Hep En İstemediğim Şeyler ile Sınav Oluyorum Atandım ama Mutlu Olamıyorum

mahh mahh ben senin yerinde olsam yabancı dil çalışırdım. Avrupa ülkelerine hemşire olarak gitmek çok zor değil. Lisans eğitiminin ücretsiz olduğu bir yere gitsen. Orada bir kaç yıl hemşirelik yapsan sonra üniversiteye girip orada lisans okurken part time çalışsan daha mutlu olursun bence. Üniversitede okurken nöbet tutarak bile para kazanabilirsin belki.
Birkaç yıl önce bu düşünce ile yabancı dil kursuna gitmeye başlamıştım. Sonra pandemi çıktı. Öyle kaldı.

Sanırım hayatınızın bir diliminde ben bu şehir de asla çalışmam demişsiniz. Bende kendi memleketimdeki üniversite için böyle demiştim. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden birine gidebilecekken olacak iş ya o üniversiteye gitmiştim. Dört yıl bu sebepten ağlamıştım

Maalesef kurduğumuz yanlış cümlelerle ya da düşündüğümüz yanlış düşümcelerle kendi kendimizi yakıyoruz😔

Sanırım hayatınızın bir diliminde ben bu şehir de asla çalışmam demişsiniz. Bende kendi memleketimdeki üniversite için böyle demiştim. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden birine gidebilecekken olacak iş ya o üniversiteye gitmiştim. Dört yıl bu sebepten ağlamıştım

Maalesef kurduğumuz yanlış cümlelerle ya da düşündüğümüz yanlış düşümcelerle kendi kendimizi yakıyoruz😔
Çok çok dedim. Ve normalde de gelmesi imkansızdı. Her alımda çok yüksek kapatıyor özellikle de merkez. Deprem oldu öyle böyle orası geldi.

Becayişi bilmiyorum da başladınız mı göreve? Başladıysanız nerede kalıyorsunuz?

Yalnız degilsiniz durumlarımız benzer
İstemediğim bir meslek sınıf öğretmenliği
Nefret ettiğim bir şehir
Bunaldigim aile baskısı.
Ama ben kaderimi degistirmek için adımlar atıyorum mesela beden eğitimi öğretmenligine hazırlanıyorum su an. Şimdiki aklım olsa astsubaylık falan denerdim hayalimdi hep kadın komutan olmak aileme bahsini bile acamadim icimde kaldı şimdide yaş sınırım tutmuyor 😊 23 yaş çok güzel bir yaş tam her şeyin başı çoğu insan için hayat 25inden sonra başlıyor. Bence hemşireliği yanında asıl istediğiniz bölüme hazırlanın.

Yalnız degilsiniz durumlarımız benzer
İstemediğim bir meslek sınıf öğretmenliği
Nefret ettiğim bir şehir
Bunaldigim aile baskısı.
Ama ben kaderimi degistirmek için adımlar atıyorum mesela beden eğitimi öğretmenligine hazırlanıyorum su an. Şimdiki aklım olsa astsubaylık falan denerdim hayalimdi hep kadın komutan olmak aileme bahsini bile acamadim icimde kaldı şimdide yaş sınırım tutmuyor 😊 23 yaş çok güzel bir yaş tam her şeyin başı çoğu insan için hayat 25inden sonra başlıyor. Bence hemşireliği yanında asıl istediğiniz bölüme hazırlanın.
Kaç yaşındasınız? Hangi ile atandınız?
Bu eski bir konuydu Becayiş ile alakalı bir yorum sonradan gözüme çarpınca onu sordum ve konu hortladı. 🙁 Becayiş ile alakalı sizin bilginiz var mı acaba?

Eski konularım ile burayı bir hayli meşgul etmiştim. Dönüp baştan sona bir okuduğumda kendi kendime sahte hesap muamelesi yapmak istiyorum. Sadece bir yıl içinde başıma gelmeyen kalmamış. Gerçekten bu kadar şeyi yaşayabildiğime ben bile inanamıyorum. Her neyse, hatırlayanlar olacaktır. İğrenç bir babam ve zavallı bir annem vardı. Geçen yıl babamın çığırından çıkması, suç duyuruları, uzaklaştırmalar vs derken en son biz evden olmuştuk. Annem İstanbul 'dan Malatya 'ya ailesinin yakınına taşınıp ev tutmuştu. Ben de KPSS sonrası çok sevdiğim şehrim, güzel İstanbul' u bırakıp annemin yanına gitmiştim. Hep bahsediyordum "Atan, annen ve iki kardeşini yanına al." diye bir baskı vardı. Ben o dönem için tüm baskıları püskürtmeyi başardım. Bu benim görevim değildi. Zaten yıllarca, minik bir çocukken bile başarı bursları alan, kendi kendine bakan, büyüten, kimseden destek görmeyen bir çocuk olmuş kendi çabamla genç bir kadına dönüşmüştüm. Kaldı ki bana çok iyi bakmış olsalardı bile bir gence böyle büyük bir sorumluluk yüklenemezdi. Benim için evlenip benim için sorumsuzca üremediler neticede. Neyse ki bu doğruları herkese benimsetmeyi başardım. İstediğim şehri yazacak, atanacak ve kendi başıma yaşamaya gidecektim.
Sonra asrın felaketi yaşandı. Konularımda da bahsetmiştim. Yalın ayak karın içinde kaldık. Enkaz, yıkım, acı, ölümler... Çok kötüydü. Gerçekten çok kötüydü. Nasıl sağ kurtulduk, hiç bilmiyorum. Olaylar esnasında çok soğuk kanlı kalmış, tek damla göz yaşı akıtmamıştım. Şimdi ise kendimle baş başa kaldım. Sessizlik, kaos esnasında üstünü örttüğüm travmalarıma özgürlük tanıdı sanki. Eski binalara girmeye çalışırken kalbim sıkışıyor. Hep rüyalarıma giriyor deprem. Hep sallanıyormuşum gibi geliyor. İyi hissetmiyorum.
Bir süre çadırda kaldık. Sonra çevre illerin birinde yeni yapılmış bir ev bulup oraya taşındık.
Her neyse, o çok beklediğim atama yapıldı. Ancak maalesef ki %80 deprem yaşanan illere alım oldu. Orada çok sağlıkçı maalesef ki vefat etti, sağ kalanlar tayin istedi, bölgenin sağlıkçı ihtiyacı doğdu. Normalde istediğim şehre gidebilecek bir puanım vardı. Kılavuz eski haliyle kalsaydı muhtemelen şimdi heyecanlı bir şekilde 1+1 şirin bir ev bakıyor olacaktım. Ancak dediğim gibi deprem alınacak personel sayısını değiştirmese de alım yapılacak illeri tamamen değiştirdi. Alımlar tamamen deprem bölgesine kaydırıldı. Ben de deprem bölgesi dışında kalan az sayıda ili ve üç tane deprem ili hariç tüm deprem illerini mecburen yazdım. Yazmak zorundaydım çünkü işsizim. En son bir hastanede işe başlayacaktım, depremle o hastane bile kullanılmaz hale geldi. İl ayırt edebilecek, yapılıp yapılmayacağı bile belli olmayan üçüncü alıma bırakacak kadar vakit yoktu. Ankara gibi iller virgülden gitti ve pat en istemediğim şehir Malatya geldi.
Sevinmemek nankörlük mü olacak bilmiyorum. Ama tek istediğim uzak bir yere atanmak, 1+1 hatta 1+0 şirin bir ev tutmak, az aşım ağrısız başım mantığı ile yaşamaktı. Çok uçuk bir istek değil. Bunu yapan milyonlarca kadın da var. Ama sıra bana gelince ben bir şey isteyince deprem oluyor, sel oluyor illa bir kıyamet kopuyor yine o basit hayalim gerçek olmuyor. Kendimi lanetli gibi hissediyorum.
O şehirde beni ne bekliyor bilmiyorum. Kalacak yer yok. Çoğu sağlık çalışanı hastanede kalıyormuş zaten. Konteyner verilir mi bilmiyorum. Verilse kaç sağlık çalışanı bir arada kalır bilmiyorum. Bu yıl üniversite sınavına tekrar hazırlanmak sevdiğim bir bölümü ikinci lisans olarak okumak istiyordum. O hayalim bile çöp olacak galiba. Muhtemelen değil ders çalışmaya uyumaya yer bulamayacağım. Bunun yanında o şehri sevmiyordum. O deprem gününü tekrar tekrar yaşayacağım o şehirde. Çok akrabamız var orada. Şu an sosyal hayat yok ama olsa bile biraz muhafazakarlık var. Yani bir gece bir erkek arkadaşım ile bir yerde otursam bir akraba görse laflara gel. Böyle şeylere alışkın değilim. İstanbul sosyal hayatın aktif olduğu ve çok özgür bir şehirdi benim için. Depremle her yer yıkıldı. Depremden önce de öyle sosyal aktivite imkanı tanıyan bir şehir değildi ama. İstanbul 'dan oraya gittiğimde çok zorlanmıştım ama zaten geçici gözüyle baktığım için çok takmıyordum. Yine akbabaya benzeyen yığınla akraba şehirde olmasa idare edilebilir ama varlar maalesef ki. Bilmiyorum, gençliğim harcanmış gibi geliyor.
Şimdi ne felaket yaşadın, binlerce can gitti, sosyalliği mi düşünüyorsun diyenler, yadırgayanlar çıkacaktır. Depremde, öncesinde ve sonrasında ne tür acılar yaşadım bir ben biliyorum. Biraz rahat istiyorum diye yadırgayan olacaksa da bir şey diyemem artık.
Bunun yanında yarının hesabını yapmak anlamsızmış, yaşananlar bana bunu gösterdi. Yine de düşünmeden edemiyorum. Evler inşa edilmeye başlandığında, bir yer bulursam annemler de bu yabancı ilde kalmak istemeyip dönmek isteyeceklerdir. Yine aynı evde yaşama mevzusu patlar yani. Hep kaçtığım o ihtimal... Hep söylüyorum, aynı ilde olsak bile ben ayrı yaşamak isterim diye. Kabul ediyormuş gibi görünüyor ama bilmiyorum.
Onca acı yaşamışsın ne ve nasılsın istiyorsan öyle yap , annenin veya başkasının sorumluluğunu almak zorunda değilsin annen zamanında boşanıp kendine yeni hayat kuracaktı ,onun hesabı sana kalmamalı

Eski konuları bilmiyorum maalesef ama bazı şeyler elimizde olmuyor.
Anne babanı seçemezdin ama mantıken onlara bakmamayı tercih etmişsin bence güzel bir adım olmuş.
Malatya yazmasan işsiz kalacaktın belki de? Daha kötü değil mi sonuçta? Ayrıca İstanbul asla düşünme derim. Kardeşim 4 yıldır İstanbul'da okuyor. Öyle şirin minik 1+1 ev biz bulamadık mesela. Evet çok güzel bir şehir ama iş hayatına ve tek yaşamaya adapte olmak için doğru bir seçim değil.
Destek almanı da öneririm vakti zamanı gelince, yaşanılanlar hiç kolay değil ve bence "negatif düşünme, daka kötü şeyler yaşayanlar var" diye güzellemelerle kendi başına atlatabileceğin şeyler değil.

X