ve onun için üzülüyor. Biliyorum şansını deneyecek beni arayacak beni bataklığına çekmek için uğraşacak. O gün geldiğinde ne yapacağımı bilmiyorum ama şu anda içimde olan tek istek artık her şeyin farkında olan biri olarak ona dersini vermek. Empati duyguları vicdan duygulari gelişmediği için onlara ders verme yolları biraz farklı. Bunun yollarıni da arastirip ogrendim.Sıra bana geldiğinde ben nasil ki fark etmeden onun batakligina saplanmışım o da benim hedeflediklerimi yaşayacak.tabi eli armut toplamaz böylelerinin...canları yanınca karalama,iftira,intikam vb..gibi kötü her türlü senaryoyu yaşatmak isterler...bu da benim gibiler için bir risk tabi...
Rabbime şükürler olsun ki gerçeği gördüm. İnsan gerçeği görünce duygusu da sevgisi de pek kalmıyor.yani bende öyle oldu.Sevmiyorum, özlemiyorum. Onunla birlikte olan kadinin asla mutlu bir hayatı olmayacak.Kendisi de kendi içinde zaten mutlu değil...uzuluyor muyum evet ama emegim sevgim fedakarligim iyi niyetim zamanım duygularim için..onun için degil tabiki..o sahte biriymiş zaten...bu insanlar çok tehlikeli arkadaşlar..asla değişmezler ama degismis gibi rol yapabilirler.onlari asla iyileştiremezsiniz.bakın asla diyorum.küçük bir ihtimal bile yok bu yuzden çözüm yolu aramayin boşuna.kendinizde suç aramayin.sizi zaten iyi niyetli fedakar affedici empat oldugunuz icin seçti.sizden kalite olarak çok çok aşağıda oldugunu zaten biliyor.bu yuzden sizin gibi kaliteli kisileri seçiyor.cunku kendi degersizligini sizinle kamufle etmek istiyor.sizin beyninizle oynuyor.hep belirsizlikte bırakıyor.nolur şüphe ettiginizde kendinizi sorguladiginizda yolunda gitmeyen birseyler biriktiginde işin içinden çıkamayıp çıldirma noktasina geldiginizde bir dakika deyin. narsist mi acaba diye arastirin.araştirin gizli narsistlerin özelliklerini.uzmanlardan dinleyin,okuyun.zaten duyduklariniz karsisinda şok olacaksınız.benim 1 yılım çöp oldu.ruhsal olarak tüketti.onun yüzünden yaptığım hatalar da varmış şimdi anlıyorum..bakin depresyon kaygi bozuklugu vs..bunlar tedavileri olan ve neredeyse herkesin yasadigi seyler ama bu oyle bir sey degil...bu çok çok daha kötü bir şey..başına gelenler beni anladilar zaten..O kisiyi çıkarın hayatinizdan başka yolu yok bunu da bilin.Kendi kendinize güçlenin onu ölmüş kabul edin asla iletisim kurmayin hatta engelleyin çünkü bir şekilde sizi tekrar tuzagina çekecektir.ne derse desin bakın ne derse desin ister hakaret etsin ister tam tersi melek gibi davransın sakın inanmayin ve savunmaya geçmeyin.asla tartismalari kazanamazsiniz.gerçeğin farkindadırlar aslinda ama oyle laf salatasi oyle akil oyunu yaparlarki gerçeği bile değiştirirler.siz artik mucadeleden yorulursunuz pes edersiniz.bunlar korkunç kişilikler arkadaşlar.yillariniz geçer siz depresyona girersiniz sinir krizleri gecirirsiniz ruh haliniz bozulur ama onlara hicbir sey olmaz.aksine zevk bile alirlar.bunlari sadece umursamamakla aldirmamakla yenersiniz.Sakin kalip kendinizden emin olup onun kışkırtmalarınangelmeyerek yenersiniz.Hırs yapip yenmeye de çalişmayin bence çünkü gercekten boşa kurek çekersiniz.Hayatinizdan çıkarın ve boylece ruhen bedenen çürüdüğünüz cehennemden çıkın.Göreceksiniz ilerde şükredeceksiniz. Bunlar kendi içlerinde değersizlik yaşayan, eşini sevgilisini tüketen, yoran ,aşırı yıpratan, tehlikeli insanlar.Bunlar düzelemeyen umutsuz vakalar.Boşuna yillariniz gitmesin.Umutsuz vakalar diyorum...ne kötü değil mi...çaresi yok ilaci yok...sanırım en kötü şey bu...Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.Allah boyle insanlara maruz kalanlara farkındalık sabır ve güç versin.Amin.
Ben senin yaşadıklarını çok iyi biliyorum çünkü başkasına farklı sana farklı davranırlar empati yok. Pişmanlık duygusu yok suçluluk duygusu yok..... Ama narsist ile hiç dinleme bunları insan yerine koyma en güzeli bu.... Kavga çıkartırsa da ben gidiyorum de çek git hiç uğraşma.... En doğru çözüm bu ben seni anlıyorum ben boşuna psikoloğa gitmedim....

Bende gizli narsit kurbanıyım tam okumadım ama.
1-kiskanctir
2-baskici,otoriter, hiçbir hatayı kabul etmez, seni suçlar, aşırı manipülatif, merhametsiz vs....
Hepsi var hepsi cehennem de yanar inşallah... El iyisi ev delisi... Allahım belaları asla hakkım helal değil şimdi bana yağ bal çekiyor. Canı cehenneme geriri de kurtulurum inşallah...... Ama bunların hakkından sadece benim gibiler gelir bunları hiç dinlemicen ve umursamaz davranıcan......
Ve kavga patırtı kütürtü çıkarırsa da ne halin varsa gör benden uzak dur diceksin yoksa bir gün elimde kalır... Bir gün bir narsist elimde kalıcak.... Ama bakalım ne zaman...
Allah korkum olmasa saçından tuttuğum gibi ittirir öldürürüm ama Allah dan korkuyorum...

X