Kitaplıktan Çıkan Omletler :(

Annem de küçükken bana zorla yumurta yediriyordu ve sonuç olarak 7 yaşımdan beri ağzıma yumurta sürmüyorum.Hamilelikler de zar zor kendi yaptığım omletleri yiyebildim sadece,öbür türlü yumurta olan masada bile oturamıyorum.Sabah sevdiği peynir çeşitleri olsun ve fıstık ezmesi ve bal mükemmel bir seçenek bence.Bir deneseniz,bunun dışında bol bol kuruyemiş ve baklagiller vermeye çalışın.Bunlar da protein açısından çok zengin besinler.Etle arası iyidir sanırım?
Fıstık ezmesi yemez, bal da yemez, sadece vişne reçeli, avakado da yemez. Etle de arası parlak değil, yemeklerin içindekini zoraki yiyor işte. Balık yemez. Yediklerinden alternatif bulacağım artık, başka çare yok

Aslında çok seçenek var. Yumurtayı illaki tek yemesine gerek yok. Yulaf unu yumurta süt krep gibi tavada pişirin. Üzerine pizza malzemesi ekleyin. Tek başına bir kahvaltı olur zaten yanında çay veya meyve suyu yada komposto. Yine patatesi haşlayıp ezip yumurta az un tuz baharat karıştırıp tavaya dökün az kalın olsun. Altlı üstlü pişirin bu da börek gibi olur. Yada direk börek yapın sosuna yumurta koyun. Alternatif çok aslında ama tek başına yumurta yenmez zaten yazık

Bir yumurtayı çırpıp biraz ince çekilmiş yulaf, biraz süt, biraz peynir ekleyip tavada pişirirseniz o da güzel oluyor yumurta çok hissedilmiyor.

Lorun da protein açısından zengin olduğunu hatırlıyorum yanlışsa düzeltin arkadaşlar.

Merhaba hanımlar,

Akıl akıldan üstünmüş, akıl sormaya geldim.

Benim bir kızım var. Aslında iki çocuğum var da şu an mesele kızım. Kızım 10 yaşında, enerjik cıvıl cıvıl bir çocuk, dağınık olası dışında çok ciddi bir sorunumuz yok gibi, yemek yemesi dışında.

Her yemeği çok severek yemez ama pek itiraz eden bir çocuk değildir, sevmediklerinden az koyarım bir şekilde yer. Asıl sorunumuz kahvaltı. Kızım kahvaltı insanı değil, bunun farkındayım ama malum gelişme çağında ve protein çok önemli. Yıllardır sabahları bir yumurta ve bir bardak süt zorunludur. Ekmek yemelerine falan asla karışmam, isterlerse yerler. Yazdan beri farkına varıyoruz ki kızım fırsat bulduğu anda yumurtaları bir şekilde imha ediyor, kesinlikle yemiyor:KK43:. Hatta bir ara balkonun önüne kediler yerleşti bizim yumurtalarla kahvaltı etme alışkanlığı kazandıkları için. Biz bunu yakaladık sebebini sorduk “hep haşlanmış pişiriyorsunuz ben sevmiyorum”(hafta içi haşlanmış, hafta sonu mutlaka onların istediği başka bir şekil yapıyoruz aslında mesela bu sabah sucukluydu) dedi. Tamam o zaman, dedik. Okul günlerinde de vakit ayırıp sahanda yapmaya başladık ama görüyorum ki bu da olmamış. Daha önce odasındaki çöpte iki tane bulmuştum, bu sabah kitaplığından 3 omlet çıkardık (Allahtan bulduk, bulunmasa olacakları hayal dahi edemiyorum). Bu demek oluyor ki 3 gündür omletlerine hiç dokunmamış, hepsi olduğu gibi duruyor çünkü. Başında beklemeye sabrım yok, bırakıp işime bakınca da durum bu. Artık pes ettim, ona yumurta pişirmeyeceğim ama bunun yerine protein olarak ne koyabilirim. Bıldırcın yumurtası geçti aklımdan tek atımda biter diye ama onun hormon oranı çok yüksek diye biliyorum, çocuk zaten 10 yaşında, ergenlik işaretleri de mevcut, bunu daha öne çekmeyi göze alamıyorum. Bana okul açıkken de kolayca önüne koyabileceğim protein alternatifi sunabilecek var mı aranızda. Gerçekten şu an ağlama noktasındayım. Tamam kahvaltı etmesin, eyvallah diyeyim ama okulda yiyeceği bir şey yok ki, hangi kantinde sağlıklı bir öğün var, olsa bile çocuk onu tercih etmez zaten. Yaratıcı anne desteği arıyorum.

Burda (Almanyada) cocuklar icin haftada 2-3 yumurta yeterli diyorlar. Her gün yumurtayi zoraki yedirdiyseniz hakli olarak bikmistir cocuk. YouTube da cocuklar icin farkli kahvalti tarifleri var. Oraya da bir göz atin

Benim tavsiye vermem doğru değil. Ama bir şeyler yazmak istiyorum. Ben de yemeyen bi çocuktum. Çocuğum da şu an sadece karbonhidrata okey. Köfte tavuk filan yerdi onları da bıraktı. Güzel beslenen çocuklar dahs sağlıklı olmuyorlar illa. Ben de 20 yaşa kadar gerçekten ölmemek icin bi parça bi şey zorla yerdim. Elbette annem çok uğraştı. Hala onu ye bunu ye der. Ama işlemedi yani ugraşları. Yiyemedim.

Ben de yemek yeme bitirme stresi yaşamalarının yumurtadan alacağı proteinden mahrum kalmasından daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Yetiskin halimle hala bi şeyleri bazen yerim bazen yemem. Çok şükür kan değerlerim de hep yerinde oldu hasta da çok nadir olurum. Bence salın. O istesin. Umrunuzda olmadığını farkedince inadı da bırakır. Yumurta gerçekten yemek istiyosa pişirirsiniz. Aa yemiyon mu okey sen bilirsin diyip geçin.

Fıstık ezmesi yemez, bal da yemez, sadece vişne reçeli, avakado da yemez. Etle de arası parlak değil, yemeklerin içindekini zoraki yiyor işte. Balık yemez. Yediklerinden alternatif bulacağım artık, başka çare yok

Offf çok zor,benim çocuklarım da çok zorluyor bu konuda🙁.
Çocuklar çoğunlukla yemek konusunda zorlar, ben de çocukken balık yemek istemezdim, hele evde kereviz pişince kaçacak yer arardım ama anne olunca çocuğa örnek olmak için yiyemediğim şeyleri kendi yiyebileceğim hale getirmeye başladım, kızıma da aynı metodu uyguladım, mesela balığı büyük balıklardan seçip biraz baharat fesleğen vb kullanarak börek gibi pişirince yiyebildiğimi fark ettim, kerevizi çiğken rendeleyip zeytinyağ sarımsaklı yoğurtla salata yaparsam yiyebiliyorum, anneler için zorlayıcı olabiliyor hele de çalışıyorsa ya da ilgilenmesi gereken daha küçük yaşlarda çocukları varsa ama mutlaka alınması gereken bazı gıdaları tadı ve kokusunu kamufle edecek yöntemler bulunursa yiyorlar.

Offf çok zor,benim çocuklarım da çok zorluyor bu konuda🙁.
İşte zaten yedikleri sınırlı, pek çok insana göre çok şükür diyorum ama her şey yese de ben yumurta diye tuttursam amenna ama sağlıklı şeylerle arası yok. Diyorum ya makarna pilav yoğurt ve sütle ömrünü geçirebilir. Çeçil severdi ona da bıktı. Her peyniri yemez, kaşarı bile zevkle yemez. Ceviz koy önüne iki parça alır bırakır. Görümcem antep fıstığı yolladı masanın üzerinde tabakta duruyor iki tane kırıp ağzıma atayım demez, kuru meyve yemez, çerez alırız çekirdeksiz olanından heves edip onu da yemez. Kahvaltılık gevreğin içine ekstra kuru yemiş atmayı deneyeceğim, diğer seçenekler de aklımda karşıma alıp konuşacağım, kahvaltıya yoğurt da koyayım belki yiyeceği tutar. Ne bileyim yaaaa, sevdikleri şeyleri yapmaya çalışıyorum zaten ama kahvaltı hazırlamak zaman isteyen bir şey sabah o kadar zaman ayıracak durumda değilim. Evet yesinler sağlıklı olsunlar istiyorum ama sabah 5te kalkıp hem işe yetişecek kadar hazırlanıp hem de mükellef sofra kuracak kadar fedakar da olamıyorum. 5 dakika 7 dakika diye anlatılan şeyler öyle 5 7 dakika değil, geceden de hazırlasam değil. Pratik ve sağlıklı aynı zamanda dolaptan hazır çıkarıp masaya koyacağım şeyler lazım bana, hafta sonları simit bile yaparım yeter ki istesinler ama hafta içi patates börek kızartamam, yok öyle bir el çabukluğum

Ya her sabah yumurta zorunlu tutulur mu yazik cocuga. Benim annem boyleydi, o da kiltuk arkalarindan muz toplardi, alt kat komsular cocugunuz balkondan sut dokuyor diye sikayete gelirdi. Zorla ictim o igrenc kaynamis sutcu sutlerini senelerce, noldu? Boyum 1.57 kaldi 10 yasinda ergenlige girdim.

Sorunuza cevap olarak da fistik ezmesi verebilirsiniz. Hem cok proteinli hem de kolay.

Su basit tarifte 33 gram protein varmış , yumurtanın üç katı.
Baksana, internet derya deniz, böyle bir durumda bunca tepki vermişken gala çocuğu bir şeyi yemeye zorlamak cidden çok kötü:KK43:

Lor da yemez 🤣 bize lorlu bir şey yaptığımda onlara başka şey yapıyorum. Börektekinin ne olduğunu bilse emin ol onu da yemez 🤣

Çocuklar çoğunlukla yemek konusunda zorlar, ben de çocukken balık yemek istemezdim, hele evde kereviz pişince kaçacak yer arardım ama anne olunca çocuğa örnek olmak için yiyemediğim şeyleri kendi yiyebileceğim hale getirmeye başladım, kızıma da aynı metodu uyguladım, mesela balığı büyük balıklardan seçip biraz baharat fesleğen vb kullanarak börek gibi pişirince yiyebildiğimi fark ettim, kerevizi çiğken rendeleyip zeytinyağ sarımsaklı yoğurtla salata yaparsam yiyebiliyorum, anneler için zorlayıcı olabiliyor hele de çalışıyorsa ya da ilgilenmesi gereken daha küçük yaşlarda çocukları varsa ama mutlaka alınması gereken bazı gıdaları tadı ve kokusunu kamufle edecek yöntemler bulunursa yiyorlar.
İnanın bazı şeyleri yedirmek için şekilden şekile giriyorum,denemediğim yöntem kalmadı ama içinde fark ediyorlar ve direkt öğürüyorlar.Eşim de bu konuda aşırı takıntılı,yediği şeyler sayılıdır.Bu yüzden her Allah'ın günü ne yemek yapsam diye düşünmekten psikolojim bozuluyor🙁.

Her gün yemek tiksindirmiş çocuğu, ben olsam bende tiksinirdim. Bi süre ne istediğni sorun bence onu yapın

Lor da yemez 🤣 bize lorlu bir şey yaptığımda onlara başka şey yapıyorum. Börektekinin ne olduğunu bilse emin ol onu da yemez 🤣
E kabak çekirdeği de mi yemez? İki avuç kabak çekirdeğinin proteni de yumurtaya eşdeğer.
Lor proteini yüksek bir peynirmis. Çocuk loru sevmiyorsa lor cheescake içine konulamaz mi?
Kızınız nasıl her şeye "yemem , yemem" deyip geçiyorsa siz de her şeye "onu yemez, onu yemez" diye geçiyorsunuz. Aynı size çekmiş bence😅

İnanın bazı şeyleri yedirmek için şekilden şekile giriyorum,denemediğim yöntem kalmadı ama içinde fark ediyorlar ve direkt öğürüyorlar.Eşim de bu konuda aşırı takıntılı,yediği şeyler sayılıdır.Bu yüzden her Allah'ın günü ne yemek yapsam diye düşünmekten psikolojim bozuluyor🙁.
Tahmin edebiliyorum, bizde de her birimizin sevmediği yemekler var, her gün ne pişirsem diye düşünmek yoruyor, biri mercimek sevmiyorsa, diğeri bakla yemez, ben de her yemeği bayıla bayıla yemiyorum, gün oluyor herkesin sevdiği yemeği yapıyorum, gün oluyor birinin sevdiği yemeği yapıp diğerine alternatif uyduruyorum😬

Hadi bizde herkes yetişkin ama çocuklu evde zor oluyor, sağlıklı ve dengeli beslensinler istiyorsunuz, hangi birine ne pişireceğinizi şaşırıyorsunuz🙄

Ben de çok seçenek üretmeye çalışıyorum abla, her yemedikleri şey için de zorlamıyorum. Beokoli salatası yaparım onlar yemez, kereviz salatası yaparım yemezler, karnıbaharı çıtır yapmayı öğrendim sırf onlar yesin diye, büyük balık sevmiyorlar diye büyük balığa hasret kaldım, yeter ki onlar yesin. Ben de her şeyi bayılarak yemem ama yiyecekleri hale getirmeye çalışırım. Akşam yemeklerini bir şekilde hallediyorum da kahvaltıyı beceremedim. Öğlen zaten harçlıklarıyla yiyeceklerini kendileri seçiyorlar, çocuk dediğinin ne yiyeceği malum zaten. Kahvaltı ve akşam yemeği sağlıklıya yakın olsun istiyorum onu da beceremiyorum demek ki kitaplıktan çöpten yumurta çıkarıyorum, kediler ziyafet çekiyor falan. Neden diye soruyorum, bağırma falan da yok öyle sert çıkmam mantıklı konuşulabilir bir insanım, adam gibi cevap alamıyorum, kahvaltıda şu olsun demiyor. Aslında kahvaltıyı sevmiyor biliyorum ama 10 yaşında çocuğa da 'git okulda acıkınca kantinden ye' denmiyor. Ne alacak kantinden. Öğrencilerimi görürdüm evden kahvaltısız çıkmış kantinden çiğ köfte almış, annesine anlatıyorum 'evde yemiyor gücüm yetmiyor artık' diyor. Biliyorum yarın benim de gücüm yetmeyecek, yeterken yedireyim diyorum olmuyor. Dese 'bana şu peynirden al, ben bunu seviyoru' hayatta ikiletmem ama cevap bile alamıyorum

E kabak çekirdeği de mi yemez? İki avuç kabak çekirdeğinin proteni de yumurtaya eşdeğer.
Lor proteini yüksek bir peynirmis. Çocuk loru sevmiyorsa lor cheescake içine konulamaz mi?
Kızınız nasıl her şeye "yemem , yemem" deyip geçiyorsa siz de her şeye "onu yemez, onu yemez" diye geçiyorsunuz. Aynı size çekmiş bence😅
Ne isterse onu yesin diyorsunuz ya böyle işte, yumurta sevmiyorsa yemesin derken diğer sevmediklerini saydığımda kolaycısın diyorsunuz, çözüm ne peki şimdi, sevmediği yumurta yerine sevmediği salçalı loru mu sokayım boğazına. Gülme, kabak çekirdeği yiyeceği de şüpheli 🤣 ona hayat makarna pilav ve yoğurtla güzel, bir de ıspanak yemeği ve karnıyarık içi, sık yapsam bunları da yemez

Ne kadar sever bilmiyorum ama şu kadın her şeyi evde yapıyor güzel de görünüyor yaptığı şeyler: peynirli bal kabağı yapmış mesela kaşar yanında biraz da lor ile (sevmez demişsiniz ama bunun içinde almaz tadını belki) karıştırılırsa yine iyi bi protein olur sabahları sanki.

Burada da kendi mayonez yapıyor ama haşlanmış yumurtayla yapıyor, denemedim ama tadı çok belli etmiyorsa kendini bu da denenebilir. Çocişim yok ama bunları takip ettiğim için atayım dedim, bekara karı boşamak kolay çimkim 🥲 umarım bulursunuz bi yolunu, ben de zor yiyen bi çocuktum annem 1 gün boyunca ağzımda yemek tuttuğumu söyler bi yanağımdan diğerine gezdirirmişim ne yutar ne çıkarırmışım, annemin ellerinden öpeyim gidince canını sıkmışım bolca 🫠

Ben de çok seçenek üretmeye çalışıyorum abla, her yemedikleri şey için de zorlamıyorum. Beokoli salatası yaparım onlar yemez, kereviz salatası yaparım yemezler, karnıbaharı çıtır yapmayı öğrendim sırf onlar yesin diye, büyük balık sevmiyorlar diye büyük balığa hasret kaldım, yeter ki onlar yesin. Ben de her şeyi bayılarak yemem ama yiyecekleri hale getirmeye çalışırım. Akşam yemeklerini bir şekilde hallediyorum da kahvaltıyı beceremedim. Öğlen zaten harçlıklarıyla yiyeceklerini kendileri seçiyorlar, çocuk dediğinin ne yiyeceği malum zaten. Kahvaltı ve akşam yemeği sağlıklıya yakın olsun istiyorum onu da beceremiyorum demek ki kitaplıktan çöpten yumurta çıkarıyorum, kediler ziyafet çekiyor falan. Neden diye soruyorum, bağırma falan da yok öyle sert çıkmam mantıklı konuşulabilir bir insanım, adam gibi cevap alamıyorum, kahvaltıda şu olsun demiyor. Aslında kahvaltıyı sevmiyor biliyorum ama 10 yaşında çocuğa da 'git okulda acıkınca kantinden ye' denmiyor. Ne alacak kantinden. Öğrencilerimi görürdüm evden kahvaltısız çıkmış kantinden çiğ köfte almış, annesine anlatıyorum 'evde yemiyor gücüm yetmiyor artık' diyor. Biliyorum yarın benim de gücüm yetmeyecek, yeterken yedireyim diyorum olmuyor. Dese 'bana şu peynirden al, ben bunu seviyoru' hayatta ikiletmem ama cevap bile alamıyorum
Ben şu an yaşadığınız zorluğu anlıyorum Zemheri, aman kahvaltı etmezse etmesin denmiyor henüz çocuk ve en çok bu dönemde sağlıklı beslenmesi gerekiyor, ki kahvaltı bence altın öğündür olmazsa olmazdır, hani öğlen saatlerinde okulda abur cubur da yese sorun ama çok da üzerine düşülecek bir şey değil ama sabah kahvaltısını yapması şart, çiğ köfte yesin 2 gofret atsınla olmaz:KK43:

Bazı çocuklar kahvaltılık sevmez, yumurtayı da kokuyor diye tiksinip yemeyenler var, o yüzden dedim kahvaltılık yerine yoğurt içine meyveler yulaf tatlandırsın diye bal pekmez, balı sevmiyormuş seviyorsa pekmez deneyebilirsiniz ya da vişne reçeli seviyormuş biraz vişne reçeli gezdirebilirsiniz, sütü her gün içebiliyorsa süt içine karışım da yapabilirsiniz, benim kız çocukken özellikle sabahçı olduğu dönemlerde kalkar kalkmaz kahvaltı edemezdi daha doğrusu kahvaltılık şeyleri yiyemezdi ama sütün içine muz bal biraz yulaf karışımı yapınca yiyordu.

X