Kayınvalidenin Kayınvalidesi.. Artık gerçekten tahammül edemiyorum..

Herkese merhabalar.
1 senelik evli olan ben, artık eşimin tarafından bazı konularda ciddi anlamda bıkmış durumdayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

28 yaşında 1 senelik evliyim ve 19 haftalık hamileyim. İnşallah bir kızım olacak. Bu ikinci hamileliğim. İlk bebeğimi malesef düşük yaptım. Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz. Onlar beni sever ben de saygıda kusur etmem hiç. Eşimin 80 küsür yaşında bir babaannesi var. Kayımvalidemlerin üst katında oturuyor ve ona kayınvalidem bakıyor çoğu zaman. İlk bebeğimi öğrendiğimiz zaman babaanne "çocuğun ismini ben koyucam, altını hazır" vs demişti. Ben de buna izin vermeyeceğimi eşime söyledim. O da benim yanımda oldu ve beni savundu. Bebeği kaybedince zaten konu kapanmıştı.
Bugün ise kandillerini kutlamak için eşimle birlikte kayınvalidemi aradık. Bebeğin ismine karar verdiğimizi söyledik. Kayınvalidem de ismi çok beğendi. Ardından da şunu söyledi "babaanneniz de burda kendini yırtıyor benim istediğim ismi koyacaklar diye". O kadar sinirlerim bozuldu ki. Eşimle bu sebepten tartıştık. Halbuki eşimin de bir suçu yok o hep benim tarafımda olduğunu, tabii ki kendi istediğim ismi koyacağımı söylüyor ve halledeceğim diyor. Benim asıl canımı sıkan şey şu; evlendiğimizden beri eşimin babası bir kez bile benim babamı arayıp nasılsınız diye sormadı bile. Babam hep sitem ediyor "İşleri bizim kızımızı isteyene kadar mıydı? Benim kızım kimsesiz mi bir kere bile arayıp sormadılar" diye. Ve ben babama hiçbir şey diyemiyorum. Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum. Benim ailem bizim hiçbir şeyimize karışmazlar. Annem ne bebeğin ismine laf eder, ne başka bir şey söyler. Hep der ki "evinde yuvanda ol ben senin yanına gelirim sana doğumdan sonra bakarım herkes yerinde güzel" der. Kaynanamlar "bebek doğunca bizde kalırsınız biz bakarız, biz yaparız" kafasındalar. Bir kere bile "kızım senin de bir ailen var onlar ne der ne isterler" demiyorlar. Lütfen bana bir akıl verin. Ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum..
Katınbabama sorsam belki babamın ismini hatırlamayabilir. Hahahahahha beklentileriniz çok anlamsız. Oda oğlumu alana kadar mıydı arasınlar beni desin o zaman 😂😂 Beni sadece eşimin aileme karşı olan tavrı alakadar eder. 80 yaşındaki kadına düşman olacak birşey yok. O dedi de sizde hemen koydunuz mu ? Banada eşimin halası diyor ben koyucam. O zaman 5 çocuk nerden yapayım her halaya bir isim düşsün, canın sağolsun falan diyip gülüp geçiyorum. Anlamsız şeyleri bu kadar kafanıza takmayın.

İnsanlar size sorsun kimi arayıp aramayacağını emriniz olur. Nasıl bir kafa anlamıyorum. Hem sizin aileniz böyle olabilir ama karşı taraf farklıdır diyorsunuz. Hem de benim ailemin de farklı düşünebileceğini kabul etmiyorsunuz. Ben gayet ezile ezile yetiştim. Babamla yakın zamana kadar iyi bir ilişkimiz bile yoktu. Sizde saygı hürmet tanımları olmayabilir ama babanız abiniz ablanız sizden büyük olan herkese siz de saygı gösterirsiniz. Komiksiniz gerçekten. Cevap vermiycem daha fazla
yahu saygi duymakla aramak ne alaka ?
iste anlamadigin sey o , baban kayinpederinin abisi falan degil dunuru yani konumlari esit birbirlerine denkler. oyuzden ikiside birbirini arayabilir aradaki yas farki onemli degil.bide hurmet falan demissin adam babana saygisizlik yaopmamis yasli diye extra hurmet gostermek zorunda degil cunku konumları eşit .istersen kayinpederin babanin bayramda gidip elinide opsun yasi buyuk diye .komik olmayin . . .
bide insanlar bana degil babaniza sorsun kimin arayip aramayacagini o daha çok biliyo belliki

Yaşli teyzeye he de geç o konuşsun dursun sonuçta zaten ailede ciddiye alan yok bu durumu.
Banada 2 hamileligimdede kayinpeder kendi ismi için direndi en son arsa ev vadetti cevap dahi vermedim. 2çocuğumun adınida ben seçtim eşim onayladı. Ağzi olan konuşur sen takma
Benim kayinpederde babamı aramaz, babamda onu aramaz . Gerekte yok zaten. Bazı aileler birbirlerini yerler savaş ederler. O durumdan iyidir.
Kaynananada lohusalikta kendi evimde rahat ederim. Ilk etapta annem gelicek sonrasindada sizin yardiminizi alırim der konuyu kapatirsin. Kapılarini fazla sert kapama dünya hali bebeğin huysuz olur senin ekstra bir durumun olur insana insan lazım. Bak ben 3 ay önce doğum yaptim . Annem 1 ay durdu gitti. Wc te bile pusetle giriyorum . Keşke kaynanam ilgilense 1 tabak çorba getirse ama yok gamsızın teki.

Son düzenleme:
Yaşli teyzeye he de geç o konuşsun dursun sonuçta zaten ailede ciddiye alan yok bu durumu.
Banada 2 hamileligimdede kayinpeder kendi ismi için direndi en son arsa ev vadetti cevap dahi vermedim. 2çocuğumun adınida ben seçtim eşim onayladı. Ağzi olan konuşur sen takma
Benim kayinpederde babamı aramaz, babamda onu aramaz . Gerekte yok zaten. Bazı aileler birbirlerini yerler savaş ederler. O durumdan iyidir.
Kaynananada lohusalikta kendi evimde rahat ederim. Ilk etapta annem gelicek sonrasindada sizin yardiminizi alırim der konuyu kapatirsin. Kapılarini fazla sert kapama dünta hali bebeğin huysuz olur senin ekstra bir durumun olur insana insan lazım. Bak ben 3 ay önce doğum yaptim . Annem 1 ay durdu gitti. Wc te bile pusetle giriyorum . Keşke kaynanam ilgilense 1 tabak çorba getirse ama yok gamsızın teki.
Allah yardımcınız olsun gerçekten 🙏

Yorumunuz o kadar iğrenç ki nerden tutsak elimizde kalır. Sizin de babanız vardır. Ekselans falan. Nedir bu yahu. Babam istese kendisi çatır çatır arar herkesi siz meraklanmayın. Babam bu içerlemesini bana direkt kendisi söylemedi zaten. Nasıl insanlarsınız ya yorum yapmak için yapıyorsunuz. Sizin babanız da kızını kaf dağında yetiştirmiş herhalde.
Ben hak veriyorum size
Ki evi Naz evidir ya hani kültürümüzde
Bence düğünden sonraki zamanda hem küçük hem de kızı alan taraf olarak kb nız babanızı aramalıydı , bir bayram olabilri ya da her hangi bir gün olabilirdi bu ...
Zira aynı şeyleri ben de yaşadım ve ben de memnun değildim bu durumdan , babam vefat etti cenazeye gelip ili saat durup gittiler , sonraki süreçte de ne Kv ne kb bir kere bile annemi aramadı , bir kere bile nasılsın vs , annem de büyük onlardan...bir kaç ay önce de kb m vefat etti ben de Kv yi asla aramıyorum ve anneme de yasakladım , çünkü annem tüm bu süreçlerde Kv yi aramıştı

Herkese merhabalar.
1 senelik evli olan ben, artık eşimin tarafından bazı konularda ciddi anlamda bıkmış durumdayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

28 yaşında 1 senelik evliyim ve 19 haftalık hamileyim. İnşallah bir kızım olacak. Bu ikinci hamileliğim. İlk bebeğimi malesef düşük yaptım. Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz. Onlar beni sever ben de saygıda kusur etmem hiç. Eşimin 80 küsür yaşında bir babaannesi var. Kayımvalidemlerin üst katında oturuyor ve ona kayınvalidem bakıyor çoğu zaman. İlk bebeğimi öğrendiğimiz zaman babaanne "çocuğun ismini ben koyucam, altını hazır" vs demişti. Ben de buna izin vermeyeceğimi eşime söyledim. O da benim yanımda oldu ve beni savundu. Bebeği kaybedince zaten konu kapanmıştı.
Bugün ise kandillerini kutlamak için eşimle birlikte kayınvalidemi aradık. Bebeğin ismine karar verdiğimizi söyledik. Kayınvalidem de ismi çok beğendi. Ardından da şunu söyledi "babaanneniz de burda kendini yırtıyor benim istediğim ismi koyacaklar diye". O kadar sinirlerim bozuldu ki. Eşimle bu sebepten tartıştık. Halbuki eşimin de bir suçu yok o hep benim tarafımda olduğunu, tabii ki kendi istediğim ismi koyacağımı söylüyor ve halledeceğim diyor. Benim asıl canımı sıkan şey şu; evlendiğimizden beri eşimin babası bir kez bile benim babamı arayıp nasılsınız diye sormadı bile. Babam hep sitem ediyor "İşleri bizim kızımızı isteyene kadar mıydı? Benim kızım kimsesiz mi bir kere bile arayıp sormadılar" diye. Ve ben babama hiçbir şey diyemiyorum. Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum. Benim ailem bizim hiçbir şeyimize karışmazlar. Annem ne bebeğin ismine laf eder, ne başka bir şey söyler. Hep der ki "evinde yuvanda ol ben senin yanına gelirim sana doğumdan sonra bakarım herkes yerinde güzel" der. Kaynanamlar "bebek doğunca bizde kalırsınız biz bakarız, biz yaparız" kafasındalar. Bir kere bile "kızım senin de bir ailen var onlar ne der ne isterler" demiyorlar. Lütfen bana bir akıl verin. Ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum..
Ay 80 yasında kadın bugun söyler yarın unutur,he diyip gecersiniz en kötü.
Babayı aramama kısmı da sanki fake dert gibi
Derdiniz yok herhlde hic Allah da vermesin ne diyelim.

Ben hak veriyorum size
Ki evi Naz evidir ya hani kültürümüzde
Bence düğünden sonraki zamanda hem küçük hem de kızı alan taraf olarak kb nız babanızı aramalıydı , bir bayram olabilri ya da her hangi bir gün olabilirdi bu ...
Zira aynı şeyleri ben de yaşadım ve ben de memnun değildim bu durumdan , babam vefat etti cenazeye gelip ili saat durup gittiler , sonraki süreçte de ne Kv ne kb bir kere bile annemi aramadı , bir kere bile nasılsın vs , annem de büyük onlardan...bir kaç ay önce de kb m vefat etti ben de Kv yi asla aramıyorum ve anneme de yasakladım , çünkü annem tüm bu süreçlerde Kv yi aramıştı
Teşekkür ederim anlayışınız için. Benim demek istediğim de buydu ki zaten babamı üzen durum da insan bayramda seyranda arar hal hatır sorar. Ne bileyim bana bile yanlış geliyor. Benim de kız evladım olacak. Yarın bir gün kızım evlenecek olsa dünürümü arar sorarım nasılsınız iyi misiniz diye. Bunda kötü bir şey olabilir mi? Kötü bir niyet olabilir mi? Yok koca adam trip atıyor yok durduk yere dert yok bilmem ne. Ayıptır. İnsanın babası hakkında bu şekilde laflar etmek bilemiyorum.

Doğumunuza ne kadar süre kaldı?Doğumdan sonraki gelişmeleri yazar mısınız?

Teşekkür ederim anlayışınız için. Benim demek istediğim de buydu ki zaten babamı üzen durum da insan bayramda seyranda arar hal hatır sorar. Ne bileyim bana bile yanlış geliyor. Benim de kız evladım olacak. Yarın bir gün kızım evlenecek olsa dünürümü arar sorarım nasılsınız iyi misiniz diye. Bunda kötü bir şey olabilir mi? Kötü bir niyet olabilir mi? Yok koca adam trip atıyor yok durduk yere dert yok bilmem ne. Ayıptır. İnsanın babası hakkında bu şekilde laflar etmek bilemiyorum.

Aramamakta kötü ne var mesela? Ne oluyor aramayınca bu mu kötü niyet? Anlaşamamış olabilir, sevmemiş olabilir, gerek duymuyor olabilir. Arasa hoş olur ama bu bir zorunluluk değil. Hele bir kızınız büyüsün evlensin bi dünürünüz olsun. Ortada bir yanlışlık yok. İki ailenin çocukları evlendi bitti gitti, birbirlerinin gönlünü hoş etmek mecburiyetinde değiller. Evet koca adam durduk yere trip atıyor. Bu cümlede ayıp bir şey yok. Babanıza karşı objektif olmadığınızı düşünüyorum sırf sizin babanız diye bu cümleleri söylüyorsunuz. Roller değişseydi kayınpeder böyle bir rahatsızlığını dile getirseydi eminim bu sefer siz koca adam trip atıyor diyecektiniz. Ek olarak sizi huzursuz edeceğini bile bile bunları size anlatan anne veya babanız artık kimse sizin anlattığınız gibi aman kızım iyi olsun karışmayalım diyen insan profiline uymuyor.

Aramamakta kötü ne var mesela? Ne oluyor aramayınca bu mu kötü niyet? Anlaşamamış olabilir, sevmemiş olabilir, gerek duymuyor olabilir. Arasa hoş olur ama bu bir zorunluluk değil. Hele bir kızınız büyüsün evlensin bi dünürünüz olsun. Ortada bir yanlışlık yok. İki ailenin çocukları evlendi bitti gitti, birbirlerinin gönlünü hoş etmek mecburiyetinde değiller. Evet koca adam durduk yere trip atıyor. Bu cümlede ayıp bir şey yok. Babanıza karşı objektif olmadığınızı düşünüyorum sırf sizin babanız diye bu cümleleri söylüyorsunuz. Roller değişseydi kayınpeder böyle bir rahatsızlığını dile getirseydi eminim bu sefer siz koca adam trip atıyor diyecektiniz. Ek olarak sizi huzursuz edeceğini bile bile bunları size anlatan anne veya babanız artık kimse sizin anlattığınız gibi aman kızım iyi olsun karışmayalım diyen insan profiline uymuyor.
Kesinlikle katılıyorum

İlk olarak aileler mesafeyi çiğnemeden görüşseler elbette güzel olurdu. Bu konudaki kırgınlığınızı anlıyorum ama belki soğuk insanlar, belki de kendilerince özel sebepleri var. Sizi aileniz konusunda huzursuz etmiyorlarsa fazlasını beklemeyin. Babanız bir şey dediğinde de "huyları böyle" der geçersiniz.

İsim konusunda da kaç yaşında babanneye bir şey denmez. Sonuçta onun dediği olmayacak, kendi kendine hevese kapılmış. Kalp kıracak bir durum yok. Doğumdan sonra da kayınvalidenize gitmek istemiyorsanız bunu güzellikle söyleyebilirsiniz. Kadın kendince böyle daha iyi olacağını düşünmüştür. Kötü bir niyeti yoktur. Genel olarak içinizde biriktireceğinize, size düşündüklerinizin tam aksi bir şey söylediğinizde güzellikle kendi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Yanlış anlaşılmaların çoğu iyi niyetli düşüncelere yeterince açık cevap verilemediğinde oluyor. Karşıdaki bir şey demediğinizde hemfikir olduğunuzu sanıyor, siz baskılandığınızı hissediyorsunuz, karşı taraf onu oyaladığınızı sanıyor vs. Boşu boşuna gerginlik oluyor.

Hayır sizin düşündüğünüzün aksine kayınpederim böyle bir durumdan şikayetçi olsaydı eğer gider babamla konuşur durumu izah ederdim. Ki benim babam öyle bir insan değil arar sorar. Ben aileme huzursuz olduğumu belli etmediğim onlara karşı farklı durduğum için annem bunu dile getirdi. Bugüne kadar hiçbir şeyime karışmadılar sanki size yalan borcum varmış gibi burda yazıp çiziyorsunuz. Anlam veremiyorum

Haklısın

Evlenince bayramda kandille bir telefonlaşma olur aileler arasında

Erkek babası olarak araması gerekirdi
Yorumu beğenmeyenler erkek babası sanırım🤣

Hayır siz farklı bir ülkede misiniz ? Avrupa’da fln mı yaşıyorsunuz tabi ki araması gerekir bayram seyranda diyorum düzenli her gün arasın diyen yok

Yorumu beğenmeyenler erkek babası sanırım🤣

Hayır siz farklı bir ülkede misiniz ? Avrupa’da fln mı yaşıyorsunuz tabi ki araması gerekir bayram seyranda diyorum düzenli her gün arasın diyen yok
Teşekkür ederim gerçekten. Ya biz farklı şekilde yetiştik ya da ben anlamıyorum. Benim annem babam da karşılıklı ailelerini bayramda seyranda arar sorar. Hastalıkta ölümde kalımda aramak insanlıktır. Ne bileyim aramamak sormamak bana çok tuhaf geliyor.

X