Hadi "17 Gün Diyeti" yapalım :)

gibigibiyim

Guru
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2014
13.037
22.218
Güncelleme :10.09.2021
Selam arkadaşlar, ya da selam kendim :KK70:

Bu konu başlığını 4 yıl önce açtığımda çok fazla katılım olmamıştı ama ben yine de sonuca kadar paylaştım ki belki birilerine faydası olur :KK66: Gel gör ki 4 yıl sonra tekrar kendime faydası olacağını açıkçası pek düşünmemiştim. Şimdi umarım bir 4 yıl sonra tekrar ihtiyacım olmaması dileğiyle ama yine de kısa bir özetle bu 4 yılda neler oldu bahsedeceğim;

4 yılın 2 yılı gayet güzel bu diyetle verdiğim kiloyu hiç dikkat etmeden ve hiç başka bir diyet yapmadan gayet güzel (güzele yakın) korudum. Birkaç hamilelik tecrübesi atlattıktan ve ufak bikaç kilo aldıktan sonra Şubat 2020 de 62,5 kg ile 1 aylık hamile olduğumu öğrendim. Neyse sonrası malum işte gelsin kilolar büyüsün bebek falan filan :anne: Ekim 2020 de 82 kg ile doğuma girdim. Doğumdan 1 hafta sonrasında 71-72 kg dım aslında gayet iyi bi rakam:halay: Neyse sonra sevgili (!) büyüklerimin "şunu ye süt olsun" "bunu iç süt olsun" replikleri eşliğinde çok uzun sürmedi 3-4 ayda tekrar 78 kg gördüm:bicak::bicak: Sonra da bir türlü iflah olmadım o kilo yapıştı kaldı bana. Şimdi 1,5 aydır korkumdan tartıya bile çıkmıyorum. Ama Bebeğim yaklaşık 1 ay sonra 1 yaşına girecek(hala emiyor) ve ben artık bu kilo durumuna bir son vermeye karar verdim. Ve yıllar önce çok güzel kilo verdiğim konuma tekrar hoşgeldim :KK53:

Bu gün cuma olması sebebiyle ve ben henüz tam motivasyon sağlayamadığım için haftasonu evde kendimi doldurup ve p.tesi sabahı tartılarak diyetime başlayacağım :halay::bicak: Motivasyon için bile olsa konumda birilerini görmekten mutluluk duyarım :dondurma::dondurma: Haydi bakalım p.tesi görüşmek dileğiyle.. :KK200:

Selam arkadaşlar,
Son yıllarda aldığım (gebelik,ilaçlar,hormonlar,düzensiz beslenmeler) kilolarımla barışamamakla beraber kişisel nedenlerden dolayı konunun üzerine bi türlü eğilememiştim.. Şimdi Son 20 gündür bazı araştırmalarla beraber yaptığım bikaç şey de bana kilo vermemde henüz pek yardımcı olmadı.. Ve sonunda diyetsiz hiçbişey olmaz mantığıyla çalışma ve sosyal hayatıma gayet uygun bi diyetle karşılaştım : Dr.Mike Moreno'nun 17 Gün Diyeti bi zamanlar çok ünlü olmuş bi diyet.. İlk 17 günde 4,5-5-5 kilo vermeyi vaad eden bi diyet..Ve evt sonunda karar verdim yarın benim için yeni bi başlangıç olacak..
Önce son 20 gündür yaptıklarımı kısaca anlatayım sonra yapıcağım diyetin hem mantığını hem de listelerini sizlerle paylaşma niyetindeyim ;
66,4 kiloyla (boyum 173cm) bundan yaklaşık 20 gün önce spora başladım ilk 1 hafta leslie ile 2 mile(33 dakika) ve 15 dakika bölgesel sıkılaşma hareketleri (squat,bikaç pilates hareketi,biraz yoga).. Sonraki 10 gün de leslie 3 mile (48 dakika) yine 10-15 dakika diğer hareketler olarak devam ediyorum.. Son 5 gündür sadece sabahları bal-sirke-sıcak su kürü yapıyorum ve bunu akşamları da yapmayı düşünüyorum bugünden itibaren.. Ve tabiki yediklerime dikkat ediyorum asla tatlı yemedim.. Sabah kahvaltısı hariç hiç ekmek tüketmedim.. Özellikle aşamları kesinlikle karbonhidrat almadım (bazen 1 meyve dışında).. Ama bu sabah tartıya çıktığımda 66,7 kg olduğumu görünce bi şok yaşadım.. Ve net bi diyetle sporumu desteklemeye karar verdim.. Bu arada her ne kadar tartıda 300 gr artı gözüksem de kıyafetlerimden ve görüntümden sporun etkili olduğunu anlayabiliyorum yani işe yaramadı diyemem..

Yarın başlıycağım bu maratonu 57 kg olana kadar devam etmeyi düşünüyorum.. Yani yaklaşık 10 kg hedefim.. Benimle birlikte motive edecek ve motive olmaya ihtiyacı olan arkadaşlar hadi başlayalım :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Not aşağıdaki anlatımlar liste değildir örnek listeyi kolaylık olması açısından ekliyorum;

Sabah:
1 kupa sıcağa yakın ılık su+1 yk elma sirkesi+1 çay kaşığı çiçek balı ( kahvaltıdan yarım saat önce)
ya da;
1 kupa sıcağa yakın ılık suya yarım limon sıkılarak tüketilecek ( kahvaltıdan yarım saat önce)

Kahvaltı
1 kase az yağlı yoğurt+1 adet meyve+ yeşil çay
ya da;
2 haşlanmış yumurta+salata+yeşil çay

Öğlen:
Tonbalıklı salata + yeşil çay
ya da;
Sebze yemeği+yoğurt+yeşil çay

Akşam:
Haşlama tavuk göğsü+salata+yeşil çay
ya da;
Sebze yemeği+yoğurt+yeşil çay

Ara:
1 porsiyon meyve ya da 1 kase az yağlı veya yağsız yoğurt

(Gün içinde şekersiz kahve,çay,bitki çayları)

Güncelleme:
Başlangıç Kilo :66,7
llk 17 bitiminde : 63,7
ikinci 17 bitiminde : 61,6
üçüncü 17 bitiminde : 60,8
51 günde Toplam: 5,9 kg

Ve devam ediyorum kızlar tekrar 1. aşamayla

İlk 17 bitiminde 58,5 (toplamda 8,2 kg vermiş oldum)

Ve diğer evreleri atlayarak direk koruma evresine geçtim çünkü daha fazla verirsem manken olucam diye korkuyorum :KK22::KK22::KK73:

Son düzenleme:
Gelelim Dr.Mike Moreno'nun 17 Gün Diyeti 'nin detaylarına;

17 gün gibi kısa bir sürede kilo vermek ister misiniz? Dr. Mike Moreno'nun bilimsel olarak kanıtlanmış temeller üzerine dayandırdığı "17 Gün Diyeti" adlı kitapta anlatılan program, her gün yağ yakabilmeniz için bedeninizi metabolizma açısından düzenlemeyi temel alıyor.

Zayıflama genini harekete geçirerek hızla kilo verdirmeyi hedefleyen "17 Gün Diyeti", eğer ona bağlı kalırsanız ve Dr. Mike Moreno'nun bu yolda size yardım etmesine izin verirseniz, büyük farklar ve uzun dönemli sonuçlar yaratacak bir diyet olma özelliği taşıyor.

Aç kalmadan zayıflamayı sağlayan "17 Gün Diyeti", vücut metabolizmasını tamamıyla harakete geçirerek günde güne kilo vermeyi sağlıyor.

Dr. Mike Moreno diyet programı, dört adet 17 günlük döngüler şeklinde yapılandırılmış:

1- İVME KAZANDIRMA: Sisteminizden şeker ve yağ deposunu atmaya yardımcı olan hızlı kilo verme.

2- HAREKETE GEÇİRME: Beden yağlarının atılmasına yardımcı olması için düşük ve yüksek kalori günlerinin dönüşümlü olarak değiştirilmesiyle metabolizma açısından yeniden başlatma.

3- BAŞARMA: Döngülerin kontrol altında tutulmasını öğrenme ve yeni fitness programları uygulama.

4- AMACA ULAŞMA: Temelli olarak iyi alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz şekilde ilk üç döngünün bir birleşimi. Hafta sonları sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini sürebilirsiniz!

İlk 17 günlük evre İVME KAZANDIRMA;

İlk evrede kandaki fazla şekerin atılımıyla, yağ yakımı hızlandırılıyor ve yağ depolanmasının önüne geçiliyor. Günlük en fazla 1200 kalorilik bir beslenmeyi kapsayan ilk evrede, genelde verilen 5-7 arası kilo, vücuttaki sudan gidiyor.

Birinci evreye örnek günlük diyet:
- Yağsız olmak kaydıyla bol protein
- Nişasta içermeyen bol sebze
- 2 porsiyon düşük şekerli meyve
- 2 porsiyon probiyotik (az yağlıyoğurt gibi)
- 1-2 porsiyon doymamış yağürünü
- Yeşil çay
- 2 litre su

Not: Daha detaylı menüler yazıcam

İkinci 17 günlük evre HAREKETE GEÇİRME;

Kalori tüketimini artırarak ve azaltarak kurulan zikzaklı dengeyle yağ yakımının sürekli hale getirildiği ikinci evre. Günlük alınan kalori 1500'e çıkıyor fakat amaç en fazla 2-3 kilo verdirmek. Yağlı ürünlerden bir porsiyon kesilerek, karbonhidrat 2 porsiyona çıkarılıyor.(Baklagil, esmer pirinç, bulgur, kuskus, mısır, kabak, tatlı patates)

Üçüncü 17 günlük evre BAŞARMA;

İstenen kiloya yaklaşma evresi. Diyet, meyve, protein, yağ ve nişastadan zenginleştirilebilir. İkinci evredeki diyetten farkı, protein miktarının azaltılmış olması ve 100 kalorilik abur cubura izin verilmesi.

Ve son evre AMACA ULAŞMA ;

İstenen kiloya gelindiğinde bunu korumak için tüm hafta sağlıklı beslenerek, hafta sonlarında sevilen yiyeceklerle ödüllendirme stratejisini benimsemek.
Dr. Moreno, gece 2'den sonra meyve yenilmesine karşı çıkarak, içerdikleri şekerin yakılmamasından dolayı yağ olarak depolanacağı konusunda uyarıyor.

Doktor kitapta her bölümde yenebilecek gıdaların listesini vermiş.Sonrasında iki farklı menü oluşturmuş.Biri genel bir menü. diğeri tıpkı bir diyetisyen menüsü gibi detaylı. size fikir olması açısından 1.evrede yani ilk 17 güne örnek menü;

GENEL MENÜ:

KAHVALTI:
-2 yumurta veya 4 yumurta akı veya; yağsız olarak hazırlanacak veya 1 servis yoğurt gibi probiyotik gıda+1meyve servisi
-1 fincan yeşil çay

ÖĞLE:
-balık, kümes hayvanları veya yumurta gibi serbest protein miktarları artı sınırsız miktarda arındırıcı sebze veya; 1 probiyotik servis +sınırsız miktarda arındırıcı sebze
-1 fincan yeşil çay

AKŞAM:
-balık veya tavuk biçiminde serbest protein
-sınırsız miktarda arındırıcı sebzeler
-1 fincan yeşil çay

ATIŞTIRMALIK:
-2'nci meyve servisi
-2'nci probiyotik servisi

EK:
1 servis (1-2 çorba kaşığı) salata veya pişirme için zeytinyağı ya da keten tohumu yağı

**ARINDIRICI SEBZELER:
kuşkonmaz
patlıcan
brokoli
brüksel lahanası
lahana
havuç
karnabahar
kereviz
çalı fasulyesi
salatalık
enginar

bunun dışında sarımsak, salata sebzeleri ve tüm yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, mantar, bamya, soğan, maydonoz, biber, taze soğan, domates ve su teresine de izin var.
**MEYVELER
elma
çilek, böğürtlen
greyfurt
portakal
şeftali
armut
erik
yabanmersini
kuru erik
siyah üzüm

İlk 17 gün ilave olarak sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 240 ml sıcağa yakın ılık suya sıkılacak yarım limonla güne başlamak gerekli ( limon mideme dokunduğu için ben bunu bal+sirke+sıcak su olarak yapıcam) ve gün içinde 17 dakika egzersiz ve en az 8 bardak su..

2.evrede yani 2. 17 günde; 1 gün ilk aşama gibi beslenip, diğer gün sabah ve öğlen 1er porsiyon doğal nişasta ekliyoruz, böylece birgün daha düşük-diğer gün daha yüksek kalorili beslenmiş olup bünyeyi şaşırtıyoruz.Uyanınca limonlu su-öğünlerde yeşil çay-günlük 8 bardak su ve 17 dk egzersiz aynı.ilk 2 aşamada alkol almıyoruz.

2.aşamada sabah ve öğlen olmak üzere yiyebileceğiniz doğal nişastalar (1 servis)
45 gr yulaf lapası,70 gr bulgur,100 gr kuskus,45 gr yulaf kepeği,100 gr basmati pirinci,100 gr esmer pirinç,70 gr iri taneli mısır unu,100 gr dilediğiniz baklagil,1 orta boy patates,70 gr tatlı mısır.protein olarak balık-kümes hayvanı dışında dana ve kuzunun az yağlı etlerini de yiyebiliyoruz artık.

3.evrede yani 3.17 günde; yine sabah ve öğlenleri (bu defa hergün) 1er porsiyon nişastalı gıda ekleyeceğiz,nişastalı gıda seçeneklerimiz artıyor. haftanın çoğu günü 60 dk egzersiz yapmamız gerekiyor artık.yine limonlu su-yeşil çay-günlük 8 bardak su içiyoruz.

Eklenen nişastalı gıdalar(1 servis): 1 dilim çavdar-yulaf-glutensiz-tam tahıllı ekmek veya pide,45 gr şekersiz müsli,55 gr tam buğday-sebzeli veya glutensiz makarna-erişte.yine bu aşamada günlük 100 kalorilik atıştırmalık hakkımız var isteğe bağlı:dil peyniri,donmuş meyve çubuğu,30 gr yağsız patlamış mısır,light dondurma,şekersiz puding(1 kase).yine isteğe bağlı alkol: 1 kadeh kırmızı şarap,350 cc bira veya 45 cc (1 duble) cin-rakı-vodka vb.

3 aşamayı da bitirdikten sonra hala verilecek kilomuz mu var? ya 1. aşamaya tekrar dönüyoruz,2 ve 3ü tekrar yapaıyoruz, ya 2ye dönüp tekrar 3ü yapıyoruz ya da istediğimiz kiloya inene kadar 3e devam ediyoruz.. İstediğiniz kiloya indiğimizde 4.aşamaya geçilecek..

4.aşama hafta içi diyete benzer şekilde beslenip, hafta sonu istediğinizi yemek şeklinde.

ilk haftada en az 2,5 kilo,ilk 17 günde 5-6 kilo verileceği yazıyor kitapta..2.aşamada 2,5-3 kilo, 3.aşamada 1,5-2 kilo.Bu hesapla 51 günde 10 kilo verdirmesi lazım..

Hadi bakalım bismillah başlıyorumm :KK73::KK73::KK73:

BOY: 1,73
BAŞLANGIÇ KİLO : 66,7
BAŞLANGIÇ TARİHİ : 30,11,2017
HEDEF KİLO : 57

6 gün aralıklarla tartılmayı planlıyorum ..

Bugünki menüm :)

Sabah:
1 kupa sıcağa yakın ılık su+1 yk elma sirkesi+1 çay kaşığı çiçek balı ( kahvaltıdan yarım saat önce)

1 kase az yağlı yoğurt+1 muz+ yeşil çay

Öğlen:
Tonbalıklı salata + yeşil çay

Akşam:
Haşlama tavuk göğsü+salata+yeşil çay

Ara:
1 porsiyon meyve

(Gün içinde şekersiz kahve,çay,bitki çayları)

Not: Aslında muz listede yer almayan meyveler arasında ama ben muz yemezsem spor yaparken kramplar yaşıyorum :KK43: muz potasyum içeriği sayesinde kramplarımı önlediği için günce 1 tane muz tüketmeye devam edicem.

• Beğen
Reactions: H M
Saat 5 e geliyo ve ben ufak bi başağrısı dışında hiç sorun yaşamadım çok şükür sanırım bugünü atlatmak üzereyim :KK73::KK73::KK73:

Mrb:) biraz liste karisik.ve kabarik)
Harfi harfine yapmak zor ama söyle yapsak bir hafts hic paketli urün tatli yeememekle baslasak ya da 17 gun boyunca..
Bu sekilde katilir motive olabilirim.. şu 1 dilimde olsa tatli yeme olayini en aza indirmek istiyorum:kk77::KK34: hafta da 1 ya da uzun bi sure molaa seklindeee..

Mrb:) biraz liste karisik.ve kabarik)
Harfi harfine yapmak zor ama söyle yapsak bir hafts hic paketli urün tatli yeememekle baslasak ya da 17 gun boyunca..
Bu sekilde katilir motive olabilirim.. şu 1 dilimde olsa tatli yeme olayini en aza indirmek istiyorum:kk77::KK34: hafta da 1 ya da uzun bi sure molaa seklindeee..
Selam canım valla şaşırdım topiğimde birini gördüğüme :KK54::KK54: Hoşgeldin :KK68: Aslında karışık değil o en başta anlattıklarım diyeti anlama ve uygulama mantığıydı.. Ben bu sabah başladım bugünki listem yukarda listeyi hergün yazıcam istersen 1 gün arkamdan aynı listeyle devam edebilirsin.. Tatlı olayı bu diyet dahil her listede tabi yasak canım malesef :) ama tabi arada küçük kaçamaklar olmicak anlamına gelmez.. Ben de hipoglisemik'im yani sürekli şekerim düşüyo ve tatlı yeme isteğim uyanıyo ama inan heralde en son tatlı yediğim 1 ay falan önceydi.. Tatlı yerine şöyle şeyler yapabilirsin ilk başta isteğini azaltmak için.. Tatlı isteği geldiğinde 1 bardak yağsız süte 1 çay kaşığı toz tarçın koyup içebilirsin ben denedim çok işe yarıyo.. Bi de yüksek oranlı bitterler var en az %65/70 olanlarından alıp tatlı isteğin geldiğinde 1-2 kare onlardan yersin hem kilo yapmıyo hem de tatlı işte :KK66:

• Beğen
Reactions: H M
Merhaba. Liste benim çok hoşuma gitti :hamarat: dukan diyeti ile 23 kilo verdim ben de :KK49: sonrasında ise evlenip 5 kilo aldım. Tekrar başlamak istiyorum bakalım.

Selam canım valla şaşırdım topiğimde birini gördüğüme :KK54::KK54: Hoşgeldin :KK68: Aslında karışık değil o en başta anlattıklarım diyeti anlama ve uygulama mantığıydı.. Ben bu sabah başladım bugünki listem yukarda listeyi hergün yazıcam istersen 1 gün arkamdan aynı listeyle devam edebilirsin.. Tatlı olayı bu diyet dahil her listede tabi yasak canım malesef :) ama tabi arada küçük kaçamaklar olmicak anlamına gelmez.. Ben de hipoglisemik'im yani sürekli şekerim düşüyo ve tatlı yeme isteğim uyanıyo ama inan heralde en son tatlı yediğim 1 ay falan önceydi.. Tatlı yerine şöyle şeyler yapabilirsin ilk başta isteğini azaltmak için.. Tatlı isteği geldiğinde 1 bardak yağsız süte 1 çay kaşığı toz tarçın koyup içebilirsin ben denedim çok işe yarıyo.. Bi de yüksek oranlı bitterler var en az %65/70 olanlarından alıp tatlı isteğin geldiğinde 1-2 kare onlardan yersin hem kilo yapmıyo hem de tatlı işte :KK66:
Yazdim cnku devam etmekte olan zayiflama serivenim var.. ya şartlasam yemiyorum aslinda burasi beni motive edebilir.. yani bi sure bende yemiyorum ama.sonra bisey oluyooor hoop haftada 3 4 gün tatlo yiyorum esimde cok seviyor o yuzden.. yanj cok yedigimden degil ama azaltmam lazm zayiflama surecinde.. ben aksam yemegimi yiyeyim insallah yazarim.. birliktr ilerleriz:) liste kotü degil de hani illa şu gune su zamana olsun diyince biraz karisiyor.. :) tatli yasak olsun zaten.. birbirimize yaza yaza yanlislarimizi cikartiriz

X