Kitaplıktan Çıkan Omletler :(

ben çocukken herşeyi yemeyen bir çocuktum, şimdi yeni yeni alışıyorum çocukken zıtlaşmayı severdim. Değiştire değiştire yapın, vitamini proteini akşam yemeklerden, etlerden alsın. Bazen sabahları içim birşey almazdı. Bir gün sadece zeytin peynir ekmek yesin, birgün salata yapın, arada sucuk arada tost. Hatırlıyorumda bazen sadece meyve yerdim muz elma falan. Bu kadar düşünmek, uğraşmak sizide yıpratır çocuğuda.

Ne kadar sever bilmiyorum ama şu kadın her şeyi evde yapıyor güzel de görünüyor yaptığı şeyler: peynirli bal kabağı yapmış mesela kaşar yanında biraz da lor ile (sevmez demişsiniz ama bunun içinde almaz tadını belki) karıştırılırsa yine iyi bi protein olur sabahları sanki.

Burada da kendi mayonez yapıyor ama haşlanmış yumurtayla yapıyor, denemedim ama tadı çok belli etmiyorsa kendini bu da denenebilir. Çocişim yok ama bunları takip ettiğim için atayım dedim, bekara karı boşamak kolay çimkim 🥲 umarım bulursunuz bi yolunu, ben de zor yiyen bi çocuktum annem 1 gün boyunca ağzımda yemek tuttuğumu söyler bi yanağımdan diğerine gezdirirmişim ne yutar ne çıkarırmışım, annemin ellerinden öpeyim gidince canını sıkmışım bolca 🫠

Oğlum 4.5 yaşına kadar senin gibiydi, sabahtan akşama yanağında tutar yutmazdı, çok çabaladım normalleşsin diye, onu başardım çok şükür. Kız ona göre daha kolay ama daha sürekli sorunları var, çözümsüz kalıyorum

Ben şu an yaşadığınız zorluğu anlıyorum Zemheri, aman kahvaltı etmezse etmesin denmiyor henüz çocuk ve en çok bu dönemde sağlıklı beslenmesi gerekiyor, ki kahvaltı bence altın öğündür olmazsa olmazdır, hani öğlen saatlerinde okulda abur cubur da yese sorun ama çok da üzerine düşülecek bir şey değil ama sabah kahvaltısını yapması şart, çiğ köfte yesin 2 gofret atsınla olmaz:KK43:

Bazı çocuklar kahvaltılık sevmez, yumurtayı da kokuyor diye tiksinip yemeyenler var, o yüzden dedim kahvaltılık yerine yoğurt içine meyveler yulaf tatlandırsın diye bal pekmez, balı sevmiyormuş seviyorsa pekmez deneyebilirsiniz ya da vişne reçeli seviyormuş biraz vişne reçeli gezdirebilirsiniz, sütü her gün içebiliyorsa süt içine karışım da yapabilirsiniz, benim kız çocukken özellikle sabahçı olduğu dönemlerde kalkar kalkmaz kahvaltı edemezdi daha doğrusu kahvaltılık şeyleri yiyemezdi ama sütün içine muz bal biraz yulaf karışımı yapınca yiyordu.
Böyle şeyler deneyeceğim abla, birazdan karşıma alıp konuşacağım, bana içten cevaplar vermesi umudundayım. Çok konuşkan bir çocuk aslında, derdini de güzel anlatır, kendini ifade eder çekinmesi korkusu yoktur ama bu konuda ağzı kilitli gibi, özünde varlığını bile sevmediği şey için alternatif üretmek gelmiyor içinden sanırım

Böyle şeyler deneyeceğim abla, birazdan karşıma alıp konuşacağım, bana içten cevaplar vermesi umudundayım. Çok konuşkan bir çocuk aslında, derdini de güzel anlatır, kendini ifade eder çekinmesi korkusu yoktur ama bu konuda ağzı kilitli gibi, özünde varlığını bile sevmediği şey için alternatif üretmek gelmiyor içinden sanırım
Belki tam olarak kahvaltıda ne olsa hoşuna gider keşfedememiş de olabilir, kahvaltıyı daha sevebileceği bir öğün haline getirmek için damak zevkini birlikte keşfedelim değişik karışımlar deneyelim deyin, kahvaltıda da yenebilecek sevdiği şeyleri bir araya getirip denemek hoşuna gider belki, illa hemen ilk etapta protein de olsun diye başlamak yerine en sevdiği meyvelerle, yoğurdu seviyormuş, vişne reçelini de seviyormuş hepsini bir araya getirmek eğlenceli bile gelebilir kızınıza, kimisi de tuzlu kahvaltılıkları sevmez, mesela ben illa sofrada zeytin peynir yumurta vb tuzlular olsun isterim tuzlularla başlarım, eşim de sevmez daha doğrusu tercih etmez o tatlıyla başlar, ya tahin pekmez olacak ya da tereyağ bal olacak.

Ben yapayım sen yiyeceksin gibi değil de beraber damak zevki keşfi şeklinde yaklaşın bakalım ne olacak 😉

Merhaba hanımlar,

Akıl akıldan üstünmüş, akıl sormaya geldim.

Benim bir kızım var. Aslında iki çocuğum var da şu an mesele kızım. Kızım 10 yaşında, enerjik cıvıl cıvıl bir çocuk, dağınık olası dışında çok ciddi bir sorunumuz yok gibi, yemek yemesi dışında.

Her yemeği çok severek yemez ama pek itiraz eden bir çocuk değildir, sevmediklerinden az koyarım bir şekilde yer. Asıl sorunumuz kahvaltı. Kızım kahvaltı insanı değil, bunun farkındayım ama malum gelişme çağında ve protein çok önemli. Yıllardır sabahları bir yumurta ve bir bardak süt zorunludur. Ekmek yemelerine falan asla karışmam, isterlerse yerler. Yazdan beri farkına varıyoruz ki kızım fırsat bulduğu anda yumurtaları bir şekilde imha ediyor, kesinlikle yemiyor:KK43:. Hatta bir ara balkonun önüne kediler yerleşti bizim yumurtalarla kahvaltı etme alışkanlığı kazandıkları için. Biz bunu yakaladık sebebini sorduk “hep haşlanmış pişiriyorsunuz ben sevmiyorum”(hafta içi haşlanmış, hafta sonu mutlaka onların istediği başka bir şekil yapıyoruz aslında mesela bu sabah sucukluydu) dedi. Tamam o zaman, dedik. Okul günlerinde de vakit ayırıp sahanda yapmaya başladık ama görüyorum ki bu da olmamış. Daha önce odasındaki çöpte iki tane bulmuştum, bu sabah kitaplığından 3 omlet çıkardık (Allahtan bulduk, bulunmasa olacakları hayal dahi edemiyorum). Bu demek oluyor ki 3 gündür omletlerine hiç dokunmamış, hepsi olduğu gibi duruyor çünkü. Başında beklemeye sabrım yok, bırakıp işime bakınca da durum bu. Artık pes ettim, ona yumurta pişirmeyeceğim ama bunun yerine protein olarak ne koyabilirim. Bıldırcın yumurtası geçti aklımdan tek atımda biter diye ama onun hormon oranı çok yüksek diye biliyorum, çocuk zaten 10 yaşında, ergenlik işaretleri de mevcut, bunu daha öne çekmeyi göze alamıyorum. Bana okul açıkken de kolayca önüne koyabileceğim protein alternatifi sunabilecek var mı aranızda. Gerçekten şu an ağlama noktasındayım. Tamam kahvaltı etmesin, eyvallah diyeyim ama okulda yiyeceği bir şey yok ki, hangi kantinde sağlıklı bir öğün var, olsa bile çocuk onu tercih etmez zaten. Yaratıcı anne desteği arıyorum.
Sevmiyorsa çok sıkmayın her gün yapmayın 1 gün haşlayın bi gün kızartın Menemen yapın ne bileyim rafadan deneyin herdefasında bi şekilde pişirin

Merhaba hanımlar,

Benim bir kızım var. Aslında iki çocuğum var da şu an mesele kızım. Kızım 10 yaşında, enerjik cıvıl cıvıl bir çocuk, dağınık olası dışında çok ciddi bir sorunumuz yok gibi, yemek yemesi dışında.

Her yemeği çok severek yemez ama pek itiraz eden bir çocuk değildir, sevmediklerinden az koyarım bir şekilde yer. Asıl sorunumuz kahvaltı. Kızım kahvaltı insanı değil, bunun farkındayım ama malum gelişme çağında ve protein çok önemli. Yıllardır sabahları bir yumurta ve bir bardak süt zorunludur. Ekmek yemelerine falan asla karışmam, isterlerse yerler. Yazdan beri farkına varıyoruz ki kızım fırsat bulduğu anda yumurtaları bir şekilde imha ediyor, kesinlikle yemiyor:KK43:. Hatta bir ara balkonun önüne kediler yerleşti bizim yumurtalarla kahvaltı etme alışkanlığı kazandıkları için. Biz bunu yakaladık sebebini sorduk “hep haşlanmış pişiriyorsunuz ben sevmiyorum”(hafta içi haşlanmış, hafta sonu mutlaka onların istediği başka bir şekil yapıyoruz aslında mesela bu sabah sucukluydu) dedi. Tamam o zaman, dedik. Okul günlerinde de vakit ayırıp sahanda yapmaya başladık ama görüyorum ki bu da olmamış. Daha önce odasındaki çöpte iki tane bulmuştum, bu sabah kitaplığından 3 omlet çıkardık (Allahtan bulduk, bulunmasa olacakları hayal dahi edemiyorum). Bu demek oluyor ki 3 gündür omletlerine hiç dokunmamış, hepsi olduğu gibi duruyor çünkü. Başında beklemeye sabrım yok, bırakıp işime bakınca da durum bu. Artık pes ettim, ona yumurta pişirmeyeceğim ama bunun yerine protein olarak ne koyabilirim. Bıldırcın yumurtası geçti aklımdan tek atımda biter diye ama onun hormon oranı çok yüksek diye biliyorum, çocuk zaten 10 yaşında, ergenlik işaretleri de mevcut, bunu daha öne çekmeyi göze alamıyorum. Bana okul açıkken de kolayca önüne koyabileceğim protein alternatifi sunabilecek var mı aranızda. Gerçekten şu an ağlama noktasındayım. Tamam kahvaltı etmesin, eyvallah diyeyim ama okulda yiyeceği bir şey yok ki, hangi kantinde sağlıklı bir öğün var, olsa bile çocuk onu tercih etmez zaten. Yaratıcı anne desteği arıyorum.
Bir ara ben de sizinki gibi bir durum yaşadım. Biz hepbirlikte kahvaltı ediyoruz ama malum çocuklardan önce bitirip kalkınca yalnız kalıyorlar. Bir ara yatağın altından veya dolap altından düşen çorabımı alacağım sırada kurumuş ekmek falan buldum. Ben tabaklarınızı bitirin güzelce dedim diye yemiş gibi yapıp da sağa sola zıpıtmışlar artanları meğerse. Gittim anlattım "Bakın çocuğum hoşunuza gitmediyse, doyup da yiyemeyecekseniz ekmeğinizi poşete koyun. Getirin tabakalarınızı da mutfağa bırakın. Nimet öyle sağa sola atılmaz, yere konulmaz." gibi şeyler. Benim oğlum da sabah öyle yumurta pek canı istemez. Pek kahvaltılıkla da işi yok. Ama yumurtlalı ekmek, akıtma,gözleme, börek, poğaça vs sever. Özellikle yumurtalı ekmek pratik oluyor. Bazen de patatesli omlet yapıyorum onu da sever. Sade yumurta pek yemez. Şimdi kızınız ne gibi şeyleri sever acaba? Ben nefis yemek tariflerinden bakıyorum genelde pratik şeyler için, birsürü seçenekler var böyle şipşak.

10 yaşındaki kızım bırak yumurtayı sabahları ağzına lokma koymuyor demeye geldim. Beslenmesine koyduklarımı da bazen yiyor bazen yemiyor. Devamlı hasta olmuyorsa, gelişim geriliği yaşamıyorsa üstüne düşme.zamanı gelince yer

Neden bu kadar zorluyorsunuz? Ileride yeme bozuklugu ile derdi olmasina til aciyorsunuz resmen.
Proteini baska sekildede alabilir.
Veya milyon tane alternatif var.
Ornek Biri yumurtali ekmek sever veya sadece yumurta beyazi yer. Oteki cocugumda sadece sahanda yumurta yer.
Ha Biri kesinlikle tavuk yemez. Sadece korili olsa yer.

Yinede illede yumurta yenecek,sut icilecek diye zorlamayi dogru bulmuyorum. Her iki tarafa eziyet. En cok etkilenen de 10 yasindaki cocugunuz

Bu çocuk 10 yaşında neyi seviyorsa onu yesin durumu için fazla bilinçsiz. 15 16 yaşına gelsin yaparım onu, şu an sağlıklı beslenmesi benim görevim. Okulda çubuk kraker, çikolata, tost taklidi yapan kurutulmuş ekmek yiyerek sağlıklı olma ihtimali yok. Ben de çalışan bir insanım gidip ne yediğini kontrol edemem.

Bu çocuk çubuk kraker ve tost dışında birşey sevmiyormu? Bir kaç şey hariç yediğinizden yiyordur heralde. Evde ne pişiyorsa ondan yer.
Sevdikleride vardır yani.
Öyle bi dramatize etmişsinizki olayı sanki açlık grevi yapıyor gibi.

Bir ara ben de sizinki gibi bir durum yaşadım. Biz hepbirlikte kahvaltı ediyoruz ama malum çocuklardan önce bitirip kalkınca yalnız kalıyorlar. Bir ara yatağın altından veya dolap altından düşen çorabımı alacağım sırada kurumuş ekmek falan buldum. Ben tabaklarınızı bitirin güzelce dedim diye yemiş gibi yapıp da sağa sola zıpıtmışlar artanları meğerse. Gittim anlattım "Bakın çocuğum hoşunuza gitmediyse, doyup da yiyemeyecekseniz ekmeğinizi poşete koyun. Getirin tabakalarınızı da mutfağa bırakın. Nimet öyle sağa sola atılmaz, yere konulmaz." gibi şeyler. Benim oğlum da sabah öyle yumurta pek canı istemez. Pek kahvaltılıkla da işi yok. Ama yumurtlalı ekmek, akıtma,gözleme, börek, poğaça vs sever. Özellikle yumurtalı ekmek pratik oluyor. Bazen de patatesli omlet yapıyorum onu da sever. Sade yumurta pek yemez. Şimdi kızınız ne gibi şeyleri sever acaba? Ben nefis yemek tariflerinden bakıyorum genelde pratik şeyler için, birsürü seçenekler var böyle şipşak.
Öyle çok konuştuk ki bu konuda ama maalesef sonuç alamadım. Konuştuk az önce, bundan sonra o isteyene kadar yumurta yok. Kahvaltılık gevrek aldık, soğuk sandviç de yiyebilirim dedi, beyaz ekmek aldık. Bir süre böyle deneyelim bakalım. Ben biliyorum aslında temelde kahvaltı sevmiyor, sabah yemek yemek onun tarzı değil ama yaşı çok küçük, sadece sağlıklı bir akşam yemeği yeterli gelmeyecek, egenliğe çok az kaldı. Şu an mümkün olan her öğünü benim kntrolüde olmalı. Lisede kahvaltı ettiremeyeceğime adım kadar eminim, gücümün yettiği süreci değerlendirmeye çalışıyorum işte

10 yaşındaki kızım bırak yumurtayı sabahları ağzına lokma koymuyor demeye geldim. Beslenmesine koyduklarımı da bazen yiyor bazen yemiyor. Devamlı hasta olmuyorsa, gelişim geriliği yaşamıyorsa üstüne düşme.zamanı gelince yer
Allah yardımcın olsun, çok zor süreçler. Oğlumda da çok zorlandığım zamanlar oldu 14 yaşına girmek üzere, şimdi 'dipsiz kuyu' diyor kendine. Küçüklüğünü bilen herkes onu yemek yerken gördüğünde eski halini anlatıyor, gülüyoruz hep beraber, şimdi gülüyoruz tabi ama o zaman ağlıyordum, kemikleri sayılıyordu. Kızı saldım şimdilik, ama gözüm üzerinde olacak

Neden bu kadar zorluyorsunuz? Ileride yeme bozuklugu ile derdi olmasina til aciyorsunuz resmen.
Proteini baska sekildede alabilir.
Veya milyon tane alternatif var.
Ornek Biri yumurtali ekmek sever veya sadece yumurta beyazi yer. Oteki cocugumda sadece sahanda yumurta yer.
Ha Biri kesinlikle tavuk yemez. Sadece korili olsa yer.

Yinede illede yumurta yenecek,sut icilecek diye zorlamayi dogru bulmuyorum. Her iki tarafa eziyet. En cok etkilenen de 10 yasindaki cocugunuz
Bakın alternatif bulmuşsunuz ve yedirmeye çalışıyorsunuz. Ben de arıyorum işte. Sevmedikleri her şeyi zorla yediriyor tepelerinde sopayla falan bekliyor değilim ama sedece sevdiklerini yiyerek yaşayacak yaşta da değiller. Hem sevdikleri hem de sağlıklı sayılabilecek şeylerle işi çözmeye çalışıyorum.

Bu çocuk çubuk kraker ve tost dışında birşey sevmiyormu? Bir kaç şey hariç yediğinizden yiyordur heralde. Evde ne pişiyorsa ondan yer.
Sevdikleride vardır yani.
Öyle bi dramatize etmişsinizki olayı sanki açlık grevi yapıyor gibi.
Bence siz fazla dramatik algılamışsınız. Yemediği çok şey var ama yedikleri de var, benim sorunum kahvaltıyı hem sağlıklı hem de onun yiyeceği halde tutmak. Bir öğün sağlıklı yiyor nasıl olsa gerisini koyver gitsin yapamıyoruz. Okulda kraler ve tost dışında bir şey yeme ihtimali zayıf, malımı biliyorum. O yüzden okuldaki öğlen yemeğine yazdırmadım çünkü orada da çıkan yemeklerden sadece makarnayı pilavı yiyecek gerisi çöpe gidecek. Çocukların okulda ne yediğini 19 yıldır görüyorum ben. Bir öğün sağlıksız ve istediği gibi besleniyor zaten gerisi düzgün olsun mümkünse

Bence siz fazla dramatik algılamışsınız. Yemediği çok şey var ama yedikleri de var, benim sorunum kahvaltıyı hem sağlıklı hem de onun yiyeceği halde tutmak. Bir öğün sağlıklı yiyor nasıl olsa gerisini koyver gitsin yapamıyoruz. Okulda kraler ve tost dışında bir şey yeme ihtimali zayıf, malımı biliyorum. O yüzden okuldaki öğlen yemeğine yazdırmadım çünkü orada da çıkan yemeklerden sadece makarnayı pilavı yiyecek gerisi çöpe gidecek. Çocukların okulda ne yediğini 19 yıldır görüyorum ben. Bir öğün sağlıksız ve istediği gibi besleniyor zaten gerisi düzgün olsun mümkünse

Siz böyle yapmaya devam edin.
Yiyeceği varsada size inat yemeyecek bir çocuk olacaktır bu yöntemle.
Bu yaşlarda böyle olması gayet normal.

Siz böyle yapmaya devam edin.
Yiyeceği varsada size inat yemeyecek bir çocuk olacaktır bu yöntemle.
Bu yaşlarda böyle olması gayet normal.
İzleyeceğim, ne yapabilirim ki başka, bu yaşta böyle olması normal değil. 3 4 yaş sendromu onlar, o dönemleri başarıyla atlattık çok şükür. Çocuk kahvaltı özellikle de yumurta sevmiyor hepsi bu kadar. Büyüdüğü zaman kahvaltı etmeyebilir ama şu an o lüksü veremem ona

Her sabah süt ve yumurta zorunluluğu ile 10 yaşına iyi gelmiş. 😅 ben senelerce ayda bir iki yumurta yedim, annem de ağzıma dayayıp zorla yedirmedi Allah ondan razı olsun. Bir gün üniversitede rüyama haşlanmış yumurta girdi, 7’de gittim kahvaltıcıya yedim. O gün bu gündür her gün yiyorum neredeyse.

Lütfen insanları bi salın. Çocuğunuz da olsa.

Merhaba hanımlar,

Ya ben baslıgı goruyordum gun boyu.
Hep sey dedım mizah postu sanırım 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Merhaba hanımlar,

Süt vermeyin süt bagısıklıgı dusuren yıl boyunca daha sık hastalanmasına sebebiyet veren bişey bu arada

Kahvaltıda yumurtadan nefret ederim, ne omlet ne de haşlanmış. Oldum olası bana mide bulandırıcı gelmiştir. Çok nadir canım ister, çünkü çocukken yumurta ve ciğer konusunda aşırı zorlandım ve yaşım 38 hala omlet ya da haşlanmışını yiyemiyorum. Ama şuan yumurtalı ekmek yiyorum mesela, annem kızartma modunda olduğundan ve sağlıksız bulduğundan hiç yapmazdı😅
Ay aynı ben ve ben hala hiç yiyemiyorum direkt olarak en son yağda ya da haşlanmış şekilde yediğimi hatırlamıyorum. Poğaça üstündeki kokusuna bile dayanamıyorum 😀 yumurta kesinlikle zorlamamasi gereken pis kokulu bı yiyecek bence ✋

X