Kil vermenin kesin yolu!!!

ozianna

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2010
246
158
Kilo vermenin sirlari:

Selam arkadaslar. Zayiflamanin kesin yolunu ben buldum bende ise yaradi ve uygulayan herkeste ise yarayacak. Bu bilgileri diyetle ilgili bi kitaptan aldim, ben diyetisyen falan degilim. Kitaptan ne ogrendiysem burada ozetlemeye calisacagim.
• Oncelikle bilinmesi gereken gercek su. Bir kilo 7000 kaloridir yani toplam 7000 kalori yakinca 1 kilo verilmis olur. Kilo vermeyi hesapsiz kitapsiz dengesizce yapmayin.
• Zayiflamak isteyen oncelikle gunde kac kalori yaktigini ogrenmek zorunda. Cunku olay soyle gerceklesiyo: gunde 3000 kalori yakan bi bunyeye sahipsen 2000 yersen gunde 1000 atarsin. Yani 7 gunde toplam 7000 kalori yakinca 1 kilo verirsin. Gunde 2000 kalori yakanlar da 1000 yerlerse 1000 kalori eksiltmis olurlar. Gunde kac kalori yakildigina ornekler vereyim mesela 160 boy civarinda 55 kilo olan bi bayan gunde ortalama 2000 kalori yakar. 1.80 boyunda 85 kilo civari bi erkek de gunde 3000 kalori yakar ortalama. Kendinizi ona oranla bulabilirsiniz. Eger boyunuz 165 ise 60 kiloysaniz 2200 kalori yakarsiniz mesela. Bu suna benzer, nasil buyuk bir jip daha fazla benzin yakiyor ve ufak arabalar az benzin yakiyolarsa olay insan bunyesi icin de ayni. Yani ne kadar buyuk ve agir bir bunyeye sahipseniz o kadar cok kalori yakarsiniz cunku agirlastikca vucudunuz daha fazla yuku tasimak zorunda ve bu yuku tasirken de vucut enerji kullaniyo ve enerji kullanimi kalori yakimidir. O yuzden sismanlar ilk baslarda cok daha hizli kilo verirler ve kilo verme zayifladikca guclesir ve yavaslar.
• Kalori yakma oranini arttirmanin tek yolu spordur. Diyelim gunde 3000 kalori yakan bir bunyeye sahipsin 500 kalorilik de gunde spor yapiyosun toplam 3500 yakarsin. Yemekten aldigin kaloriyi 3500 den cikartir ve o gun yaktigini bulursun. Spordan ne kadar yaktigini da hesaplamanin yolu var internetten hangi spor 1 saatte ne kadar yaktirir ona bakin sporu bir saat yerine yarim saat yapiyosaniz yarisini yakiyosunuz demektir.
• Herneyse kalori yakmayi diyelim hesapladiniz. Oncelikle kendinize bir hedef belirleyin, kac kilo vermek istiyosunuz? Ben 10 kilo vermek istedim bunu 1 seneye boldum acelem olmadigi icin. 58 kiloydum ve 4 kiloya indim bir senede. Sizde kac kilo vermek istediginizi once kendi kendinize karar verin ve bu kiloyu ne kadar surede vermek istiyosunuz. Bu sure diyetinizin suresidir. 6 ay ise diyet suresi 6 ay. Yani 6 ay boyunca gunde 500 kalori yakicam diyosaniz 2 haftada 7000 kalori yani 1 kilo verirsiniz. Bu da ayda 2 kilo eder. 6 ayda 12 kilo verirsiniz. Bu sekilde hedefinizi hesaplayin.
• Diyelim ki 2000 kalori yaktiginizi buldunuz. Yediginiz her seyin kalorisine internetten bakacaksiniz. Diyelim bir bardak sut 100 kaloridir. Bir muz da 100 kaloridir. Siz toplam 1500 kalori yiyip gunde 500 atmak yani 14 gunde 1 kilo vermek hedefine sahipsiniz. Gun icinde yediginiz her seyi yazin ve hesaplayin. Yediklerinizin toplam kalorisi aldiginizdir gunluk yaktiginizdan cikarin.
• Zayiflamaya yardimci hap alin. Ama asla aklinizdan cikarmayin ki oyle mucize bir hap yok arkadaslar. Yani siz hic calismadan yattiginiz yerde sizin icin calisan yag yaktiran hap yok. Her ne kadar oldugu iddia ediliyosa aslinda o haplarin uzerinde bile yazar ki diyet ve egzersizle kullanildiginda ise yararlar. Yardimci hapi su amacla kullanacaksiniz, istahinizi kesecek ve size enerji verecek diyetteyken halsiz hissetmeyecek ve fazla yemek istemeyeceksiniz. Bunun disinda oturdugunuz yerde size yag yaktiran hap oldugunu iddia eden hicbi hapa inanmayin cunku bilimsel olarak yag yakan hicbi hap olmadigi kanitlanmistir. Zaten oyle bi hap olsa dunyada sisman insan kalmazdi.
• Bazi sacmasapan yanlis dusunceler hakkinda bilgi sahibi olmaniz gerekiyor. Cunku nasil gormediginiz bir dusmanla savasamazsaniz bilmediginiz bir sorunla da basa cikamazsiniz. Vucudun isleyisi ve zayiflamayla ilgili ogrenebildiginiz kadar sey ogrenin. Yanlis dusuncelerden kurtulun ki neden basarili olamadiginizi anlayasiniz. Ornegin yanlis dusuncelerden birisine ornek vereyim: mekik cektikce gobek bolgesinden zayiflayacaginizi sanmak ya da bisikletin bacaklari zayiflattigini sanma dusuncesi. Bilimsel olarak calisan kaslarin oldugu bolgesel zayiflama olmadigi kanitlanmistir arkadaslar yani siz mekik cekseniz bile gobeginiz erimez, vucut yaktigi kaloriye gore nereden kilo verecegine kendisi karar verir ve her bolgeden azar azar alir, yaptiginiz spor ne olursa olsun. Bu teoriye bir ornek de vereyim eger calisan kasin oldugu bolgeden zayiflama gercek olsaydi teniscilerin surekli spor yapan kollari olan sag kollari sol koluna gore daha zayif olurdu. Gobek eritmek istiyorsaniz spor yapmaya devam edin ve vucudunuzun o bolgeden yag alma sirasi gelinceye kadar bekleyin. Genellikle spor yaptigi halde kilo veremeyenlerin dustugu yanilgilardan en cok karsilasilani budur.
• Asla motivasyonunuzun dusmesine izin vermeyin ve zayiflamayla ilgili bazi aci gercekleri kabullenin. Bu aci gercekler neler mi? iste ornekler: Zayiflamaya basladiginiz ilk 1-2 haftada biraz hizli kilo vermis gibi olabilirsiniz ama aslinda bu su kaybiyla karisik verilmis kilodur. Bu birincisiydi ama bir de su aci gercek var. Kilo vermeye baslayinca aslinda bilinc altiniz bunu hayati bir tehlike ya da muhtemel aclik tehlikesi olarak algiladigindan vucut savunmaya gecer ve zayiflama hizi azalir. Bu bircok kiside cok motivasyon dusurucu bir etkidir ve cogu insanin kilo veremiyorum diye birakma sebebi budur. Amerikan program biggest loser’i izlerken farkettim cok az yiyip 1200 kalori alarak 3000 kalori yaktigi halde 1 haftada bile 0 kilo kaybina ulasanlar olmustu ve hatta daha da kotusu gunde 4 saat spor yaptigi halde 1 kilo Alana bile o programda sahit oldum. Bunun sebebi vucudun savunma moduna gecmesi ve hayatta kalmayi saglamak icin ugrasmasidir.
• Sadece yagin kilo yaptigini meyvenin yagsiz oldugu icin kilo yapmadigini dusunup sinirsiz yiyebilirim bunda nasilsa yag yok dusuncesini kafanizdan atin. Asla unutmayin kalori kaloridir. Bir dilim yas pastadan aldiginiz 250 kalori de 250 kaloridir meyveden aldiginiz 250 kalori de aynidir. Ikisi de sismanlaticidir. Nasilsa meyvedir bu yag yoktur beni sismanlatmaz diye bol bol yemeyin.
• Kilo verirken rahatsiz edici durum sudur ki yemekten kalktiginizda tam olarak doymadan kalkacaginiz icin surekli bir aslinda doydum ama midemin bir kosesi hala ac kaldi duygusunun midede olusmasi dogaldir ama 20 dakika sonra bu duygu azalacaktir cunku yemek midede tamamen 20 dakika sonra yerlesir. Bol bol su icmek bu duyguyu azaltir ve metabolizmayi hizlandirdigi icin su icmenin de faydasi coktur ama diyet suresince bu duygunun olmasi dogaldir gulu seven dikenine katlanir ve diyeti yapan bu duyguya hazir olmalidir. Unutmayin tika basa doyana kadar yiyemezsiniz diyet suresince. Caniniz ne istiyorsa yiyin cikolata bile yiyin ama kalorisini sayarak. Asla unutmayin DIYETTE DOYMAK YOK ACLIGI BASTIRMA VARDIR! Kendinizi bu gercege inandirin.
• Mumkun oldugu kadar yavas kilo vermeye calisin. Hizli kilo verenin vucudu diyeti birakir birakmaz bir hastaliktan cikmis moduna girer ve verilen kilolari hemen geri almak icin yag hucrelerine gonderir. Yavas kilo vermek daha cok bilinc altini kandirma ve caktirmadan kilo vermedir. Gunde 300-500 civari kalori atan vucudu bu hastaliktan cikmis moduna sokmaz, bilinc alti hafiften yavas yavas kaybedilen kiloyu hayati bir tehlike olarak gormez ve o kilolari geri almak icin var gucuyle calismaz.
• Motivasyonunuzu arttirmak icin bir kalem kagida neden kilo vermek istediginizi maddeler halinde yazin. Mesela sisman bir bayansiniz erkekler size begenmiyor veya kilonuz yuzunden bir hastaliga sahipsiniz ya da herhangi bir sebebiniz var. Ben bu maddeleri yazdim ve ister inanin ister inanmayin tam tamina 9 madde buldum. Kilo vermenin tek faydasi guzellik degildir.
• Asla o diyeti bu diyeti diye sevmediginiz ya da tiksindiginiz seyleri yemeyin. Mesela et mi seviyosunuz et yiyin ya da cikolatasiz yapamayanlar bile diyetlerine az da olsa cikolata ekleyebilirler. Mesela ben gunde 250 kalorilik cikolata ekledim, 1250 kalori de yemek yedim. Cips sevenler cips de yiyebilir ama belirli olcude. Yani uzun sozun kisasi ne istiyorsaniz yiyin ama az yiyin.
Umarim birilerinin isine yarar bu bilgiler.

Siteye e-mail vermek yasakmi bilmiyorum, eger yasaksa yonetici lutfen e mail bolumunu silsin sadece. Yazi bazilarinin hayatini kurtarabilir lutfen silmeyin 

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok yararlı bir yazı olmuş eline sağlık. Diyetle ilgili gerekli bilgileri böyle toplu bir halde vermen çok iyi olmuş umarım insanlar üşenmeden okurlar :)

eline yüreğine sağlık arkadaşm.gerçektende doğruları yazmışsın. diyetisyenim boyuma ve kiloma bakarak 1400 kalorilik diyet verdi.şimdi bu diyeti uygulayıp sporda yaktığım kaloriyimi düşeceğim pek anlamadım.ben hergün 1 saat tempolu yürüyüş yapıyorum.gece yatmadan da 15 dk karın bacak egzersizleri yapıyorum.bu duruma göre günlük aldığm kalori ve harcadığım kalori arasındaki farkı nasıl hesaplayacağım.2 haftada 7000 kalori farkı nasıl çıkaracağım bana yazarsan ve açıklarsan sevinirim.

bilgiler iyi hoş arkadaşım çok yeride dogru zaman ayırıp ayrıntılı yazmışın aline saglık .ama hatırlatmam gereken ayrıntılar var...

bir süre kl hesabıyla kilo verebilirsiniz ama sonra ???
bünyeniz o kl. alışır ve o kl.kadar yakar ...ve hala vermeniz gerken kilonuz var. ne yapacaksınız ?
biraz daha kl düşüreceksiniz dimi?
sonra eh kl azaltımıyla az daha kilo verdiniz sonra yine durdu bünye gene bu kl. alışacak dimi .bu bir gerçek .
bunu uzun soluklu kilo verme savaşı olan herkes bilir .
azalta azalta kaç kl. le yaşamınıza devam edeceksiniz??:KK31:
birde tabi hayat boyu kl hesaplayarak ve düşük kl.de yaşayamassınız ..

birde bir bölümede katılmıyorum . 250 kl bir pastayla . gl endeksi düşük 250 kl lik bir meyve aynı kefeye konulamaz .biri kilo aldırırken digeri aldırmaz.:KK31:
yiyeceklerim kan şekeri dengeside kilo alıp vermede önemlidir bu göz ardı edilemez..:KK71:

Son düzenleme:
ya günlük kaç kalori yakıtıgımızı fln ,yada kilo ve boyumuza göre kalorimizi nasıl öğrenicez ki?

X