Kayınpeder sorunu

dertlianne01

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2021
1.968
1.333
37
Merhaba yaklaşık 5 yıldır evliyiz. Bir bebeğim var.bir süredir yurtdışında Almanyadayiz. kayın valide kayın pederim geldiler. Çocuk ek gıdaya geçti en ufak aglasa mama verelim diyor en son patladım oda biz hiç çocuk büyütmedik sanki hep siz biliyorsunuz diye tartıştık önce sonra özür filan diledim doktora gidince eşim de kv de haklı olduğumu anladi doktor. Aglasada mama yok gündüz ek gıda dedi.

Neyse gel zaman git zaman ufak tartiismalar.

Birgün kalktım lavabonun icinl hep bulaşık çocuğa mamaya kalktım başladım makineye yerlstirmeue eşimfe sese uyanıp kızdı bende niye burada biraktiniz makine boştu koysaydin diye kızdım.

Bir yere gideceğiz çocuğa su hazırla ben diğerlerini yaparken herşeyi yapıyorum su yok . Çocuğu giydir ek gıda koy mama köy biheron köy çocuğun bezi o su busu derken çıkmadan yoruluyorum kaç kere dedim yardım et. Babası aman oğlum yorulmasin ben yaparım. Babasına sen yap hazırla demeler. eve usta çağrılacak sen ara ya benim yabancı dilim
yok okadar ara dedim kavga gürültü 2 hafta sonra aradi.

sonra biri yere gittik bir örtüsü vardı oradan başka yere gittik gezmeye örtü yok nerde örtü 10dk hangi örtü ne örtüsü ben örtu bilmiyorum ya ozAman gidek arabaya bakalim yoksa düşürmüş olabileceğimiz yeri arama derdindeyim bunlar oturalim az daha oturalim gideriz ya ben rahat edemiyorum ben gidip bakayım anahtar ver yok en son Kp başladı huzurumuzu kaçırdın hep böyle yapıyorsunfla eşimle tartıştık yolda en son kayın peder s..... Örtüsüne değerimi bir orti için filan dedi sürekli bende az sahip çıksın azıcık babaligini bilsin hep ben koşuyorum peşinden diye soylendim babasida bizim yanımızda böyle diyosan biz yokken neler diyosundir dedi.

Sonra yoruldum ben filan dedim oda çalışmıyorsun yapacaksın dedi ( izindeyim buarada normalde çalışıyorum ) sonra neymis içerde yatiyormusum (2ayda birkere gündüz uyudum yanlarında ayaklarımı bile uzatmiyorum ki ayıp olmasın diye) evi b..k görüyormuş kendi temizliuormis ben yapma dedim kaç kere. Bende yetişemiyorum çocukla ilgilen yemek yap ortalığı topla .ki kaç kere dedim benim için önce çocuk.
Yemek yapmakta önemli değilmiş yapmadım bugünde (kaldiki hamile hamile geldiklerinde bize yaşlı insanlar diyip son günlerinde bile yemek yaptım )

Aileme demedim bunu daha desem mi bilmiyorum ama çok sınırlı ve üzgünüm.
Haklimiyim haksızmi

Son düzenleme:
Zeynones hakli. Temel sorun sizin ve esinizin arasinda. Ailesine yansitmak su acidan faydasiz: Türkiyede bir cok kisi hala cocuk bakimini kadinin sorumlulugu olarak görüyor. Yani onlar sizin hakli olsaniz bile tarafinizi belli ki tutmayacak. Yazi biraz Karisik oldugu icin birsey diyemem, ama demem o ki: aile büyüklerin yaninda kavga etmeyin veya evlilik problemlerinizi gerekmiyorsa yansitmayin. Siz barisirsiniz, ama onlar unutmuyor.
Ve sunu ekleyim: Sahsen artik herseye yetismeye calismiyorum. Kendi tempomda yapiyorum. Beğenmeyen de evime gelmesin. Laf söylecek de gelmesin. Tüm ailem bunu biliyor. Artik kimse laf etmiyor. Tavsiye ederim

tamam mama konusunda haklı çıkmışsınız, diğer konularda da tabi ki eşinizin de çocuk bakımında rol üstlenmesi gerekiyor onda da haklısınız. fakat bunu evde herhangi bir tarafın ailesi varken bu kadar agresifçe gerçekleştirmeniz bana yanlış geldi. kendi ailemden örnek vereyim, babam hayatta bir kere bile kalbimi kırmadı, eşim babamın yanında bana bu şekilde davransa babam benim evimde durmaz bile. bende bir eve gittiğimde ev sahibi iki kişi sürekli tartışsa ben de rahat etmem, insanlar geldiğine geleceğine pişman olmuş. öncelikle bir sakinleşin, eşinin babalığıyla ilgili konuşacağınız tek kişi eşiniz. ya bebeği bir kaç saatliğine babanneye bırakıp dışarıda konuşun ya da bırakmak istemiyorsanız kendi odanızda konuşun. halletmeden de insan içine çıkmayın. bir ailenin de "biz varken bunları diyorsan biz yokken neler diyorsundur" düşüncesine girmesine izin vermeyin.

Evet anne de baba da çocuğun sorumluluğunu birlikte almalı.
Ancak konu ne olursa olsun ailelerin yanında değil odada halledilmesi meseleler.
Adam zaten huylu belli ki. Eline fırsat vermeye gerek yok. Haklıyken haksız çıkarır bu tipler.
Artık dilimde tüy bitti birşey yap yorgunum çayımı içeyim demeler filan sürekli erteleme. Elin adamı aranacak sen ara demeler

Yani bir örtü için dırdırdırdır yapmışsınız.
Unutulur. Biz çocuğu büyütene kadar kaç ceket kaç suluk kaç biberon kaç emzik kaybettik. Hepsinde böyle konuşsaydık ohoo evlilik kalmazdı.
Böyle ufak tefek şeylerin uzun uzun konuşulmasından hoşlanmam. Hele çiftlerin başka insanlar varken birbirini rencide etmesinden hoşlanmam. Sizi eşiniz annenizin yanında böyle eleştirse sürekli hoş gelir mi?
Çocuk da eş de başkalarının yanında eleştirilmez. Sakin bir zamanda başbaşa konuşulur.

tamam mama konusunda haklı çıkmışsınız, diğer konularda da tabi ki eşinizin de çocuk bakımında rol üstlenmesi gerekiyor onda da haklısınız. fakat bunu evde herhangi bir tarafın ailesi varken bu kadar agresifçe gerçekleştirmeniz bana yanlış geldi. kendi ailemden örnek vereyim, babam hayatta bir kere bile kalbimi kırmadı, eşim babamın yanında bana bu şekilde davransa babam benim evimde durmaz bile. bende bir eve gittiğimde ev sahibi iki kişi sürekli tartışsa ben de rahat etmem, insanlar geldiğine geleceğine pişman olmuş. öncelikle bir sakinleşin, eşinin babalığıyla ilgili konuşacağınız tek kişi eşiniz. ya bebeği bir kaç saatliğine babanneye bırakıp dışarıda konuşun ya da bırakmak istemiyorsanız kendi odanızda konuşun. halletmeden de insan içine çıkmayın. bir ailenin de "biz varken bunları diyorsan biz yokken neler diyorsundur" düşüncesine girmesine izin vermeyin.

Bunu derken insan oğluna dönüp bakmazmi ? Birşey istiyorum o yorgun ben yapayım demeler.senden istesem sana derim. Kaldıki ben büyüğümdrn is istemeyi doğru bulmuyorum. Ev işi yapmasina bile kaç kere kızdım eşim onlar öyle rahat ediyor karışma dedi. Sonra bıraktım nasıl rahat edecekse dedim yurt dışı herşey malum pahalı alisveris yapmasınlar derdindeyim. Üç kuruş para biriktitme derdindeyim bunlarda harcama.

Annemler burdaykende o izlediği programa laf eder espiri yapar gibi bana isimle ilgili laf söyler (şaka imiş yapma dememe rağmen) anneligime laf eder. Tamam ozAman o Allah razı olsun ses çıkarmadı ama bunaldım 8 aydır yurt dışı arkadaş yok birşey yok. benide anla. Akşama kadar çocuklayim beş dk soluklanayim yok.
Çay icecegi çocuk ağlar gelirim ki bana ne çay konmuş ne birşey üstüne çay bitmiş. Geçen iftarfa bir yere gittim geldim baktım masaya babası 3cay almış bana yok

Yani bir örtü için dırdırdırdır yapmışsınız.
Unutulur. Biz çocuğu büyütene kadar kaç ceket kaç suluk kaç biberon kaç emzik kaybettik. Hepsinde böyle konuşsaydık ohoo evlilik kalmazdı.
Böyle ufak tefek şeylerin uzun uzun konuşulmasından hoşlanmam. Hele çiftlerin başka insanlar varken birbirini rencide etmesinden hoşlanmam. Sizi eşiniz annenizin yanında böyle eleştirse sürekli hoş gelir mi?
Çocuk da eş de başkalarının yanında eleştirilmez. Sakin bir zamanda başbaşa konuşulur.
Sorun kaybetmek değil sorun birşeyi yaparken dönüp bakmıyor geçen dışarı çıkarken dedim ki biberonu unutmayalım başka şey girdi gezdik biberon yok.
Dışarı çıkacağız battaniye alınmamış.
Şu hazır değil hangi birine kosayim

Zeynones hakli. Temel sorun sizin ve esinizin arasinda. Ailesine yansitmak su acidan faydasiz: Türkiyede bir cok kisi hala cocuk bakimini kadinin sorumlulugu olarak görüyor. Yani onlar sizin hakli olsaniz bile tarafinizi belli ki tutmayacak. Yazi biraz Karisik oldugu icin birsey diyemem, ama demem o ki: aile büyüklerin yaninda kavga etmeyin veya evlilik problemlerinizi gerekmiyorsa yansitmayin. Siz barisirsiniz, ama onlar unutmuyor.
Ve sunu ekleyim: Sahsen artik herseye yetismeye calismiyorum. Kendi tempomda yapiyorum. Beğenmeyen de evime gelmesin. Laf söylecek de gelmesin. Tüm ailem bunu biliyor. Artik kimse laf etmiyor. Tavsiye ederim
Bunu nasıl başardınız laf ettirmemeyi?

Sorun kaybetmek değil sorun birşeyi yaparken dönüp bakmıyor geçen dışarı çıkarken dedim ki biberonu unutmayalım başka şey girdi gezdik biberon yok.
Dışarı çıkacağız battaniye alınmamış.
Şu hazır değil hangi birine kosayim
Bunu söylemenin tarzı da yeri de üçüncü şahısların uanı değil. Eşim annemin babamın yanında bana çıkışırsa ona olan sevgimi de saygımı da kaybederim.
Dediğim gibi eş de çocuk da üçüncü kişilerin yanında rencide edilmez.

Bunu derken insan oğluna dönüp bakmazmi ? Birşey istiyorum o yorgun ben yapayım demeler.senden istesem sana derim. Kaldıki ben büyüğümdrn is istemeyi doğru bulmuyorum. Ev işi yapmasina bile kaç kere kızdım eşim onlar öyle rahat ediyor karışma dedi. Sonra bıraktım nasıl rahat edecekse dedim yurt dışı herşey malum pahalı alisveris yapmasınlar derdindeyim. Üç kuruş para biriktitme derdindeyim bunlarda harcama.

Annemler burdaykende o izlediği programa laf eder espiri yapar gibi bana isimle ilgili laf söyler (şaka imiş yapma dememe rağmen) anneligime laf eder. Tamam ozAman o Allah razı olsun ses çıkarmadı ama bunaldım 8 aydır yurt dışı arkadaş yok birşey yok. benide anla. Akşama kadar çocuklayim beş dk soluklanayim yok.
Çay icecegi çocuk ağlar gelirim ki bana ne çay konmuş ne birşey üstüne çay bitmiş. Geçen iftarfa bir yere gittim geldim baktım masaya babası 3cay almış bana yok
“Kurda sormuşlar neden boynun kalım diye , kendi işimi kendim yaparım demiş .”

Etrafınızdakilerden fazla beklentiye giriyorsunuz. Yapabildiğiniz kadarını yapın , kimseden birler beklemeyin .

ev işi yaparken rahat ediyorlarsa ve ya alışveriş yapacaklarsa yani kendileri parayı kafaya takmıyorsa siz hiç takmayın. bu onların kişisel problemi. evine gittiğim insana ne benim para harcamamdan öyle değil mi? bence siz biriktirmiş olduğunuz için patlıyorsunuz.

sizin aileniz oradayken eşiniz size yapma demenize rağmen aynı şekil davranıyormuş.. hoşunuza gidiyor mu gitmiyor. siz de onun ailesinin yanında yapmayın ki ona da hatalarını göstermeye yüzünüz olur. yorulmuşsunuzdur ben size hak veriyorum. çocuk zaten esktra yorucu fakat bu yüzden eşinizle konuşmanız gereken bir şey diyorum. ikiniz konuşursanız, o da sizin ailenizin yanında söylenmeyecek bir şey söylememesi gerektiğini öğrenir, siz de. baba olarak yardımcı olması gerektiğini de..tüm bunlar sürekli laf sokmakla olmaz. aile yanında hiç olmaz.

Sorun çıkartmaya yer arıyorsunuz gibi geldi bana. Çok abartmışsınız incir çekirdeğini doldurmayacak şeyleri. Bir de aileme anlatmalı mıyım diye sormuşsunuz, eş ailesinin yanında ettiğiniz kavgalar az geldi üstüne ailenizi mi karıştırmak istiyorsunuz? Eşiniz size yardımcı olmalı evet hak veriyorum ama bunu ailesinin yanında bu şekilde onunla sürekli tartışarak sağlayamazsınız. Biraz sakin olmalısınız

Bunu söylemenin tarzı da yeri de üçüncü şahısların uanı değil. Eşim annemin babamın yanında bana çıkışırsa ona olan sevgimi de saygımı da kaybederim.
Dediğim gibi eş de çocuk da üçüncü kişilerin yanında rencide edilmez.
Bunu kaç kere odada dedim. Ben de insanım bunaldım artık. Bir iş şöyle ya sen yap ya sonra yaparım. Şimdi yorgunum

ev işi yaparken rahat ediyorlarsa ve ya alışveriş yapacaklarsa yani kendileri parayı kafaya takmıyorsa siz hiç takmayın. bu onların kişisel problemi. evine gittiğim insana ne benim para harcamamdan öyle değil mi? bence siz biriktirmiş olduğunuz için patlıyorsunuz.

sizin aileniz oradayken eşiniz size yapma demenize rağmen aynı şekil davranıyormuş.. hoşunuza gidiyor mu gitmiyor. siz de onun ailesinin yanında yapmayın ki ona da hatalarını göstermeye yüzünüz olur. yorulmuşsunuzdur ben size hak veriyorum. çocuk zaten esktra yorucu fakat bu yüzden eşinizle konuşmanız gereken bir şey diyorum. ikiniz konuşursanız, o da sizin ailenizin yanında söylenmeyecek bir şey söylememesi gerektiğini öğrenir, siz de. baba olarak yardımcı olması gerektiğini de..tüm bunlar sürekli laf sokmakla olmaz. aile yanında hiç olmaz.
Evet biriktirdim. Çalışmıyorum aylardır izindeyim alışık değilim bunaldım. Muhabbet edicek insan yok. Tek isteğim yardım etmesi. Ben anne babası yörulmasin diye sabah erken kalkiyorum çocuğum uyurken yemek yapmaya. Tam gün içinde ihtiyacım olduğunda onlara uyumaya gidiyorlar. Onada lafım yok. Çocuk ağır belim sakat evin içinde alt değiştirmeye sürekli tasiyorum inanin çocuk uyusada bir banyo yapsam diye bakıyorum. Uyku dersen yok. gün boyu tek beklentim eşim gelince çocuğu alsın azıcık bana rahatça bir çay içimlik vakit olsun. Kendi dizimi filan izleyemiyorum TV de. Bunu söyledim kaç kere anlatamadım ben yoruldum yorgunum. Biz degilmiyiz kavga buradan basliyo hep

Bunu kaç kere odada dedim. Ben de insanım bunaldım artık. Bir iş şöyle ya sen yap ya sonra yaparım. Şimdi yorgunum
Ben seni anlıyorum ama yolun ve kendine yaptıkların yanlış. Sende biraz iş bölümü olsun biraz sorumlulukların azalsın istiyorsun ama karşı taraf bu kafada değil. Sende mükemmelliyetçi olmamaya çalış. Kimse madalya takmıyor. Mükemmel olmak zorunda değil hiçbirşey. Olduğu kadar olsun boşver. Herşeye bir çözüm bulunabilir. Dışarı çıkarken eksik eşya mı oluyor mesela yap bir kit koy kenara çıkarken alırsın hemen hazır. İçine ne alıyorsan yanına onları koy suluk battaniye ne bileyim ne gerekiyorsa. Bir suyunu doldurması kalır. Ev işi mesela olduğu kadar. Tutabiliyorsanız bir kadın tutun rahatlatsın senide ha olmuyor mu o zaman olduğu kadar. Önceliğini belirle sen çünkü herşeye yetişmeye çalışınca hiçbirşey tam olmuyor iyice üzüyor.

X