Kararsizlik

merhaba arkadaslar, cok fazla kararsizlik yasadigim bir donemdeyim, yorumlarinizi almak istedim.

29 yasindayim yurt disinda calisiyor ve yasiyorum. Artik hayatimda ciddi bir iliski ve evlilik istedigim donemdeyim fakat bulundugum yerde bu pek kolay degil gibi gorunuyor. TR de malum sartlar oldugu icin donup donmeme konusunda kararsizim.

Nasip kismet deyip birakmali miyim?
Evlenmek için Türkiye'ye dönmek sence mantıkli mi? Yurtdışına kapak atmak isteyenlere yem olursun.

Yabanci bir ulkede tek basina yasamaya alismis biri Turkiyedeki akrabacilik, genis ailecilikle ne olcude basa cikabilir bunu dusunun. Yalnizliga aliskinsaniz cok cok zor olur. Ikincisi biyolojik saatinizin oynadigi oyuna kanmayin. O tuzaga bircok kadin olarak dustuk. Suanda yanlis bir evlilige kapilmaya cok musaitsiniz. Bence akisina birakin olursa olsun olmazsa da olmasin. Bu sekilde ulkeye donus vs. Evlilik icin sartlarsaniz kendinizi yanlis birine evet deme ihtimaliniz cok artiyor.

Buraya döndüğünde pişman olursanız tekrar Estonyaya dönme durumunuz olabilecek mi?Burda da istediğiniz gibi biri ile evlenmeniz de garanti değil ki..ülkemde yaşamak istiyorum diyorsanız o ayrı tabii
tekrar donme sansim biraz zor olur, tekrar is aramam, bulmam oturum izni almam vs bir suru surec gerekir.

Dil konusunda kısıtlı mısınız? Yoksa şu sebeple mi diyorsunuz; aynı esprilere gülünmüyor, anadildeki kadar samimi bir ilişki kurulamıyor gibi.. Ben de 8 ay yabancı biriyle birliktelik yaşamıştım bu sebeplerden yeterince bağ kuramadığımı hissedip ayrıldım, o yüzden sordum. Bence Estonya'da da Türkler vardır. Türklerle yakın temasa geçebileceğiniz topluluklara üye misiniz? En iyi o şekilde tanışılıyor çünkü.
anadildeki kadar samimi bir iliski kurulmuyor dediginiz gibi yeterince bir bag kurulamadigini dusunuyorum. yani uye olup tanisip gorustugum tek tuk insanlar var, sosyallesmeye calisiyorum elimden geldigi kadar

Bence Türkiye'ye degil ama farkli bir bati Avrupa ülkesine tasinin, kültür farkliliginin daha az oldugu, is imkanlarinin ve sosyal ortamin daha cesitli olacagi Italya , Fransa, Ispanya gibi. Ben Fransa'da yasiyorum ve tüm cevrem Fransiz.

X