Kendinizi parçalarcasına çabalar mısınız ?

Ben yaparım şuan düşündüm 6 ay hiç sorun etmem kendime dert görmem. Akraba ilişkilerim çok iyi olmadığı için arkadaşlarım üzerinden düşündüm yaparım. Ayrıca bu iş parasız kalmamakla ilgili de değil arkadaşım uğraşmış kendinj geliştirmiş işini kurmuş o 6 ay işin duraksaması gerçekten insanı çok geriye atar kendi işim gibi uğraşır gocunmam da ✨

Diyelim ki sevdiginiz yakin bir akrabanız(dayı,hala,teyze gibi) ciddi bir sekilde hastalandi ve en azindan 6 ay işgöremez hale geldi.Onun "ek iş" olarak yaptıği işi(siparis usulü değil) kendi mesai saatinizden sonra yorgun argın da olsanız canhıraş bir sekilde sürdürmeye çalısır mısınız üstelik kazancin icinden emegimin karsilıgı diyip bir kuruş dahi almadan ? Gece 12 lere 1 lere kadar ? Bu kişinin maddi durumu iyi ise normal calıstıgı işten de rapor ücreti alacak parasız kalmayacak biriyse kendini parçalamaya değer mi sizce ? Fikirlerinizi bekliyorum
Sahsen ben kendi ailem dısında kimse icin böyle çabalamam yardim ederim ama bir yere kadar sonra arkamı döner hayatima bakarim bu beni merhametsiz yapar mı ?
Durumuma ve o kişiye karşı olan hislerime bağlı. Mesela şu an iki çocuklu halimle bir sürü sorunluluğum var. Ama gençken iş çıkıyor bir şeyler yapabilmek için daha elverişli oluyordum.

Kendimi parçalamadam da işinin son bulmaması için destek olurum. Ama şu an kendimi parçalayacak bir durumum yok.

Karsilik verilse belki de sorun olmayacak kendimi sorguluyorum saatlerdir günlerdir merhametsiz olan ben miyim diye
Ama karşılık hemen verilmeli mi? Kişi zaten şu an hasta. Belki sonra maddi ya da manevi olacak bir karşılığı. Bir de eğer kişi yardım ediyorsa illa bir karşılığı olmalı mı ki

Sevdiğim biri için (akraba olmasına da gerek yok) yaparım. Arkadaşım kanser oldu ve onun için ne yapılması gerekiyorsa yaptım. Çünkü gerçekten seviyordum. Ben sevdiğim bir insan için kendimi parçalarcasına uğraşırken başka birisi de çıkıp niye yapıyorsun derse de onu affetmem.

Merhametsiz demek kimin haddine bı dakka yani kedimi kestiniz naptınız onu sizmi hasta ettiniz ne alaka bı kere ......Hayır yapmam kusura bakilmasin madem paraya da ihtiyacı yokmuş delimiyim ben.....Gereksiz şövalyelik saçma.....Fakat tek işi bu olurdu hani parası pulu olmazdı o zaman bir şekilde yapmaya çabalardim.......Fakat kendi isimden gelip evimi ocağımi idare edip gece 12 ye kadar çalışıp sabah işe gidip.....patlardim heralde bı yerde hasta falan olurdum.....Merhametsiz niye olasiniz size bunu diyen bı akıl sağlığını kontrol ettirsin.Bu arada geçmiş olsun akrabaniza.İnsallah iyi olur bu iş olmaz başka iş yapar sonuçta buda kesin değil bakalım devam edebilecek mi önce sağlık ......

Diyelim ki sevdiginiz yakin bir akrabanız(dayı,hala,teyze gibi) ciddi bir sekilde hastalandi ve en azindan 6 ay işgöremez hale geldi.Onun "ek iş" olarak yaptıği işi(siparis usulü değil) kendi mesai saatinizden sonra yorgun argın da olsanız canhıraş bir sekilde sürdürmeye çalısır mısınız üstelik kazancin icinden emegimin karsilıgı diyip bir kuruş dahi almadan ? Gece 12 lere 1 lere kadar ? Bu kişinin maddi durumu iyi ise normal calıstıgı işten de rapor ücreti alacak parasız kalmayacak biriyse kendini parçalamaya değer mi sizce ? Fikirlerinizi bekliyorum
Sahsen ben kendi ailem dısında kimse icin böyle çabalamam yardim ederim ama bir yere kadar sonra arkamı döner hayatima bakarim bu beni merhametsiz yapar mı ?
Anladığım kadarıyla mevzu sizinle ilgili değil. Biri bir başkasına yardım ediyor ve dert eden siz oluyorsunuz. Öyle değil mi, yanlış mı anlıyorum?

Tamda hasta hasta yatarken ben yazmışsınız varya Sağlık o kadar önemli ki şu an ne iş ne güç ne çoluk ne çocuk ne eş ne kim der fisssss tek derdim şu baş ağrım bitsin yani insanın canı sağlıklı olmayan yerinde atıyor

Kendi dayi halam teyze söz konusuysa kesinlikle yapmazdım çunki hiç biri öyle bir iyilik yapmadı bana ve yapmazlarda özellikle halalarım hoca peşinde koşmaktan başka bir iş yapmazlar akraba olarak zaten hayırları yok maddi anlamda zora düşsem kapimin yanindan bile geçmezler geçmesinler zaten.
Yani gerçekten deger birisiyse yaparım ama çevremde sadece ailem ona deĝer.

Değişken bir durum bence.

Mesela iş 6 ay yapılmazsa sonra devam edilmez mi? Çok emek verip kurulmuş 6 ay yapılmazsa batacak bir iş mi? Ya da benden başka yapacak bana destek olacak kimse yok mu?

Ben böyle bir şeyi bekarken kesinlikle yapardım ama şimdi 2 çocuğum var onların vaktinden çalıp da böyle bir durumda ay seve seve yaparım diye atlamazdım.

Sizin durumunuzda bu işe giren eşiniz mi? Hem küçük çocuğunuz var hem hamilesiniz bu durumda eşimin yapmasına da olumlu bakmazdım.

Halamı da severim, teyzemi de ama teyzem bambaşkadır. Halam için yapmam (o paraya ihtiyacı varsa durum değişir), teyzem için yaparım ve karşılık beklemem. Yakınlık derecesine göre değişir.

Çok sevdiğim ve gerçekten sevildiğim biriyse yaparım hemde isterse bir yıl olsun yine yaparım. Değmeyen biriyse de yine bir iki gün yardım ederim ama 6 ay boyunca falan yok o topa girmem.

X