İşten gelince her gun yemek yapma derdi

mochaulatte

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2019
555
497
Kızlar merhabalar

Çalışınca bütün günüm işte geçiyor ve eve zaten yorulmuş ve acıkmış olarak geliyorum. Evlenene kadar hazır yemeğe geldiğim için çok da bu zorluğu anlamamıştım ama 1.5 yıllık evliyim ve ben de eşim deönceki günden kalan yemeği sevemiyoruz.
Aç karnına yemek yaparken insanın eli ayağına dolanıyor

Ben kendimce birsuru farklı fikirler ürettim ve sizinle de bunları paylaşmak istiyorum ,bu başlık altında hanımlar yemeği hızlandırmak için neler yapıyorsunuz birbirimize bu konuda yardımcı olalım istedim
Belki birbirimizden bir şeyler öğreniriz,bu yükümüz biraz da olsa eksilir . Hem de bu siteye üye olmadığı halde yazıları takip eden bir çok kişi var onlara da fayda sağlamış olur.

Benim yaptiklarim
1) 1 kg nohutu haftasonu haşlayıp soğuyunca buzluk poşetlerine paylaştırıyorum. Bu elimin altında 5 dakikalık hazır yemek oluyor. Her hafta nohut yemiyoruz ama sonuçta ayda 1-2 kere de olsa kurtarıcı oluyor. Ayrıca 1 kg tek seferde haşlandığı için de minicik de olsa tasarruf oluyor . Nohutu hemen bir tavuk haşlayıp tavuklu nohutlu pilavda da kullanabiliyorum. Bazen de yoğurtlu çorbalarıma katıyorum. Bu yöntemle kuru fasulye de koydum buzluğa ama daha yemedik .

2) Akşamdan kanatları sosluyorum (salça+yoğurt+baharat+sıvı yağ) ve ağzı kapalı şekilde dolaba kaldırıyorum , işten gelince fırın tepsisine kağıt serip üstüne kanatları döküyorum. 200 derecede 25-30 dk da pişiyor , o pişene kadar pilav salata yapıyorum.

3) Tavuk sote çabuk piştiği için çok kurtarıcı oluyor.

4) Biber dolmayı önceki günden pişiriyorum , bana göre bu yemeğin tadı bir günde değişmiyor.

5)Ispanakları akşam yıkayıp kurutup temiz bir poşete koyup dolaba koyuyorum , ertesi gün kıymalı ıspanak veya yumurtalı ıspanak yemeği için çok pratik oluyor.

6)Haftasonu mantı yapıp buzluğa atıyorum, ben yemek yapmayı çok seviyorum ama siz ben uğraşamam mantıyla derseniz de hazır alıp buzlukta tutun.

7) Et yemekleri düdüklü tencere kullanmadığım için hafta içi pek olmasa da bazen eti haşlayıp dolaba koyuyorum , ertesi gün yemeğini yapıyorum. Mesela soğan patlıcan kabak patates sarımsak maydanoz salça koyunca üstüne işten gelip 20 dk da türlü bile yapabilirsiniz.
Aynı şekilde diğer tüm et yemekleri için de bunu kullanabilirsiniz.

Tavuk yemeklerini kesinlikle önceki günden yapmıyorum bence tadı baya bir değişiyor.

8) Akşamdan köfte yapıp streçleyip dolaba koyuyorum eve gelince hemen kızartıyorum , pilav yapıyorum yanına da. Hazır köz patlıcan konservesinden evde varsa bir tabağa çıkarıyorum.

9) salata yapacağım sebzeleri bolca yıkıyorum sirkeli suda bekleterek , kapaklı cam saklama kabında yıkanmış ve suyu süzülmüş şekilde muhafaza ediyorum , 2-3 gün götürüyor. (Marul , dereotu , maydanoz , yaş nane , roka dan birer avuç)Kullanacağım kadarını içinden alıp bir sudan geçirip doğruyorum.

10) Tavuk fileto ile şinitzel yapıyorum , yanına pilav falan da yapmıyorum kola ile güzel gidiyor. :KK70:
İnce kesilmiş tavuk göğsünü hazır alıyorum , önce un , karabiber tozbiber ,tuz ile çırpılmış yumurta ve galetaya sırasıyla batırıp az yağda kızartıyorum. Çok zahmetli dursa da hiç değil 2.yapışınızdan sonra yumurtalı ekmek yapmak kadar kolay bir yemek benim için. çok güzel oluyor içi sulu ve yumuşak dışı kızarmış , yanına bolca yeşillikli salata ile.
Sadece bir sorun bence ağır bir kokusu oluyor , genelde temizlik yapacağım günlerden önce bunu yaparım :KK70:

11) Tavuklu bezelyeli patatesli sulu yemek de çok çabuk pişiyor, alternatif olabilir.

12) Haftasonu sulu köfte için köfte yapıp buzluğa pay edip kaldırıyorum , bu da hemen çıkarıp pişirmek için kolay oluyor da pek sevdiğim yemek değil , bunu pek yapmıyorum.

13)Hazır çorba almıyorum , yoğurt çorbası ve tarhana çorbası hemen kurtarıcı olarak yaptığım çorbalar , pek de çorba yapmıyorum da fikir olsun diye yazdım.

14) Soslu makarna falan da yapılabilir çok acele olması gerekiyorsa. Bazen sabah buzluktan kıyma çıkarıp işe gidiyorum , dönüşte kıymalı makarna yapıyorum.

15) Bazen de çok acıkmışsak dışarda yiyoruz kızlar böylece geçip gidiyor işte....

Yoğun çalışmama rağmen sadece o güne yetecek kadar yemek yapıyorum , birkaç günlük yemeği ve üst üste aynı yemeği yemeyi pek sevmem ziyan etmemek icin her şeyi o an yetecek kadar yaparım bu yüzden. Her gün tencere yıkama derdine çözümü olanlar da bana yazarsa sevinirim :KK70:

Peki bu konunun bir derdim var’da olması uygun mu sizce?
Hani deseniz ki yapamıyorum, yetişemiyorum tavsiye verin anlarım. Ama bu konu pek olmamış bence.

Buzlukta kavurmayı da ekleyebilirsin.
Buzlukta hazır doğranmış poşetlenmiş soğanı da ekleyebilirsin.
Diğer donmuş sebzelerle birleştiğinde şipşak bir yemek ortaya çıkıveriyor.

Ay helal olsun hepsini ekran görüntüsü alıyorum 😄 Allahtan sevmiyormuşsunuz bu arada maşallah benim aklıma hiç yemek gelmiyor 😄

Pazar günu tüm yemeklerinizi yapın 1 hafta boyunca ne yaptıysanız onlari yersiniz ..

Güzel öneriler ama ben okurken yoruldum :)
Bunları yapmak için gerçekten yemek yapmayı seviyor olmak lazım.
Hafta sonlarını ve akşamları sürekli yemek yapma derdiyle geçirmek istemezdim.Belki arada bir olabilir.

Çalıştığım dönemde daha basit,genelde yarım saate hazir olacak şeyler tercih ederdim.Ya da bir gün çok yapıp üç gün yerdik.
Bazen kahvaltı,bazen de dışarıdan...

Buzlukta kavurmayı da ekleyebilirsin.
Buzlukta hazır doğranmış poşetlenmiş soğanı da ekleyebilirsin.
Diğer donmuş sebzelerle birleştiğinde şipşak bir yemek ortaya çıkıveriyor.

Soğan hiç aklıma gelmemişti, hiç de sevmem bi seferde doğrayıp hazırlamak çok iyi fikirmiş

X