Kiracım.. emlakçı ne iş yapar?

Bencede haklı bodrum kat güneş almıyor araba ile hepten kapatılıyor güneş. Herkesten habersiz yapması rahatsız edici oldu. Yöneticiye söylemiş düşünüyorum diye yönetici de konuşalım toplantı da demiş toplantı gelmeden lak diye koydurmus binada kiler sitem edince de yöneticinin haberi vardı demiş. Bu davranış uygun gelmedi sadece. Yani ben çıkın demedim sonuçta kendisi dile getirdi birseyleri ay bilmiyorum emlakçı ile görüşmek lazım
Binadakiler park edemeyecegi için vıt vıt etmiş işte baksanıza. Herkes önce kendini düşünür.

Ay yukarı katımda çocuklu bir kadın oturuyor. Sözde saygın mesleği var herkesin dibi düşer filan. Çocuğu vat sanırım ücretsiz izinde . Onun yüzünden ne evimde durabiliyorum ne rahat edebiliyorum. Kırmızı balık şarkısı deyip geçmeyin bağırarak saatlerce söylüyor. Psikolojim kalmadı çocuk şarkısından midem bulandı. Hep hoplayıp duruyor . Çocuk değil he kadın hopluyor. Gürültücü. Balkonuna çamaşır asıyor alez asıyor o da su tutar biliyorsunuz kendi balkonunun iç kısmına asmaz benim balkonuma sarkıtır . Misafirim ıslandı.

Emlakçıyla ne alakası var bu konuların. Emlakçı ev arayana ev bulur evleri gezdirir ihtiyaca yönelik olarak yönlendirir. Satış veya kira sözleşmesinden komisyonunu alır gider. Ben de kendi oturduğum daireyi emlakçıyla buldum ama her konuda muhatabım ev sahibi, emlakçının numarası bile yok bende ki komşularda zaten yok atıyorum ben bi sorun çıkarsam ev sahibiyle muhatap olacaklar yine. Emlakçıyı çok yanlış anlamışsınız. Kiracı konusunda her daim siz muhatap olacaksınız bu sizin sorumluluğunuz
Hayır bu doğru değil, emlakçı ilgilenebiliyor. 8 yıldır aynı evde kiracıyim. Bir kez zor bela telefonda ev sahibinin kızı ile konuşabildim. Kira artış, eve şunu yapalım mı vs. Konularınin hepsini emlakçı ile görüşüyoruz ama sıkıntılı bir durum. Ev sahibi ile direkt anladabilecegimiz konularda araci girdiği için laf eğilip bukuluyor, yorumlamalar olabiliyor, etki altında kalınıyor.

Merhabalar, bir sorum olacak. Emlakçı kira sozlesmelerinde ne iş yapar bilgisi olan anlatabilir mi vakti var ise?
Şimdi kirada dairemiz var vergi dairesi bildirimi ancak arada emlakçı yok. Sesten kaynaklı şikayet geldi 7-8 ayda 4 5 kez. En son olunca kiracıyla bire bir iletişime geçip uyarmak durumunda kaldım. Uyarirken de 'ne hanfendi haklı ne siz ikinize de bir şey diyemem çünkü orada değildim, ancak ses konusu olduğu zaman ev sahibi olarak bizi araya sokuyorlar geceleri biraz daha sessiz şarkı açabilir misiniz?' dedim. Geceleri şarki açmasina sebep te; kundakta bebeği var küçük gece uyuyamıyormuş bu sebeple müzik açıyorlarmış.

Şikayetçi bayan ile görüştüğüm de çocuk ağlaması beni rahatsız etmiyor, hepimiz çocuk büyüttük uyumaya çalışıyorum ancak gece çalan kırmızı balık şarkısı beni uyutmuyor dedi. Neyse ben kiracıya uyarı yaptığım da 'burayı tuttuguma pismanim ne misafir gelebildi ne TV acabildik ses bizden değil hep bize şikayet geliyor' vs şeklinde isyandı. Bende memnun değilsen gerekeni yapalım sözleşme yenilenmesin dedim,.ya işte siz ne derseniz o olsun gibi döndü bu sefer eşim ciksinlar kaç kere şikayet geldi yansıtmadık bı kere yansıttık verdiği cevaba bak şeklinde konuştu öyle olunca bende dönmedim dediğimden.
İlk geçtikleri aylarda, daire bodrum kat cam onune araba bırakıyor binadakiler kimseye bir şey söylemeden zabıtadan duba koydurdu cam onune. Ne yöneticinin haberi var ne ev sahibinin. Eşimi arıyorlar ya abi olur mu böyle şey haber verseydi bize bı oluruna bakardık duba koydurmak nedir vs şeklinde isyanlar. Eşim bir şey demedi zabıtadan izin almış yaptırmış ben bir şey diyemem dedi kapattı konuyu. Gece TV sesinden uyuyamayan yan komşu şikayet etti vs. Bu üst kat komşusu, son demin de şikayetçi oldu anladığım kadarıyla.
Şimdi diyorum ki bu kadar insan şikayetçiyse vardır bir şey, ama suçlamak ta istemiyorum bilip bilmeden.
Ben en son ' nasıl mutlu olacaksan öyle yapın sende şikayetçisin olduğun ortamdan eşinle konuşun ev bakın' o zaman dedim ev bakma kararı aldı onlarda. Kundakta sütlü bebeği var daha, içim hiç el vermiyor, ama zorla tutacak da değilim kimseyi. Ay biraz anlatıp rahatlamak istedim başınızı agrittim. Yanlışım var ise uygun bir dille uyarabilirsiniz beni, yeni ve acemi ev sahibiyim süreci bilmiyorum malesef.

Şimdi asıl sorum; Biz bilerek emlakçı ile anlaşmıyorduk, bı kira parasi komisyon vermesin insanlar biz ilgileniriz diye. Şimdi diyorum ki emlakçı ile anlaşalım ne kiracıyı tanıyalım ne kiraci bizi. Orda ki komsulara da söyleyelim bir problem olur ise emlakçı ile iletişime geçin diye. Böyle bir şansımız var mı, emlakçı ev sahibi ve kiracı arasında tam olarak neyi sağlıyor sözleşmeden başka bilgisi olan aydınlatabilir mi? Teşekkürler.
Biz 8 senedir bir kez ev sahibi ile telde konuştuk. Onun haricinde hep emlakçı ile muhatabiz

X