Kitaplıktan Çıkan Omletler :(

Haklısın bir taraftan ama ben bu çocuğa hep sevdiklerini versem sağlıklı beslenmiş olmayacak ki, sen şu an yetişkinsin, seçme hakkın var, bedeninden sen sorumlusun. Annen o zaman bir şekilde yedirmeye çalışmış çünkü beden sağlığının sorumlusu o. Ben bu çocuğa istediğini ye istemediğin kalsın desem sadece pilav makarna ve yoğurt yer. Böyle annelik yapmaya kimin gönlü razı gelir ki. Yumurta kadar protein içeren başka ne bulabilirim kahvaltıya, sevdikleri sadece karbonhidrat, zaten kilolu olmaya yatkın bir bedeni var, 2 sene sonra şişmanım diye ağlamaya başlayınca yine beni suçlayacak.
Sürekli her gün yumurta yemek kolesforlü arttıran birşey ve sağlıklı değil. Hafta da 2,3 kez yenilmeli. Her gün 1 bardak süt içse yumurtadan iyidir.

Ay 31 yaşındayım her sabah yumurta yemeye zorlansam hiç utanmam çığlık çığlığa ağlarım yani :KK70: iyi çocuk sabredip kendine göre yöntemler bulmuş

Allah aşkına yemesin yumurta ne olacak ya peynir, meyveli yoğurt, gün içinde yediği et tavuk, bakliyat vs. Bir çok şeyden alır proteini.

Ay aynı ben ve ben hala hiç yiyemiyorum direkt olarak en son yağda ya da haşlanmış şekilde yediğimi hatırlamıyorum. Poğaça üstündeki kokusuna bile dayanamıyorum 😀 yumurta kesinlikle zorlamamasi gereken pis kokulu bı yiyecek bence ✋
Kurtuldu kızım içiniz rahat olsun 🤣 yarından itibaren yumurta yok ona kahvaltıda.

Sürekli her gün yumurta yemek kolesforlü arttıran birşey ve sağlıklı değil. Hafta da 2,3 kez yenilmeli. Her gün 1 bardak süt içse yumurtadan iyidir.
Onu içiyor zaten, kolesterole etkisi konusunda net değilim ben. Kendim sürekli yerim, çocukluğumdan beri sürekli tükettiğim bir gıda, kilolu olduğum zamanda bile kolesterolüm etkilenmedi. Belki bünyeyle alakalıdır belki genetikle, ilerleyen yıllarda etkilenirse ona göre tedbir alırım

Benim oğlum 2,5 yaşında. Her sabah kaşarlı omletini yiyince içim huzurla doluyor. Ama bu ara yememeye başladı. Menemen alternatifine dönmüştüm, onu da yemez oldu. İki sefer arabada seyir halinde yedi mutlu olduk 😅 Pankek ya da krep yapıyorum. Siz de böyle bir şeyler deneyebilirsiniz. Sıkılıyorlar bence.

Benim oğlum 2,5 yaşında. Her sabah kaşarlı omletini yiyince içim huzurla doluyor. Ama bu ara yememeye başladı. Menemen alternatifine dönmüştüm, onu da yemez oldu. İki sefer arabada seyir halinde yedi mutlu olduk 😅 Pankek ya da krep yapıyorum. Siz de böyle bir şeyler deneyebilirsiniz. Sıkılıyorlar bence.
Bu yumurta meselesi bizim bilinç altımıza işlemiş galiba, bana da çok gerekliymiş yeri dolmazmış gibi geliyor. Neyse buna da alışacağız, bir süre yemesin, özlesin bakalım, inşallah özler 😅

Ben cocukken hicbir hayvansal ürün yemedim. Ac kalsam bile asla yutamazdim. 20 küsür yaşinda yavaş yavaş hayvansal ürüne başladim ama simdiye kadar bir bardak inek sütü icdigimi hatirlamam. Yumurta desen belki 8 ay önce yemişimdir.
Hicbir saglik sorunum yok ve sporcu bir kadinim.
Cocugu yemekten tiksindirmek gereksiz. Yumurtanin kokusu (yemeyen insan icin) zulüm. Birakin cocuk ne yemek istiyorsa onu yesin. Omlet yerine keci peynirli bir Krep yapin mesela

Konuştun mu zemheri kızçeyle, ne diyor 🥹
Konuştum, verecek bir cevabı yok, sadece sevmiyor. Hatta düşündüğüm gibi bütün olarak kahvaltı öğününü sevmiyor. Sabah bir şey yemek onun için çekici değil. Yiyecekse soğuk sandviç tarzı şeyler olmalıymış. Gittik kahvaltılık gevrek aldık, sandviç için beyaz ekmek aldık. Hafta sonları isterse bizimle yer yumurta, ne yapayım çöpe atıyor nasıl olsa yemeyecekse hiç değilse ziyan etmesin.

Süt işini biraz araştırın derim. Bizim doktorumuz inek sütünü asla önermiyor.

Bana da zorla süt icirirlerdi kokusundan bile tiksinirim hala. Ama yumurta çok faydalı kolestrol ile de hiç alakası yok. O bilgiler eskide kaldı. Krep pankek vs veriyoruz ama onlarda da şeker var.

Bence çok güzel dusunmussunuz sabahın köründe ben de bişey yiyemem sandviç çok mantıklı.

Süt işini biraz araştırın derim. Bizim doktorumuz inek sütünü asla önermiyor.

Bana da zorla süt icirirlerdi kokusundan bile tiksinirim hala. Ama yumurta çok faydalı kolestrol ile de hiç alakası yok. O bilgiler eskide kaldı. Krep pankek vs veriyoruz ama onlarda da şeker var.

Bence çok güzel dusunmussunuz sabahın köründe ben de bişey yiyemem sandviç çok mantıklı.
Sütü çok severek içiyor. Hatta akşamları da içiyor. Derdi diğer yiyeceklerle. İzleyeceğim bakalım, tam büyüme evresinde ihtiyacı olan gıdalara rest çekmesi çok üzücü oldu benim için

Tüm kuru malzemeleri akşamdan hazirlayip sabah icine 300 ml süt döküp, calkalayip tavaya fişkirtmak max. 2 dakika.
Pişme süresi zaten yumurtaya denk.

uzatmayayım diye yazmamıştım ince topuk ince topuk ta yazmıştı da bende öyle üç beş pankekle doyacak çocuk yok🤦‍♀️biri 13 biri 17 yaşında benim onları pankekle doyurmam için 1 saat erken kalkmam lazım😅

Bal kaymak yemez, ağzına sürmez. Ben ev hanımı değilim, sabah onlardan önce evden çıkmak zorundayım, pratik şeylere ihtiyacım var. Zaten sabah 6.30da uyanıyoruz her şeye yetişmek için, 5te kalkmak zorunda kalmayayım mümkünse

ama bunlar zaten 5 dk lık🤦‍♀️
ekmeği tost mak.de kızartıyorum.
bal kaymak yemiyorsa tereyeğ reçel olabilir.
labne de sürebilirsin bir dilim ekmeğe üstünede sevdiği birşey koyabilirsin.
ben okula hazırladığım sandviçe labne sürüp jambon ve bir kıvırcık yaprağı koyuyorum belki bu şekildede yer.

Zamanında bir çocuk doktorundan duymuştum çocukların yemediği, yiyemediği gıdaları ısrarla yedirmeye çalışmayın diye. Vücudun muhakkak sindirmekte zorlandığı, alerji yaptığı, ya da vücut değerlerine göre aslında içerik olarak ona zarar verebileceği bizim çok sağlıklı olduğunu düşünerek illa yesin dediğimiz gıdaların olduğunu. O yüzden biraz çocuklarımızın söylediklerine de kulak vermemiz lazım.

Selam Yumurtanın alternatifi olarak Tofu peynirini öneririm.Yumurtadan daha zengin içeriklidir soya fasulyesinden yapılan bir çeşit vegan peyniridir bol protein kalsiyum demir açısından da çok zengindir.
Makrocenter gibi mağazalardan bulabilirsiniz.Ben genelde üzerine biraz zeytin yağ pul biber atıyorum süper oluyor.

Süt işine gelince artık tüm dünyada kabul edildi binlerce makale ve çalışma var süt insanlar için yararlı bir besin değil.
Sadece süt ürünleri yararlı ( peynir kefir yoğurt ayran gibi )

Selam Yumurtanın alternatifi olarak Tofu peynirini öneririm.Yumurtadan daha zengin içeriklidir soya fasulyesinden yapılan bir çeşit vegan peyniridir bol protein kalsiyum demir açısından da çok zengindir.
Makrocenter gibi mağazalardan bulabilirsiniz.Ben genelde üzerine biraz zeytin yağ pul biber atıyorum süper oluyor.

Süt işine gelince artık tüm dünyada kabul edildi binlerce makale ve çalışma var süt insanlar için yararlı bir besin değil.
Sadece süt ürünleri yararlı ( peynir kefir yoğurt ayran gibi )
soya bol östrojen içerdiği için çok da iyi değil aslında. ve bizim ülkemizdeki insanlar için alerjik olabilir

Pankek yapmak çok hızlı ve kolay, deneyebilirsiniz. Gerekirse içine muz badem unu ceviz içi tahin vs koyup besleyiciliğini arttırabilirsiniz. Veya ıspanak pırasa peynirli şekilde tuzlu yapabilirsiniz.
Peynir verebilirsiniz. Yoğurtlu yulaflı meyveli bowllar olabilir. Kahvaltı öğününü pek sevmiyor ise proteini akşamları et ve balıkla sağlayın?

X