Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

Teşekkürler kills the cat.Teforun da zayıflamaya yardımcı olduğunu diyorlar ama:)))Bu arada acaba benim gibi tefor yada muadilini alan arkadaşlara soruyorum sabah 1 akşam 1 kullanan oldumu bu ilacı?

Bana 1 tefor yetmedi canım dr bunun için 2 ye çıkardı.şimdilik gözlüyorum bakalım belirtileri ne olacak diye ama eskisinden iyyiim çarpıntı falan yok ama iştahım fazlaca yok eskisi gibi

Teşekkürler kills the cat.Teforun da zayıflamaya yardımcı olduğunu diyorlar ama:)))Bu arada acaba benim gibi tefor yada muadilini alan arkadaşlara soruyorum sabah 1 akşam 1 kullanan oldumu bu ilacı?

Ay evet, böyle düşünen bir grup insan da var :))

Bu ilacın direk zayıflamaya faydası olmadığının somut bir örneği benim sanırım..

Şimdi iyice kafanız karışacak ama durum söyle arkadaşlarım...

Hani 3,5 yıl önce ilk endokrin'le tanıştım ya o zaman TSH'ım 7 civarıydı... O zamanlardan beri L-thyroxin kullaniyorum... Galiba 1 sene önceydi 1 gün 1,25 1 gün 1,5 olan tabletimi ben kendi kafamdan günlük 2 tablete çıkarttım.. Sonra test yaptırıp doktora gitmeyi atladım.. Ama son 1 senedir kilomda bir oynama veya iştahımda bir azalma vs hiç bir sey olmadı... 1 Sene önceki TSH değerlerim 2,5civarındaydı...

Ofiste yine hemen hemen 1 seneyi aşkın garip bir organizasyon değişikliğimiz var. Çok çalışıyorum, gecem gündüzüm pek belli değil ve nasıl bir sinir var bende anlatamam üstelik yakın cevremdekiler "pamuk gibi kadınsın" derler bana.. Herseye öfkelenip bağırıp çağırıyorum ve zaten ilaçla kontrol altına almaya çalıştığım tansiyonum baktım öyle zamanlarda (tansiyon aletini ofiste tuttum bir süre) 19/10 falan olmaya başladı... Taşikardi gibi göğsümde kelebek uçmasına benzer bir his falan derken ben de direk bir kardiyologa gitmiştim ve adam sizin bu belirtileriniz hipo değil de hipertiroidi gibi görünüyor. İlacınız fazla geliyor sanırım, endo'cunuzu görün mutlaka deyip test yaptırmıştı hatta.. Şubat ayındaki testlerimde TSH 0,002 çıktı!!!!!!!

Ama ben ne yaptım aklımı başıma devşirip endoya gitmek yerine iş yüzünden yine erteledim ve en sonunda o uzun mesajımda bahsettigim yeni doktorumu buldum. Bu hafta yaptırdıgım test sonucunda da TSH 0,058... Bu yüzden ilacın dozunu sabahları 1,5 olacak şekilde düzenledik. 1 ay sonra nasıl çıkacak sonuç merak ediyorum gerçekten de..

Yani demem o ki; kullandığımız hormon replasmanı ilaçları (tefor, l-thyroxin, vs) zayıflamaya direk etkisi olan ilaçlar değil. Sadece bizim bünyelerde olmayan hormonların düzenli üretilip salınılmasına faydalı. Eh tabi bu hormon dengesi biraz dengeli olunca vücudumuzdaki tüm mekanizmanın da genel olarak bir parça bile olsa dengeli çalışmasına katkıda bulunuyor.

Ay evet, böyle düşünen bir grup insan da var :))

Bu ilacın direk zayıflamaya faydası olmadığının somut bir örneği benim sanırım..

Şimdi iyice kafanız karışacak ama durum söyle arkadaşlarım...

Hani 3,5 yıl önce ilk endokrin'le tanıştım ya o zaman TSH'ım 7 civarıydı... O zamanlardan beri L-thyroxin kullaniyorum... Galiba 1 sene önceydi 1 gün 1,25 1 gün 1,5 olan tabletimi ben kendi kafamdan günlük 2 tablete çıkarttım.. Sonra test yaptırıp doktora gitmeyi atladım.. Ama son 1 senedir kilomda bir oynama veya iştahımda bir azalma vs hiç bir sey olmadı... 1 Sene önceki TSH değerlerim 2,5civarındaydı...

Ofiste yine hemen hemen 1 seneyi aşkın garip bir organizasyon değişikliğimiz var. Çok çalışıyorum, gecem gündüzüm pek belli değil ve nasıl bir sinir var bende anlatamam üstelik yakın cevremdekiler "pamuk gibi kadınsın" derler bana.. Herseye öfkelenip bağırıp çağırıyorum ve zaten ilaçla kontrol altına almaya çalıştığım tansiyonum baktım öyle zamanlarda (tansiyon aletini ofiste tuttum bir süre) 19/10 falan olmaya başladı... Taşikardi gibi göğsümde kelebek uçmasına benzer bir his falan derken ben de direk bir kardiyologa gitmiştim ve adam sizin bu belirtileriniz hipo değil de hipertiroidi gibi görünüyor. İlacınız fazla geliyor sanırım, endo'cunuzu görün mutlaka deyip test yaptırmıştı hatta.. Şubat ayındaki testlerimde TSH 0,002 çıktı!!!!!!!

Ama ben ne yaptım aklımı başıma devşirip endoya gitmek yerine iş yüzünden yine erteledim ve en sonunda o uzun mesajımda bahsettigim yeni doktorumu buldum. Bu hafta yaptırdıgım test sonucunda da TSH 0,058... Bu yüzden ilacın dozunu sabahları 1,5 olacak şekilde düzenledik. 1 ay sonra nasıl çıkacak sonuç merak ediyorum gerçekten de..

Yani demem o ki; kullandığımız hormon replasmanı ilaçları (tefor, l-thyroxin, vs) zayıflamaya direk etkisi olan ilaçlar değil. Sadece bizim bünyelerde olmayan hormonların düzenli üretilip salınılmasına faydalı. Eh tabi bu hormon dengesi biraz dengeli olunca vücudumuzdaki tüm mekanizmanın da genel olarak bir parça bile olsa dengeli çalışmasına katkıda bulunuyor.

BEN DE L-THROXIN KULLANIYORUM.DR. TESTLER GÖRE SÜREKLİ DOZ AYARI YAPIYODU AMA DOĞUMDAN SONRA NE TEST YAPTIRDIM NE DR. UMA GİTTİM.PZR-PERŞ 1/2 D,ĞER GÜNLER TAM ALMAM GEREKEN DOZU BEN DE GEÇEN AY KAFAMDAN GÜNDE 2YE ÇIKARDIM:KK43:( 4.-5. GÜN FALAN SABAHI ÖLÜYORUM SANDIM.FECİ Bİ ÇARPINTI ,MİDE BULANTISI...ZATEN SİNİR SON HADDİNDE...Bİ DAHA TÖVBE DEDİM! BUNLAR ÇOK İNCE AYARLAR VE DR. DIŞINDA MÜDAHELE ETMEMEK GEREKİYO.

BEN DE L-THROXIN KULLANIYORUM.DR. TESTLER GÖRE SÜREKLİ DOZ AYARI YAPIYODU AMA DOĞUMDAN SONRA NE TEST YAPTIRDIM NE DR. UMA GİTTİM.PZR-PERŞ 1/2 D,ĞER GÜNLER TAM ALMAM GEREKEN DOZU BEN DE GEÇEN AY KAFAMDAN GÜNDE 2YE ÇIKARDIM:KK43:( 4.-5. GÜN FALAN SABAHI ÖLÜYORUM SANDIM.FECİ Bİ ÇARPINTI ,MİDE BULANTISI...ZATEN SİNİR SON HADDİNDE...Bİ DAHA TÖVBE DEDİM! BUNLAR ÇOK İNCE AYARLAR VE DR. DIŞINDA MÜDAHELE ETMEMEK GEREKİYO.

mer haba bende senin kullandigin ilacin aynisini iciyorum bende senin gibi kafamdan bir seyler yaptim bana kilo aldirdigi düsüncesiyle ilaci biraktim ve 1 ay sonra doktora gittigimde iltahap olmus dediler bence bu gibi ilac tedavisinde kendi basina hareket etmemek lazim

Arkadaşlar Lidayı lütfen kullanmayın.dün bir diyetisyenle konuştum.Bana lida dan ölen 6 kişiyi söyledi.Bir kişi de diayliz makinasına bağlıymış.lütfen biz zaten sağlam değiliz birde bunu kullanmayın

Bu arada bize kilo aldıran tefor gibi ilaçlar değil bunların dozunda alınmaması eğer bu ilaçları almaz isek kilo alırız.Bana dr umdan söylenen bu.Yani eğer kilo alıyorsak hipotiridi yüzünden alıyoruz vücudumuz gerekli hormonu salgılayamıyor.Bunun salgılanması içinde bu ilaçlar veriliyor.Aslında bunu ilaç olarak düşünmemeliyiz.Bu bir ihtiyaç yemek içmek gibi:)

Bu arada bize kilo aldıran tefor gibi ilaçlar değil bunların dozunda alınmaması eğer bu ilaçları almaz isek kilo alırız.Bana dr umdan söylenen bu.Yani eğer kilo alıyorsak hipotiridi yüzünden alıyoruz vücudumuz gerekli hormonu salgılayamıyor.Bunun salgılanması içinde bu ilaçlar veriliyor.Aslında bunu ilaç olarak düşünmemeliyiz.Bu bir ihtiyaç yemek içmek gibi:)

zaten bu ilaç değil kii,vücudumuzun salgılayamadığı hormonu dışardan alıyoruz!

hamilelik boyunca dr. hep uyardı beni,sakın ilacını 1 gün dahi almayı unutma diye.çocuk da zeka geriliğine sebep olabiliyomuş hipotiroid!bazıları hamile kalınca bırakıyomuş da....

ayyyyyyyyyyyyy bi yanlışlık olmalıııııııııııııııııııııııııııııııııı!!!!

ben hiç o kilolarda olmadım,tabii şimdilik:Roflol:

valla bi kere link nette yayınlanmış Nilhan Hanım :)
ben hiç o kilolarda olmadım demeyelim..
bak ne diyor elin adamları "pozitif düşün"..
ne diycez o zaman???
o kilolara yaklaşıyorum gün be gün hatta arzu ettiğim kiloya varmak üzereyim..
:sm_cool:

Pardon ilaç olmadığını bende biliyorum canım.sadece tabletler halinde alınınca alışkanlık öyle diyor insan:)

Ben bugün gene dr uma gittim.15 gün önce gittiğimde tahlil sonuçları için dr um serviste olmadığından bir başka dr un doz ayarlamasına tanık olmuştum.yani Tefor sabah akşam 1 toplam 2:)bugün gittiğimde kendi dr um bunun çok fazla olduğunu dedi bunun yüzünden tansiyonum 8 e düştü nabzımda düşme oldu yani baş dönmesi falan.Bau arada 3 kilo verdim hani 5 kilo almıştım ya:)onuda paylaşayım dedim.şimd kendi dr um bana sabah yarım öğlen yarım akşam yarım alacaksın dedi yani günde 1.5 .15 gün sonra tekrar tahlil yapılacak.Bu arada ben çalışıyordum ama raporum uzatılıyor gene.İyi oluyor ama insan bazen sıkılıyor evde:)yarın tekrar tahlil yaptırcam bakalım günde 2 teforun yan etkisi ne olmuş dr değerlerin düşmüştür kesin dedi

ay pardon Nilhan75,Korkmaz Nilüfer,e soracağım soruyu sana sormuşum.çok özür.Korkmaz Nilüfer,cim o kiloları nasıl verdin?bi anlatta öğrenelim.

canim ilk önce bende 3+3ile basardigimi yazmak istiyorum bunun yaninda tabiki yürüyüsünde cok faydasi oldu bana bir de en önemli si 6 dan sonra yemek yemedim meyva disinda böyle yaparsan sende verirsin öptüm canim

Arkadaşlar, sitede yeniyim. Benimde sorunum haşimoto, troid bezim yavaş hatta hiç çalışmıyor ve buna bağlı kısırlık, erken yumurta yetmezliği yaşıyorum. Sayısız tüp bebek denedim. Mevcut olan kilolarıma tedavilerde aldığım ilaçlar sayesinde kilolar ekledim. Daha önceleri çok düzenli diyet ve sporla bile zor kilo verebildim. Geçen ay başarısız bir tüp bebek denemem daha oldu ve şimdi bebek işini bir kenara bırakıp zayıflamaya karar verdim. Şöyle biraz hızlı kilo verdiği görsem, azmim daha da uzun sürecek. Bu siteden ananas lifi tableti kullananları okuyunca bende başladım, belki erken ama henüz sonuç yok. Daha önce 1 hafta lida kullandım 2 kilo aldım. Bizlerin metabolizması çalışmadığı için ilaçlarda etkilemiyor yada ödem şeklinde zararı bile oluyor. Bugünde tere tohumuna başladım. Zaten çok dengesiz bir troidim var, bakalım ne olacak.

kurbaa canım bende hipotroid hastasıyım ben bu hafta 2.5 kg verdim diyet+spor+metabolizma hızlandırıcı çay ile selahattin dönmezin metaboizma hızlandırıcı çayını içmeni tavsiye ederim

kurbaa bende hasimato hastasiyim ve metabolizma hizlandirici cay ve yesil cay ile 2 kilo gitti. bizlerin metabolizmasi yavas oldugu icin kilo aliyoruz yada veremiyoruz. biraz diyet, biraz egzersiz ve caylarla emin ol verirsin.

alarahan bence kilolalarini yavas yavas ver en sagliklisi bu 1 ayda gidip 1 ay sonra iki kati geri gelecegine yavas gitsin hic gelmesin. bende önceden birden zayiflamak istiyordum ama saglikli degil vücudun sisirilip söndürülmüs balona dönüyor sonra :1no2:

kızlar merhaba.ben 3 yıl önce doğum yaptım ve doğumda toplam aldığım 35 kiloyu 2 senede 40 kilo olarak geri verdim.ama çok sıkı rejim ve her gün spor yaparak.gittikçe kilo veriyordum.erimeye başlamıştım.suratım filan çökmüştü artık.sonra herkes gözümdeki farklılığı sormaya başlayınca bir göz doktoruna gittim ve sonuçta yapılan tahlillerde hipertiroid hastası olduğumu öğrendim.yani tiroidim fazla çalıştığı için sürekli kilo veriyormuşum.ve gözümün bir tanesinde dışa doğru pörtleme oldu.doğumdan sonra çıkmış bende bu tiroid ve yavaşlaması için propycil adlı bir ilacı günde 6 adetle kullanmaya başladım.sonuçta ilaçlardan dolayı 6 ayda 10 kilo kadar aldım ve ne yaptıysam veremıyordum.ki spora her gün devam etmeme rağmen.çünkü aldığım ilaçlar beni bu sefer de hipotiroid yapmıştı.şimdi normale döndüm çpk şükür.ilacı 1 aydır kullanmıyorum ve 4 kilo verdim bile.ama doktorum 2 ay sonra tekrar tahlil istedi.umarım tekrar bir problem çıkmaz.bu tiroid işi tam bir baş belası maalesef.herkese geçmiş olsun dileklerimle

emel, seni tebrik ediyorum. İnancınla incecik olmayı başaracaksın, inanıyorum. Kendiliğinden bu kadar kiloda gebe kalabilmen çok güzel. Ben gebe kalamayışımı hep kilolarıma ve haşimotoma bağladım. Ama sanırım yaşında genç, henüz haşimoto sende ağır hasarlar bırakmadan çocuk işini halletmişsin. Benim yumurtalık rezervlerime de zarar vermiş alçak haşimoto.

liliz, haklısın yavaş vermek daha iyi ama bu kadar yavaşı da insanın şevkini kırıyor. Ayda 1 kilo gibi.

canim uzmanlar haftada 1 kilo vermenin saglikli oldugunu söäylüyorlar. . Sende benim gibi yap, beyaz ekmegi kes, margarinide kes, sekeridee tatlandirici kullan yada sekersiz ic iceceklerini bol bol su ic , sebzeye ve meyveye agirlik ver göreceksin yavas yavas gidecek kilolarin. ben 75 kilodan 68 e düstüm. ne kadar zamanda dersen 6 ay gibi bir zamanda diyet yapmiyorum ama yediklerime dikkat etmeye calisiyorum. , Bu hafta diyete baslamaya düsünüyorum. yavas gitsinde birdaha gelmesin. :teytey:

Merhaba kızlar bende hipotiroid hastasıyım.Ameliyat olduğum sene 100 milükül, ersi yıl 150 milükül iyot aldım(atom deniyor) bu tedavi sırasında bir gün içerisinde 10-15 kilo aldım(dikkatinizi çekerim gün içerisinde diyorum) bu arada tedaviden sonra yaklaşık 1 ay hareketleriniz çok yavaş oluyor herşeyi unutuyorsunuz(mesela yemek yapaken salçasını, etini, tuzunu yemeğin anamaddesi gibi) dr. 1 ay sonra yürüyüşlere müsade etti oda uzum mesafe değil sadece evinin yakınlarında yanında biriside olmakşartıyla. Bu uzun sürüren dönemden sonra kilonuyu çok zor veriyorsunuz derken 2 yıl tekrar aportopar tedaviye girdim aynı dönemleri tekrar yaşadım(çok zor günlerdi Oğlum küçük olduğu için 20-30 uzak kaldım) derken kızlar dr. bana dediki ancak 5-6 kilo verebilirsin kendini boşuna zorlama ama ne zaman jerimi bırakırsan tekrar alırsın dedi ve aynen öyle oldu. Temmuz 2005 yılında spora başlayabilirsin dedi ve başladım dr. dediği gibi 5-6 kilo verebildim gerisini veremedim (bu arada kilom 68 den 63 indim boyumda 1,65 ) ama gelin görünki bu tiroide bağlı 2006 ağustosunda damar tıkanılığı ile tanıştım ben hayatım da hiç sigara kullanmadım evimdede içirmem, kırmızı et yemem, rahatsızlığımdan dolayı abur cubur yemem ama hem genetik hemde tiroide bağlı bir rahatsızlık. 3 ay hareketi yasakladı kalp damar cerrahım çünki anında emboli atabilir diye(emboli beyne ve akciğerlere pıhtı atması demek) tabi verdiğim kiloları hareketsizlikden geri aldım şimdi 67-68 arasında değişiyorum. Spor yamama yeni izin verdi dr. ama bu arada yaşda ilerledi kilo vermem iyce zorlaştı kızlar kafayı yemek üzereyim. Birde aklım civciv arkadaşımızın söylediğine takıldı yaşın genç diye dr. ilaç vermemiş burada bir yalnışlık var benim eltimizn kızı tiroidi az çalışıyor diye 8 yaşında dr. ceyrek tefor verdi sonra yarım oldu. Ben şimdi hiç bir anlam veremedim civciv arkadaşımızın söylediğine.Aman neyse biz şu kilolara bir çözüm bulalım bulursanız banada haber verin canlarım hepimize kolay gelsin inşallah veririz ve incecik dal gibi oluruzzzzzzzzz

X