Hayatı kolaylaştırmaya çalışmak..?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tüketim çılgını degilim. Cimri dediğiniz insan hayatın her alanında ve herkese karşı parasını sakınır. İsrafa karşı hassasım. Geri dönüşüme karşı hassasim. Kızartma yağını ikinciye kullanmam ama asla da lavaboya dökmem. Benim hayatımı zorlastirda bir şişede öyle biriktiriyorum. iyice biriktirince ilgili yerleri arayıp vereceğim.
Kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada begenmedigim herşeyi hemen yok etmek yerine kafa yorup Max. Verim almaya çalışıyorum.
Bu kadar hassas olup kaz tüyü nasıl kullanıyorsunuz anlamadım. O konuda da hassas olsanız keşke.

Bende israf kısmına takılanlardanım ama yatak rahatsız olmaya başladıysa idare etmem, o sağlık kısmına girer çünkü. Keza halılarda öyle temizlikte ekstra yoruyorsa beni yine sağlık kısmına girer değiştiririm.
Neyse gelelim yorgana bende yün yorgan sevenlerdenim. Her kış sonunda halı yıkamacıya veririm mis gibi yıkayıp kurutup getiriyorlar.
Yün yorgan bir de radyasyona falan da iyi diyorlar ya. Elektriği falan alıyorlar diye. Uzun zaman o şekilde kullanmaya çalıştım. Alt yatağa sentetik rahat birşey almaktansa rahatsız ama üstüne yün sağlıklı döşek gibi. Fakat o kayması falan ne uğraştırıyordu beni. Şimdi yatağım rahat boşa çekmişim o kadar çile. Yeni eve göre daha küçük baza yatak alırım ve taşınırken de yipranmasin diye ekstra idare ettiğim bir dönem de oldu. Son yıllarda.
Benim panik atağım var ve psikologa falan gidiyorum. Temizlik de üzerime ekstra çok stres yapan faktorlerden biri. En son ben de bu şekilde karar verip evde baya değişim yaptım. Ben sağlıklı olmadıktan sonra dünyayı düşünsem ne falan diye kendime baktım biraz daha. Açıkçası konuyu bu kadar uzatma sebebim bir derdim var konseptine uygun diye. Hatta bunu yazınca banlanacagim ve konu taşınacak 😄 yoksa direkt yün yatak yerine ne kullanıyorsunuz diye soracaktım. Başına genel ruh halimi de bilin diye ekleme yaptım. Ama bundan sıyrılmaya çalışıyorum artık. Hala cevre benim için önemli ama birinci şey kendi sagligim ve çocuklarıma ayırabilecegim zaman.. bunu öne cikarmak için kendimi telkin ediyorum. Bütçem doğrultusunda da ay ay değişime gittim.

Ben yapı olarak son noktaya kadar sabreden bir insanım. Bu kullandığım eşyalara da yansıyor. İmkanım olsa da son noktaya kadar idare ediyorum nedense. Cimrilikten değil. Ne bilim israf düşüncesi mi emek düşüncesi mi.. bu gibi şeyler...
Yatak odamda yatağım çok rahatsızdı ve daha sağlıklı diye ben altına yün şilte seriyordum mesela..yıllarca bu şekilde idare ettim. Çok şükür 2-3 yıl önce yatağımi ve bazami degistirdim rahat ettim. Tasinacagim diye biraz da idare ediyordum. İdare ede ede yıllar geçiyor haliyle.
Yine Shaggy halılarım vardı. Temizliği o kadar zor ki. Ve hol halıları. Önce uzun tüylerini kesip bir süre kısa haliyle kullanayım dedim. Biraz öyle kullandım sonra yakın zamanda değiştirdim rahatlık varmis.
Şimdi bir diğer mevzu kaldı. Yorgan. Ben yün yorgan kullanıyorum. Annemin yaptığı çeyizlik yorganlar. Altıma şilte olarak kullandığım da yorgandan silteye cevrittigimiz birseydi hatta. En son bıkinca onu kompe çöpe atmıştım. Annem biraz bozulmuştu.

Şimdi yün yorganim iyice kirlendi. Bu şekilde kullanınca huzursuz oluyorum. Kendim yıkamaya asla vakit bulamıyorum. Yikatsam nerde nasıl yıkarlar bilmiyorum. Özetle yün yorgandan da kurtulmam lazim. Evde aslında hazır yorganlar var ama yaz dışında onu kullanamiyorum. Genel olarak çok üşüyen biriyim. Petek gece açık oluyor ama ben hazır yorganda üşüyorum.
Kaz tüyü yorgan vs bunlar da ev ortamında yıkamak daha mı zor olur. Her seferinde kuru temizlemeye mi vermek gerekir?
Siz yorgan olarak ne kullanıyorsunuz? Bu sadece benim sorunum mu merak ediyorum.

Cimrilik konusunda bana onyargili demissiniz ama su kalin yaparak dikkat çektiğim yerler, ozellikle de "imkanimiz var ama..." vurgusu cimrilik belirtisi hanimefendi.

Yokluk olur anlarim, yamalar devam edersin, yilda 1 degil, 2 yilda 1 yıkarsın. Bunlar tutumluluktur, yoklukta ama varken hali yenilemek icin (bana cikistiginiz mesajda yazmissiniz) tuyunu kesip yola devam etmek, yun yorgani kirli kirli kullanmak (bocek yuvasi?), ortopedik sorun yaratacagi halde rahatsiz yatak kullanmaya diretmek...

Bunlar cimrilik, uzgunum, sizin bana tirnak cikartmaniz durumu degistirmiyor.

Ve ben size ilk mesajıniza istinaden cimrilik bu dedim kaldi ki, bana kizip verdiginiz ya uzun tuyleri vardi kisalttim mesajinizda da bayagi halıcıyı arayip shaggy'min tuylerini kesip yeni model yap demissiniz yahu? (Seytanin aklina gelmez bu :))

Ha su mesajida bana kizmasaniz hic yazmazdim.

Bu kadar hassas olup kaz tüyü nasıl kullanıyorsunuz anlamadım. O konuda da hassas olsanız keşke.
Kaz tüyü sadece bir tane montum var. O da markası Nike. Sanırım onlar biraz daha dikkat ediyordu kurumsal firma. Kaz tüyü yorganı sıcak tuttuğu için kullanan var mı diye sordum benim yok. Ve kaz tüyü konusunu unutmuşum evet..hiç duymadım diyemem çok önceden duymuştum. Ama zihnimin gerilerine gitmiş kaz tüyü alırken sorgulamadim hiç. Daha çok fiyat kısmından zaten alamadığım bir urundu.
Bu arada kimse peygamber değil. Her konuda hassas olamam. Kimi çok titizdir ama çok alakasız yerde kimsenin yapmayacagi bir şekilde pis bir davranışı makul karşılar vs. Çevre konusunda duyarlılım diye her konuya duyarlı olamam ki. Zaten o şekilde sürdürülebilir degil. Kozmetikte mesela ne kadar dikkat ediyorsunuz siz? Ben de sorgulamaya kalksam bin tane bulurum kaz tuyune dikkat eden birinin başka konularda dikkat etmediği birşeyleri.
Konu bu değil ki. Ben size kendimi begendirmiyorum. En çevreci benim yarışmasında değilim. Kendi vicdanimin ölçüsünde elimden geleni yapmaya çalışan bir insanım. Kaz tüyünü gerekli görürüm kullanırım da kime ne? Siz jüri değilsiniz? Ben de size hesap veren bir konumda değilim. Allah ben ve vicdanımla yaşıyoruz.

Cimrilik konusunda bana onyargili demissiniz ama su kalin yaparak dikkat çektiğim yerler, ozellikle de "imkanimiz var ama..." vurgusu cimrilik belirtisi hanimefendi.

Yokluk olur anlarim, yamalar devam edersin, yilda 1 degil, 2 yilda 1 yıkarsın. Bunlar tutumluluktur, yoklukta ama varken hali yenilemek icjn (bana cikistiginiz mesajda yazmissiniz) tuyunu kesip yola devam etmek, yun yorgani kirli kirli kullanmak (bocek yuvasi?), ortopedik sorun yaratacagi halde rahatsiz yatak kullanmaya diretmek...

Bunlar cimrilik, uzgunum, sizin bana tirnak cikartmaniz durumu degistirmiyor.

Ve ben size ilk mesajıniza istinaden cimrilik bu dedim kaldi ki, bana kizip verdiginiz ya uzun tuyleri vardi kisalttim mesajinizda da bayagi halıcıyı arayip shaggy'min tuylerini kesip yeni model yap demissiniz yahu? (Seytanin aklina gelmez bu :))

Ha su mesajida bana kizmasaniz hic yazmazdim.
Vayy arkadaş şeytan neymiş. Böyle diğer konularda da konuları saçma sapan yerlere çeken biri hep oluyor. Konudaki en büyük lüksümü kullanıp engelleyecegim. Aynı düzlemde olmadığım birine ne desem farklı yere çeker zaten. Velevki cimri olayım kime ne. Oğlunuza mi alacaksiniz beni. Ben sadece kendi konumda da değil diğer konularda da böyle kolayca tanim yapan insanlara hayret ediyorum. Yoksa siz bana cimri deseniz ne olur cömert deseniz ne olur.

Yün yorgan radyasyondan tutun, vücut yorgunluğunu alması, alerji vs için o kadar faydalı ki. Ben şimdi yana döne çocuklarıma yün yorgan arıyorum. Bari uyurken sentetikten, yapaylıktan uzaklaşalım.
Çocuklara da tam tersi elyaf kullanıyorum. Yün onlara ağır geliyor üstlerinden atiyorlar. Küçük benle yatarken üstüne ortuyorum işte..küçükken onların da yün siltesi vardı altlarına seriyordum. Yün cok faydalı evet keşke bakımı da kolay olsa.

Çocuklara da tam tersi elyaf kullanıyorum. Yün onlara ağır geliyor üstlerinden atiyorlar. Küçük benle yatarken üstüne ortuyorum işte..küçükken onların da yün siltesi vardı altlarına seriyordum. Yün cok faydalı evet keşke bakımı da kolay olsa.
İnstagramda yüncü hanım diye bir sayfa var o kadar güzel ki ürünleri..incecik yorgan yapıyorlar koyun yününden..battaniye gibi hafif ve çok güzel..ayrıca at makineye yıka garantisi de var Her türlü arkasindalar ürünlerinin..yakın zamanda annem ve kardeşim de ağır eskimiş yün yorgan ve döşekleri atıp hepsini o dediğim sayfadan aldılar dünya varmış diyorlar tavsiye ederim mutlaka inceleyin

• Beğen
Reactions: Gif
Tüketim çılgını degilim. Cimri dediğiniz insan hayatın her alanında ve herkese karşı parasını sakınır. İsrafa karşı hassasım. Geri dönüşüme karşı hassasim. Kızartma yağını ikinciye kullanmam ama asla da lavaboya dökmem. Benim hayatımı zorlastirda bir şişede öyle biriktiriyorum. iyice biriktirince ilgili yerleri arayıp vereceğim.
Kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada begenmedigim herşeyi hemen yok etmek yerine kafa yorup Max. Verim almaya çalışıyorum

Hassas olsanız KAZ TÜYÜ KULLANMAYI AKLINA BİLE GETİRMENİN vicdansızlık olduğunu bilirdiniz.
Çevreye topluma hassasiyet kılıfıyla kendinizi avuttuğunuz durum; bencillik ve cimriliktir.
Bu sıfatların yanına vicdansızlık ve düşüncesizlik de var.
Ama bunları kendinize yakıştıramayıp savunmaya geçenler “hassasiyet” örtüsüne sığınır.
Şahsınızda tüm kendisini hassas ve zannedenlere ithafımdır.

Çok hassasım, çok düşünceliyim; halıların tüylerini yeni bir halı almamak için günlerce uğraşıp makasla keserim, kızartma yağını aslında lavabo tıkanmasın diye dikkatle kavanoza koyar atarım, biriktirdiğim yağı satarım, diri diri çığlık çığlığa yolunan kazların tüyüyle kıyafet mont, yorgan kullanabilirim. Hassasım yani 👌

Hassas olsanız KAZ TÜYÜ KULLANMAYI AKLINA BİLE GETİRMENİN vicdansızlık olduğunu bilirdiniz.
Çevreye topluma hassasiyet kılıfıyla kendinizi avuttuğunuz durum; bencillik ve cimriliktir.
Bu sıfatların yanına vicdansızlık ve düşüncesizlik de var.
Ama bunları kendinize yakıştıramayıp savunmaya geçenler “hassasiyet” örtüsüne sığınır.
Şahsınızda tüm kendisini hassas ve zannedenlere ithafımdır.

Çok hassasım, çok düşünceliyim; halıların tüylerini yeni bir halı almamak için günlerce uğraşıp makasla keserim, kızartma yağını aslında lavabo tıkanmasın diye dikkatle kavanoza koyar atarım, biriktirdiğim yağı satarım, diri diri çığlık çığlığa yolunan kazların tüyüyle kıyafet mont, yorgan kullanabilirim. Hassasım yani 👌
Kaz tüyü kullanıyorum çok mutluyum. Aynı zamanda hassasım. Alın bu cümle ile sizde kendinizi tatmin edin.

Hazır yün yorganlar var ben linens marka yün yorgan kullanıyorum hem çok hafif hemde sıcak tutuyor, çamaşır makinesine atıp yıkıyorum yıllardır kullanıyorum bi sıkıntı yaşamadım

Hazır yün yorganlar var ben linens marka yün yorgan kullanıyorum hem çok hafif hemde sıcak tutuyor, çamaşır makinesine atıp yıkıyorum yıllardır kullanıyorum bi sıkıntı yaşamadım

çamaşır mak.tamburunu zorlamıyor mı yorgan ? halı yıkamacı perde koltuk temizleyen bi yere veriyor annem

Yün yorgan bir de radyasyona falan da iyi diyorlar ya. Elektriği falan alıyorlar diye. Uzun zaman o şekilde kullanmaya çalıştım. Alt yatağa sentetik rahat birşey almaktansa rahatsız ama üstüne yün sağlıklı döşek gibi. Fakat o kayması falan ne uğraştırıyordu beni. Şimdi yatağım rahat boşa çekmişim o kadar çile. Yeni eve göre daha küçük baza yatak alırım ve taşınırken de yipranmasin diye ekstra idare ettiğim bir dönem de oldu. Son yıllarda.
Benim panik atağım var ve psikologa falan gidiyorum. Temizlik de üzerime ekstra çok stres yapan faktorlerden biri. En son ben de bu şekilde karar verip evde baya değişim yaptım. Ben sağlıklı olmadıktan sonra dünyayı düşünsem ne falan diye kendime baktım biraz daha. Açıkçası konuyu bu kadar uzatma sebebim bir derdim var konseptine uygun diye. Hatta bunu yazınca banlanacagim ve konu taşınacak 😄 yoksa direkt yün yatak yerine ne kullanıyorsunuz diye soracaktım. Başına genel ruh halimi de bilin diye ekleme yaptım. Ama bundan sıyrılmaya çalışıyorum artık. Hala cevre benim için önemli ama birinci şey kendi sagligim ve çocuklarıma ayırabilecegim zaman.. bunu öne cikarmak için kendimi telkin ediyorum. Bütçem doğrultusunda da ay ay değişime gittim.

yün yorganlar %100 saf yün değil biliyorum

çocukken kalın ağır yorganlar vardı daha rahat zinde uyanırdım onlar da yün müydü acaba el yapımı

Ben yapı olarak son noktaya kadar sabreden bir insanım. Bu kullandığım eşyalara da yansıyor. İmkanım olsa da son noktaya kadar idare ediyorum nedense. Cimrilikten değil. Ne bilim israf düşüncesi mi emek düşüncesi mi.. bu gibi şeyler...
Yatak odamda yatağım çok rahatsızdı ve daha sağlıklı diye ben altına yün şilte seriyordum mesela..yıllarca bu şekilde idare ettim. Çok şükür 2-3 yıl önce yatağımi ve bazami degistirdim rahat ettim. Tasinacagim diye biraz da idare ediyordum. İdare ede ede yıllar geçiyor haliyle.
Yine Shaggy halılarım vardı. Temizliği o kadar zor ki. Ve hol halıları. Önce uzun tüylerini kesip bir süre kısa haliyle kullanayım dedim. Biraz öyle kullandım sonra yakın zamanda değiştirdim rahatlık varmis.
Şimdi bir diğer mevzu kaldı. Yorgan. Ben yün yorgan kullanıyorum. Annemin yaptığı çeyizlik yorganlar. Altıma şilte olarak kullandığım da yorgandan silteye cevrittigimiz birseydi hatta. En son bıkinca onu kompe çöpe atmıştım. Annem biraz bozulmuştu.

Şimdi yün yorganim iyice kirlendi. Bu şekilde kullanınca huzursuz oluyorum. Kendim yıkamaya asla vakit bulamıyorum. Yikatsam nerde nasıl yıkarlar bilmiyorum. Özetle yün yorgandan da kurtulmam lazim. Evde aslında hazır yorganlar var ama yaz dışında onu kullanamiyorum. Genel olarak çok üşüyen biriyim. Petek gece açık oluyor ama ben hazır yorganda üşüyorum.
Kaz tüyü yorgan vs bunlar da ev ortamında yıkamak daha mı zor olur. Her seferinde kuru temizlemeye mi vermek gerekir?
Siz yorgan olarak ne kullanıyorsunuz? Bu sadece benim sorunum mu merak ediyorum.
Ben de kızımın alerjisiden dolayı yün yorgan kullanıyorum. Halı yıkamacılar gayet temiz yıkıyor.

Isıtıyor mu peki ? Temizlenişi nasıl ? Var mı önerdiğiniz marka
Tüm yorumlarda insani yazan kim varsa eksi verip gelip kaz tüyü öven insana beğendim atarken amacınız ne? Vicdansiz olduğunuz için kazlarin çektiği acı sizin için çok mu önemsiz? Ne çeşit bir hastalığınız var anlamadım ama başınıza gelen her şeyi hak ettiğinize emin oldum.

yün yorganlar %100 saf yün değil biliyorum

çocukken kalın ağır yorganlar vardı daha rahat zinde uyanırdım onlar da yün müydü acaba el yapımı
Annemin yaptığı yorganlar. Sanirim köyden gelmiştir yünler. Koyun yünü olabilir. Aslında köyümüzde küçükbaş hayvancılık pek yaygın değil ama büyük ihtimalle anneannem almıştır bir yerden.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X