Haddimi mi aştım? Yoksa yersiz bir beklenti mi bu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Karşı komşum her hafta yemek veriyor ve artık sinirlerim bozuldu , samimi değiliz yeni taşındık . O tabaklar boş gitmesin diye oturup kek yapıyorum . En son tabaklarını vermedim yeni yemek gelmesin diye . Bı yemegini ovmustum ellerine sağlık dedim iki hafta geçti mesaj attı o yemekten yaptım vereyim . İstemiyorum mesela bana neden yemek veriyorsun

Benimde eski komşu böyle idi, birde Allah affetsin nimet akşam 9da kızartma vs getiriyordu kim yesin onu
Ben yapınca tarif istiyordu tabak veriyorum yarım saat gecmiyor geri geliyor en son vermedim biraz tuttum biriktirdim iyice umudu kesince ben çalışan insanım abla sen kusura bakma dedim eline veriverdim onunla mı uğraşicam ya

ama işte bu da sürekli olmaya başlayınca insan kendini baskı altında hissediyor
taraflardan biri öyle hissettiğinde de pek hoş olmuyor
mesela bende öyle bir komşu olsa, elinde tabakla kapıma gelse kapıyı açmamak bana çok kötü hissettirir
mecburen açarım, mecburen ben de karşılık olarak bişiler yapar veririm
ki çalışan insanım ve ona zaman ayırmak da gerekiyor
kısır döngü yani
iki taraf da istekli olsa sorun değil tabi

yeni taşınan komşumla ayak üstü sohbet etmiştik
şehirde de yeni oldukları için gayri ihtiyari bi sıkıntı olursa ben üst kattayım dedim
depremzedeydi bi de
kısa bi süre sonra kadın ev internetimi paylaşmak için kapıma geldi mesela
reddedip gönderdim
2 insanlık edip sohbet ettim güler yüz gösterdim diye oo internetini bölüşelim işimiz görülsün tavrına girmesi çok iticiydi
iyilik samimiyet iyi davranış da çok abuk sabuk noktalara gidebiliyor bazıları için
bu yüzden mesafe iyidir deyip geçmek zorunda kalıyoruz
Pek tabi haklısınız ama ben de birkaç kere götürürüm aklıma gelir mesela, karşılık da beklemedim hemen tabağımı da geri alırım ki doldurup getirmek zorunda kalmasın kimse.
Bu internet konusunda ben de yan komşuma sordum, onlar isterse ve bizim evde de çekerse her ay yarısını ödeyebileceğimi söyledim. Düşündü kabul etti, denedik, güzel çekti dağıtıcım da vardı. Şu an her ay yarısını 15 inden 15 ine gönderiyorum iki aydır. Düzgün bir üslupla söylendi ve karşı tarafta ödüyorsa günü gününe bir sıkıntı yok bence. Tabi siz paylaşmak da istemeyebilirsiniz bu da doğru. Ödemeyi keserse de şifreyi değiştiriversiniz mesela internet hızınızı etkilemiyorsa gibi gibi

tabi ki empati kurduğum için yaptım ama 2dir aynı şekilde tepkisizlikle karşılaşınca yersiz bir davranış mı diye kendimi sorguluyorum.

abim yengem falan yazarak gereksiz uzatmışım konuyu. konu benim beklentim değil. zor bir durum yaşadım, biliyorum zor. bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir diye düşünenlerdenim ben de. Bir şekilde yardım etmek istedim. kırgın değilim de yersiz bir davranış mı bu diye sorguluyorum daha çok.

Herkesin yaşadığı zorluktan içi sızlar, bende hasta yakınlarına kıyamam hiç, çevremde hasta bakan varsa yemekte götürürüm, bazen gerekli bakım malzemelerini götürürüm bazen de uyu bir iki saat ben bakarım derim. Bunlar insanlıktır maalesef öküzlüğün tavanda olduğu bir devirde yaşıyoruz. Arkadaşın/komşun senin için emek vermiş, yapmış bir teşekkür, bir sıcak mesaj atmak iş değil, lohusalıkta bunun bahanesi değil. Sizin gibi düşünen insanların çok az kaldığı bu devirde başıma böyle güzel bir şey gelse tamam ya derim, sıkı bir arkadaş var çevremde çok mutlu olurum. Bundan yıllar önce annemi hastanede beklerken, eve gidemeyişimin 50. günü falandı sanırım, iki çift çorap, iki külot, bir kavanozda tavuk suyu çorbayla karda kışta hastaneye gelen arkadaşımı ömrümce unutamam mesela. Şimdi başka bir şehirde yaşıyor ama irtibatı hiç kesmedim. Siz iyiliğinizden vazgeçmeyin devir kabalık devri onu da unutmayın, sevgiler:KK200:

Pek tabi haklısınız ama ben de birkaç kere götürürüm aklıma gelir mesela, karşılık da beklemedim hemen tabağımı da geri alırım ki doldurup getirmek zorunda kalmasın kimse.
Bu internet konusunda ben de yan komşuma sordum, onlar isterse ve bizim evde de çekerse her ay yarısını ödeyebileceğimi söyledim. Düşündü kabul etti, denedik, güzel çekti dağıtıcım da vardı. Şu an her ay yarısını 15 inden 15 ine gönderiyorum iki aydır. Düzgün bir üslupla söylendi ve karşı tarafta ödüyorsa günü gününe bir sıkıntı yok bence. Tabi siz paylaşmak da istemeyebilirsiniz bu da doğru. Ödemeyi keserse de şifreyi değiştiriversiniz mesela internet hızınızı etkilemiyorsa gibi gibi

İnternet konusu sıkıntılı bence kendinize ait alın iş çok farklı yerlere gider
Bizden de istediler vermedik kimsenin girdiği sitenin yaptığı yorumun sorumlusu olamam
Teyzemi yıllar once sinirsiz İnterneti bitmişti ödediği fatura çok fazla idi anında kapadi

Yemek konusunda en güzeli sizin yaptığınız yoksa çalışan insanlar için çok sorun oluyor götürüyorum 15 dk geçmeden alakasız birsey geliyor deli oluyordum
Ne desem anlamadı artık yemek tk biriktiricem sandim :KK70: çoğu da çöpe gitti çok kötü idi çiğ kekler yağ içinde akşam 9 da gelen kizartmalar başıma bela idi :KK43:

Beş sayfa yazılmış muhakkak yazan olmuştur ama ben de yazıcam. Lütfen kimseye yemek götürmeyin. Hele konserve yapılmış yemek hiç götürmeyin. Sonra o yemekleri ne yapacağımızı şaşırıyoruz, döküyoruz, atıyoruz falan. Yazık günah.

Teşekkür konusu ayrı mesele, nezaketen teşekkür edilebilir ama benim gibi uyuz bir insansa sinir olup teşekkür etmemiş de olabilir.

İşte internet işi özellikle siber suçlar çok artınca beni de korkutuyor . Karşı tarafın üstüne olduğu için sizin bı zarariniz olmaz ama bu konuda başı yanan çok oldu maalesef

benim doğum yaptğım hafta aşağı sokağımda bir kadın bebeğini camdan attı. lohusa depresyonu sebebi. hala çocuklara çok kızdığımda camın önünden uzaklaşırım manyak gibi. öyle etkiledi beni bu durum. siz yazında tekrar aklıma geldi. tüylerim diken diken oldu.

Bende son dogumumdan sonra cok yalniz ve bakimsiz kaldim. Lohusa depresyonuna girdim. Emziremedim cünkü sütüm kesildi. Bende benimkilere kirginim. Biri gelip pofpoflasin diye de beklemiyordum, ama bari bir 10 gün elimden tutulsaydi toparlanmaya zamanim olurdu. Evet cocugu kendin dogruyorsun, kendin bakmakla yükümlüsün, ama lohusa kadini baska imkan varken yalniz birakmak da asla dogru degil. Ha kadin kendi istemiyor o ayri bir mesele. Sonra adi ama "evin niye daginik. Niye kilo veriyorsun. Sunu böyle yap böyle yap oluyor".

Sepeti alırken teşekkür etmiş zaten. Açınca bir daha, yerken bir daha mı teşekkür edecekti?
Arkadaşınızın eşi de alırken teşekkür etmiştir. Yoğunluktan ayrıca teşekkür etmeyi unutmuştur arkadaşınız.
Siz defalarca fırındaki yemeği yakmışsınız, bebekle uğraşan insanların size 2., 3. defa teşekkür etmeyi hatırlamasını bekliyorsunuz.
İyilik olsun diye değil de bakın ben ne kadar düşünceliyim hissiyle iyilik yapmış gibisiniz.

Kardeşinizle eşinden beklentinizi de anlamsız buldum. Eşimin kardeşi doğum yaptı diye ben niye sokakta, parkta küçücük çocuğun sorumluluğunu alayım ki?
Çocuğum yok, hayatımda bebek ya da çocuk bakmadım. Gelişimleri hangi yaşta ne aşamada oluyor onu bile bilmiyorum.
Kimse için böyle bir sorumluluk almam. Buna zaman ayırmak da istemem.
Sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünememeleri de çok normal.

Yaptığınız ince bir davranış , alırken zaten teşekkür edip almadılar mı ? Ekstra teşekkür mesajına çok gerek olduğunu düşünmüyorum.

Bir de su var mesela ben herkesin elinden bir şey yemem . Ancak çok samimiysem getirdiklerini ve yaptıklarını yerim .
Herkese yemek yapıp götürmek bana çok gereksiz geldi açıkçası.

Hat in adi kimin üstünde. Cünkü herhangi bir suc islense (albüm veya film indirme de olsun) o zaman gelip o kisinin yakasina yapisiyorlar

Beş sayfa yazılmış muhakkak yazan olmuştur ama ben de yazıcam. Lütfen kimseye yemek götürmeyin. Hele konserve yapılmış yemek hiç götürmeyin. Sonra o yemekleri ne yapacağımızı şaşırıyoruz, döküyoruz, atıyoruz falan. Yazık günah.

Teşekkür konusu ayrı mesele, nezaketen teşekkür edilebilir ama benim gibi uyuz bir insansa sinir olup teşekkür etmemiş de olabilir.

bu arkadaşımı sık sık yemekte ağırladım. hatta giderken beğendiklerinden tuppera koyup götürdüğü de oldu. sizin gibi bir vibe almış olsam asla böyle bir şey yapmazdım. merak etmeyin az çok insanları tanıyorum.

Yaptığınız ince bir davranış , alırken zaten teşekkür edip almadılar mı ? Ekstra teşekkür mesajına çok gerek olduğunu düşünmüyorum.

Bir de su var mesela ben herkesin elimden bir şey yemem . Ancak çok samimiysem getirdiklerini yaptıklarını yerim .
Herkese yemek yapıp götürmek bana çok gereksiz geldi açıkçası.
bu bahsettiğim 2 arkadaşım da evimde ağrladığım kişiler. hatta sana gelirken aç geliyoruz derler.
geçen sene yaptığım arkadaşım hiçbir şey yazmadı, aşağıda eşine vermiştim.
bu arkadaşım içinde ne olduğunu bilmeden, yazdığım notları falan görmeden hızlıca teşekkür etti.

bu bahsettiğim 2 arkadaşım da evimde ağrladığım kişiler. hatta sana gelirken aç geliyoruz derler.
geçen sene yaptığım arkadaşım hiçbir şey yazmadı, aşağıda eşine vermiştim.
bu arkadaşım içinde ne olduğunu bilmeden, yazdığım notları falan görmeden hızlıca teşekkür etti.
Anladım , belki yemek ihtiyaçları yoktur .
Eşleri ya da anneleri hallediyordur .
Bilmiyorum bana çok gereksiz geldi açıkçası.

Bizim ev sahibi de yaptığı çorbalardan falan getiriyor yemiyorum direk çöpe , ziyan oluyor maalesef .

Sepeti alırken teşekkür etmiş zaten. Açınca bir daha, yerken bir daha mı teşekkür edecekti?
Arkadaşınızın eşi de alırken teşekkür etmiştir. Yoğunluktan ayrıca teşekkür etmeyi unutmuştur arkadaşınız.
Siz defalarca fırındaki yemeği yakmışsınız, bebekle uğraşan insanların size 2., 3. defa teşekkür etmeyi hatırlamasını bekliyorsunuz.
İyilik olsun diye değil de bakın ben ne kadar düşünceliyim hissiyle iyilik yapmış gibisiniz.

Kardeşinizle eşinden beklentinizi de anlamsız buldum. Eşimin kardeşi doğum yaptı diye ben niye sokakta, parkta küçücük çocuğun sorumluluğunu alayım ki?
Çocuğum yok, hayatımda bebek ya da çocuk bakmadım. Gelişimleri hangi yaşta ne aşamada oluyor onu bile bilmiyorum.
Kimse için böyle bir sorumluluk almam. Buna zaman ayırmak da istemem.
Sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünememeleri de çok normal.
Doğru yeterli gelmiş olabilir, ben bir önceki deneyimimi de yazmıştım.
o yüzden belki acaba yersiz bir davranış mı düşüncesine kapıldım.

aynen ben de çocuksuzken bu düşüncedeydim.
o yüzden gülerek okuyorum yazdığınızı.
ayrıca pandemide bebek büyütmek zordu, restorantlar kapalı, marketler kapalı, umutsuzluk had safhada...
dünyanın binbir türlü hali varmış, gördük, daha neler göreceğiz kimbilir..

Doğum yapıp eve geldim, ertesi gün kek, poğaça ve çorba gönderdi komşum. Bir diğer komşum bir tencere sarma yapıp gönderdi. Allah ikisinden de razı olsun. Teşekkürümü de ettim zaten, hatta birini kocam almış, özellikle aradım. Diğerine mesaj attım.

Ki eşim başkasının elinden yemez, valla dedim bizim yemeğimiz var kendine yap da ye o zaman.

Benden 1 hafta sonra o ameliyat oldu, ben de 7 günlük lohusayım falan demedim ne yaptıysam yolladım. Bizde de yine kekli, poğaçalı, pastalı günlerdi.

Dağda ayılar tarafından büyütülmediysek olması gereken de bu.

Bebeğim şuan da 4 aylik ve yakında annemin evinden kendi evime döneceğim tek kalacağım yani.. keşke sizin gibi bir arkadaşım olsa imiş.. bence hadsizlik değil ve cok ince bir davranış ama o kişiler şimdi yorgun ve yogunlar akillarina teşekkür gelmemiş olabilir.. ayrıca kavanoz yerine bir tencere gibi şeye yapıp verseniz daha iyi olabilir yada saklama kabı ile.. hem sonrasinda kabı almak için gidince tavrını da tartmak kolay olur..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X