Hem Gururunuzu Koruyup Hem de Bir Erkeğin Size Maddi Yatırım Yapmasını Nasıl Sağlarsınız?

mahh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2022
1.205
1.041
25
Öncelikle baştan söylemek isterim, bir erkek arkadaşım veya hoşlandığım biri yok. Zaten içinde bulunduğum kaos ortamı buna pek müsait değil şu an (Taktik almaya çalışıyormuşum gibi yorum yapanlar olacaktır, bu yüzden belirtmek istedim bunu.) . "Maddi yatırım" ifadesini de ne anlamda kullandığım anlaşılmıştır. Yoksa bizler elbette parasını verip haklarını alabilecekleri birer eşya değiliz.

Bu, aslında yıllardan beri çok merak ettiğim bir konu. Geçen Instagram'da keşfette dolaşırken popüler bir psikoloğun bir konuşmasına denk geldim (seven sevmeyen vardır, ben kendisini pek tanımıyorum.). "Erkek yatırım yaptığı kadını sever." diyordu. Bu aslında yıllardan beri yaptığım bir gözlemin özet cümlesi gibi oldu.

Evlenen arkadaşlarım var örneğin. Hani bizim 'görgüsüzlük' olarak ifade ettiğimiz bazı davranışlar vardır. Mesela evlilik arifesi "İlla şu kadar takı alınacak. " diyen, eksik gördüğü yerde olaylar çıkartan. Ya da bir arkadaşım vardı mesela. Erkek arkadaşının evlilik teklifi için aldığı yüzüğü maddi açıdan yetersiz buldu. Kendisine, maddi değeri çok fazla olan beş taş bir yüzük aldırıp en baştan evlilik teklifi ettirdi. Bir başka tanıdığım, kendi ailesinin maddi durumu kötü. Ama erkek arkadaşı sıradan bir mekana yemeğe götürdüğünde saatlerce trip atıyor. Hayatında görmediği lüks mekanları bulup "Bu hafta beni buraya götür." diyor. Kuzenim evleneceği zaman düğün için ayarlanan mekanı 'ucuz' buldu. Nişanlısından ayrıldı. Adam kapılarda yattı "Gel, tamam. Nereyi istiyorsan orayı tutacağım." diye. Ve istediği o lüks mekanı tutturup orada düğün yaptırdı gibi gibi... Ve garip bir şekilde bu şekilde davranan kadınların hepsi mutlu ve el üstünde tutuluyor. Hani kendi hemcinsimiz diye durup bir baktığımızda çok ucuz hareketler, naiflikten, kaliteden çok uzak davranışlar olarak görünüyor. Ama derler ya neticeye bakmak lazım diye. İlişki içinde yine bunlar değer görüyor, tapılan o kadınlar oluyorlar.

Bir diğer taraftan hiç böyle olaylara girmeyen kadınlar var. Mesela hesabı karşı taraf ödediğinde gece gözüne uyku girmeyen, aman kimse üzülmesin sıkıntı çıkmasın diye birçok lüks bile sayılmayan sıradan şeyleri dahi istemeyen kadınlar. Bunlar da hiç değer görmüyor. Örneğin bir başka arkadaşım, kendi ailesi çok varlıklı insanlar. Kendisine çok görkemli bir nişan töreni yaptılar. Ama adamın ailesi biraz sorunlu bir tipti. Arkadaşım "Aman nikah neye yetmiyor, ben düğün istemiyorum." dedi. Ucuz olsun diye saçma sapan bir gelinlik giydi. Evleneli birkaç ay olmuştu ki aldatıldığını öğrendi.

Elbette aramızda çıkıp "Yoo, hiç öyle değil. Ben şöyle yaptım şöyle oldu." diyenler olacaktır. Ama benim yaptığım gözlemler hep bu şekilde oluyor.

Şimdi kendime baktığımda ben ailemden bir defa harçlık almadan yıllarca okudum. Kazandığım başarı bursları ile ilkokuldan beri kendi kendime hep yettim, kimseden bir çorap bile istemedim. Yani dışarıdan bakıldığında ailesi hiçbir şeyini eksik etmeyen o havalı tip insanlardan gibi görünüyordum ama esasen çok küçük yaşlardan bugüne kadar hep maddi ve manevi anlamda kendi kendime yettim. Ben de değer görmedim aile tarafından o ayrı tabi. :KK43: Ama bakıyorum benim gibi olan insanlar nasıl birinin kendisine maddi emek harcamasını sağlayabilir ki, çok imkansız görünüyor.

Sizce ilişkilerde mutlu sona ulaşmak için biraz gurursuz mu olmak gerekiyor?

Son düzenleme:
Baslikta kullandiginiz ifade cirkin, ama ben sizin demek istediginjzi anladım. Cok da hakli buluyorum sizi. Herkes uclarda yasiyor. Kimisi nisanlisi kendine iphone, pirlanta set almadi diye nişan atiyor, kimisi aman sevgilim zorlanmasin uzulmesin diye her seyden feragat ediyor. Ve malesef ki ilk maddedeki insanlar deger goruyor. Bunun sebebi de kadin erkek iliskisi degil sadece tum insan ilişkilerinde oldugu gibi çiğ süt emmiş insanoglunun yüz bulunca astar istemesi, agzina tukurulunce yarabbi şükür demesi😒 hele erkekler suzme mal olduklari icin iliskiler konusunda 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ neyse. Bence bunun anahtari strateji kasmamak, dogal olmak ve karsinizdakiyle samimiyetinize guvenmek. Yemek ismarladi diye , cok pahali olmamak kaydiyla heidye aldi diye mahcup olup iki büklüm olmamak. Cok verici ve fedakar olmamak lazim. Evlenirken esya aliniyor, zaten alinacak. Eşşek gibi aman agzimizin tadi kacmasin ali riza bey moduna gecmeyip, siz kendi paranizla alirken kendinize hangi kaliteyi layik görüyorsanız karsi taraf alirken de o duzeyde aldirmak. Cunku o evde birlikte yasanacak zaten ezilip buzulmeye gerek yok. Gorgusuzlugun alemi yok ama zaten alinacak seye de ben bunu sectim bunu istiyorum, bunu begendim almisken kalitelisiji istiyorum vs seklinde dik durus sergileyebilmek, kendinize ait bi kaliteniz cizginiz oldugunu hissettirmek lazim bence

Çizdiginiz iki kadin profili de uç noktalarda bence. Bu kadar uçlarda olmak zorunda degilsiniz her şeyin ortasi var.

Bana şunu alacaksin, bunu almazsan ayrilirim, bu mekan ucuzmuş diyip trip atan, kavga cikaran kizlarin birlikte oldugu adamlar eziktir net. Bunun degerle alakasi yok adamin karakteriyle alakali. Ailesinin durumu kotu olup hayatinda gormedigi mekanlar icin kavga eden bir kizla kaliteli bir erkegin birlikte olmasinin imkani yok. Hani cok saglam agzinin payini verirler. Once onu bir ayiralim.

Onun disinda erkeklerin yatirim yapmasi icin kavga gurultu cikartmaya, gorgusuzluk yapmaya hiç gerek yok normalde.
Maddiyati olan ve cimri olmayan değer veren erkekler siz kavga etmeden size yatirim yaparlar. Yapmaniz gereken degerli oldugunuzun once kendiniz farkinda olun, bilin o enerjiniz karsi tarafa gecer zaten.

Diger bahsettiginiz profil "hesabi ödenince uyku uyuyamayan kiz" bu da yanliş.

Hiç bir şeyi kendinize layik gormezseniz, onu istemem bunu istemem yeter ki evlilik olsun kafasiyla haraket edip size yapilan alinan en ufak şeyi buyuturseniz. Deger gormezsiniz bu da cok normal.

Valla ben şu zamana kadar bir erkekten beş kuruş almış kadın değilim. Kendi göbeğimi kendim kestim hep.
Ama hep sonunda "yapmasaydın" denildi. Trip yapmadım, üstüne kabus gibi çöküp her şeyine ortak olmadım, benim için şunu yap demedim. Aksine hep daha özverili olan taraf ben oldum. Amiyane tabirle hiç kıymetim bilinmedi.
Ama adamların canına okuyan, limon gibi suyunu sıkıp etinden sütünden faydalanan kadınlar baş tacı oldu.
Şimdi kıyası size bırakıyorum. :KK53:

Öyle biri mi olmak isterdiniz? Ne sacma ya,ozendiginiz şeye bakın.
Konuya gelince iki kız arasındaki farkı söyleyeyim , biri kendisini seviyor - her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyor.
Adam hesap ödedi diye gece uyuyamayan da içten içe ezik, para harcanmaya layık olmadığını düşünüyor. Hal boyle olunca kendine değer veren insan tabii ki diğerleri tarafından da mutlu edilmeye çalışıyor,ama kendine değer vermeyen insan 'ona ne gerek var,bu hiç lazım degil' diye kendini önemsiz görmeye basladikca insanlar da bir süre sonra 'ya hakkaten ona ne gerek var, o sorun etmez' diye kişinin ihtiyacını gozardi etmeye çalışıyor.
Cevap bu kadar basit.
Ben kendimi çok severim ve gerçekten güzel bir hayat yaşamak icin elimden geleni yaparım, ama erkekleri söğüşleyerek değil.yine de güzel bir hayatım var, hiç bir erkekten bir şey talep etmedim ama sevgililerim gayet kiymet bilen insanlar olmuşlardır.
İş yani bir şeyler istemekte vs değil kendine değer vermekte.

Başlığa yanıtım yok fakat son sorunuza yanıt olarak bence ilişkilerde mutlu olmak için sevgi+sadakat+saygının yanı sıra hayat görüşlerinin de benzer olması gerekir. Bütün bunların olduğu bir ilişkiye denk gelme ihtimali ne kadar orası da ayrı bir konu gerçi..
Ama bu konuda yazdığınız el üstünde tutulan kadınlar da kendi dengi olan kişilerle karşılaştığı için böyle uyumlu/mutlu bir birliktelik olmuş diye düşünüyorum. Örneğin maddi imkanı o salona yeterken daha fazlası olmadı diye ayrılan birinin karşısında "bana göre akıllı" bir erkek olsa peşinden koşmak yerine hayatımın hatasını yaparken son anda kurtuldum deyip önüne bakardı. Bu şeyler karşılıklı biraz. Hayattaki beklentileri demekki birbiriyle uyumlu ki bu gibi bir durumda peşinden koşabiliyor adam.

Valla ben şu zamana kadar bir erkekten beş kuruş almış kadın değilim. Kendi göbeğimi kendim kestim hep.
Ama hep sonunda "yapmasaydın" denildi. Trip yapmadım, üstüne kabus gibi çöküp her şeyine ortak olmadım, benim için şunu yap demedim. Aksine hep daha özverili olan taraf ben oldum. Amiyane tabirle hiç kıymetim bilinmedi.
Ama adamların canına okuyan, limon gibi suyunu sıkıp etinden sütünden faydalanan kadınlar baş tacı oldu.
Şimdi kıyası size bırakıyorum. :KK53:
Aa evet, bunu eklemeyi unutmuşum. Kim olursa olsun yaptığınız hiçbir fedakarlık değer görmüyor, teşekküre bile layık bulunmuyor. İşin sonunda "Yapmasaydın." ile ağız payı bir güzel veriliyor.

Öyle biri mi olmak isterdiniz? Ne sacma ya,ozendiginiz şeye bakın.
Konuya gelince iki kız arasındaki farkı söyleyeyim , biri kendisini seviyor - her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyor.
Adam hesap ödedi diye gece uyuyamayan da içten içe ezik, para harcanmaya layık olmadığını düşünüyor. Hal boyle olunca kendine değer veren insan tabii ki diğerleri tarafından da mutlu edilmeye çalışıyor,ama kendine değer vermeyen insan 'ona ne gerek var,bu hiç lazım degil' diye kendini önemsiz görmeye basladikca insanlar da bir süre sonra 'ya hakkaten ona ne gerek var, o sorun etmez' diye kişinin ihtiyacını gozardi etmeye çalışıyor.
Cevap bu kadar basit.
Ben kendimi çok severim ve gerçekten güzel bir hayat yaşamak icin elimden geleni yaparım, ama erkekleri söğüşleyerek değil.yine de güzel bir hayatım var, hiç bir erkekten bir şey talep etmedim ama sevgililerim gayet kiymet bilen insanlar olmuşlardır.
İş yani bir şeyler istemekte vs değil kendine değer vermekte.
"Ben de böyle biri olmak istiyorum, çok özeniyorum böyle kadınlara." Nerede yazıyor?

Aslında kafanızda yanlış kodlamışsınız.
Maddi yatırım yapılan kadınlar bunu illa çirkeflikle, görgüsüzlükle almıyor.
Kadının bir standardı olduktan sonra adam zaten ona göre davranıyor.
Aldatılacaksa da çok para harcadım aldatmayayım demiyor adamlar.
Bahsettiğim aldatılma örneğinde kadının bir standartı vardı zaten. Ama adam ona göre asla davranmadı. Arkadaşım o şekilde davranmayan bir adamı kabul etti, onun hatası da bu oldu.

Yani tabiri caizse kocasının pahali hediyeler aldigi, el üstünde tuttugu kadin modeli olabilirim. Bunu kendime yatirim olarak görmemiştim, bu bence karsi tarafin maddi gucuyle ve esini sevmesiyle alakali. Parasi yoksa adam ne yapsin. Bi de hic bi zaman o olmaz bana sunu al, bunu yap demedim. O biraz görgüsüzlük ve aclik bana göre. Esim maddi imkanları icinde yapabileceginin en iyisini yapar zaten.

Baslikta kullandiginiz ifade cirkin, ama ben sizin demek istediginjzi anladım. Cok da hakli buluyorum sizi. Herkes uclarda yasiyor. Kimisi nisanlisi kendine iphone, pirlanta set almadi diye nişan atiyor, kimisi aman sevgilim zorlanmasin uzulmesin diye her seyden feragat ediyor. Ve malesef ki ilk maddedeki insanlar deger goruyor. Bunun sebebi de kadin erkek iliskisi degil sadece tum insan ilişkilerinde oldugu gibi çiğ süt emmiş insanoglunun yüz bulunca astar istemesi, agzina tukurulunce yarabbi şükür demesi😒 hele erkekler suzme mal olduklari icin iliskiler konusunda 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ neyse. Bence bunun anahtari strateji kasmamak, dogal olmak ve karsinizdakiyle samimiyetinize guvenmek. Yemek ismarladi diye , cok pahali olmamak kaydiyla heidye aldi diye mahcup olup iki büklüm olmamak. Cok verici ve fedakar olmamak lazim. Evlenirken esya aliniyor, zaten alinacak. Eşşek gibi aman agzimizin tadi kacmasin ali riza bey moduna gecmeyip, siz kendi paranizla alirken kendinize hangi kaliteyi layik görüyorsanız karsi taraf alirken de o duzeyde aldirmak. Cunku o evde birlikte yasanacak zaten ezilip buzulmeye gerek yok. Gorgusuzlugun alemi yok ama zaten alinacak seye de ben bunu sectim bunu istiyorum, bunu begendim almisken kalitelisiji istiyorum vs seklinde dik durus sergileyebilmek, kendinize ait bi kaliteniz cizginiz oldugunu hissettirmek lazim bence
Başlığın yanlış anlaşılabileceğini tahmin ettim bu yüzden ilk paragrafta açıklamaya çalıştım.

Aslında maddi yatırım yaptığı için tercih edilmiyor kimse. Yanlış yorumluyorsunuz. Sevdiği için maddi yatırım olarak tanımladığımız şeyleri yapıyor. Sevdiği insanı Mutlu etmek herkes ister.
Arada sevgi bağı olduktan sonra iki taraf da birbirinin isteklerini yerine getirmek istiyor. Bazen maddi anlamda sıkışık olan erkektir kadın devralır idare eder. Bazen de tam tersidir.
Yada ilişkinin içinde uyum sevgi varsa erkek de kadın da birbirini mutlu etmek için pahalı da olsa istediğini almak ister. Sürprizler yapmak ister.
Önemli olan zaten en başta uyumu sevgiyi yakalamak.
Ve kişi kendini seviyorsa, kendine güveni varsa, kafa dengilerse, arada uyum varsa aşk da varsa neden erkek gitsin yarım bıraksın?

Öncelikle baştan söylemek isterim, bir erkek arkadaşım veya hoşlandığım biri yok. Zaten içinde bulunduğum kaos ortamı buna pek müsait değil şu an. "Maddi yatırım" ifadesini de ne anlamda kullandığım anlaşılmıştır. Yoksa bizler elbette parasını verip haklarını alabilecekleri birer eşya değiliz.

Bu, aslında yıllardan beri çok merak ettiğim bir konu. Geçen Instagram'da keşfette dolaşırken popüler bir psikoloğun bir konuşmasına denk geldim (seven sevmeyen vardır, ben tanımıyorum.). "Erkek yatırım yaptığı kadını sever." diyordu. Bu aslında yıllardan beri yaptığım bir gözlemin özet cümlesi gibi oldu.

Evlenen arkadaşlarım var örneğin. Hani bizim 'görgüsüzlük' olarak ifade ettiğimiz bazı davranışlar vardır. Mesela evlilik arifesi "İlla şu kadar takı alınacak. " diyen, eksik gördüğü yerde olaylar çıkartan. Ya da bir arkadaşım vardı mesela. Erkek arkadaşının evlilik teklifi için aldığı yüzüğü maddi açıdan yetersiz buldu. Kendisine, maddi değeri çok fazla olan beş taş bir yüzük aldırıp en baştan evlilik teklifi ettirdi. Bir başka tanıdığım, kendi ailesinin maddi durumu kötü. Ama erkek arkadaşı sıradan bir mekana yemeğe götürdüğünde saatlerce trip atıyor. Hayatında görmediği lüks mekanları bulup "Bu hafta beni buraya götür." diyor. Kuzenim evleneceği zaman düğün için ayarlanan mekanı 'ucuz' buldu. Nişanlısından ayrıldı. Adam kapılarda yattı "Gel, tamam. Nereyi istiyorsan orayı tutacağım." diye. Ve istediği o lüks mekanı tutturup orada düğün yaptırdı gibi gibi... Ve garip bir şekilde bu şekilde davranan kadınların hepsi mutlu ve el üstünde tutuluyor. Hani kendi hemcinsimiz diye durup bir baktığımızda çok ucuz hareketler, naiflikten, kaliteden çok uzak davranışlar olarak görünüyor. Ama derler ya neticeye bakmak lazım diye. İlişki içinde yine bunlar değer görüyor, tapılan o kadınlar oluyorlar.

Bir diğer taraftan hiç böyle olaylara girmeyen kadınlar var. Mesela hesabı karşı taraf ödediğinde gece gözüne uyku girmeyen, aman kimse üzülmesin sıkıntı çıkmasın diye birçok lüks bile sayılmayan sıradan şeyleri dahi istemeyen kadınlar. Bunlar da hiç değer görmüyor. Örneğin bir başka arkadaşım, kendi ailesi çok varlıklı insanlar. Kendisine çok görkemli bir nişan töreni yaptılar. Ama adamın ailesi biraz sorunlu bir tipti. Arkadaşım "Aman nikah neye yetmiyor, ben düğün istemiyorum." dedi. Ucuz olsun diye saçma sapan bir gelinlik giydi. Evleneli birkaç ay olmuştu ki aldatıldığını öğrendi.

Elbette aramızda çıkıp "Yoo, hiç öyle değil. Ben şöyle yaptım şöyle oldu." diyenler olacaktır. Ama benim yaptığım gözlemler hep bu şekilde oluyor.

Şimdi kendime baktığımda ben ailemden bir defa harçlık almadan yıllarca okudum. Kazandığım başarı bursları ile kendi kendime hep yettim, kimseden bir çorap bile istemedim. Ben de değer görmedim o ayrı tabi. :KK43: Ama bakıyorum benim gibi olan insanlar nasıl birinin kendisine maddi emek harcamasını sağlayabilir ki, çok imkansız görünüyor.

Sizce ilişkilerde mutlu sona ulaşmak için biraz gurursuz mu olmak gerekiyor?
Cok haklısın yemezsen erkek yiyecek birini bulur ama ben sana akil veremem kelin merhemi diyelim

Aile evinde, kendi kazandığıyla yapamadığını hayatına bir erkek girince arsizlikla yaptırmaya çalışmak çok küçük düşürücü bence.

Diğer taraftan kendinden tamamen ödün vermek, yok saymakta doğru değil. En son bir doktor konusu vardı. Sevgilisi 100 liralık yüzük almadı diye ağlıyordu. 🙄 Pahalı hediye, lüks mekan diye kendini parçalamak ne kadar yanlışsa bu tip örnekler de o kadar yanlış.

Siz kendinize değer verir, karşınızdaki kişi de sizi gerçekten severse elinden gelenin en iyisini yapar bence. Ünlü popüler psikolog da Esra Ezmeci mi:olamaz:

Son düzenleme:
X