Gurbet çok zor

Tutastek

Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2022
12
-10
31
Merhaba kızlarrrrrr

Malatyalıyım ama eşim Konyalı olunca 2 yıldır Konya’da yaşıyorum eşimin ailesi kendine müslüman olunca da çok sıkılıyorum şöyle evli dertleşeceğim kimse yok bu zamanda kimseyede güven olmuyor ama napim can sıkıntısından kafayı yemekten iyidir kızlar desteğinize ihtiyacım var

Merhaba kızlarrrrrr

Malatyalıyım ama eşim Konyalı olunca 2 yıldır Konya’da yaşıyorum eşimin ailesi kendine müslüman olunca da çok sıkılıyorum şöyle evli dertleşeceğim kimse yok bu zamanda kimseyede güven olmuyor ama napim can sıkıntısından kafayı yemekten iyidir kızlar desteğinize ihtiyacım var
Biz nasıl bir destek sağlayabiliriz?Evlenip başka bir şehire taşınırken bunları göz önünde bulundurmadınız mı,çalışıyor musunuz?

Yapılacak o kadar şey var ki, yabancı diziler izleyin, kitap okuyun, spora yazılabilirsiniz, başka hobileriniz varsa onlarla ilgilenebilirsiniz, çalışabilirsiniz, komşularla samimiyet kurmaya başlayabilirsiniz. Eş ailesi size ne yapacak ki? Ne bekliyorsunuz?

Biz de ailelerimizden uzak bi şehirdeyiz, evlendiğimizden beri buradayız. Komşu, eşimin iş arkadaşlarının eşleri derken bi ortamımız oluştu. 2 yıl da az bir süre değil hiç çevreniz olmadı mı eşinizin ailesinden başka? Konya belediyesinin kursları oluyo arkadaşımdan biliyorum onları değerlendirebilirsiniz ordaki kişilerle arkadaş olursunuz

Ben dahil bi çok kişi evlenmek, okumak, çalışmak amacıyla ailesinin yanından ayrılıp kendine başka şehirde bir hayat kuruyor.
Çalışmıyorsanız çalışın, çalışmam derseniz kendi kendinize yetebilmeyi öğrenin. Kurslara katılın, tiyatroya sinemaya spora gidin mutlaka kafa dengi birileri denk gelecektir. Eş ailesinden medet ummak yerine kendinize bi arkadaş çevresi oluşturun.
Ayrıca gurbet deyince sanki yurt dışı gibi algılanıyor.

Bende kendi ailemden uzak, eşimin ailesinin yaşadığı bir şehre yerleşmek zorunda kaldım. Ama hiç kayınvalidemle yada görümcemle gezmek istemedim :) Ders çalışıyorum, kitap okuyorum, dizi izliyorum vs. Zaten ev işleri bitmek bilmiyor derken akşam oluyor. Kendinize vakit geçirecek aktiviteler bulun eşinizin ailesiyle vakit geçirmeye gerek yok.

Daha önce eşimin yaşadığı şehre yerleşip (hiç arkadaşım ve ailem yoktu) sonrasında eşimle yurtdışına yerleştim ben (yine hiç biri bu sefer eşimin ailesi de yok). Başlık açınca amerika da falan yalnızsınız sandım açıkcası. Yani konya da bir sosyalleşme bulamadıysanız işe girmeyi deneyin en azından, işe girince çevreniz genişler sosyalleşirsiniz. Ben ankara'ya yerleştiğimde iş hayatıma devam ettiğim için hiç zorlanmamıştım ve çevrem olmuştu kendime ait. Almanya'ya yerleştiğimde mesela şuan işim olmadığı için dışarda karşılşatığım kütüphanede veya yürüyüşte denk geldiğim insanlar oluyor. Eşimin iş arkadaşlarıyla ailecek görüşüyoruz falan. Çıkıp sosyalleşseniz en güzeli veya çalışsanız

Merhaba kızlarrrrrr

Taşınırken böyle olacağı zaten belli birşey.
Eş ailesi 7/24 sizi eğlendiremezki.
Herkesin kendi hayatı işi gücü var.
Sosyalleşmek istiyorsanız işe girin/ hobi edinin/ komşularınızdan birileriyle görüşün.
Evde kitap okuyun/ online kurslar var onlara katılın vs vs.

tşkler yorumlarınız için tabiki o söylediklerinizi düşünmüş olmamamı düşünmeniz beni üzdü 😊
1 yaşında küçük bir bebeğim var ve eşimin hiç arkadaşı yok çünkü bir iş kolik ve malesef çalışamıyorum çünkü eşim izin vermiyor hobi edinemiyorum çünkü bebeğimle vakit geçirmek zorundayım ve evde kitap okumaksa çok sıkıcı komşu mu apartman hayatında merhabadan öteye gitmiyor zaman alabiliyor çünkü online kurs mu ben bazen yemek yemek için 10 dk bebeğimin uyumasını bekliyorum yani hayatımı bebeğime ve eşime adamış gibi bir durumum var sadece sohbet edebileceğim mantıklı insanlar olsun istedim ve insan hiç tanımadığı birine içini döktüğünde rahatladığına inananlardanım ama yinele önerileriniz için tşkler

Gurbet zordur adapte olmak daha zor kendini bir yere ait hissetmek daha da zor dışarıda üniversite okudum dışarıda çalıştığım zamanlar oldu ama en sonunda hep kendi memleketim en iyisi oldu , siz içinizi dökecek birileri aramışsınız ama bazıları size akıl vermeye çalışmış insan aklı yetmiyor gibi 😊 , bazen insan dediğiniz gibi hiç tanımadığı insanlarla bile konuşmak istiyor beni anlasın birisi diye didiniyor insanız işte rabbim güzel dostluklar nasip etsin herkese .

Havalar guzellesiyor.alin bebeginizi parka cikin orda bebek anneleriyle tanisirsiniz tanismasaniz bile hava almis olursunuz.yasitiniz komsununz varsa cay kahve icmeye davet edin.Cocuklar anaokuluna felan baslayinca sizde otomatik olarak sosyallesmeye baslarsiniz zaten.

Eşim çalışmama izin vermiyor da ne demek ömür boyu evde mi oturacaksınız sosyal çevreniz bile yok. Keşke bebek konusunda acele etmeseydiniz, neyse Allah analı babalı büyütsün. Bence derdinizin çözümü yok bebek biraz büyüyünce parkta falan çocuklu annelerle sosyalleşirsiniz belki…

Bende cok sıkılırdım kafama gore komsu yok diye
Cocugum olduktan sonra banyoda yuzume krem sürmek bile guzel bir aktivite gibi geliyor
Ya da o uyudugunda bulasiklari makineye dizip bi kahve yapmak ve sogutmadan icebilmek falan baya heyecan verici 🥴🥴

Merhaba kızlarrrrrr

Çalışıyorsanız sosyal çevreniz oradan olacak. Çalışmıyorsanız kurslara gidin, spora gidin sosyal çevre edinin.

O
Gurbet zordur adapte olmak daha zor kendini bir yere ait hissetmek daha da zor dışarıda üniversite okudum dışarıda çalıştığım zamanlar oldu ama en sonunda hep kendi memleketim en iyisi oldu , siz içinizi dökecek birileri aramışsınız ama bazıları size akıl vermeye çalışmış insan aklı yetmiyor gibi 😊 , bazen insan dediğiniz gibi hiç tanımadığı insanlarla bile konuşmak istiyor beni anlasın birisi diye didiniyor insanız işte rabbim güzel dostluklar nasip etsin herkese .
Çok teşekkür ederim cidden beni anlamışsın 😊

X