K.k'nün güzel hanımları, siz olsanız bundan sonrası için nasıl davranmayı seçerdiniz?

Eşlerinizin ailesi ile mutlu olmadan (onları yok sayarak), eşlerinizle mutlu olabilir misiniz?

• Ankete Katılan
    238

oncebidinle

Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2017
437
315
Herkese Merhaba, uzun zamandır burayı takip ediyorum ve takıldığım bir noktada sizlerden fikir almak istiyorum.

Eşimle evlendiğimizde ben 24, eşim ise 29 yaşındaydı. Severek,isteyerek,aşık olarak,eşimin peşimden çokça koşması sonucunda, gençliğin ve güzelliğin de vermiş olduğu o özgüvenle, çok da hesap yapmadan evlendik. 3 yıllık evliyim.

Eşim 2 kardeş, bir abisi var; dolayısıyla benim de bir eltim. Eltim devlet memuru(öğretmen), kendi parasını kendisi kazanan, mesleği dolayısıyla aile içinde kendisine en üst sıralardan bir yer ve saygı sunulmuş. Sülalenin en iyi gelini,ılımlı,güleryüzlü,pasif :) 10 yıldır kv ile aynı apartmanda yaşıyorlar fakat eltim her anlamda kısıtlanmış durumda; arkadaşları ile dışarı çıkmak,sürekli ev oturmaları,eşiyle sık sık çıkıp gezmeler,yalnız tatile gitmeler vs hiçbiri yok. Sabahtan akşama kadar birlikteler, uyurken ayrılıyorlar. Kv, eşiyle arasında olan duygusal boşluk ve sorunları çocukları ve dolayısıyla hayatına dahil edeceği gelinleri ile doldurmak isteyen, kendimce "bencil" bir insan. Bende aynı apartmana karşı olmama rağmen, en başında çok saf ve iyi niyetli olduğumdan kabul ettim. Nişanlılık dönemimde gidip gelirken bana gayet normal davranıyorlardı. Eşimde bilhassa annesine ve o diğer 3 kişiye bağımlı gibi durmuyordu.

Beni güle isteye aldılar, bu arada bende ailemin tek kızıyım. Fakat evlendik, ilk sabah baktım eve kahvaltılık namına hiçbir alışveriş yapılmamış kv ye çıkmamız istendi. Eşime bizim kültürümüzde bunun ayıp olduğunu söylesem de çıktık, doğal olarak ben hiç bişey yiyemedim utandığımdan, derken balayına gidildi gelindi. Sonrasında hayatımın en kötü,en kabus yılı başladı.

Şirketim kapanması dolayısıyla,düğün arefesinde işimden ayrılmıştım. Her sabah bir görev gibi yatağımı toplar toplamaz, soluğu yukarda kv min yanında alırdım. Kural böyleydi, bir gün gitmesem sorun olur,surat asarlar kv laf sokardı. Eltim, eşim,abisi ve babası herkes kahvaltı eder etmez işe kaçıyorlardı. Benimse gidecek bir işim yoktu. (Ben üniversite, eşim ise lise mezunu) fakat öğretmenlik gibi temiz bir mesleğim olsaymış, bende çalışabilirmişim dedi kayınvalidecim. Diğer işleri önemsiz ve saçma gördüklerinden, çalışmak istediğimde çalıştırmadılar. Sonrası sürekli her yaptığım işi elimden çekip yapmalar, beğenmemeler, sürekli bana ve aileme laf sokmalar, hergün acımasızca eleştiriler,beni beğenmemeler başladı. Bense hep sustum,cevap vermemeyi "saygı" zannettiğimden. Çok şükür yaşadığım sıkıntılar beni daha çok yöneltmişti Rabbime, ve kendi isteğimle kapandım bu arada. Ve her sıkıntıda ona sığındım,neredeyse hergün ağlıyordum... Kocamla yalnız kalmak istemem, yalnız dışarı çıkmak istemem sorun oldu. Ailesine kısa sürede alışmam beklendi, insanlara ismiyle değil "abi" "abla" şeklinde hitap etmem bile söylendi,üstelik herşeyin bir vakti varken.

Sonrası çok daha kötü şeyler yaşadık ve her seferinde eşimin benim yanımda ve arkamda durmaması beni çok üzdü. Surat asmaya başlamışım istemeden,bu da sorun oldu. Tüm gün aşağılanan bir insan başka ne yapabilirdi ki? En son dayanamadım eşime anlattım, abarttığımı söyledi, arada kaldı. Kısacası ailesi ile aramdaki dengeyi koruyamamışken, annesi yanındayken bile bana defalarca hakaret ettiğinde haksız yere "sadece gülümsedi" ortamı yumuşatmak adına".

Çok sevdiğim eşimden nefret eder oldum, huzursuzluklar başladı. Ben onun ailesi ile evlenmiş ve bir kocam daha olmuştu. Hiç böyle hayal etmemiştim. Bu arada 8 kilo vermişim 6 ayda, sonunda dayanamayarak ailemin yanına geldim. Ailemin o zaman herşeyden haberi oldu. Sonrası özürler vs tekrar bir şans verdim. Çünkü kocam beni dövmemiş,sövmemiş, aldatmamıştı ! Her eve dönüşümde, küçük olduğum için kv ayağına gidip, özür diledim, hep alttan aldım eşimin hatrına. Ama böyle oldukça kendi hatalarını da görmez oldu.

Sonrası bana iyice düşman oldu eşimin ailesi, kv evden gitmemi sindiremedi çünkü eski kafalı idi hiçbir zaman kendisinin bundaki etkisini kabul etmedi. Eşim "artık yukarı çıkmayacaksın,mutfağımızı da ayırıyoruz" çözümünü buldu. İyi hoş, ama aynı binada çok zordu bu. Mutlaka denk geliyorduk, her gördüklerinde düşmanca bakıyorlardı. Eltim, kp ve abisi de eşim gibi evde pasif ve sözü geçen kişiler olmadığından aileden kimse sahip çıkamadı bana yada kimse karşısına almak istemedi kv yi. Birgün herkes işteyken kv ye tüm cesaretimi toplayarak, konuşmak üzere gittim. Amacım sadece yapıcı olmak ve bu huzursuzluğu düzeltmekti. "Ben size ne yaptım anne" dedim yalnızca. Neden her iki gelininize farklı davranıyorsunuz? Yemin ederim saygı çerçevesinde bir konuşmaydı ve asla haddimi aşmadım. İlk günden itibaren benim için "bir büyük" ve "anne" olduğu için saygı duyuyordum kendisine. Ben sizi ayırmıyorum, ikinizde el'siniz sonuçta benim için dedi. Fakat evlendiğim ilk günden itibaren her konuda bana eltimi örnek gösterdi ve kendim olmamı değil de onun gibi olmamı istedi. Sonra da "yapmacıksın" dediler. Ne yapsam olmadı yani. Eşim eve gelince de "gelin bana saygısızlık yaptı vs diye kocamı güzelce doldurmuş"
Sonuç tekrar ayrılık, fakat bu kez yaşadıklarımı haketmediğimi düşündüğümden "anlaşmalı boşanma protokülünü imzalayarak".
Çünkü artık eşim de kötü davranıyordu bana ve o evde kalmam için hiçbir sebep yoktu kendimce...

Eşim evde yokken kendime ait neyim varsa topladım birkaç kuzenim ile. Ve hepsi o eşyaların araca yüklenmesini yukarıdan izledi. Bir Allah'ın kulu da aşağı inip, ne oluyor,nereye gidiyorsun sen? demedi. Çünkü istedikleri buydu. Ama çok yorulmuştum,Allah'ından bulsunlar dedim ağlayarak çıktım evimden.

Yaklaşık 2 ay babamın evinde kaldım, kimse gelmedi. Eşime onlara uyum sağlayamadığımı söyleyip, vicdanlarını rahatlatmışlar. Fakat evimde, düzenim, temizliğim,eşime ve evliliğime karşı özverim çevrem tarafından da bilindiğinden; ailecek ortak görüştüğümüz arkadaş çevremizin de baskıları üzerine; hasretime de dayanamayan eşim eşim, aklı başına gelmiş ve çok pişman olmuş bir şekilde samimiyetiyle geldi bu kez. Ve herşeyin bu saatten sonra benim istediğim gibi olacağı sözünü verdi.

Biraz süründürdüm... Önce bir işe girdim, sonra farklı bir ilçeye taşınıp, kiraya çıktık. Ailesi eşimi reddetmekle tehdit etti, annesi duygu sömürüleri yaptı benimle barışmaması için! Sonuç olarak eşim ilk kez dik durdu ve o binayı terkedip, tabuları yıktık.

Şuan 1 yıl oldu, eşimle aramızda bir problem yok çok şükür. Ailesi ile görüşmüyorum, başta kendisi de gitmiyordu ama yeğenlerini özlediğinde görüp geliyor. Bayramlarda gitmeyi teklif ediyorum, beni götürmek istemiyor, bi laf söylerler üzülürsün yine diye. Bu şekilde de içime sinmiyor. İlerde eşimle olan ilişkimi etkiler diye kokuyorum ?
Geçtiğimiz bayram kendisi de gitmedi. Düğünlerde görüşüyoruz mecburen, onda da masalarına oturduğumda, kv ve eltim kalkıp masa değiştiriyorlar,yüzüme bakmıyorlar.
Toplum içinde hep gülümseyip belli etmesemde, çok üzülüyor ve görüştükten sonra bir süre kendime gelemiyorum...

Sıla-i rahim yapmak istiyorum ama karşı taraf da gençler,cahiller,yapmışlar bir hata diyip büyüklük gösteren bir "anne" yok. Kayınvalide bizi kabul etse, diğerileri ses çıkarmaz bile.
Bu sene kpss ye hazırlanıyorum, haftanın 5 buçuk günü çalışıp, kalan 1,5 günde de kursta oluyorum yani kendime ayıracak bile vaktim yok. Siz olsanız bu saatten sonra, eşinizin ailesi olan ilişkinizi nasıl ilerletirdiniz?

Hakkınızı helal edin çok uzun oldu anlaşılabilir olsun diye, yorum yapanlardan Allah razı olsun...

Üşenmedim okudum. Vicdan azabına gerek yok. Islami açıdan düşünüyorsunuz ama siz üzerinize düşeni fazlasiyla yapmissiniz zaten. Daha fazla ustelemeyin bence. Yoksa tekrar verdikçe daha fazlasını isteyen sisteme dahil olacaksınız. Eşiniz isterse bayramda ve siz de isterseniz arada sırada görmeye gidersiniz. zamana akisina daha doğrusu allaha bırakın.

Hepsini okudum ve neye uzuldugunuzu anlayamadim?

Kurtulmussunuz iste daha ne istiyorsunuz , esinizle huzurunuz var mi? Var ise kendi kendinize dert ariyorsunuz , birakin uzakta kalmaya devam etsinler

Çok şükür "bugün" durumlar iyi ama ileriki yıllarda bu sorun yaratır mı eşimle aramda? Sonuçta anneye bağımlı yetiştirilen bir evlat var ortada ve alışkanlıklar kolay değişmiyor malesef.

Çok şükür "bugün" durumlar iyi ama ileriki yıllarda bu sorun yaratır mı eşimle aramda? Sonuçta anneye bağımlı yetiştirilen bir evlat var ortada ve alışkanlıklar kolay değişmiyor malesef.
Katilmiyorum size
Esiniz demek ki sizinle daha mutlu ki ailesini geri plana atabilmis
Bir insan nerde mutluysa orda kalir
Ileride belki hastalik vs olursa esiniz yumusayabilir , o zaman da karsilikli oturur konusursunuz zaten
Ben hala su anda dusunecek , endise edilecek bir durum olmadigini dusunuyorum
Bazi seyleri zamana birakin

Tam 20 yıl önce senin yaşadıklarının benzerini yaşadim. Tek fark eşim arkamdaydı. Bizde sizin gibi ayni binadaydik ve küs şekilde ayrıldık. Yaklaşik ben 2 sene görüşmedim ve hiç de görüşmek istemedim ama eşimin isteğiyle barıstim . Fakat halen onlara karşı sogugum Yaptiklarini hatirladikça şu anda bile sinirlerim zıplıyor...
Bence barışmak için hiç acele etme. Onlar adim atsinlar. Magdur olan sensin. Sen kafan rahat sinavina hazirlan . Şimdi onlarla kafani bile yorma...

Hepsini okudum
Bence sen aynen böyle devam

Ama ne zaman nişan,düğün bişeye gitsek ; gitmeden stresine giriyorum. Bana orda yapacaklarını düşündükçe :KK43:
Olmasın diye dua eder olduk resmen. 2 hafta sonra eşimin teyzesinin oğlu nişanlanacak yine :/ Bu insanlar hiç mi düzelmez? Ailesi varken yokmuş gibi davranmak? Ne bileyim en azından bi bayramda seyranda 10 dakika da olsa gitmek gerekmez mi? Hiç görüşmeden mutlu olabilen var mı? gibi sorular sürekli kafamda. Konuyu açma sebebim de biraz oydu aslında..

Bence de aynen böyle devam edin.
Ilımlı olsalardı masa değiştirmezlerdi kendilerinde hata bulmuyorlarsa cahildirler ve cahillerle uğraşılmaz. Kpssye hazırlanırken yeni adım atmayın kazanırsanız o zaman belki.

Teşekkür ederim, bende sizin gibi düşünüyorum. Hem o zaman elim daha güçlü olacak onlara göre.

Teşekkür ederim, bende sizin gibi düşünüyorum. Hem o zaman elim daha güçlü olacak onlara göre.

Yani ,çünkü genel olarak onu anladım memur olana saygı duyuyorlar. Ama o kadının hayatının içine etmisler belli ki, sizinkine izin vermeyin iyi niyetli davransalar bile.

Tam 20 yıl önce senin yaşadıklarının benzerini yaşadim. Tek fark eşim arkamdaydı. Bizde sizin gibi ayni binadaydik ve küs şekilde ayrıldık. Yaklaşik ben 2 sene görüşmedim ve hiç de görüşmek istemedim ama eşimin isteğiyle barıstim . Fakat halen onlara karşı sogugum Yaptiklarini hatirladikça şu anda bile sinirlerim zıplıyor...
Bence barışmak için hiç acele etme. Onlar adim atsinlar. Magdur olan sensin. Sen kafan rahat sinavina hazirlan . Şimdi onlarla kafani bile yorma...

Ben her anlatışımda aynı duyguları hissedip,yaşıyorum. Daha çok taze belki. İlerde eşimin de benden barışmak gibi bir talebi olsa da ben küs değilim ki. Onlar bana tavırlı. Yoksa çok zor zamanlarımda bana 1 defa sahip çıkmış olsaydı ailesi, ayrılmamıza çanak tutmuş olmasalardı, kendi annem yerine koyardım.

2 hafta sonra tekrar eşimin kuzenlerinden birinin düğünü var. Eşim gitmek istiyor, bense en son bayram ziyaretinde bulunmadığımız için ve geçen seferki düğünde bana terbiyesizlik yapıp masa değiştirildiği için ve kursum da olduğu için ekip gitmek istemiyorum. Ama çok zor durumdayım çünkü eşim gitmek istiyor...

Nereye kadar uzak durabilirim ? Sonuçta akraba değil ki, annesi, ailesi.
Neden düzeltme çabasında olan hep sizsiniz?
Defalarca daha önce gittim dediniz, sonuç ne oldu! Bırakın bir kaç yıl, yıllarca onlar toplumda yanınızdan gidecek kadar nefret dolu iken neden siz hala gereksizce bunu düşünüyorsunuz?
Hayatınızı onlara göre yaşamayın

Mesafe koyulmuş araya hemde eşiniz tarafından bence bunu koruyun . Zaten yeterince denemissiniz kaç kez yuvaniz yikiliyormus ve eşiniz en sonunda yapması gerekeni yapmış .

Hata tek taraflı değildir Hiçbir zaman eşinizin aklı geç de olsa başına gelmiş zamanında müdahil olsaydı bu kadar sorun yaşamazdiniz elbette ama olan olmuş artık sonuca bakın .

Ailesine gidip gelmesine karışmıyor ve halinden anlıyorsunuz bi sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum zaten yeterince yaşanmış . Bırakın ilişkinizi bu hale getiren büyükler (sözde ) vicdan yapsın .

Ben sizin yerinizde olsam sevinirdim kurtuldum diye. Hiç gerek yok barışmaya falan. Çünkü barışırsaniz kv yine herseyi en başa alacak. Gitmeyin siz eşiniz gitsin görsün ailesini. Takmayın bu kadar.

X