içimin yağları eridi ama

ben de bu hafta biz onları kahvaltıya çağıralım diye bir fikir attım ortaya, maksadım evlerine bir şekilde gitmemek. nitekim öyle de oldu. bu sabah geldiler. görümceme hoşgeldin demedim. belki misafir ağırlama adabına aykırı belki günah
Bakın burası olmamış. Ya davet etmeyin ya da gelirse hoşgeldin deyin. Haklıyken haksız duruma düşmek oluyor bu. Ya görümce "hem çağırıyor hem de hoşgeldin demiyor" diye kapıdan geri dönseydi?
Burada okuduğum konulardan dolayı bu işin bitmediğini düşünüyorum. Eşiniz kayınpederiniz sizden taraf ama kayınvalide kızına yapılanı unutmaz gibi geldi bana.
onlara gitmemek için bir şey yapmam gerekiyordu çare olarak bunu buldum kendimce
Çok basit; müsait değilim, başka planımız var, evde kalmak istiyoruz, gelmek istemiyoruz diyebilirsiniz. Bence de şov yapmışsınız. Tüm aileyi birbirine katmışsınız. Ne güzel işte, arayıp gelin dememişler siz niye topladınız hepsini evinize? Mesafe koymak için fırsatınız olmuşken ne amaçla hepsini çağırdınız, biliyordunuz görümceden kaynaklı problem çıkacağınız. Kayınvalide çığlık çığlığa bağırırken bebeğiniz korkmadı mı?

Kavgasız gürültüsüz yol varken, kocanız da sizle hemfikir destekken durumu fırsata çevirememişsiniz ve ellerine koz vermişsiniz. Tamam bebek konusunda haklısınız, ağızdan öpmek kesinlikle kabul edilemez ama bir kişiyi sertçe uyarıp durdurmak yerine tüm aile birbirine girmiş. Kayınpedere bu kadar güvenmeyin yanınızda diye. Karşı tarafta eşi ve kızı var.

Eğer bir defa daha hakaret edersen seni şikayet ederim gereken her yere gereken duyuruda bulunurum . !
Hanımefendi medeni ülkelerde birisi bir çocuğu dudağından öptüğü an başı belaya girer. Şahit olan herkes de tepki gösterir, bir kişi bile sizin gibi "öpsün nolcak" demez. Kimi nereye şikayet ediyorsunuz? Ne yazacaksınız şikayet dilekçenize, bebekler çocuklar dudaklarından öpülsün ne var yazdım diye bana cahil dediler mi yazacaksınız?

Sizin yaşadığınız olayı ben yaşasam, birebir aynı tepkileri verirdim. Çünkü benimde hayatta mottom el öpmekle ağız kirlenmez. Sorun bir şekilde çözülmüş ve herkes tarafından haklı bulunmuşsunuz. Bu tarz meseleleri çözmek biraz kişisel bir strateji. Yaptığınız bence doğru ama bazısı çıkıp niye rest çekmedin diyebilir, burada önemli olan siz yaptıklarınızdan ötürü mutlu mıusunuz, mesele aydınlığa kavuşmuş mu ve huzurlu musunuz? Eğer evet ise hiç onaylatmaya ihtiyaç duymayın

Dogru diosun akıllı hareket etmekte fayda var neticede senin başın agricak. Bazi insanlar ana babayi cok abartio. Verecekler destek tabi ve o desteklerle her nesil bir öncekinden daha kalifiyedir, toplumlar böyle ilerler, ilahlastirmaya gerek yok. Bu argümanı kullan eşine karşı (= Neyse en azından ışık varmış esinde :) onceki konudaki kayitsiz adam gitmis bi kendine gelmis. Boyle adamlara az öz konusmakta fayda var. Dırdır yapanın haksız olduğunu düşünürler genelde :KK70:
yani öyle gerçekten ilahlaştırıyo en doğru ifadesi bu, ben babamla da annemle de arkadaş gibiyimdir, tabii ki yerine göre ve dozunda.
evet inşallah böyle devam eder elimden geldiğince sükunet halinde olmaya çalışıyorum bu yüzden haklısınız.

Sizin yaşadığınız olayı ben yaşasam, birebir aynı tepkileri verirdim. Çünkü benimde hayatta mottom el öpmekle ağız kirlenmez. Sorun bir şekilde çözülmüş ve herkes tarafından haklı bulunmuşsunuz. Bu tarz meseleleri çözmek biraz kişisel bir strateji. Yaptığınız bence doğru ama bazısı çıkıp niye rest çekmedin diyebilir, burada önemli olan siz yaptıklarınızdan ötürü mutlu mıusunuz, mesele aydınlığa kavuşmuş mu ve huzurlu musunuz? Eğer evet ise hiç onaylatmaya ihtiyaç duymayın
aslında çok huzurluyum, eşim ilk kez bu şekilde yanımda oldu, gerçekten içimde bişey kalmadı söylemek istediklerimi söyledim, ama gelin görün ki haftaya tekrar bir araya gelme tantanası yaşanacak biliyorum, biri yorum yapmıştı anlaşamayan insanların bu kadar bir araya gelme çabası neden diye, gerçekten zorluyor insanı böyle durumlar, ben şimdiden yine darlandım

Bakın burası olmamış. Ya davet etmeyin ya da gelirse hoşgeldin deyin. Haklıyken haksız duruma düşmek oluyor bu. Ya görümce "hem çağırıyor hem de hoşgeldin demiyor" diye kapıdan geri dönseydi?
Burada okuduğum konulardan dolayı bu işin bitmediğini düşünüyorum. Eşiniz kayınpederiniz sizden taraf ama kayınvalide kızına yapılanı unutmaz gibi geldi bana.

Çok basit; müsait değilim, başka planımız var, evde kalmak istiyoruz, gelmek istemiyoruz diyebilirsiniz. Bence de şov yapmışsınız. Tüm aileyi birbirine katmışsınız. Ne güzel işte, arayıp gelin dememişler siz niye topladınız hepsini evinize? Mesafe koymak için fırsatınız olmuşken ne amaçla hepsini çağırdınız, biliyordunuz görümceden kaynaklı problem çıkacağınız. Kayınvalide çığlık çığlığa bağırırken bebeğiniz korkmadı mı?

Kavgasız gürültüsüz yol varken, kocanız da sizle hemfikir destekken durumu fırsata çevirememişsiniz ve ellerine koz vermişsiniz. Tamam bebek konusunda haklısınız, ağızdan öpmek kesinlikle kabul edilemez ama bir kişiyi sertçe uyarıp durdurmak yerine tüm aile birbirine girmiş. Kayınpedere bu kadar güvenmeyin yanınızda diye. Karşı tarafta eşi ve kızı var.
valla döner diye de düşündüm, çok eskiden hatta ben daha bir aylık evliyken öyle bi şov yapmıştı. bu sefer yapmaması şaşırttı beni.

arayıp gelin demiyolar zaten, cumartesileri artık birlikte kahvaltı yapalım torunu da haftada bir görelim filan demişlerdi, bizim de hoşumuza gitmişti o zamanlar. ben sessizliğimi bozana kadar her şey çok güzeldi. kötü gelin haftalık eventin tadını kaçırdı..

gitmek zorunda kalacaktım o yüzden çağırdım. eşim zorla mı götürecek diye sorabilirsiniz burda. yok hayır zorla götürmez bir iki ısrar eder sonra konuyu kapatır ama küser, günlük hayatı çekilmez hale getirir, kendi anne babama gitmek istediğim zaman laf çarpar sorun çıkarır, bunlar yazarken birkaç kelime ama yaşarken çok sıkıcı. en iyis görüşeyim iki saat sıkılayım diyorum napiyim.

kayınpederim nasıl veya neden böyle davrandı ona da bu arada hayret ediyorum, kayınvalidem de ister unutsun ister unutmasın ben neleri unuttum kendisi bilir. hiçbir beklentim yok kendilerinden zaten hani çalışayım çocuğuma baksın veya markete kuaföre gideyim kızı bırakayım gibi. rabbim kimseyi böylelerine muhtaç etmesin. evlenmeden önce beni hediyelere övgülere ilgilere boğanlara bakın. yazık.. sonuç benim için sadece hayal kırıklığı.

neler neler hem de😔
Ah ah aslında her şeyi kendi elimizle ediyoruz. Bu krizi fırsata çevirin, önce bir süre görüşmeyin, sonra da mesafeli olarak dönüş yapın. Eşiniz zorlayacak, küsecek belki de çirkinleşecek, soğuk kanlı olun. Bu yeni bir süreç herkes için sancılı geçecek ama hepiniz alışacaksınız.

Ah ah aslında her şeyi kendi elimizle ediyoruz. Bu krizi fırsata çevirin, önce bir süre görüşmeyin, sonra da mesafeli olarak dönüş yapın. Eşiniz zorlayacak, küsecek belki de çirkinleşecek, soğuk kanlı olun. Bu yeni bir süreç herkes için sancılı geçecek ama hepiniz alışacaksınız.
aile danışmanlığı aldığım süreçte terapist de böyle söylemişti aslında, köklerden gelen zincirleri kırmak sancılıdır ama sizin ardınızdan gelen nesillere de fayda sağlar o yüzden elinizden geleni yapın demişti.

ama ben yine de anlayamıyorum insanlar neden bu kadar ısrarcı, neden bu kadar haddini aşıyor, neden bu kadar içimize içimize girmeye çalışıyorlar. annem der ki otuz yıllık evliyim babam evime otuz kere gelmemiştir ve çok yakın oturmalarına rağmen. hani baktığımız zaman dedemle anneannem de köyde doğup büyümüş kırkından sonra istanbula gelmiş, okuma yazmayı bile çok sonra öğrenmiş ve belli konularda tabiri caizse çok eski kafalı insanlar. onlar bunu düşünüyor benimkiler düşünemiyor. modern cehalet koydum bunların sorununun adını. kayınvalidem instagramdaki fotoğraflarını likelamıyorum storylerini izlemiyorum diye ortalığı birbirin katmıştı bir keresinde. üff neler neler ya. bazen diyorum bir uyansam tüm bunlar bir rüya olsa... kötü bir rüya.

Yani kimse yanlış anlamasn ama ameller niyetlere göre değişir görümcen sapik veya sübyancı olmayacağına göre fazla sevgiden ağzından öpmüş evet doğru değil ama tamamen 0 art niyet ve burnundan gelmiş özür beklemek falan çok yanlış ya . Cidden ben görümcen olsaydım birdaha ne o eve gelir nede bebeği severdim . 🥴
Keşke görümcesi siz olsaydınız o zaman. Kadın da kurtulurdu hadsiz görümceden. Abimin çocuğu demek fe 0 art niyet oldu ya pes

ne olursa olsun evinize gelen insana hoşgeldin dememeniz yanlış olmuş
onun dışında helal olsun enişteye :)

bundan sonra o nasıl yaklaşıyorsa öyle yaparsınız

aile danışmanlığı aldığım süreçte terapist de böyle söylemişti aslında, köklerden gelen zincirleri kırmak sancılıdır ama sizin ardınızdan gelen nesillere de fayda sağlar o yüzden elinizden geleni yapın demişti.

ama ben yine de anlayamıyorum insanlar neden bu kadar ısrarcı, neden bu kadar haddini aşıyor, neden bu kadar içimize içimize girmeye çalışıyorlar. annem der ki otuz yıllık evliyim babam evime otuz kere gelmemiştir ve çok yakın oturmalarına rağmen. hani baktığımız zaman dedemle anneannem de köyde doğup büyümüş kırkından sonra istanbula gelmiş, okuma yazmayı bile çok sonra öğrenmiş ve belli konularda tabiri caizse çok eski kafalı insanlar. onlar bunu düşünüyor benimkiler düşünemiyor. modern cehalet koydum bunların sorununun adını. kayınvalidem instagramdaki fotoğraflarını likelamıyorum storylerini izlemiyorum diye ortalığı birbirin katmıştı bir keresinde. üff neler neler ya. bazen diyorum bir uyansam tüm bunlar bir rüya olsa... kötü bir rüya.
Keşke en başından tepki koysaydınız daha rahat ederdiniz, ama hiç bir şey için geç değildir.

Dışarıdan bir göz olarak bakıyorum olaya, bu fırsat bir daha elinize geçmez, en ince detayına kadar kullanın, bu süreçte kavga yok, ailesini kötülemek yok. Anahtar kelimeler, soğuk kanlı olmak ve politik davranmak.

Seninde konunu biliyoruz hanımefendi gorumcenle ilgili açtığın
Bzde gorumcen olsak senin evine gelmezdik mesela bidaha

Yaklas opucem 🤣 ya valla sok icinde okudum acaba ben mi karistiriyorum diye acip konusunu bir daha okudum. Kendi bebegi de varmis bunun dogru bir sevme sekli olmadigini da biliyor olmasi lazim. Kendi evini gorumceye temizletip gorumcesinden sikayetci olan birinin yanlis yapan bir gorumceyi savunmasi beni dehsete dusurdu.

Yaklas opucem 🤣 ya valla sok icinde okudum acaba ben mi karistiriyorum diye acip konusunu bir daha okudum. Kendi bebegi de varmis bunun dogru bir sevme sekli olmadigini da biliyor olmasi lazim. Kendi evini gorumceye temizletip gorumcesinden sikayetci olan birinin yanlis yapan bir gorumceyi savunmasi beni dehsete dusurdu.
Kesin kendisinin erkek kardeşi var ve bu da erkek kardeşinin çocuğunun ağzını yalayan bı görümce
Ondan bu kadar kudurdu 🤣

Keşke en başından tepki koysaydınız daha rahat ederdiniz, ama hiç bir şey için geç değildir.

Dışarıdan bir göz olarak bakıyorum olaya, bu fırsat bir daha elinize geçmez, en ince detayına kadar kullanın, bu süreçte kavga yok, ailesini kötülemek yok. Anahtar kelimeler, soğuk kanlı olmak ve politik davranmak.
Politik nasıl davrnailiyo ya
Ben ogrenemedim bi

herkese merhabalar, iki hafta önce ilk konumu açmıştım görümcemle yaşadığım tatsızlığı ve sonrasında yaşananları anlatmıştım, burada tavsiye ve fikir veren, bunun yanında gözümü açan herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmiş olayım ve meselenin devamını anlatayım istedim.

yazıyı bitirince farkettim çok uzun olduğunu, gerçekten fikirleriniz benim için önemli lütfen okuyun🫶

iki pazar önce yaşanan meseleden sonra bir hafta boyunca eşime bu konuyu hiç açmadım. yokmuş gibi davrandım. cumartesi akşamı kahve yaptım yanına oturdum onunla bir konu konuşmak istediğimi söyledim. "bugüne kadar seni kendimle kimsenin arasında bırakmak istemedim, ne aile ne arkadaş, dışarıda hep kararlaştırdığımız gibi herkese 'olması gerektiği şekilde' davrandım. bu konuda da seni kimseyle aramda bırakmak değil niyetim ama bu yapılan saygısızlık sadece bana değil bence sana da yapılan bir saygısızlık. eşeğin hatrı yoksa sahibinin de mi hatrı yok derler. sırf bu sebeple bile konuyu böyle dallandırmamalıydı kızkardeşin, annenin ve babanın en doğal hakkı elbette torunlarını haftada bir de olsa görmek buna hiçbir itirazım olamaz ikiniz gidebilirsiniz ama kardeşin benden özür dilemediği sürece ben oraya gitmem" dedim.

biraz celallendi biraz yükseldi ne biçim hale getirdiniz alt tarafı haftada bir bir araya geliyoruz filan dedi. orada da "sen babanla taban tabana zıt bir fikirde de olsan herhangi bir konuda, nasıl ki yanında eyvallah çekiyosun, ben de orda seni ezip geçmemiş olmak adına seslenmedim ama bundan sonraki tepkim farklı olur ve bebeğin ağzından öpülmesi hakkında benimle dibine kadar aynı fikirde olduğunu biliyorum yine babanın yanında seni bozmadım edebimle bile cevap vermedim kimseye" dedim. kalakaldı, gece uyuyamamış düşünmekten.

ertesi günü gitmedik. herhangi bir şekilde beni arayan soran olmadı. zaten canıma minnet. ben de bu hafta biz onları kahvaltıya çağıralım diye bir fikir attım ortaya, maksadım evlerine bir şekilde gitmemek. nitekim öyle de oldu. bu sabah geldiler. görümceme hoşgeldin demedim. belki misafir ağırlama adabına aykırı belki günah ama tam o içeri girerken mutfağa gittim sonra kayınvalidemle kayınpederimle merhabalaştım toptan bir hoşgeldiniz dedim.

sonra sofraya hazır buyrun afiyet olsun dedim oturduk hanımefendi lütfedip de oturmadı. hiç oralı olmadım vallahi zaten çok geç geldiler açlıktan bayıldım bebeğim 6.30da uyandı bugün kaç saattir onunla ilgilen hazırlık yap vs epey enerjim bitmişti.

kayınpederim ve eşim diğer odaya geçtiler. o ara kayınvalidem görümcenin reklamını yaparsın artık dedi geldiğinden beri dilinde zaten müşteri kartvizit mal almak gibi laflar vardı ne reklamı anlamadım ama sormadım da. niye dedim sadece boş boş. sonra senin reklamına ihtiyacı yok zaten öylesine söyledim deyip saçmaladı yani. sonra anne neden yemiyorsun diye sordum. görümcem için belki x yemiyor diye iştahım kaçmıştır dedi. sofraya niye buyur etmedin onu , zaten hoşgeldin de dememişsin insan düşmanı gelse buyur eder filan dedi. dedi de dedi yani. ben herkesi tek tek buyur etmedim ki onu edeyim. sofra hazır buyrun oturalım afiyet olsun dedim çünkü. ama kadını görmeniz lazım var ya el ayak titriyor sesi alt kata kadar inmiştir eminim öyle haykırarak konuşuyor ki. bak bu aileyi bölme, toparlayıcı ol, bizim sonumuz iyi değil, bu hamur çok su götürmez(?anlamadım bu deyimi) filan uuu öyle bir sayıyor ki. bu aileyi neden bölmek isteyeyim ben de bu ailenin bir parçasıyım desem de anlamadı tabii. bahsetmiştim zayıf algılarından önceki konumda. senin bunca yıldır hiç mi hatan olmadı sence diye soruyor bana, insanız elbette olmuştur ama sizin anlayışınıza göre hata yapmış olmamak için ben tamamen karakterimin dışında davrandım ama pişmanım dedim. özür dilerse konuyu tamamen kapatırım dedim görümcem için. ordan kendi kendine üzerinde benim kıyafetlerimle bana dikleniyorsun hadsiz ucuz insan diye söyleniyor. oysa o an üzerimdeki kıyafetler kendimin. (hatta doğum kilolarımı veremediğim için hala hamile kıyafetlerimi giyiyorum. eskiden tesettüre ilk girdiğim zamanlarda birkaç kıyafet vermişti. onları kastediyor diye düşündüm, kalkıp gitmelerinin ardından da hepsini çöpe bastım zaten ne kadar kibirsiz ağırbaşlı suskun davrandıysam o kadar zıttını hak ettiler. )

o arada eşimle kayınpederim geldi ve konuya dahil oldular, her hafta bunu mu konuşucaz,
el öpmekle dudak aşınmaz sen yengenden özür dile o da senden dilesin konu kapansın diye kızdı kızına. hem suçlu hem güçlü çocuğu sevdiğim için mi diliycem, özür mözür dilemem yaptı. eşim işte tam o an beni şok eden sözlerine başladı. senin özür dilemen lazım kadına sen kimsin dedin saygısızlık ettin o bugüne kadar hep senin için bir şeyler yapmaya çalıştı, yeğenini daha uzun gör diye sabahın köründe beni kaldırıp size getirdi, seni ihmal ediyorum diye kızı bir gezmeye cafeye çıkar dedi, kaç kere sen işe öğlen giderken yine sabahın köründe kızı alıp sen gör diye getirdi filan hakkını yeme, sana çocuğu ağzından öpme demiş haklı da bence dedi. (veremediğim doğum kilolarımdan beşi gitti öyle içimin yağları eridi burda)
babası bir şey diyor kız çat tersliyor abisi bir şey diyor kız tersliyor ben şok herkes şok bunu azarlamaya başladı eşimle kayınpederim , kız ağlıyor o an. sonra kayınvalidem şovuna başladı bir görümcemin bir benim elimi tuttu bizi sarılmaya teşvik etmeye çalışıyor. açtım kollarımı ben sarılırım sorun yok özür kabul ediyorum bunu dedim. kendisi ağaç gibi dursa da ben çıkıntılık etmek istemedim zaten içimdekileri söylediğim için çok ferahlamıştım eşimin bana destek çıkması öyle şaşırttı öyle duygulandırdı kı beni anlatamam.. klasikleşen bölüm sonu konuşmasını dinledik kayınpederimin. kahve yapmaya gittim, servis yaptıktan sonra kızımı emzirmek için içeri geçtim geldim kalkıyorlardı baktım kahveyi de içmemiş prostestocu görümcem.. çıkarlarken hoşça kalın yine bekleriz dedim gülümseyerek uğurladım.

bundan sonra nasıl gider bilmiyorum, bu tabloya bakınca sizler ne düşünüyorsunuz bir analiziniz var mı fikirleriniz benim için çok kıymetli. lütfen uzun yazdım diye kızmayın, gılgamış destanı şakası yapmayın🥹🥹 nasıl böyle uzadı ben de anlamadım sadece hiçbir detayı atlamak istemedim, şimdiden hepinize teşekkürler♥️
Haklı tepkiniz kabul görmüş sakince tepkinizi belirtmek ise yaramış takdire şayan :)

ne olursa olsun evinize gelen insana hoşgeldin dememeniz yanlış olmuş
onun dışında helal olsun enişteye :)

bundan sonra o nasıl yaklaşıyorsa öyle yaparsınız
beni saymayanı ben de saymadım evet biliyorum yanlış ama kendisi ve annesi dışında kimse bunu sorun etmedi, onun ayıpları her şeyin üstüne çıktı valla iyi ki de demedim ohh 😁 canım kocam 😝😝♥️

evet ben de soracaktım zaten sorulmuş nasıl politik davranacağız gerçekten.

bi buluşalım kahve içelim benden habersiz bileziğimi bozdurup mutfak yaptırdıklarını da anlatayım size...

X