Hayatı kolaylaştırmaya çalışmak..?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
o yün yorganı kaldır bence misafir falan gelirse verirsin kullanır
bi tane elyaf yorgan al. çok üşürsen üstüne battaniye atarsın sıcak tutuyor zaten
makinede yıkanması da kolay

Shaggy'nin tüyleri nasıl kesilir ki cidden ,nasıl eşit olur 🙄

Yani halilar icin tras makinasi var, ev yapimi hali yapanlarda goruyorum ama bilemedim o da bayaği pahali bi makinadir diye dusunuyorum. Makasla denemis olabilir ama bu nasil bir sabır onu bilemedim

ahaha bu ben,
cimriyimdir :rolleyes:

neyse ben de ikeanin yorganlarini yikayip yikayip kullaniyorum artik.

bende de yun yorgan vardi, ne temizleyebilirdim ne de atmaya kiyabilirdim. Kayinvalideme dedim en sonunda, senin cevren boldur, isine yarayacak birine verelim sunlari diye. O sekilde dagittik ne var ne yoksa.

eldekini elden cikarmak zor,
ama artik yeni bir sey alirken bu tarz seylere cok dikkat ederim.
  • makinede yikansin, kurutmaya girsin
  • utuye ihtiyac duymasin, veyahut da kolay olsun utusu
  • ozel deterjan su bu gerektirmesin
  • mobilya aliyorsam yerden yuksek olsun, altina supurge girebilsin. Hafif ve tasinabilir boyutlarda veyahut moduler olsun.
  • yemek takimi su bu gibi seylerde klasik tasarimlari secerim, cocuklu ev, bir aya takim bozuluyor zaten, en azindan kullanima devam edelim
gibi gibi...

Ben yapı olarak son noktaya kadar sabreden bir insanım. Bu kullandığım eşyalara da yansıyor. İmkanım olsa da son noktaya kadar idare ediyorum nedense. Cimrilikten değil. Ne bilim israf düşüncesi mi emek düşüncesi mi.. bu gibi şeyler...
Yatak odamda yatağım çok rahatsızdı ve daha sağlıklı diye ben altına yün şilte seriyordum mesela..yıllarca bu şekilde idare ettim. Çok şükür 2-3 yıl önce yatağımi ve bazami degistirdim rahat ettim. Tasinacagim diye biraz da idare ediyordum. İdare ede ede yıllar geçiyor haliyle.
Yine Shaggy halılarım vardı. Temizliği o kadar zor ki. Ve hol halıları. Önce uzun tüylerini kesip bir süre kısa haliyle kullanayım dedim. Biraz öyle kullandım sonra yakın zamanda değiştirdim rahatlık varmis.
Şimdi bir diğer mevzu kaldı. Yorgan. Ben yün yorgan kullanıyorum. Annemin yaptığı çeyizlik yorganlar. Altıma şilte olarak kullandığım da yorgandan silteye cevrittigimiz birseydi hatta. En son bıkinca onu kompe çöpe atmıştım. Annem biraz bozulmuştu.

Şimdi yün yorganim iyice kirlendi. Bu şekilde kullanınca huzursuz oluyorum. Kendim yıkamaya asla vakit bulamıyorum. Yikatsam nerde nasıl yıkarlar bilmiyorum. Özetle yün yorgandan da kurtulmam lazim. Evde aslında hazır yorganlar var ama yaz dışında onu kullanamiyorum. Genel olarak çok üşüyen biriyim. Petek gece açık oluyor ama ben hazır yorganda üşüyorum.
Kaz tüyü yorgan vs bunlar da ev ortamında yıkamak daha mı zor olur. Her seferinde kuru temizlemeye mi vermek gerekir?
Siz yorgan olarak ne kullanıyorsunuz? Bu sadece benim sorunum mu merak ediyorum.
Kuru temizleme ya da halı yıkama çıkar yün yorganı yıkıyor ama döşek yıkanır mı bilmem. Bunu yapan kadınlar oluyor evlerinde yünleri yikiyorlar kurutuyorlar tekrar döşek yapıyorlar biraz pahalı ama tertemiz oluyor çevrene sorup sorustur istersen. Ben yün yorganciyim kemiklerim isinmiyor başka türlü yılda bir kez de halı yikamaciya veriyorum tertemiz. Yün döşek de 2 tane var evlendigimden beri dolapta 😂

• Beğen
Reactions: Gif
Kendiniz yıkayamıyorsanız, yünü bilen bir yorgancıda yıkanır yeniden yapılıp verilir, çöpe atmayın. Kullanacak biri var ise verin temizleyip kullanır. Yün pahalı bir ürün, markadan da yün alsanız pahalı, yorgancıdan da :)
Evde baya yün bir seyler var. Kalanları çöpe atmam da diğerini öyle bir anlık gazla attım. Köyümüz olsa köye görürsek güzel olur ama ben zaten hala kullanıyorum. Öncelikle günlükte kullanacağım bir biçime geçmem lazım. Elyaf olanları sadece yazın kullanabiliyorum.

Biz hala yün yorganda yatıyoruz. Çoğu halı yıkamacı yıkıyor, kurutup getiriyorlar zaten.
Ben denk gelmedim bizim burda yıkayan. Aslında vakit olsa evde daha güzel yıkanıyor. Yıkamak yine hadi yapılabilir ama kurutma ve havalandırma işlemi evde olmuyor. Annemlerin alan müsait ama şu ana kadar yikayamadim hiç. Eskiden ona verdiğim ve yıkanmasını istediğim bir yorgan olmuştu. Ama artık o da zorlanıyor ona veremedim.

Kuru temizleme ya da halı yıkama çıkar yün yorganı yıkıyor ama döşek yıkanır mı bilmem. Bunu yapan kadınlar oluyor evlerinde yünleri yikiyorlar kurutuyorlar tekrar döşek yapıyorlar biraz pahalı ama tertemiz oluyor çevrene sorup sorustur istersen. Ben yün yorganciyim kemiklerim isinmiyor başka türlü yılda bir kez de halı yikamaciya veriyorum tertemiz. Yün döşek de 2 tane var evlendigimden beri dolapta 😂
Ya bunu hiç duymamıştım. Halı yikmacilar normal sokup mu yikiyor ki. Sanki güzel yikamazlar gibi geliyor. Çünkü normalde çok zahmetli ve uzun. Bir ara araştırmıştım ama bulamadım adam akıllı yıkayan. Kuru temizlemeye de vermek istemiyorum.
Yün döşek misafir gelince koltuk üstüne yine seriyordum ben baya bir zaman. Annem onları tek kişilik ve ince yapmisti. Ama artık başa cikamiyorum. En fazla elyaf Yorgan seriyorum yumuşak olsun diye misafirlere. Zaten yatılı da alamıyorum artık kimseyi

o yün yorganı kaldır bence misafir falan gelirse verirsin kullanır
bi tane elyaf yorgan al. çok üşürsen üstüne battaniye atarsın sıcak tutuyor zaten
makinede yıkanması da kolay
Elyaf yorganim var ama sadece yazın kullanıyorum. Üşüyorum ben. Bendekiler mi kalitesiz bilemedim.

Ya bunu hiç duymamıştım. Halı yikmacilar normal sokup mu yikiyor ki. Sanki güzel yikamazlar gibi geliyor. Çünkü normalde çok zahmetli ve uzun. Bir ara araştırmıştım ama bulamadım adam akıllı yıkayan. Kuru temizlemeye de vermek istemiyorum.
Yün döşek misafir gelince koltuk üstüne yine seriyordum ben baya bir zaman. Annem onları tek kişilik ve ince yapmisti. Ama artık başa cikamiyorum. En fazla elyaf Yorgan seriyorum yumuşak olsun diye misafirlere. Zaten yatılı da alamıyorum artık kimseyi
Yün döşeği dediğim gibi yıkayan kadınlar var Yorgancılara sorarsanız illa tanıdıkları vardır. Valla ben yorgan gönderdim bir sorun yaşamadım. Onların makineleri profesyonel iyisine denk gelirseniz kaçırmayın :)

• Beğen
Reactions: Gif
ahaha bu ben,
cimriyimdir :rolleyes:

neyse ben de ikeanin yorganlarini yikayip yikayip kullaniyorum artik.

bende de yun yorgan vardi, ne temizleyebilirdim ne de atmaya kiyabilirdim. Kayinvalideme dedim en sonunda, senin cevren boldur, isine yarayacak birine verelim sunlari diye. O sekilde dagittik ne var ne yoksa.

eldekini elden cikarmak zor,
ama artik yeni bir sey alirken bu tarz seylere cok dikkat ederim.
  • makinede yikansin, kurutmaya girsin
  • utuye ihtiyac duymasin, veyahut da kolay olsun utusu
  • ozel deterjan su bu gerektirmesin
  • mobilya aliyorsam yerden yuksek olsun, altina supurge girebilsin. Hafif ve tasinabilir boyutlarda veyahut moduler olsun.
  • yemek takimi su bu gibi seylerde klasik tasarimlari secerim, cocuklu ev, bir aya takim bozuluyor zaten, en azindan kullanima devam edelim
gibi gibi...
Evet aynı ben. Artık alırken çok sorguluyorum çünkü vedalaşmak benim için hep çok zor. Bazen anisindan, bazen işte birine verilecek kıvamda olmuyor ama kendim belki kullanabilirim diye devam ediyorum. Ama ben cimri değilim ya . Ne bileyim israf olmasın düşüncesi galiba..bir ara eski ilaçları da hep biriktirdim. Güya dönüşüm yapacak eczacıya verecektim. Öyle eczane bulamadım artık atıyorum.
Koltukları bazayi hep yerden yüksek aldım. Çiçek falan susluk şeyleri elden çıkardım.
Yorgana da burdan gelen fikirlerden bakicam artık. Bakım gerektiren ekstra iş gerektiren herşeyden kaçıyorum.

Valla bu konuda birkac birsey soylemek istiyorum.

Kizan bozulan olursa keyfi bilir. Konu sahibi ustune alinma, sana ozel degil yazacaklarim, herkes icin yaziyorum.

(Kamu spotu)

Yun yorgan kirlenince icinde guve oluyor, apartmanlarda havalandirip ya da yikayip balkonlariniza asmayin, alt komsunuzun, çevre komsunuzun evine guve doluyor, ayrica alerjik astimi, alerjik riniti korkunc tetikleyen bir urun yun dedigimiz o tiftik parcalari...

Lutfen yun yorganlarinizi yikama kurutma isini komsularinizi rahatsiz edecek sekilde yapmayin. Bu isi profesyonelce yapan yerler var, lutfen bu hizmetten yararlanin.

Imza: eski evinde ust kat komsusu yuzunden evini guve basan alerjik rinit hastasi bir anne. (Kamu spotu)

Ben denk gelmedim bizim burda yıkayan. Aslında vakit olsa evde daha güzel yıkanıyor. Yıkamak yine hadi yapılabilir ama kurutma ve havalandırma işlemi evde olmuyor. Annemlerin alan müsait ama şu ana kadar yikayamadim hiç. Eskiden ona verdiğim ve yıkanmasını istediğim bir yorgan olmuştu. Ama artık o da zorlanıyor ona veremedim.
Arayıp sormanız lazım.
Ben değil yorgan, yün yastık bile yıkamam evde çamaşırı zor yıkayıp kaldırıyorum🤣

Yani halilar icin tras makinasi var, ev yapimi hali yapanlarda goruyorum ama bilemedim o da bayaği pahali bi makinadir diye dusunuyorum. Makasla denemis olabilir ama bu nasil bir sabır onu bilemedim
Bir hali kadar fiyat istiyorlardı. Onları sordum. Ve hiç Shaggy yapmadık nasıl durur bilemem dedi. Zaten fiyat yüksekti yeni hali alinirdi o paraya. Benim komple değilde kare kare bazı karelerin ipleri daha yüksekti. O yüksek olanlar birbirine keçe gibi tutunmustu. Bisiler dinlerken stres atıyordum hem ara ara hep makasla kestim. Tabi uzun sürdü ve bir süre sonra onlar da keçelesti. Zaten çok ağır halilardi attım kurtuldum. Birine de verilmezdi artık o halıları kimse kullanmıyor

Ben de tek yaşayan, çalışan ve çok domestik olmayan bi kişi olarak hazır yorgan kullanıyorum. Nasıl yıkanacağı bilmem zaten öğrenmekle de kafa yoramam. Benim yorganın markasını unuttum ama iki katlı çıtçıtlı. Kışın 2 kat çıtlı, üzerine battaniye yapıyorum en soğuk durumda. ben de çok üşürüm ama gece uzun bişeyle yatamam. Kısa şort ile uyuru ona rağmen üşümüyorum. Baharda tek çıtını alıyorum yorganın. Makinede çok güzel yıkanıyor. Annemin evindeki yorganım yün:) ona nevresim takarken bile kol kası oluyor. Sıcak tutan hazırlar var yani. Tek problem biraz hafif. Üzerinde ağırlık yapam battaniye pike yoksa dönerken açılabiliyor. Yada benimki küçüktür yatağa göre, tek başıma çok alelade almıştım aşırı acil bi anda.

Bisey diyecegim, siz cimrisiniz, shaggy'nin tuylerini kesmeye erinmediniz mi cidden?

Yun yorgandan nefret ederim, kislik pamuklu hazir yorganlardan aldim, kis bitince kuru temizlemeye gidiyorlar, paketiyle birlikte kaldiriyorum, kisin tekrar acip kullaniyoruz.

Yun yorganlari yikayan yerler var hala, yuzunu falan da yeniliyorlar.
Cimri demek için beni tanımanız lazım. Tanımadığınız insanı kolayca yaflayan biri olduğunuz için yazdığınızi tam okumadım bile.
Tek bir konudan bir insanın cimri olup olmadigini anlayamazsınız.

Bir hali kadar fiyat istiyorlardı. Onları sordum. Ve hiç Shaggy yapmadık nasıl durur bilemem dedi. Zaten fiyat yüksekti yeni hali alinirdi o paraya. Benim komple değilde kare kare bazı karelerin ipleri daha yüksekti. O yüksek olanlar birbirine keçe gibi tutunmustu. Bisiler dinlerken stres atıyordum hem ara ara hep makasla kestim. Tabi uzun sürdü ve bir süre sonra onlar da keçelesti. Zaten çok ağır halilardi attım kurtuldum. Birine de verilmezdi artık o halıları kimse kullanmıyor
Ha ben oturdunuz bayagi bayaği hali kestiniz sandim :) olur öyle bazen

Siz hayatınızı resmen zorlaştırıyorsunuz,diğerleri neyse de halı kesme olayı cidden çok saçma geldi.Durumu müsait olmayan insanlar için bir şey diyemem ama öbür türlü cimri oluyorsunuz malesef.
Tüketim çılgını degilim. Cimri dediğiniz insan hayatın her alanında ve herkese karşı parasını sakınır. İsrafa karşı hassasım. Geri dönüşüme karşı hassasim. Kızartma yağını ikinciye kullanmam ama asla da lavaboya dökmem. Benim hayatımı zorlastirda bir şişede öyle biriktiriyorum. iyice biriktirince ilgili yerleri arayıp vereceğim.
Kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada begenmedigim herşeyi hemen yok etmek yerine kafa yorup Max. Verim almaya çalışıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X