Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

Kızlar size de yaranılmıyo valla :mymeka:

Kızcağız ne güzel fikirlerini sunmuş bizlere yardımcı olsun diye siz de yok uzmanım yazmışsın öyle yazmışsın...

Kendine göre uzman bize göre de öyle yada değil bunun pek bir önemi olmasa gerek canım :nazar:
.

Oldu canım,bir daha yorum yapmadan önce sizden izin alırım :nazar:

neden herşeye tepkili bakıyorsunuz gerçekten anlamış değilim:umursamaz: ben kek uzmanı derken kalkıpta aşçıyım bunu yapın başka türlü olmaz demedimki hanımefendi! bu benim kendi kendime edindiğim tecrübeler ve tabiki büyüklerimdende aldığım öneriler neticesinde edindiğim bilgiler herkes aynı şeyi yapıcak diye bişey yok biraz öncede bir arkadaşımız soğuk fırınada atıp yapıyormuş demekki oda öyle güzel yapıyor bende kendi deneyimimi paylaştım bende o arkadaş gibi en kısa zamanda sıcak fırında denicem.. kek uzmanı siz misiniz demişsiniz ben başka yerden alıntı yapsam alıntıdır kızlar bir yerden böyle okudum yazardım merak etmeyin başkalarının bilgilerini burada sunarak ukalalık yapmam mesela bende börekte hiç iyi değilimdir onunla ilgilide asla bişey yazmam bunu iyi yaptığım için tavsiye etmek istedim isteyen yapar isteyen yapmaz :dilcikar:

Tepkili falan değilim..
Biri konu açınca mutlaka olumlu birşey söylemek gerek.
Yok sizinkine katılmıyorum dediğimiz zaman tüü kaka oluyoruz.
Kek uzmanından dediğinizde ne bileyim işte oktay usta'dan bilgiler gibi oluyor anlatabildim mi..?
anlatmak istediğim bu..
bu doğrular kek uzmanın değil,deneyimleriyle bir sürdir kek yapan birinin doğruları..
bahsetmek istediğim buydu..

canım sende başlığa niye bu kadar takılıyorsunkigamyoncuiremsu bana çevrem hep kek uzmanı der bende hangi kekle ilgili tarifi yaparsam yapayım çok güzel oluyorboshayallersmile bu yüzden öyle yazdım dediğim gibi alıntı olsa alıntı yazardım ayrıca tabiki olumlu yazın diye bişey yok ama bu konuyuda olumsuzlaştıracakta bişey göremiyorum ben böyle deniyorum sen başka yapbenneyaptımki ayrıca her kadının mutfakta en iyi yaptığı birşey vardır evet bende kek konusunda uzmanım :1closedeyes:

çırparken tuz atma ve soğuk fırına koyma dışındakileri ben de yapıyorum
keklerim genelde güzel olur
soğuk fırın konusunda şüpheye düştüm hep sıcak fırına derler ya

kızlar bende emine beder di sanırım onun yemek programında dinlemiştim
keki ısıtılmış fırına koymaya gerek yok demişti
bende soğuk fırına koyuyorum,hiç problem yaşamadım
ben 2 poşet kabartma tozu koyuyorum her zaman,daha güzel kabarıyor
benim sıkıntımda üzümlü kek yaparken üzümlerin dibe çökmesi
üzümleri unladım yine çöküyor
önce yıkadım,süzdüm sonra unladım yine dibe çötü
sanırım ununu az koyuyorum
ama tarifinde aynısını uyguluyorum
1.5 su bardağı şeker
3 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağından 1 parmak az yağ
3 su bardağı un
vanilin
kabartma tozu
kek kalıbına koyduktan sonra
unladığım üzümleri yada yıkayıp,unladığım üzümleri koyuyorum üstüne
ama yine çöküyor
bende mi gariplik var ya?

tuz olayını bende duymadım ama soğuk fırını biliyorum
hatta emine beder pandispanya içinde mi ne gerek yok demişti sanırım

kaydirigubbakcemile3 ilahi matmazell hiç güleceğim yoktu olabilir tabi canım ben bi kere keke tuz koydum tuz ilk evlendiğim yıllardı eşim zavallı nasıl banyoya kaçacağını şaşırdı üstüne bide ellerine sağlık demezmi kaydirigubbakcemile3 oluyor işte:kedi:

Benim için çok kötü bi kek deneyimiydi..:kedi:Ben bi de 10 senelik evliyim..İlk evlendiğimde yapsam neysekaydirigubbakcemile3Benim eşimde kek mi yiyorum un helvası mı anlamadım demişti..:roflol:

Oldu canım,bir daha yorum yapmadan önce sizden izin alırım :nazar:

Benden izin almanız gerektiğini söylemedim ...

Şaka nitelikli söyledim ama baya acıtmış canınızı sanırım eksi puan verdirecek kadar hem de...

Bu kadar büyütülcek birşey yok

Konuyu dağıttığım için -kendi adıma- konu sahibi arkadaşımdan özür diliyorum...

Son düzenleme:
canım özür dilencek bişey yokkaydirigubbakcemile5 sadece arada konular istemedende olsa gerçekten çarpıtılıyor birbirimizi üzecek kadar önemli olan bişey yok ki oluyor işte aradakaydirigubbakcemile5

Benden izin almanız gerektiğini söylemedim ...

Şaka nitelikli söyledim ama baya acıtmış canınızı sanırım eksi puan verdirecek kadar hem de...

Bu kadar büyütülcek birşey yok

Konuyu dağıttığım için -kendi adıma- konu sahibi arkadaşımdan özür diliyorum...

Büyüttüğüm yok..
Eksi rep artı rep kadar doğaldır.
Bugün 4 kişiye artı ve size de eksi rep verdim.
Tamamen düşünceme uyup uymamasıyla alakalı.
Genel olarak konularda,başkalarının yorumlarına müdahale edilmesini yanlış buluyorum.
Yorumuma müdahale olmanızdan rahatsız oldum,yok uzmanmış yok bilmemneymiş yok bize de yaranılmıyormuş.. vs türünde yorumlarınız hoşuma gitmedi.
üstelik şu kullandığınız ifade de şakaydı öyle mi..? " :mymeka: '
eğer öyleyse şaka anlayışlarımız aynı değilbu sebeple anlamamış olabilirim..
birilerini başöğretmen gibi yorumları kontrol etmesinden rahatsızım.
bu sitenin modları var eğer haddimi aşarsam merak etmeyin gereğini yaparlar..
konu sahibine olan yakınlığınızı benim mesajım üzerinden değilde beni katmayarak yaparsanız çok mutlu olacağım.
dilediğim konuya dilediğim yorumu yaparım buna müdahele edilmesine de müsaade etmem.
herkes kendi yorumundan sorumlu
olsun lütfen,bu sizin değil genel olarak kk'nın sorunu..

merhaba kızlar kek kolay gibi gözüksede bazı zorlukları vardır,örnek olarak kimi kek kabarmaz sünger gibi olur,kimi kekte yumurta kokar,yada unu fazla kaçıp sert olmuştur.bende zamanla kendimi geliştirip bu seviyeye geldim :kedi:gerçekten güzel kek yaptığım söylenir ee birazda yapıyorum yanizemuszemus neyse benimde bu zamana kadar yaptığım belli başlı uyguladığım ufak püf noktaları var belki aramızda yeni evlenicekler yada evliler bilmeyenler olabilir onun için bende bazı püf noktaları vermek istedim buyrun kızlar umarım işinize yarar...
1.yumurta sayısı ne kadar az olursa kekiniz okadar iyi kabarır.(maks.3 adet)
2.yumurtayı çırparken ilk önce bir fiske tuz katarsanız karışımın nasıl kabardığını göreceksiniz.
3.unumuzu mutlaka eleyip koyalım buda kabarmasında oldukça etklidir.
4.kabartma tozumuzu en son koymalıyız.
5.kabartma tozunu koyduktan sonra en fazla 1,5 dakika çırparsak kekimizin daha iyi kabardığını göreceksiniz.
6.karışımımızı karıştırıken asla metal kaşıkla değil tahta kaşıkla çırpmalıyız.
7.daima soğuk fırına atılmalıdır.
8.ilk 20 dakika asla fırının ağzını açmamalıyız yoksa kekimiz söner.
9.kekimizi fırından hemen çıkarmalıyız yoksa söner.
10.fırından çıktıktan sonra hemen kesmeyelim yiyeceğimiz zaman dilimleyelim yani yiyeceğimiz kadar bu daha uzun ömürlü olmasını sağlar..

umarım sizlere faydalı olur arkadaşlar herkese bol bol kek yapmalaropuyorumnanaktan

kaydirigubbakcemile3

Ben bir kere fırından çıkar çıkmaz kesmiştim
hamur olmuştu :nazar:

o gün bugün birdaha çıkar çıkmaz kesmiyorum zaten...

Bir de ben genelde hafif ısıtılmış fırına atarım sen soğuk fırın yazmışsın bi günde soğuk fırına atıcam bakalım :kahve:

Bir de kabartma tozunun fazla koyulması da tam tersi bir etki yapıyormuş değil mi

evet canım ben bir kere 2 paket koymuştum misafir gelcekti artislik yapıcam yakaydirigubbakcemile3 kekim mahvoldu ilkten kabarır gibi oldu sonra pısss diye söndüü bende 1,5 paket koyuyorum şimdi bazen ama çok misafir geleceği zaman

kaydirigubbakcemile3

Ben bir kere fırından çıkar çıkmaz kesmiştim
hamur olmuştu :nazar:

o gün bugün birdaha çıkar çıkmaz kesmiyorum zaten...

Bir de ben genelde hafif ısıtılmış fırına atarım sen soğuk fırın yazmışsın bi günde soğuk fırına atıcam bakalım :kahve:

Bir de kabartma tozunun fazla koyulması da tam tersi bir etki yapıyormuş değil mi

Kabartma tozunun fazla koyulması değilde koyulmaması çok kötü bi etki yapıyomuşkaydirigubbakcemile3sempatiksalakcinni

Kabartma tozunun fazla koyulması değilde koyulmaması çok kötü bi etki yapıyomuşkaydirigubbakcemile3sempatiksalakcinni

Yok kız ben hiç koymamazlık yapmadım bugüne dek.

Ama birkaç kez deneyim dedim 2 paket felan attım hatta 3 attığım da olmuştur.Tahta gibi olmuştu kekim delikafadulden

Yok kız ben hiç koymamazlık yapmadım bugüne dek.

Ama birkaç kez deneyim dedim 2 paket felan attım hatta 3 attığım da olmuştur.Tahta gibi olmuştu kekim delikafadulden

Çok ilginç ya sanki çok koyunca çok kabarır gibi geliyo insanabilmiyorumkismile

Ben kabartma tozu koymayınca tahta gibi olmuştu kekimkaydirigubbakcemile3

kızlar ben hep iki paket atıyorum bende sıkıntı yok,fırından mı acaba:)
birde emine bederden dinlemiştim,kek kalıbını unlarken kenarlarını unlamamak lazımmış
ozaman iyi kabarmazmış,sadece altını unlayacakmışız
valla ben kalıbın her bi tarafını unluyorum,ne olur ne olmaz:)

ya kızlar şu üzümlü keke yokmu bi çare:KK43:
çok seviyorum ama misafire yapamıyorum malum:KK43:

Çok ilginç ya sanki çok koyunca çok kabarır gibi geliyo insanabilmiyorumkismile

Ben kabartma tozu koymayınca tahta gibi olmuştu kekimkaydirigubbakcemile3

Evet bana da öyle gelmişti o an işte :1rolleyes:

neyse ki akıllandım birdaha fazla koymuyorum o günden sonra...

Islak kek için ıslak keke sos ayırmanıza gerek yok üstüne süt gezdirin yeter demiş konu sahibi arkadaşım...Gerçekten aynı etkiyi yaratıyor mu yani ıslak kek gibi ıslak ıslak oluyor mu :1rolleyes:

kızlar ben hep iki paket atıyorum bende sıkıntı yok,fırından mı acaba:)
birde emine bederden dinlemiştim,kek kalıbını unlarken kenarlarını unlamamak lazımmış
ozaman iyi kabarmazmış,sadece altını unlayacakmışız
valla ben kalıbın her bi tarafını unluyorum,ne olur ne olmaz:)

ya kızlar şu üzümlü keke yokmu bi çare:KK43:
çok seviyorum ama misafire yapamıyorum malum:KK43:

Anaa ben de her bi tarafını unluyodum kız delikafadulden

Kaş yapalım derken göz çıkarıyoduk desene .

Neyse sayende bunu da öğrenmiş oldum.

Üzümlü kek derken ?

X