Görünüşüm çelişkili mi hayata dair

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kendimden örnek verecek olursam 4 yıllık evliyim, sarı saçlıyım, açık giyiniyorum yalan yok. instagramıma baksanız farklı düşünebilirsiniz fakat alkol kullanmıyorum, namaz da kılmaya çalışıyorum. beni instagramdan gören bu kızın tek işi gücü gezmek eğlenmek der herhalde. ama çevrem dışındaki insanlar bilse ne bilmese ne, evli olduğum için böyle düşünüyorum. siz karşılaşacağınız erkekler için endişe ettiğinizden durumumuz farklı tabi. ama ben sırf kızıl saçlı ya da iki kez dekolteli abiye giydiği için erkeklerin de aşırı önyargılı olacağını düşünmüyorum açıkçası. yani tesettürlü olan kızlardan da gayet öpüşme vs bekliyorlar şu an :KK70: bilemedim..

Muhafazakar biriyle tanışmak istiyorsanız evet o zaman değişiklik yapabilirsiniz. Her muhafazakar da iyi değildir ama onu da aklınızda bulundurun, yakın zamanda ülkenin başına ne çorap ördüklerini ne hak yediklerini gördük. Hakkınızda hayırlısı olsun

Ten uyumundan haberim yokken 2 kişide olmuştu bu bana ve o aşiri uyumsuz kişileri öptüğümde plastik, cansiz mankeni öpsem böyle hissederdim diye tanimlamiştim. 👍
Gercekten insan boyle hissediyo. Ve bunu anlamanin tek.yolu yakinlik kurmak yoksa uzaktan bakarak tipe asik olmak kolay

sac rengiyle alakayi anlamakta zorlaniyorum. Heralde tr de yasamadigim icin. Tr de kizil sac davetkar mi kabul ediliyormus? Vah memleketim ne hale gelmis yahu uzuldum.

Ama neyse. Evet goruntunuz onemli. Insanlarsa ilk izlenim cok onemlidir. O ilk izlenimi yikmak seneler alir. O yuzden karsiya nasil mesaj vermek istiyorsaniz oyle davranin. Kiyafetleriniz asiri olmadigi surece cok onemli degil.

İnsanların size bakış açısına göre hayatınıza yön vermemenizi tavsiye ederim.
Çünkü insanlar hiç bir zaman mutlu olmaz.
Senin ne istediğin önemli.

İnsanlara göre hayatınıza yön verirseniz; ortaya çıkan kendi yaşamınız değil, başkalarının seçtiği hayat olur.
Bu sizi çok mutsuz eder.
Saçınızı hangi renkte seviyorsanız öyle olsun.
Tesettür isteği sizin vereceğiniz bir karar.
Karşınıza çıkan erkeklerede uygun bir dille istemediklerinizi açıklayın.

Evliliğe giden bir ilişki disardan nasıl göründüğüyle belirlenmez ki zaten. İnsan zaman geçirince anlıyor olup olmayacağını. Bir de sizin bahsettiğiniz özellikler çok net, sizi az çok tanıyan biri bilir namaz kıldığınızı, oruç tuttuğunuzu; daha önce hiç tanımadığınız biri bile olsa ilk buluşmada hayata karşı nasıl bir bakış açınız olduğunu anlar.

o kadar önemli değil bahsettiğiniz şeyler bence. Bana okurken normal geldi saçı boyalı olup, namaz kılan bir sürü kişi var ya da seküler bir hayattan gelip de bahsettiğiniz konularda kendine sınırlamalar koyan aynı şekilde kapalı vs giyinip de aslında çok hassasiyete sahip olmayan. Türkiye artık bu konuda çok çeşitli bir yapiya sahip, kendi mahallesine sıkışıp kalmayan herkes bunu görüyordur.

Kızlar selam uzun zamandır kafamı kurcalayan bir şey var fikirlerinizi almak istiyorum. Net olmadığımı hissediyorum. Kimlik karmaşası mı yaşıyorum?
Şimdi dini konu yasaktır yazılmış o yüzden dini olaraktan ziyade hayatıma yön verme açısından yorumlar gelebilirse çok sevinirim.
Arkadaşlar ben 25 yaşında yeni atanmış memurum. Tek çocuğum. Ailem ben küçükken vefat etti. Onlardan kalma evimiz ve lüks bir arabamız var dolayısıyla bana kaldı. Saçlarımı her ay kuaföre gidip kızıla boyatırım. Maaşım ve 1 adet dükkan kira gelirim var. Durumum iyi diyebiliriz çok şükür.
Şimdi sorun şu ki ben günlük hayatta dekolte giymesem de özel günlerde düğünde vs çok abartı olmamak kaydıyla giyerim ve instagrama atarım. Dediğim gibi saçım boya.
Hayatımda hiç alkol almadım ve 5 vakit namaz kılmaya çalışırım. Orucumu tutar zekatımı veririm.
Kızlar hal böyle olunca hem içimde çok çelişkiler yaşıyorum dinen tesettüre girme konusunda hem de sosyal ilişkilerimde de gerek arkadaş gerekse karşıma çıkan sevgili anlamındaki kişiler olsun dolayısıyla şaşırıyor ve tam cinsellik beklemeseler de gezip tozup öpüşme vs isteyen kişiler oluyor. Saygı duyuyorum ancak ben saç rengim ve kıyafetlerim hariç düşünce yapım açısından dindar görüşe sahibim. Bu durumda sevgili işlerine girmeden görücü usulü dinen daha uygun şeklinde görüşler dinledim.
Kafam çok karışık. Sizce görüntüm bu konuda büyük bir çelişki mi yaratıyor? Beynimi düşünceler kemiriyor. Yargılamadan yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Saç renginizle çok alaka kuramadım. Görücü usulü ile tanışmayı planladığınız insanda hangi özelliği ararsınız? Mesela ben de dinimi yaşamaya çalışıyorum 5 vakit namazımı kılarım ama arada alkol alırım diyen biri olur mu? Yada 5 vakit namazımı kılarım ama yılda bir ay Antalya'ya denize giderim dese? Yada namazımı kılarım orucumu tutarım ama kredi çekebilirim dese?

Ben kuşadasında değilim de o hanımefendiyi anladım ben. Benim durumumda da şöyle oluyor mesela tanışıyoruz konuşuyoruz vs alkol alma olsun oruç vs bunlrdan konuşulduğunda çok şoka giriyorlar o yüzden sorun bende mi ben mi çok farklı yansıtıyorum kendimi diye düşünmeye başladım
Bence siz çok çiğ birkaç kişiyle karşılaşmışsınız. Kimsenin bu kızıl saçlı, arada dekolte de giyiyor kesin alkol alıyordur diye düşündüğünü, alkol almadığını öğrenince de şoka girdiğini sanmıyorum.

Kızıl saç için nasıl böyle düşünürler diye şaşırmışsınız da sadece daha seksi veya marjinal görünsünler diye saçını uç renklerde boyayanlar var. Bunlar da genelde erkek çekmek için yapıyorlar. Bir zamanlar vardı böyle bir tayfa. Fuhuş yapan yerlerde çalışan kadın görmediğimden belki orada da yaygınsa insanlarda öyle bir üslup oluşmuştur.

Aslında sadece saç rengi değil de giyim, duruş ve jestler de sizin hakkınızda yanlış fikirlere sebep olabiliyordur. Bazı kızıl saçlar masumiyet veriyor kişiye bazıları da baskın ve yırtıcı imajı veriyor. Eskiden hatırlamıyorum da şu anda kızıl görünce aklıma cinsellikle ilgili şeyler gelmiyor. Kıpkızılsa daha çok yırtıcı biri olabilir imajı oluşuyor. Belki erkeklere de bu cinselliği çağrıştırıyordur, bilemem.

Ben kuşadasında değilim de o hanımefendiyi anladım ben. Benim durumumda da şöyle oluyor mesela tanışıyoruz konuşuyoruz vs alkol alma olsun oruç vs bunlrdan konuşulduğunda çok şoka giriyorlar o yüzden sorun bende mi ben mi çok farklı yansıtıyorum kendimi diye düşünmeye başladım
Sorun olarak görmeyin, hepimiz biri ile tanışınca kafasında çeşitli varsayımlar da bulunuyor. 2 yıl öncesine kadar sıfır alkol tuketiyordum ve çoğu kişi çok sasiriyordu. Karşı tarafla ile ilgili beklentileriniz de daha esnek olabilirsiniz , fiziksel temas istemeyen erkek zor bulursunuz ama. Uni de en muhafazakar arkadaslar imam nikahı kıyıp kıyıp takildilar

Kızlar selam uzun zamandır kafamı kurcalayan bir şey var fikirlerinizi almak istiyorum. Net olmadığımı hissediyorum. Kimlik karmaşası mı yaşıyorum?
Şimdi dini konu yasaktır yazılmış o yüzden dini olaraktan ziyade hayatıma yön verme açısından yorumlar gelebilirse çok sevinirim.
Arkadaşlar ben 25 yaşında yeni atanmış memurum. Tek çocuğum. Ailem ben küçükken vefat etti. Onlardan kalma evimiz ve lüks bir arabamız var dolayısıyla bana kaldı. Saçlarımı her ay kuaföre gidip kızıla boyatırım. Maaşım ve 1 adet dükkan kira gelirim var. Durumum iyi diyebiliriz çok şükür.
Şimdi sorun şu ki ben günlük hayatta dekolte giymesem de özel günlerde düğünde vs çok abartı olmamak kaydıyla giyerim ve instagrama atarım. Dediğim gibi saçım boya.
Hayatımda hiç alkol almadım ve 5 vakit namaz kılmaya çalışırım. Orucumu tutar zekatımı veririm.
Kızlar hal böyle olunca hem içimde çok çelişkiler yaşıyorum dinen tesettüre girme konusunda hem de sosyal ilişkilerimde de gerek arkadaş gerekse karşıma çıkan sevgili anlamındaki kişiler olsun dolayısıyla şaşırıyor ve tam cinsellik beklemeseler de gezip tozup öpüşme vs isteyen kişiler oluyor. Saygı duyuyorum ancak ben saç rengim ve kıyafetlerim hariç düşünce yapım açısından dindar görüşe sahibim. Bu durumda sevgili işlerine girmeden görücü usulü dinen daha uygun şeklinde görüşler dinledim.
Kafam çok karışık. Sizce görüntüm bu konuda büyük bir çelişki mi yaratıyor? Beynimi düşünceler kemiriyor. Yargılamadan yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Yaratsin kime ne ..nasıl rahat ediyorsanız öyle yaşayın...bende sarışın oldukça açık bir insanım ama hiç alkol almadım. Sevgili iken de hiç rahat insanlardan olmadım. Mesela kardeşimin kapalı bir arkadaşı var senden çok daha açık fikirli der...
Kime ne....

istediğiniz gibi yaşayın, kimseyi ilgilendirmez. çelişki de değil bu. erkekler için de istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın. bugün kızıl seviyorsanız boyayın, yarın sıkılırsanız kahve de yaparsınız zaten. dekolteniz de sadece sizi ilgilendirir. yaşınızdan dolayı bunları neden hissettiğinizi çok iyi anlayabiliyorum, siz de güzel bir ilişki yaşamak istiyorsunuz ama bu şekilde mutlu olacağınızı zannetmiyorum. daha hayali bir sevgili adayı için saç renginizi değiştirmeyi bile düşünüyorsunuz, e siz mutlusunuz kızılla. bir de dindar erkek istiyorum diyorsunuz ya, sizin bu hassasiyetinizi kullanıp sizi kandırmaları o kadar olası ki. üstüne bir de sizi komple degistirmeye çalışıp hatta "eski" halinizi size karşı kullanmaya çalışırlar. çevrenize bir bakın, baskıcı ve muhafazakar kültürde büyümüş erkekler her şeyi kendine hak görür ve hoşlarına gitmeyen her şeyi değiştirmeye çalışır. kendisi dindar olup eğlenip gezip tozan ama abuk subuk ikiyüzlü davranmayan, farklı hayatlara da gayet saygılı birçok kadın varken, böyle erkekler yok denecek kadar az. seküler tiplerde de bu böyle, bizim toplumumuzda erkekler genel olarak böyle. hele kadınlara karşı çok daha saygısızlar. hani o sizin kafanızda "dindar" diye idealize ettiğiniz erkekler sadece dizilerde var, türkiye gerçeği ise bambaşka. bu insanlarla mutlu olamazsınız. sizin anlayışlı ve uyumlu biriyle olmanız gerekiyor bence. sizin gibi yaşayan ve anlayabileceğiniz birçok erkek de olduğuna eminim, daha yaşınız çok genç, denk gelmemişsinizdir. şimdi saç rengiyle başlarsınız ne olacak sanki diye, sonra kendinizi tanıyamazsınız.

Kimin ne olduğunu anlamak için dışına bakmak yetmez. Oturup sohbet etmek gerekir. Şahsen ben dinimi kendi içimde yaşıyorum, kimseyi ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Namaz da kılarım,oruç da tutarım,istersem umreye hacca da giderim ama oradan foto paylaşmam mesela. Kimseye haber de vermem gidip gelirken. Bu benim bileceğim iş çünkü,benimle Allah arasında. Ama tesettürlü değilim,olma ihtimalim de yok. Mantığıma uyan şekilde yaşıyorum. Etrafımda tesettürlü de çok var,benim gibisi de çok var. Evlilikler de buna göre yapılmıyor. Eşim misal benden çok daha muhafazakardır,ama onun da kendince bir yaşam tarzı var. Herkes birbirini olduğu gibi kabul etse,kimse kimseyi eleştirmese mis gibi yaşarız işte,bizim evdeki gibi 😂

Bence konu sahibi yanlis anlanmis. Kizil saclilara kotu bakiliyor demek istememis bence. Kizil sacli olmam hayat gorusume celiskili goruluyor demek istemis. Cunku kizil sac daha laik tarzda gorulebilir.. Kimse konu sahibi kizil sacli diye kotu kadin damgasi vurmamis yani. Yasam tarzina celiskili oldugu icin sasirmislar sadece..

Goruculerin,kapalilarin gezmeyip öpüşmeyip öyle evlendiklerini mi sanıyorsun? 😂
Cok kalabalık bir muhafazakar arkadaş çevrem var, istisnasız hepsi sevgilisinin yanında açıklar, kamerada konuşurken-evden foto gönderirken falan açıklar yani. Defalarca tanık oldum.
Hatta bir muhafazakar arkadaşım (ki ilahiyat mezunu ve aile isteğiyle değil,kendi isteğiyle kapanan, günlük hayatta faize bulaşmamak için kredi kartı bile kullanmayan bir kız) sevgilisiyle yan şehirde bir yere gitmek istemişt, heves etmiş. Beni de paravan olarak yanında taşıdı. Hani ailesine foto atmaya orada olayım diye 😂 orada kamp yaptık, benim asla bir orucunu kaçırmayan arkadaşım çocukla kaldı - ki geçen yıllar içinde evlendiler.
Ya da üniversitede yine kendi isteğiyle kapanmış, okula başörtüsü ile giremediği için üzülen bir arkadaşım vardı,yani aile isteği falan değil. Sevgilisi geldiğinde boşuna öğrenci bütçesiyle otelde kalmasın diye bizden rica etmişti, iki gün kalabilir mi,sadece akşamdan akşama gelir diye. Ben zaten tatilde olacaktım,boş odam için. Tamam dedik, tek çocuk kalacak zannediyorduk, kızla kalmışlar :) onlar da şimdi evli ,iki çocuklu bir çift oldu . Yine üniversitede 3 ay yanında kaldığım kapalı kızın da sevgilisi de o evde yaşıyor gibi bir şeydi (onlar da evlendi mezuniyetten sonraki yıl)
Eski sevgilimin arkadaş grubu vardı, o gruptaki kapali kızlar da ayni benim gibi Allah'ın günü çocukların evdeydi, kuzenlerim desen aynı şekilde, eşleriyle sevgililik zamanlarında diğer kuzenlerin işbirliğiyle kalmisliklari olmus..
en son ramazandan hemen önce arkadaşımı ziyaret etmistim. Ev arkadaşı sevgili yapmış, kız tüm hafta cocuktaymis, sonradan getirdi cocuk, elinde çantayla geldi kız. Çocuğa da yemek yaptı falan, gayet saci açık şekilde (onlarda da çocuk evlilik teklif etmiş, sene bitmeden aileleri tanıştırıp evlenmeyi düşünüyorlar)
Daha üst nesilin bilmem ama bu saydığım 30 yaş ve altı için çok yüksek bir kesim böyle.
Ha 'yattilar seviştiler bilmemne' diyemem, bence sarılıp uyuma ihtimalleri daha yüksek.
Hiç de öyle bir dünya yok yani 'ben açığım diye gezip tozmak,öpüşmek istiyorlar' diye.
İnsan sevgilisi ile gezip tozmak ve öpüşmek ister. Bu böyledir yani:)
Merak etme, görücü usulü evlendirilen insanlar da birbirlerini kiytida mıncıklıyorlar 😂
Sizin çevrenizdekilerin sadece başı kapalıymış o zaman, muhafazakarlık göremedim. Tesettürlü olup da o hal ve hareketlere girene hiç denk gelmedim. Muhafazakar dediğiniz de bu dediklerinizi yapamaz. O zaman değerlerinden vazgeçmiş olur, muhafaza ettiği de sadece kafasını örtme kalır ki bunun için muhafazakar demek gerçekten dikkat edenlere küfür gibi olur.

😱 çok şaşkınım şu an. Peki bunları yaşarken iki taraf da neden dikkat etmiyor hem kendi istekleriyle kapanmışlar hem de bu şekilde nasıl doğru geliyor? Yani benim durumumun farklı bir noktası gibi oluyor gerçi. Ama gerekçeleri hormonlar vs şeklinde mi?
Yakın arkadaş ve akraba çevremin çoğunluğunun muhafazakarlarının oluşturmasına rağmen ben de çok şaşırdım ve kızgınım da. Neden örtündekilerinin ve dinin gerektirdiklerinin bilincinde olmayanlardır çoğu. Başka açıklaması olamaz.

Aynen öyle çok iyi anlıyorum ve bunu çok yaşıyorum o yüzden gerçekten ne yapmam gerekiyor karar veremiyorum. Namaz kıldıkça tesettür isteği geliyor sonra yapamam diye vazgeçiyorum. Saçımı kahverengiye mi boyatmalıyım ne yapmalıyım sizce?
Eğer kendiniz istiyorsaniz değişiklik yapın, çevrenizdeki hiç kimseyi takmayın. Ben de sizin gibiyim, gündüz kısa deri etekler, siyah ojeler,vs. ama evime gelince kaza namazları dahil namazımı kılarım, görüntüm kimseyi ilgilendirmez 😇

Etrafta o kadar çok evlilik dışı ilişki yaşayan tesettürlü, muhafazakar erkek var ki bunlar oturup konuşmadan anlaşılmaz. Tavırlarınızda şuh bir hal yoksa kızıl saç size ekstra bir şey de katmaz.
Sosyal medyada paylaştığınız fotoğrafları merak ettim yalnız. Şahsen ben artık çoğunluğun bir şekilde gizli kapaklı da olsa cinsellik yaşadığını düşünüyorum ama dekolteyle poz veren birinden namaz kılıyorum düşüncesi almazdım. Dekolte giymek var bir de onunla poz vermek var çünkü. Yine bir genelleme olacak bu (hayatın normal akışında zaten böyle yaşayıp normal şekilde gören insanlar harici) poz kasıp öyle fotoğraf paylaşan insanlar (erkek versiyonları da var) genelde “piyasa” yapmaya çalışan kişiler oluyor.
Şahsen ben duruşu net olmayan birine yaklaşmazdım. Artık kızıl saç harici nasıl bir izlenim veriyorsunuz konunun hepsini okumadım. Mesela benimle 11 ay içki içen erkek ramazanda oruç tutacağım dese, bazı konularda kendini bulamamış çelişkili düşüncelerde olsa onu hayatıma almam. Normal arkadaş olarak kalır en fazla.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X