Kendinizi parçalarcasına çabalar mısınız ?

leylosvemecnun

Cennet kuşu Deniz'im ❤
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2014
4.645
6.246
Diyelim ki sevdiginiz yakin bir akrabanız(dayı,hala,teyze gibi) ciddi bir sekilde hastalandi ve en azindan 6 ay işgöremez hale geldi.Onun "ek iş" olarak yaptıği işi(siparis usulü değil) kendi mesai saatinizden sonra yorgun argın da olsanız canhıraş bir sekilde sürdürmeye çalısır mısınız üstelik kazancin icinden emegimin karsilıgı diyip bir kuruş dahi almadan ? Gece 12 lere 1 lere kadar ? Bu kişinin maddi durumu iyi ise normal calıstıgı işten de rapor ücreti alacak parasız kalmayacak biriyse kendini parçalamaya değer mi sizce ? Fikirlerinizi bekliyorum
Sahsen ben kendi ailem dısında kimse icin böyle çabalamam yardim ederim ama bir yere kadar sonra arkamı döner hayatima bakarim bu beni merhametsiz yapar mı ?

Sevdiğim insansa ,buna gerçekten değerse yaparım. Hayatta her emeğin somut bir karşılığı yok benim için. Karşılık vermek isteyen taraf illa ki verebilir. O da ayrı mesele
Karsilik verilse belki de sorun olmayacak kendimi sorguluyorum saatlerdir günlerdir merhametsiz olan ben miyim diye

Var kardes var maalesef ki var
Yani şöyle mesela evladım için yaparım ona kazanç olsun ya da annem için yaparım geçimi olsun ama teyze hala dıdısı ki zaten başka kazancı da varmış onlara yapmam sizde yapmayın çoluğunuz çocuğunu varsa onların vaktinden zamanından rızkından kısmak demektir bu bence kazancınız olsa yapın derdim ama

Değer verdiğim biriyse parçalanacak kadar değil de, elimden geldiği kadarıyla yapardım. Herkesin kendi hayatı var ve zaman değerli, hayatımın rutinini ciddi bir şekilde değiştirecek, günlük akışımda ciddi aksaklığa sebep olacak kader eylemi kimse için yapmam.

Umrumda olmaz:)
Aslında fedakar bir insanimdir ama kimse kar etsin diye de k.çimi yirtmam. Bir yakınim aniden tutuklanmis, benim adımı vermis "evden kedimi alsın" diye, iş çıkışı İstanbul'un bir ucuna gidip kapıyı çilingirle açtırıp kediyi evime getirip uzunca bir süre baktım vs, böyle seyler yaparim. Ya da benzer, bir tanıdığım hastalansa köpeğini gunde iki çise çıkarırım, haftasonu cenazeye memlekete giden akrabamin cocuguna bakarım vs, böyle acil ve önemli şeyleri seve seve yaparım. Ama biri maddi kazanç sağlayacak diye de uğraşamam

Heh iste benim kafadan biri
Kısa süreli, konforumu etkilemeyecek işleri yaparım o ayrı ama gece yarılarına kadar uğraşıp didinmek falan cıks. Ya da hayati bir mesele vardır mesela yardım etmezsem çok zor durumda kalacaktır o şekilde de yardım ederim tabii ki. Ama aksi durumda hayır.

Diyelim ki sevdiginiz yakin bir akrabanız(dayı,hala,teyze gibi) ciddi bir sekilde hastalandi ve en azindan 6 ay işgöremez hale geldi.Onun "ek iş" olarak yaptıği işi(siparis usulü değil) kendi mesai saatinizden sonra yorgun argın da olsanız canhıraş bir sekilde sürdürmeye çalısır mısınız üstelik kazancin icinden emegimin karsilıgı diyip bir kuruş dahi almadan ? Gece 12 lere 1 lere kadar ? Bu kişinin maddi durumu iyi ise normal calıstıgı işten de rapor ücreti alacak parasız kalmayacak biriyse kendini parçalamaya değer mi sizce ? Fikirlerinizi bekliyorum
Sahsen ben kendi ailem dısında kimse icin böyle çabalamam yardim ederim ama bir yere kadar sonra arkamı döner hayatima bakarim bu beni merhametsiz yapar mı ?
Ek iş olarak biraz daha fazla para kazanmak için yaptığı bir işi yapmam. Zaten maaşı karşılığı para alacakmış.
Zaman en kıymetli şey.

Rapor ücreti alacak ise çok da yormaya gerek yok, başka şeylere yoğunlaşmak gerekir gibi🤔 Merhamet olayı ise içten gelip gelmemesi ile ilgili. Kimi yapar kimi yapmaz

sizin sanırım bir yakınınız bu durumda ve kullanılmasını istemediğiniz için bu konuyu açtınız,öyle ise eğer ne siz ne de biz ikna edemeyiz,etrafımda bu şekilde kendini heba eden insanlar var ve asla laftan anlamıyorlar,en başında dayım 76 yaşında ve kuzenim, dayımın yeğeni etrafta fink atarken dayım onun iş yerinde gece yarılarına kadar bekliyor kayıt alıyor,ne söylesekte teyzem sanki himayesine almış gibi benim anne tarafını,hizmet ediyoruz seferber oluyoruz,bazı tipler bunu nasıl başarıyor bilmiyorum ama mesela ben oğluma bir bardak su getir yavrum desem dokuz ay karnımda taşıdığım evladım kalk kendin al diyor,bazı insanlar yapıyor bu sporu😀

X