Kız kardeşim ve artık çıldıracak seviyeye gelmem..

Babamın işi ağır ve iş çıkışı gerçekten yorgun oluyor ama yardımcı olabilir istese de onlarda öyle bir kültür yok.Ben üniversitede olsaydım mecburiyetten yapardı ama şimdi ben varım diye yapmıyor sadece sabahları uykusundan uyanıp bazen kardeşimi okula bıraktı bu süreçte.Neyse geçici bir süreç zaten ve ben tepkimi koydum ,kardeşim de evi topladı ben yapmayınca şimdi de annem daha yeni ısrar etti süpür diye o da yapamıyorum dedi gırgır yapıcam diyo tüm evi.Cidden düşünceli ailesini kardeşlerini başkasına muhtaç etmeyi istemeyen birisiyim ama enayi yerine konmak canımı sıktı.Toz çıkıp burnun tıkansa ne olacak yani ölecek misin,kimse elini taşın altına koymuyor ama ben de koymuyorum artık olduğu kadar.
Elinden geleni yapmışsın. Umarım herşey gönlünce olur.

Biran benim kızkardeşim sandım oda elini birşeye sürmez.. annem sürekli arkasında birde şimdi ev değiştirme durumları var daha büyük ev istiyor hatun neymiş burası küçükmüş dedim anneme yardım etmiyorsun kadın evi dubleks işi yap yap bitmiyor dedim daha büyük evi napacan bu evi bu temizlede daha büyügune sonra sıra gelsin dedim bu arada kardeş küçük değil 30lu yaslarda

Teyzenler vs de varms. Bence bu süreçte ev yerine kütüphanede çalış. Kafan rahat çalışır dönünce de evin işlerine vakit ayırırsin. Kimsede birşey diyemez sınavı var kütüphaneye gitti olur

şimdi benim anlamadığım şu
anneniz 3 gün hastanede kalmış 4 gündür de nekahet döneminde, olan biten epi topu 1 haftalık bir süreç
bu süreçte anneniz hastanedeyken 2 gün kuzeniniz gelmiş zaten
yemeğe de teyzeler anneanne filan yardım da etmiş
1 haftada ne temizliği yaptınız bu kadar her gün cam mı sildiniz ya da ne yemek yaptınız bu kadar, gelen de eli boş gelmemiş üstelik, ne bu her gün salça mı kaynattınız?

işin açıkçası
1 hafta için yaptığınız işi gerçekten ne abartmışsınız
siz yarın hem çalışıp hem çocuk büyütseniz 3. günde perte çıkarsınız...

kız kardeşiniz iş yapmıyor eyvallah. yaşı müsait yapması lazım da. siz bugün o eve gelmediniz ki. normalde hiç mi iş yapmıyorsunuz?

bizim evde misal 3 kızdık hepimizin yaptığı işlerin ne olduğu belli olurdu hepimiz evdeysek kim kahvaltı hazırlar kim toplar kim ütü yapar kim ekmek almaya gider :KK70: ben tüm ailelerin kalabalık olduğu bir sülalede büyüdüm ailelerin %90ında kız çoktur bizde ve herkesin de yaptığı iş bellidir. köyde bile öyledir biri ahıra girer öbürü tarlaya gider diğeri bostan yapar diğeri evin işini yapar...bu biraz anne babaların yönlendirmesidir ama biraz da kimi ev işini sever kimi dışarıyı kimi titizdir temizliğe düşer kimi yemek yapar eli yatkındır gibi karaktere de bağlı. biraz da kendiliğinden gelişiyor yani... hani 19 yaşında insansınız kardeşinizle iş bölümü yapmak için annenizin ameliyat olması mı gerekiyordu? hadi diyelim öyle gerekiyordu. anneniz ameliyat olacağında kardeşinizle, babanızla neden baştan konuşmadınız ki anlamış değilim. 30 senedir annem babam on kere ameliyat olmuştur: D biz her seferinde kim hangi gün refakatçi kalıyor eve ne yapıyoruz konuşmuşuzdur....bu işler böyle yürür. bağır çağır yürümez yani orası kesin...siz herhalde mezuna kaldınız? 19 yaşında liseye gidiyor değilsinizdir. o yüzden evdesiniz tüm gün kardeşiniz ise okula gittiği için tüm gün evde değil. yani diyemediniz mi ben her gelene çay verirsem ders çalışamam termos, sebil filan alalım ya da tek kullanımlık tabak bardak alalım? soğuk içecek alalım dolaba stok yapalım vs vs. aile yapınızı siz bilirsiniz en iyi...

şimdi evde ben ancak dönem dönem bulunuyorum annem her işini kendi yapıyor. ben de kendi evimde her işimi endim yapıyorum ama annem de bana gelse kız kardeşim de gelse girer, yemek temizlik yaparlar, bugün ona lazım olan yarın size lazım olur hayat bu

ben sizin anneniz yaşındayım. annem de anneanneniz yaşındadır. annemin evine gelince yine belli işleri ben yaparım, yine iş bölümü bellidir. evde bir de erkek kardeşim var, onun da görevleri belli.

dipçe1: 5 kardeşli ve sürekli 5 taneden de fazla öğrencinin olduğu bir evde büyüdüm
dipçe2: her yetişkin, eli ayağı tutan insan yaşadığı evde iş bölümüne dahil olmalı diye düşünüyorum. böyle de gördüm.

19 yaşındasınız anneniz geçmiş olsun bir rahatsızlık geçirmiş. Elbette yardım etmelisiniz. Kardeşiniz de yardımcı olmalı babanız da. Onlar yapmıyor diye pislik içinde mi oturacaksınız? Hepi topu kaç gün evin yükü sizdeydi? Kadının hastanede kaldığı gün sayısı 3. O 3 günden birinde de zaten kuzeniniz yardım etmiş size. Eve geldikten sonra 4 gün olmuş teyzeleriniz de yardım etmiş zaten. Yani annenizin rahatsızlık geçirdiği ve ev işi yapamadığı gün sayısı 7. 7 gün iş yapmışsınız onda da şöyle öldüm böyle bittim diyorsunuz. Evi mi kırkladınız ne yaptınız bu kadar?

İki kardeş ev işi yaptın yapmadın kavgasının peşine düşmüşsünüz. O yapmıyorsa ben de yapmam düşüncesini çok saçma buluyorum. Herkes kendinden sorumlu. Annenize yazık gerçekten. Kadın kendi sağlığıyla mı uğraşsın sizin sidik yarışınızla mı? Bi 10 gün annenize yardım etseniz haziran sonundaki sınavınızı etkilemez bu arada. Gayet toparlayabilirsiniz sonrasında

Canım benim sana kocaman bir sarılalım mı?

Maalesef büyük ailelerde hep bir sırtlayan oluyor ve genelde her şey onun üstüne kalıyor. Kardeşine kızıyorsun ama suç onun da değil, sizin üzerinize yıkılan sorumluluğu yönetemeyenlerin. O da sen de daha çok küçüksünüz.

Sınırların belli ki ailen tarafından çok ihlal ediliyor ve zaten bunu anlayabilecek yapıda değiller. İleride bu ihlalleri önleyebilmek için kendi sınırlarını yönetebilmeni öneririm. “sınırlar” adında bir kitap var belki yardımcı olur sana da.

Ellerine sağlık ❤️

şimdi benim anlamadığım şu
anneniz 3 gün hastanede kalmış 4 gündür de nekahet döneminde, olan biten epi topu 1 haftalık bir süreç
bu süreçte anneniz hastanedeyken 2 gün kuzeniniz gelmiş zaten
yemeğe de teyzeler anneanne filan yardım da etmiş
1 haftada ne temizliği yaptınız bu kadar her gün cam mı sildiniz ya da ne yemek yaptınız bu kadar, gelen de eli boş gelmemiş üstelik, ne bu her gün salça mı kaynattınız?

işin açıkçası
1 hafta için yaptığınız işi gerçekten ne abartmışsınız
siz yarın hem çalışıp hem çocuk büyütseniz 3. günde perte çıkarsınız...

kız kardeşiniz iş yapmıyor eyvallah. yaşı müsait yapması lazım da. siz bugün o eve gelmediniz ki. normalde hiç mi iş yapmıyorsunuz?

bizim evde misal 3 kızdık hepimizin yaptığı işlerin ne olduğu belli olurdu hepimiz evdeysek kim kahvaltı hazırlar kim toplar kim ütü yapar kim ekmek almaya gider :KK70: ben tüm ailelerin kalabalık olduğu bir sülalede büyüdüm ailelerin %90ında kız çoktur bizde ve herkesin de yaptığı iş bellidir. köyde bile öyledir biri ahıra girer öbürü tarlaya gider diğeri bostan yapar diğeri evin işini yapar...bu biraz anne babaların yönlendirmesidir ama biraz da kimi ev işini sever kimi dışarıyı kimi titizdir temizliğe düşer kimi yemek yapar eli yatkındır gibi karaktere de bağlı. biraz da kendiliğinden gelişiyor yani... hani 19 yaşında insansınız kardeşinizle iş bölümü yapmak için annenizin ameliyat olması mı gerekiyordu? hadi diyelim öyle gerekiyordu. anneniz ameliyat olacağında kardeşinizle, babanızla neden baştan konuşmadınız ki anlamış değilim. 30 senedir annem babam on kere ameliyat olmuştur: D biz her seferinde kim hangi gün refakatçi kalıyor eve ne yapıyoruz konuşmuşuzdur....bu işler böyle yürür. bağır çağır yürümez yani orası kesin...siz herhalde mezuna kaldınız? 19 yaşında liseye gidiyor değilsinizdir. o yüzden evdesiniz tüm gün kardeşiniz ise okula gittiği için tüm gün evde değil. yani diyemediniz mi ben her gelene çay verirsem ders çalışamam termos, sebil filan alalım ya da tek kullanımlık tabak bardak alalım? soğuk içecek alalım dolaba stok yapalım vs vs. aile yapınızı siz bilirsiniz en iyi...

şimdi evde ben ancak dönem dönem bulunuyorum annem her işini kendi yapıyor. ben de kendi evimde her işimi endim yapıyorum ama annem de bana gelse kız kardeşim de gelse girer, yemek temizlik yaparlar, bugün ona lazım olan yarın size lazım olur hayat bu

ben sizin anneniz yaşındayım. annem de anneanneniz yaşındadır. annemin evine gelince yine belli işleri ben yaparım, yine iş bölümü bellidir. evde bir de erkek kardeşim var, onun da görevleri belli.

dipçe1: 5 kardeşli ve sürekli 5 taneden de fazla öğrencinin olduğu bir evde büyüdüm
dipçe2: her yetişkin, eli ayağı tutan insan yaşadığı evde iş bölümüne dahil olmalı diye düşünüyorum. böyle de gördüm.
Oturduğunuz yerden konuşmak ne kolay değil mi? tamam en mükemmel sizin aileniz ve kardeşleriniz aman.7 kişilik ailenin yemeği malum tek çeşitte kimseye yetmiyor,üstüne iki ayrı zamanda çocukların okula bırakılması okuldan alınması evin toparlanması ,hani sadece süpürme yok ya...bunların hepsi kolay şeyler değil ve benim omzumdan ağrım var her hastaneye gidişte 30 iğne yiyorum.Normalde benle kardeşim toplardık annemle ikimiz bazen süpürürdük çoğu zaman annem süpürürdü,annem yemek yapardı veya ben yapardım bazen yemekleri ,olması gereken de bu zaten.Ben ev hanımı değilim ve iş bölümü deyince benim aklıma bu geliyor.Annem de ilk defa ameliyat oldu ve ameliyatı 1 ay acil olduğu için erkene alındı ve apar topar gittiler.Ailenize sağlık diliyorum ama ben böyle süreçlere alışkın değilim annemi bu ameliyat dışında bi kardeşimi doğururken yatakta görmüşümdür allahta uzun ömür versin ona zaten olmasın da yatak durumu.Neyse...sizin tecrübeniz olabilir ve yıllar içinde pratikleşmiş olabilirsiniz ama ben ev işine alışkın olsam da birden bu kadar sorumluluğa laışkın değildim hani bunları zaten yaptım çok şükür ama bu sefer derslerim aksadı ve annem bi 10 gün daha kolay kolay iş yapamayacak.Hepi topu 1 hafta değil yani ve benim sınavım önemli ben 1 gün bile kendime zor tatil veriyorum.Madem ortada bir durum var yardım etsinler değil mi.Ben ne yaptıysam doğru yaptığımı düşünüyorum ve sizden çok annemi düşünüyorum emin olun.Teyzeler yardım etmedi sadece yemek yaptılar sürekli yiyip içildi anneanne de 60 küsür yaşlarda iş yapmaya gelmedi zaten o yapmadı da bişey.Olay perte çıkmakta değil ben haksızlığa gelemiyorum ben yaptığım halde kardeşim mırın kırın ediyordu ve ben dersimden geri kaldım onun sorumsuzluğu yüzünden.İçinde bulunmadığınız yaşamlar hakkında bu kadar kesin konuşmamanızı tavsiye ederim yine de teşekkürler yorum için

19 yaşındasınız anneniz geçmiş olsun bir rahatsızlık geçirmiş. Elbette yardım etmelisiniz. Kardeşiniz de yardımcı olmalı babanız da. Onlar yapmıyor diye pislik içinde mi oturacaksınız? Hepi topu kaç gün evin yükü sizdeydi? Kadının hastanede kaldığı gün sayısı 3. O 3 günden birinde de zaten kuzeniniz yardım etmiş size. Eve geldikten sonra 4 gün olmuş teyzeleriniz de yardım etmiş zaten. Yani annenizin rahatsızlık geçirdiği ve ev işi yapamadığı gün sayısı 7. 7 gün iş yapmışsınız onda da şöyle öldüm böyle bittim diyorsunuz. Evi mi kırkladınız ne yaptınız bu kadar?

İki kardeş ev işi yaptın yapmadın kavgasının peşine düşmüşsünüz. O yapmıyorsa ben de yapmam düşüncesini çok saçma buluyorum. Herkes kendinden sorumlu. Annenize yazık gerçekten. Kadın kendi sağlığıyla mı uğraşsın sizin sidik yarışınızla mı? Bi 10 gün annenize yardım etseniz haziran sonundaki sınavınızı etkilemez bu arada. Gayet toparlayabilirsiniz sonrasında
anlaşamıyoruz sanırım ,herkesin sorumluluğu varken sadece tüm sorumlulukları benim üstlenmem kötü.Siz hayatınız boyunca bu koşturmacada yaşadınız üstüne bide ders çalıştınız sanırım yoksa benim yaptığımı böyle küçümseyemezdiniz.Ben öldüm bittim desem zaten en başından kardeşim gibi yapamıyorum derdim ama ben sadece haksızlığa gelemediğimi ifade ettim,her şeyi de eksiksiz yaptım 30 kişilik misafirle evin tek kızı gibi ben koşturdum ve yapmaya da devam ederim tabiki. Ayrıca sidik yarışı lafı da çok yersiz benimle bu şekilde konuşamazsınız.Üslubunuza dikkat edin ve çok biliyorsanız gelin yapın.Annemi klavye delikanlılarından çok düşünüyorum ben ama o beni düşünmüyor düşünseydi yaptığım şeylerin üstüne başkalarının bana laf söylemesine izin vermezdi ve kıymetim bilinirdi ama o ben onu uyarmama rağmen ısrarla servis için beni çağırdı.

işte omzum yanıyor ve kardeşim sırf burnu tıkanıyor diye yapmazken ben yaptım cidden fedakar olan kaybediyor bu hayatta.Onca çabama rağmen hala laf işittim teyzemler babama leyla çok çalıştı her şeye koştu dedi babamın dediği şey yapacak tabi annesi hasta onun görevi o,yani tabikide yaparım canım anneme sonuçta milletin bizim evimizi temizlemesini bekleyemem ama bir erkek çocuğu olsaydım babam böyle konuşmazdı bence.
Ya yalandan bi sabah kalkıp iş yaparken süpürmek için koltuk falan çekerken ahhh de omzuma bisi oldu de hareket edince ağrıyor de öyle m8zmizlan sonra da bikac gün ağrım oluyor bisi yapamıyorum sanırım zorladım kaç gündür de. Otur biraz baban yapsin

anlaşamıyoruz sanırım ,herkesin sorumluluğu varken sadece tüm sorumlulukları benim üstlenmem kötü.Siz hayatınız boyunca bu koşturmacada yaşadınız üstüne bide ders çalıştınız sanırım yoksa benim yaptığımı böyle küçümseyemezdiniz.Ben öldüm bittim desem zaten en başından kardeşim gibi yapamıyorum derdim ama ben sadece haksızlığa gelemediğimi ifade ettim,her şeyi de eksiksiz yaptım 30 kişilik misafirle evin tek kızı gibi ben koşturdum ve yapmaya da devam ederim tabiki. Ayrıca sidik yarışı lafı da çok yersiz benimle bu şekilde konuşamazsınız.Üslubunuza dikkat edin ve çok biliyorsanız gelin yapın.Annemi klavye delikanlılarından çok düşünüyorum ben ama o beni düşünmüyor düşünseydi yaptığım şeylerin üstüne başkalarının bana laf söylemesine izin vermezdi ve kıymetim bilinirdi ama o ben onu uyarmama rağmen ısrarla servis için beni çağırdı.

beni burada yersizce eleştiren koca teyzeler evinde iş yapmaya devam etsin lütfenn

Ben tüm sorumluluğu sizin üstlenmeniz iyi bir şey demedim zaten, dikkatli okursanız. Konuyuz siz açmışsınız size yorum yazıyorum. Kardeşiniz gelsin ona yazayım. Ben yaptığınızı küçümsemiyorum siz abartıyorsunuz diyorum. Konu benim hayatım da değil ayrıca çok merak ettiyseniz uzun uzun anlatayım mı? Kalkıp burada hiç tanımadığınız insanlara “koca teyze” dedikten sonra üslup dersi vermeye çalışmanız komik doğrusu. Çok biliyorum evet de ne alaka geleyim sizin evin işini yapayım? Ev hanımı değilim ama olabilirdim de. Dışarıda çalışıyor olmam evde hiçbir işe elimi sürmem anlamına gelmiyor. Evde pis pis oturulmayacağına göre kadın-erkek herkes ev işi yapıyor. Başkalarının size laf söylemesine de yanlarında yine kardeşinizle iş yapma savaşına girerek siz izin vermişsiniz. Eleştiri kaldıramıyorsanız konu açmasaydınız

Son düzenleme:
Oturduğunuz yerden konuşmak ne kolay değil mi? tamam en mükemmel sizin aileniz ve kardeşleriniz aman.7 kişilik ailenin yemeği malum tek çeşitte kimseye yetmiyor,üstüne iki ayrı zamanda çocukların okula bırakılması okuldan alınması evin toparlanması ,hani sadece süpürme yok ya...bunların hepsi kolay şeyler değil ve benim omzumdan ağrım var her hastaneye gidişte 30 iğne yiyorum.Normalde benle kardeşim toplardık annemle ikimiz bazen süpürürdük çoğu zaman annem süpürürdü,annem yemek yapardı veya ben yapardım bazen yemekleri ,olması gereken de bu zaten.Ben ev hanımı değilim ve iş bölümü deyince benim aklıma bu geliyor.Annem de ilk defa ameliyat oldu ve ameliyatı 1 ay acil olduğu için erkene alındı ve apar topar gittiler.Ailenize sağlık diliyorum ama ben böyle süreçlere alışkın değilim annemi bu ameliyat dışında bi kardeşimi doğururken yatakta görmüşümdür allahta uzun ömür versin ona zaten olmasın da yatak durumu.Neyse...sizin tecrübeniz olabilir ve yıllar içinde pratikleşmiş olabilirsiniz ama ben ev işine alışkın olsam da birden bu kadar sorumluluğa laışkın değildim hani bunları zaten yaptım çok şükür ama bu sefer derslerim aksadı ve annem bi 10 gün daha kolay kolay iş yapamayacak.Hepi topu 1 hafta değil yani ve benim sınavım önemli ben 1 gün bile kendime zor tatil veriyorum.Madem ortada bir durum var yardım etsinler değil mi.Ben ne yaptıysam doğru yaptığımı düşünüyorum ve sizden çok annemi düşünüyorum emin olun.Teyzeler yardım etmedi sadece yemek yaptılar sürekli yiyip içildi anneanne de 60 küsür yaşlarda iş yapmaya gelmedi zaten o yapmadı da bişey.Olay perte çıkmakta değil ben haksızlığa gelemiyorum ben yaptığım halde kardeşim mırın kırın ediyordu ve ben dersimden geri kaldım onun sorumsuzluğu yüzünden.İçinde bulunmadığınız yaşamlar hakkında bu kadar kesin konuşmamanızı tavsiye ederim yine de teşekkürler yorum için
daha nasıl içinde bulunduğum bir yaşam olabilirdi acaba?

babam vardiyalı çalışıyordu işi yoğundu
çok kardeştik, gurmetteydik bulunduğumuz şehirde tek ev olduğumuz için memleketten etrafta sürekli yatılı gelen vs.
çok gelenimiz gidenimiz oluyordu, çok ameliyatlar ölümler gördük. kardeşlerimden birini kaybettik.
evin tek kızı değilsem de büyük kızıydım
benim annem babam köyden çıkma insanlar, annem köyünden ilk kez evlenince ayrılmış, kimse birdenbire mükemmel anne baba da olmadı, ben de büyük çocuk olarak çoooook uğraştım şehir hayatında kız çocuğu olarak onlara dert anlatabilmek için...

ama ben bile anlamadım sizi yani öyle mi?
hımm evet bu ortamda çalışıp bir de türkiye derecesi yapıp burslu bilkent kazandım

demek ben uzaylıysam...

uzaylı olduğumu düşünmüyorum. evet, daha az zorlu bir aile ortamı olsaydı iyiydi, ama ortam buydu. bu elimizde değil. bu kadar büyütecek bir şey de yok. biraz uzlaşmayı, biraz öngörülü olmayı, biraz da öncelik sıralaması yapmayı bilmek lazım. aç kalmasalar yeter. kardeşlerinizi okula göndermeniz önemli (tüm su olaylar içinde belki en önemli konu) ama makarna yeseler de olur 1 haftada kimse vitaminsiz kalmaz. annenize gerekli şifalı şeyleri teyze filan da yapabilir

işin "oluruna gitmek" diye bir şey vardır öğrenmek size yarar getirir, zarar vermez.

Herkese merhaba...sizin için belki çok önemli bir konu gibi gelmeyebilir ama benim canımı sıkmaya başladı.Ben 19 yaşındayım kalabalık bi ailede evde yks ye hazırlanıyorum ve başarılı bir öğrenciyim ,kız kardeşim ise 16 yaşında ve liseye gidiyor .Annem yakın zamanda önemli bir ameliyat geçirdi ve ona bakacak ben ve kardeşim varız evin diğer üyeleri ya küçük ya da işe giden var .Annem 3 gün hastanede kaldı ve 2 küçük çocuğun okula bırakılması hazırlığı baştan tüm evin temizliği yemek hepsi bendeydi.Kardeşim regl oldu annemin ilk hastanede olduğu gün ve dinlendi ağrım var diye bende hiç bir iş yaptırmadım aksine peşine düştüm yemek ye kendini sıcak tut diye.Sonraki gün kuzenim bizdeydi ve kız gerçekten bana çok yardımcı oldu onun sayesinde işler daha çabuk bitti sonraki gün de öyle.Bu iki günde kardeşim küçük bir iki iş yerine hiç bir şey yapmadı karnım ağrıyo diye yatmaya devam etti ama ben çok iyi biliyordum ki bu bi bahaneydi.Okuldan geliyordu mesela ben zaten çoğu şeyi yapmışım evin temizliği çocukların okuldan gelmesi hallolmuş hala bana yok yorgunum yok dinlenicem diyordu geç yapıyordu verdiğim işleriBen de okula gittim ve okulda taş taşıtmıyor kimse kimseye ona güzel bi dille de konuşmaya çalıştım ,abla ya tamam dinlenicem şimdi yapamam diye lafı ağzıma tıkmaya çalıştı.Annem 4 gündür evde ve ilk iki gün yemek yapmaya teyzemler yardımcı oldu ve ev çocuklar yine bende sayısız kez koşturuyorum bide sürekli misafir geldi. annanemler görmeye geldiler sözde ama bi kadını rahat bırakmadılar.Saolsunlar elleri boş gelmediler ama yemeği 2 3 defa çayı meyvesi bunlara gerek yoktu bence.Gelen hiç bir misafir maalesef 1 saatte falan gitmedi ve sürekli çay servisi evi dağıtan sorumsuz ailenin çocuklarıyla uğraşmak zorunda kaldım.Dün mesela tüm evi süpürdüm ben çocukları hallettim giydir okula bırak falan ve şöyle bir şey de var benim sağ omzumda kasılma var ve doktor sağ kolunu çok çalıştırma dedi çok feci yanıyor yani ve ben ona rağmen yaptım.Her gidişimde sırtıma 30 tane iğne vuruyorlardı iğneleri bıraktım ama demek istediğim bende sağlam değilim.Derslerim çok aksadı bu süreçte ve annem ayağa kalkıp yürüyor basit işleri yapabiliyor sıkıntı yok onda ama eğilmesi kendini zorlaması falan yasak ve böyle giderse bi 10 gün daha kendine anca gelecek evle ilgilenecek.Benim hazırlanmam gereken bir sınav var ve hedefim yüksek tek şansım bu sene ,annem hasta idare edeyim birkaç gün dedim ama olmuyor yani evin enayisi ben miyim.Dün anneme kardeşim okuldan gelmeden konuştum sert bi dille dedim şu kızına artık söyle bana yardımcı olsun ben gerçekten sinirleniyorum.Toza alerjisi var burnu tıkanıyor diye ne evi süpürüyor ne yatak yapıyor ne kıyafet katlıyor,bulaşık yıka diyorum on saat nazlanıyor.Annem de sen karışma ben ona güzelce söylicem dedi ve kardeşim geldi annem yine söylemedi,birkaç iş yaptı ama asla benim gün içinde yaptıklarım kadar olamazdı yani.Bide anneme sormuştum ben yapabilir mi diye evet dedi önceden yapıyordu ne olacak sanki yapınca bayılacak mı olduğu yere sen çok yüz verdin anne dedim, konuşucam onunla dedi sonra da umursamadı.Bende evin birkaç odasını süpürdüm ve sadece 2 yeri bıraktım dedim yapmıyorum o gelene kadar teyzemlerde bizdeydi iki söylendim diye başladı teyzem Allah insana hayırlı evlat versin diye naralarına...kardeşim gelmeden annem bide kıyafet bakmasına izin verdi arkadaşıyla okul çıkışı oraya gitmişlerdi önceki gün de gitmiş kuzeniyle parkta oturmuş iki saat.Anneme diyorum ya desene evde ablan var saat geç oluyor insan geliyor o hepsini yapamıyor yardım et diye...sonuç yapmadı kız yani.Sonra ben derse geçtim dündeyiz yine akşam misafir geleceği haberini verdi babam ve ben evin içinde dedim ki yüksek sesle ben yapmıyorum çay falan haberiniz olsun odamdayım.Bu saate kadar yapmadığım şey kalmadı zaten sonra kardeşimi göstererk sen 2 odayı bile süpürmedin sen yapıcaksın dedim.Sonra misafirler geldi kardeşim çayı hazırlamış annemin odasında sözde ders çalışıyor,her gittiğimde de elinde telefon.annem küçük kardeşimi göndermiş illa ben yapıcakmışım,ya gerçekten sinir krizi geçirse yeridir cidden annemden çok ben yıprandım bu süreçte.Nefret ettim yani kalabalık aileden...sonra sessizce gittim servisi yaptım,misafirlere ayıp olmasın diye babamın önüne çayı bırakamadım sen doldur diye.Oturdum onlar gidene kadar servis yaptım .Sonra misafirler gitti babm benden yemek istedi hazırla odaya getir diye bende artık patladım yemin ederim elimi bile sürmem kızın yapacak dedim.Babam sonra bu üsluba sinirlendi sen yapıcaksın diye söylendi bende baba sabahtan beri dersim aksadı kardeşim hiçbir şey yapmadı nerdeyse dedim.Sonra kardesım ordan cıkıstı ne demek ıs yapmadı ben ıs yaptım dıyo.Babam çok sinirlendi susturdu onu dedim senin yaptıgın 5 ise benimkisi 100 ne anlatıyorsun senn.Dersim vardi dedi,dedim benim de dersim var senin üni sınavın mı var sanki.Ya bide çalışkan bişey olsa üzülmem tamam o benim canımdan kardeşim ama takdir bile alamadı lise boyunca potansiyel yok yani pek.Dedim ki hepiniz duyun yarın elimi tek şeye sürmicem hiçbir şey yapmıyorum.artık böyle bıraktım nereye kadar giderse umrumda da değil.Annem gelmiş bu sabah kardeşin evi topluyor sende süpür bende yapmıyorum dedim toplamaktan ne var ben bu boynumla kendimi her şeye atıyorum değmiyor ama.Dün yapmadığı işlere saysın dedim.Sonra annanem aramış beni işte siz sorumsuzsunuz annenizi düşünmüyorsunuz dayınızı sizin eve göndericem babanız dize getirmiyor ama o getirir dedi.Dedim gelsin valahi bende neyse söylerim.Ya ben işte de çalıştım ve bu tarz tipler vardı iki iş yapar sen sessizce her şeyi yaparsın bide senden çok konuşur.Annem iyileşme sürecinde farkındayım ,ben annemi hepsinden çok düşünüyorum ama hayırsız da ben oluyorum.Madem bişey yapmıyodum ya şimdi gerçekten yapmıyorum bakalım aynı mıymış
Burda iki kardes sizi birbirine dusuren sadece dusencesiz ananiz ,hic kusura bakmayin . Kardesiniz sizinle ayni olgunlukta olmaz siz biraz daha buyuksunuz diye evdeki colugu xocugu yemegi size emaet edip ameliyat olmus .ameliyat acil bir sey miydib? Sizin sinavdan sonra olmaz miydi ?anneanne neden size yardima gelmiyor ? Daha kucuk yasinda ev hanimi olmussun ama suclu olna kardesin degil annen baban .

Burda iki kardes sizi birbirine dusuren sadece dusencesiz ananiz ,hic kusura bakmayin . Kardesiniz sizinle ayni olgunlukta olmaz siz biraz daha buyuksunuz diye evdeki colugu xocugu yemegi size emaet edip ameliyat olmus .ameliyat acil bir sey miydib? Sizin sinavdan sonra olmaz miydi ?anneanne neden size yardima gelmiyor ? Daha kucuk yasinda ev hanimi olmussun ama suclu olna kardesin degil annen baban .
ameliyat acildi evet annemin ne sucu var yahu bunda, kadının hastalığı ilerlesin mi iyice .Anneanne kilosu var ve iş yapamıyor pek dinç değil yani

ameliyat acildi evet annemin ne sucu var yahu bunda, kadının hastalığı ilerlesin mi iyice .Anneanne kilosu var ve iş yapamıyor pek dinç değil yani
Ozaman anneniz de eve gelen misafirlerle lak lak yapmak yerine eve misafir kabul etmeyecek. Evde kizim var ben yatiyorum 1 2 hafta sonra ayaklaninca eve gelin diyecek .Yemekleri dondurucuya kiyacak evde haftada 1 suprulse yeter .makarnada yense olur .bu kadar cokuk cocuk misafir curcunada sinava hazirlanan kizini dusunecek bir zahmet .eve yardima bir yakininizi cagirmaliyidi . Veya anneanne gelip en zaindan yemej yapio kucuk cocuklarla ilgilenmeliydi .tum bu duzeni kuramadigi icin suc annenizde .

Kalabalık olmadığımız için şükrettim de neden her gün ev süpürüyorsunuz ? Koca süpürge indir kaldır uğraşılır mi bir şarjlı el süpürgesi alın bari ona takıldım tek

Öncelikle kimseyi değiştiremeyeceksin sadece yıpranan sen olacaksın. Geleneksel aile yapısı kız çocuğu her işi yapar kafası var bunu değiştiremezsin ama kendi hayatını değiştireceksin. Allah korusun sınav senesinde annesini babasını kaybedenler oluyor ya da daha büyük problemler olabiliyor çok şükür senin ki geçici bir süre zaten hastaneden çıkmış annen çok az bi süre kaldı yani. Kardeşine bu kadar kurulma çünkü çok küçük 16 yaşında diyosun. Sende çok küçüksün ama ailene göre ondan büyüksün ve evdesin düzenli gittiğin bi okul yok henüz. Kendi ailemden de bildiğim için zaten çok da kız çocuğu aman okuması için ne gerekiyorsa onu yapalım kafası yoktur. Boşver onlar öyle düşünsün şimdilik biraz geceleri vs ilerlemeye çalış annen toparlanana kadar sonra dört elle sarılırsın. Boşa kürek çekip stres olmana değmez çünkü laf anlamayacaklar hele annanenin lafı inanılmaz irrite etti beni yola getirecekmiş dayı bak sen.

X