Eril adalet!

Ya ben klinik psikologun eşinize size tedavi işe yaramaz demesine takıldım. Niye böyle birşey desin psikolog? Anlattıklarınız oturmuyor bir türlü. Siz boşanmak isterken zaten anlasamazken eşin inadı neden?
Psikoloğum o dönemde (ilk aile terapisi sonrasında) ikimizle de ayrı ayrı seanslar yaptı “Size psikolog tedavisi pek olmaz.” dedikten sonra. Çünkü eşim (gözüme girmek için, gerçekten tedavi olmak için değil) ısrarla kendisine de tedaviyi istedi. Psikoloğum, onun zihniyetinin böyle olduğunu gördü. Bu minvalde de konuştu zaten ilk görüşmede. Ben ayrıntıları anlatmadığım, özet geçtiğim için oturmamıştır kafanızda. Ayrıca, onu istemeyen beni ısrarla istemesinin tek sebebi var: Çünkü kira haricinde tüm masrafları bana yaptırıyor zorla, bunun için de şiddet gördüm ben, benim tercihim değil yani; ayrıca evin çekip çevrilmesi, çocuklarla ilgili bakım vb. her şey bende. Bedavadan padişah hayatı. Kim kolay kolay bırakmak ister ki böylesini?

İnanılmaz bir konu gerçekten hop oturup hop kalktım. Sonu ne kadar olabilirse o kadar tatlıya bağlanır umarım. Bu ne çirkin bir sistem gerçekten umutlarım soldu...

dileyelim ki istanbul sözleşmesi metninde sadece Lgbtyi görenlerin hiç ihtiyacı olmasın bu sözleşmeye
Sözleşme metninde LGBT’yi nasıl görüyorlar onu da anlamış değilim de :) bir tane adam akıllı açıklama yapan çıkmadı daha. Karşı çıkanların ortak özelliği sözleşmeyi bir kez bile okumamış kişiler olması.

Son durumum hakkında bilgi vermek isterim:
Avukatım, boşanma hâkimimden 6 aylık uzaklaştırma çıkardı dün. Bana harika bir öğretmenler günü hediyesi oldu. Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi dün beni sabahtan aradı, açmadım. Amaçları, uzaklaştırmanın kaldırıldığını bildirmekti. Oysa 12 gün önce benim uzaklaştırma kararımı bildirmek için 3 gün beklemişler, henüz sistemimize düşmedi, yalanına başvurmuşlardı. Burada, sistemdeki uygulayıcılarda kötü niyet olduğu kanaatim pekişti. 6 aylık uzaklaştırmanın da kaldırılmasının imkânsız olduğu garantisini de aldık, boşanma nedeniyle verildi çünkü bu karar. Sanırım bundan sonra biraz daha rahat olacağım. Konuma yazarak bana fikir veren, destek olan herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Kadın kadının yurdudur. Bugün 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü. Hep birlikte sistemi ve bu eril zihniyeti alt edeceğiz🙏 Mücadeleye devam.

Çok sevindim. Mesajları okuya okuya geliyordum bu mesajınızı görünce çok mutlu oldum. 6 aylık uzaklaştırmanın kaldırılamayacağını bilmiyordum ona da çok sevindim. Adalet istiyoruz artık. :KK43: Çocuklarının önünde boğazına bıçak dayanan kadının uzaklaştırma kararını 2 kere iptal eden kişiye de iki çift laf söylemek isterdim,tabi anlar mı orası muamma işte. Yazık. Çok yazık.

Çok sevindim. Mesajları okuya okuya geliyordum bu mesajınızı görünce çok mutlu oldum. 6 aylık uzaklaştırmanın kaldırılamayacağını bilmiyordum ona da çok sevindim. Adalet istiyoruz artık. :KK43: Çocuklarının önünde boğazına bıçak dayanan kadının uzaklaştırma kararını 2 kere iptal eden kişiye de iki çift laf söylemek isterdim,tabi anlar mı orası muamma işte. Yazık. Çok yazık.
Sağ olun.🙏 Verdiğim bir bilgi yanlış anlaşılmış sanırım. 6 aylık uzaklaştırma da diğerleri gibi kaldırılabilir ancak bu kez çekişmeli boşanma davası hâkimi, boşanmadan dolayı verdi bu uzaklaştırmayı. Uzaklaştırmaya itiraz da bir üst mahkemeye yapılıyor yani diyelim ki uzaklaştırma kararını 5. Aile Mahkemesi verdi, itirazı 6. Aile Mahkemesi’ne yapıyorsunuz. Benim durumumda da, bu kez itirazın yapılacağı mahkeme bir öncekinden farklı ve oranın müdürü, uzaklaştırma kararlarını asla kaldırmadıklarını özellikle belirtmiş avukatıma.

İnanılmaz bir konu gerçekten hop oturup hop kalktım. Sonu ne kadar olabilirse o kadar tatlıya bağlanır umarım. Bu ne çirkin bir sistem gerçekten umutlarım soldu...
Ben bu konu başlığını yaşadığım adaletsizlikleri paylaşmak, isyanımı duyurmak, toplumdaki “kadınlar her zaman avantajlı, devlet her zaman kadının yanında” algısının işleyişte ne kadar yanlış olduğuna, aynen başlıktaki gibi “eril adalet”e vurgu yapmak için açtım. Yaşadığım süreçleri herkes görsün, uzaklaştırma aldım diye rahatlamasın, sürekli takipte olsun diye uyarmak için her ayrıntıyı yazmaya çalışıyorum. Bilgi güçtür arkadaşım, bilirsen -önüne taş koysalar da- durmazsın, üstünden atlayıp geçersin. Umutlarımızı solduruyor bu sistem, evet, ama hiçbir zaman gül bahçesi sunulmadı ki bize, alışkınız. Sadece şunu bilelim, gül bahçesi sunmuş gibi algı yaratıyorlar toplumda ama bahçeye girdiğinizde dikenden başka bir şey çıkmıyor karşınıza. O dikenleri biz kadınlar ve adil erkekler hep birlikte temizleyip gül bahçesini kendi ellerimizle oluşturacağız. Mücadeleye devam🤗

Son durumum hakkında bilgi vermek isterim:
Avukatım, boşanma hâkimimden 6 aylık uzaklaştırma çıkardı dün. Bana harika bir öğretmenler günü hediyesi oldu. Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi dün beni sabahtan aradı, açmadım. Amaçları, uzaklaştırmanın kaldırıldığını bildirmekti. Oysa 12 gün önce benim uzaklaştırma kararımı bildirmek için 3 gün beklemişler, henüz sistemimize düşmedi, yalanına başvurmuşlardı. Burada, sistemdeki uygulayıcılarda kötü niyet olduğu kanaatim pekişti. 6 aylık uzaklaştırmanın da kaldırılmasının imkânsız olduğu garantisini de aldık, boşanma nedeniyle verildi çünkü bu karar. Sanırım bundan sonra biraz daha rahat olacağım. Konuma yazarak bana fikir veren, destek olan herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Kadın kadının yurdudur. Bugün 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü. Hep birlikte sistemi ve bu eril zihniyeti alt edeceğiz🙏 Mücadeleye devam.
Çok sevindim. Bir an önce boşandığınız gün de gelir umarım. Geç olsun güç olmasın. Sizin gibi maddi/manevi imkanları olan kadınlar bile bunları yaşıyorsa kendi halindeki kadınlar ne yapsın ya? Rabbim bizleri hayırlı insanlarla tanıştırsın.

Avukatım işte tam olarak böyle, güçlü biri. Özellikle böyle seçtim. Biz mağdur kadınlar sadece koca kişisiyle değil yasa uygulayıcılarıyla da mücadele ediyoruz. Bir kadın tüm bunlara nasıl tek başına göğüs gerebilir ki?
Ev kendinizin değilse keşke önce evi taşısaydınız. Ben öyle yaptım mesela. Uzaklaştırmayı aldırdım ev tuttum ve eşyanın tamamını 2 saat içinde taşıdım. Sonra davayı açtım.

Çok sevindim. Bir an önce boşandığınız gün de gelir umarım. Geç olsun güç olmasın. Sizin gibi maddi/manevi imkanları olan kadınlar bile bunları yaşıyorsa kendi halindeki kadınlar ne yapsın ya? Rabbim bizleri hayırlı insanlarla tanıştırsın.
Teşekkür ederim. Çok haklısınız. Herkes bu süreçlerle bu kadar mücadele edemez gerçekten.

Ev kendinizin değilse keşke önce evi taşısaydınız. Ben öyle yaptım mesela. Uzaklaştırmayı aldırdım ev tuttum ve eşyanın tamamını 2 saat içinde taşıdım. Sonra davayı açtım.
Bu şekilde de yapılabilir, doğru. Ancak 3 ay önce taşındım buraya. O zaman, boşanma planımdan dolayı kontratı da kendi üstüme yaptırmıştım. Çocuklarımın okuluna, kurslarına yakın bir yerden ev tuttum. 16 yıllık evlilik, 2 çocuk, eşya çok, okul dönemindeyken taşınma işini yapabilmek, kontratı bozmak falan öyle kolay değil. Ayrıca, uzaklaştırma yeterli olmalı zaten, neden ben ve çocuklar ortada sefil olmalıyız ki? Zaten isyanım da tam olarak buna. Bu başlığı o nedenle açtım.

Çok geçmiş olsun. Ancak ben bir şeyi anlayamadım. Şiddet gören kadının bile evden ayrılması kusur sayılıyor mu?
Teşekkür ederim.🙏 Kendi durumum özelinde anlatayım: Şiddet gördükten sonra hemen polisi aradım, karakolda şikâyetimi yaptım, uzaklaştırma verildi 3 ay. Ev bana tahsis edildi. Uzaklaştırmayı kaldırınca eşim, eve dönme hakkı doğdu. O noktada hâkimin verdiği karar, aynı evde yaşamalarında sakınca yoktur anlamına gelmişti, bu nedenle, evden gitmem evi terk etmem şeklinde yorumlanıyordu. Yani hâkim yüzünden bu duruma düştüm ben. Koşullar başka olsaydı eminim ki öyle bir durum olmayacaktı.

X