İş

mesafeli

Niyetin ne?
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2014
2.509
3.293
Daha önce de anlatmıştım, küçük yerden merkeze geçtim, bir yıl oldu, neredeyse her ay iş değistirmek zorunda kalıyorum ve gerçekten sorun bende değil, artık bıktım yahu hep mi kötü yerler denk gelir.

Üniversite mezunuyum, gecmisimde acayip iyi referanslarım var ama bulunduğum koşullarda aldığım maaş zaten asgari ücret, her işi kakalıyorlar, ofis evrak işi diye giriyorsun, çay, kahve, temizlik hatta bazen yemek hepsini yaptırıyorlar, 8 saat olması gereken mesai 11 saate çıkıyor ve bu normallesmiş, öğle arası falan yok ama katlanıyoruz fakat yine de olmuyor.

En son bi işe girdim. İkinci gün çalıştım, dün bıraktım çıktım. İşsahibi bana görüşmede demişti ki, İşkur destekli sizi işe alacağız maaşınızı ilk 3 ay onlar odeyecek. Ben de sigortam ne olacak diye sordum o da tabii ki sigorta primleriniz de ödenecek dedi. Israrla emin misiniz diye yineledim, tabii canım resmi kurum hiç sigorta yapmadan olur mu dedi.

Dün birlikte gittik İskur yetkilisi ile görusmeye sozde ben daha işe baslamadım gibi yapılacak, yetkili onay verecek de ısveren destek alacak. Yani işveren beni yalan soylemek zorunda bıraktı ve buna son anda beni zorladı, eğer yalana ortak olmazsam destek alamayacağını beni de calıstıramayacağını söyledi.

Yetkili bizi görusmeye aldı, isveren basladı anlatmaya yani yalanlarına daha calismaya baslamamisim, 9-6 calısacakmisim, sadece evrak isi yapacakmisim falan filan ben de işe ihtiyacim var diye sustum bisey demedim. Iskur'daki yetkili sadece saglik sigortasi yapilacagini ama emeklilik primi yatirilmayacagini soyledi ve bu sure 3 ay. Ben yine sustum.

Disari cikinca isverene dedim ki soylediginiz gibi olmadi sigorta yapilmayacakmis. Ben nerden biliyim ilk kez alacam bu destegi dedi. Ben de madem is gorusmesi yapiyorsunuz o zaman arastirip ogrenmeli ve beni yanlis bilgilendirmemeliydiniz, emin değilseniz net konusmayip bilmediginizi soylemeliydiniz dedim.

Adam hiç umursamadı gayet rahat, oldu artik napalim diyor. Dedim boyle olmaz ben niye 3 ay sigortasiz calisayim ki. Asil beni kizdiran adam herseyi biliyor, bariz yalan söylüyor. Benim magduriyetimi kullanmaya calisti, paraya ihtiyacim var birakip gidemem sandi.

Karisi namaz kiliyor, adam her dakka durustlukten söz ediyor ama isleri yalan dolan. Iki kizları var onlardan bahsederken cok ozguvenli yetistirmısler de kizlar hakkini ararmis oyle anlatip ovunuyorlar ama ben hakkimi arayinca nerden bulastik size oluyor, oyle dedi.

Hani ben tek kadinim ya adam bana laf soyleyecek ben de korkacam oyle saniyor. Kendi kızları herkese saydırınca ozguvenli oluyorlar sen hakkini arayinca cirkef muamelesi görüyorsun.

Adam daha cantasini kendi tasimiyor bana tasitiyor ayiptir ya bi bayana erkek cantasini tasitir mi.

Ben de ciktim yukariya yetkiliye herseyi anlattim, bana yardımcı oldu sagolsun, basvuruyu iptal etti, is bulma anlaminda onerilerde bulundu.

Ama tabii giden iki haftama oldu. Ben ise girdim diye iki hafta baslamayı bekledim ve tabii bu sure baska is aramadigim icin zaman kaybi oldu, bu da elbette para kaybi demek.

Iskur yetkilisi de diyor ki demek ki anlamamis niye yalan soylesin yahu dedim size de yalan soyedi. İnanilir gibi degil herkes kafasina gore yalanlar atiyor, bicok kisi de bunu gormezden geliyor. Tamam her doğruyu her yerde soyleyemiyoruz insan kendi canı yanınca ses çıkarıyor ama baskasının hayatıyla oynamak, ah almak bu kadar kolay olunca kimse de doğru olmaya çalısmıyor, zihniyet hep aynı biri gider, biri gelir diye rahatlar.

Olan bizim gibi paraya ihtiyaci olan, namusuyla çalışıp alın teri dokenlere oluyor, zaten piyasa kötü, zaten işsizlik var ee olan işlerde boyle çıkınca nasıl olacak bilemiyorum. Karamsar ya da ümitsiz değilim ancak ardarda hep yalancı, dolandirıcılara denk gelince ve yine issiz kalinca da bu gidisat nereye diye düşünüyorsun.

Canınızı sıkmayın. Lafım hepsine değil ama iş verenler artık af edersiniz çakalın önde gideni oldu. Hakkınızı aramakla çok iyi etmişsiniz. Rızkın nerden geleceği belli olmaz, böyle bir insanla da çalışılmaz. Allah size güzel, hayırlı kapılar açsın. Terbiyesiz adam.

İşin içine para girince, o dürüstlük söylemleri buhar olup uçuyor maalesef.. Hak denilen şeyde , başkasının hakkı olunca ayak altına alınması çok daha kolay oluyor.

Allah daha hayırlı, güzel kapılar açsın, dürüst insanlarla karşılaştırsın tez vakitte..

Üzülmeyin lütfen, malesef bu profilde isverenler mevcut.
Uzmanliginiz nedir bilmiyorum ama boyle ufak patron sirketlerinde degil de daha kurumsal yerlerde mi calişsaniz. Asgari ucret sonucta her yerde ayni. Böyle bir patronun cantasını taşiyacağıma, kurumsal sirketlerde beden kşcisi olurum daha iyi diye düsunüyorum. Tabi mevcut şartlarınızı siz daha iyi bilirsiniz.
Motivasyonunuzu düsurmeyin lütfen.

Başlarını yastığa koyduğunda nasıl yatabiliyorlar bu insanlar. Emek hırsızlığı yaptıkları ama maalesef ülkedeki işsizliği kendilerine fırsat görüp o olmasa bu olur diyorlar. Mecburiyetten işimi bıraktım tekrar aramaya hiç gönlüm yok baksanız birçok franchise vermiş bir kolejde muhasebeciydim fakat o kadar yoğundum ki bazen su bile içemiyor yemeği kaçırıyordum evlendim evimi yerleştirmem bir yılı aldı pazarları bile çalışıyordum aldığım maaş asgari ücretti işimi çok seviyordum tedavim olmasa bırakmazdım ama çıktıktan sonrada çalışma gibi bir isteğim kalmadı.

Hakkınızı aramış olmanız takdire şayan inşallah gönlünüzce bir iş bulursunuz.

Kurumsal olmayan bu gibi yerlerde is tanimi dogru durust olmadigi icin kimin ne yaptigi belli degil.

Gecen bir is gorusmesine gittim, kurumsal olmayan bir yer. Is tanimini soyle anlatti patron: Yapacaginiz asil sey bu ama bos vakitlerinizde muhasebeye de yardim edeceksiniz. Lafa bak. Muhasebeye bir eleman daha almak yerine ucundan kiyisindan benimle alakali olmayan bir birimde de calisacagimi soyluyor.

Aslinda bambaska bir birimde yeni seyler ogrenecegimi bilmek o an hosuma gitti ama adamin zihniyeti guzel degil ki.

Issizlik de yuksek ki istedikleri gibi at kosturuyor bu igrenc somuruculer.

Baktim bunlardan bir cacik olmayacak, oraya giderken kafamda olan ucreti daha da yukselterek ilettim kendisine ve sesleri kesildi.

Ayni ornekleri ust uste gorunce sevkim biraz kirildi ama bu igrenc kisilikler yuzunden havlu mu atacagim? Hayir.

Mucadeleye devam edecegiz.

X