Kız kardeşim ve artık çıldıracak seviyeye gelmem..

kalabalık olduğumuz için her gün çok kirleniyor ve ben normalde annem iyiyken sadece kendi odamızı temizlerdim ama bu süreçte yapmam gerekti ,baktım sadece ben yapıyorum o yüzden bıraktım yapmayı.Ayrıca misafir görme işi oturmaya gelme olayına dönüyor ve eve gelenler laf yapmasın pis eviniz diye ben yapıyordum.
Yemek döküldükçe üstten alın. 3 günde 1 süpürün. Pis diyen de kalksın kendi süpürsün. Kusur bulmak isteyen her türlü bulur. Siz süpürdükten 3 dk sonra da.

İş bölümü yapın . Kimin ne yapacağı belli olsun.
yahu iş bölümüne fırsat yoktu ki kardeşim zaten öğleden sonraya geliyor düşüncesiz misafirler de erken gelip saatlerce oturunca evin temiz çayların veriliyor olması lazımdı hepsi bana kalmıştı o okulda olduğu için.Artık çoğu insan geldi gitti o yüzden daha rahat oluruz umarım

Toz çıkıp burnun tıkansa ne olacak yani ölecek misin,
Ben kötü olurdum ama. Sinüzit, öksürükle 1 haftam çöp olurdu. Maske taksın, süpürsün. Yapmak isteyen çaresini bulur. Burun spreyi de vardır zaten.

Yemek ödküldükçe üstten alın. 3 günde 1 süpürün. Pis diyen de kalksın kendi süpürsün. Kusur bulmak isteyen her türlü bulur. Siz süpürdükten 3 dk sonra da.
çok haklısınız evet övüyorladı ama bi çemkirmede lafta söylediler.Ben de kendimi düşüncem artık bu yorumunuz da çok mantıklı

Ben kötü olurdum ama. Sinüzit, öksürükle 1 haftam çöp olurdu. Maske taksın, süpürsün. Yapmak isteyen çaresini bulur. Burun spreyi de vardır zaten.
ya evet iste çözümü var benimde boyundan yanma oluyor ama katlanıyorum ben demiyorum ki o hasta değil ama katlanabilir

Herkese merhaba...sizin için belki çok önemli bir konu gibi gelmeyebilir ama benim canımı sıkmaya başladı.Ben 19 yaşındayım kalabalık bi ailede evde yks ye hazırlanıyorum ve başarılı bir öğrenciyim ,kız kardeşim ise 16 yaşında ve liseye gidiyor .Annem yakın zamanda önemli bir ameliyat geçirdi ve ona bakacak ben ve kardeşim varız evin diğer üyeleri ya küçük ya da işe giden var .Annem 3 gün hastanede kaldı ve 2 küçük çocuğun okula bırakılması hazırlığı baştan tüm evin temizliği yemek hepsi bendeydi.Kardeşim regl oldu annemin ilk hastanede olduğu gün ve dinlendi ağrım var diye bende hiç bir iş yaptırmadım aksine peşine düştüm yemek ye kendini sıcak tut diye.Sonraki gün kuzenim bizdeydi ve kız gerçekten bana çok yardımcı oldu onun sayesinde işler daha çabuk bitti sonraki gün de öyle.Bu iki günde kardeşim küçük bir iki iş yerine hiç bir şey yapmadı karnım ağrıyo diye yatmaya devam etti ama ben çok iyi biliyordum ki bu bi bahaneydi.Okuldan geliyordu mesela ben zaten çoğu şeyi yapmışım evin temizliği çocukların okuldan gelmesi hallolmuş hala bana yok yorgunum yok dinlenicem diyordu geç yapıyordu verdiğim işleriBen de okula gittim ve okulda taş taşıtmıyor kimse kimseye ona güzel bi dille de konuşmaya çalıştım ,abla ya tamam dinlenicem şimdi yapamam diye lafı ağzıma tıkmaya çalıştı.Annem 4 gündür evde ve ilk iki gün yemek yapmaya teyzemler yardımcı oldu ve ev çocuklar yine bende sayısız kez koşturuyorum bide sürekli misafir geldi. annanemler görmeye geldiler sözde ama bi kadını rahat bırakmadılar.Saolsunlar elleri boş gelmediler ama yemeği 2 3 defa çayı meyvesi bunlara gerek yoktu bence.Gelen hiç bir misafir maalesef 1 saatte falan gitmedi ve sürekli çay servisi evi dağıtan sorumsuz ailenin çocuklarıyla uğraşmak zorunda kaldım.Dün mesela tüm evi süpürdüm ben çocukları hallettim giydir okula bırak falan ve şöyle bir şey de var benim sağ omzumda kasılma var ve doktor sağ kolunu çok çalıştırma dedi çok feci yanıyor yani ve ben ona rağmen yaptım.Her gidişimde sırtıma 30 tane iğne vuruyorlardı iğneleri bıraktım ama demek istediğim bende sağlam değilim.Derslerim çok aksadı bu süreçte ve annem ayağa kalkıp yürüyor basit işleri yapabiliyor sıkıntı yok onda ama eğilmesi kendini zorlaması falan yasak ve böyle giderse bi 10 gün daha kendine anca gelecek evle ilgilenecek.Benim hazırlanmam gereken bir sınav var ve hedefim yüksek tek şansım bu sene ,annem hasta idare edeyim birkaç gün dedim ama olmuyor yani evin enayisi ben miyim.Dün anneme kardeşim okuldan gelmeden konuştum sert bi dille dedim şu kızına artık söyle bana yardımcı olsun ben gerçekten sinirleniyorum.Toza alerjisi var burnu tıkanıyor diye ne evi süpürüyor ne yatak yapıyor ne kıyafet katlıyor,bulaşık yıka diyorum on saat nazlanıyor.Annem de sen karışma ben ona güzelce söylicem dedi ve kardeşim geldi annem yine söylemedi,birkaç iş yaptı ama asla benim gün içinde yaptıklarım kadar olamazdı yani.Bide anneme sormuştum ben yapabilir mi diye evet dedi önceden yapıyordu ne olacak sanki yapınca bayılacak mı olduğu yere sen çok yüz verdin anne dedim, konuşucam onunla dedi sonra da umursamadı.Bende evin birkaç odasını süpürdüm ve sadece 2 yeri bıraktım dedim yapmıyorum o gelene kadar teyzemlerde bizdeydi iki söylendim diye başladı teyzem Allah insana hayırlı evlat versin diye naralarına...kardeşim gelmeden annem bide kıyafet bakmasına izin verdi arkadaşıyla okul çıkışı oraya gitmişlerdi önceki gün de gitmiş kuzeniyle parkta oturmuş iki saat.Anneme diyorum ya desene evde ablan var saat geç oluyor insan geliyor o hepsini yapamıyor yardım et diye...sonuç yapmadı kız yani.Sonra ben derse geçtim dündeyiz yine akşam misafir geleceği haberini verdi babam ve ben evin içinde dedim ki yüksek sesle ben yapmıyorum çay falan haberiniz olsun odamdayım.Bu saate kadar yapmadığım şey kalmadı zaten sonra kardeşimi göstererk sen 2 odayı bile süpürmedin sen yapıcaksın dedim.Sonra misafirler geldi kardeşim çayı hazırlamış annemin odasında sözde ders çalışıyor,her gittiğimde de elinde telefon.annem küçük kardeşimi göndermiş illa ben yapıcakmışım,ya gerçekten sinir krizi geçirse yeridir cidden annemden çok ben yıprandım bu süreçte.Nefret ettim yani kalabalık aileden...sonra sessizce gittim servisi yaptım,misafirlere ayıp olmasın diye babamın önüne çayı bırakamadım sen doldur diye.Oturdum onlar gidene kadar servis yaptım .Sonra misafirler gitti babm benden yemek istedi hazırla odaya getir diye bende artık patladım yemin ederim elimi bile sürmem kızın yapacak dedim.Babam sonra bu üsluba sinirlendi sen yapıcaksın diye söylendi bende baba sabahtan beri dersim aksadı kardeşim hiçbir şey yapmadı nerdeyse dedim.Sonra kardesım ordan cıkıstı ne demek ıs yapmadı ben ıs yaptım dıyo.Babam çok sinirlendi susturdu onu dedim senin yaptıgın 5 ise benimkisi 100 ne anlatıyorsun senn.Dersim vardi dedi,dedim benim de dersim var senin üni sınavın mı var sanki.Ya bide çalışkan bişey olsa üzülmem tamam o benim canımdan kardeşim ama takdir bile alamadı lise boyunca potansiyel yok yani pek.Dedim ki hepiniz duyun yarın elimi tek şeye sürmicem hiçbir şey yapmıyorum.artık böyle bıraktım nereye kadar giderse umrumda da değil.Annem gelmiş bu sabah kardeşin evi topluyor sende süpür bende yapmıyorum dedim toplamaktan ne var ben bu boynumla kendimi her şeye atıyorum değmiyor ama.Dün yapmadığı işlere saysın dedim.Sonra annanem aramış beni işte siz sorumsuzsunuz annenizi düşünmüyorsunuz dayınızı sizin eve göndericem babanız dize getirmiyor ama o getirir dedi.Dedim gelsin valahi bende neyse söylerim.Ya ben işte de çalıştım ve bu tarz tipler vardı iki iş yapar sen sessizce her şeyi yaparsın bide senden çok konuşur.Annem iyileşme sürecinde farkındayım ,ben annemi hepsinden çok düşünüyorum ama hayırsız da ben oluyorum.Madem bişey yapmıyodum ya şimdi gerçekten yapmıyorum bakalım aynı mıymış
Tavrını koy yapma.Acıma.Acırsan ömürboyu sen enayi gibi kullanılmaya kızkardeşinde paşalığa devam eder.

Sorun kardeşte değil babanızda. Hatırladığım kadarıyla sizi zorla tesettüre sokmuştu, hatta geçen konunuzda da şiddet gördüğünüzü yazmıştınız. Şimdi de ayağına yemek bekliyor...
Ben bunların hepsinin farkındayım ama şimdilik salağa yatıyorum ,ekonomik özgürlüğümü alınca bakalım kim kimi siliyor

çok haklısınız evet övüyorladı ama bi çemkirmede lafta söylediler.Ben de kendimi düşüncem artık bu yorumunuz da çok mantıklı
Evin kerizi de benim. Diğerleri bahane bulurdu. 100 yapsam 1 yapmadığımda en kötüsü bendim. Öyle mi? Birkaç gün yapmayınca beddua da yedim ama diğerleri eşşek gibi de yaptılar. Hala başkası yapmayınca sıkıntı yok, ben yapmayınca oo hoooo... Hayır, bir de kaç yaşındayım. Belki annenizle yaşıtımdır 🤣

Bu kadar kendinizi heba etmeyin ortaligi ayaga kaldirip bagirmayinda yaptiklarinizin hepsi su anda bagirmanizla hic yapimamis gibi oldu. Cocuklari okuldan alip birakin kendi esyanizi katlayin yemege yardim edin bulasiklari makineye koyun bu kadar geri kalan islerde ortaliktan kaybolun ders calisin. Cok is yaptiniz diye size madalya takmicaklar ama bagirdiginiz icin su an tum suc sizde gibi olmus. Annesi hasta kiz iki is yapti bagirmaya basladi gibi olmus. Cok bagirmadan alttan alta islerinizi halletmeye calisin. Ben sunlari yaptim cok yoruldum sunu da kardesime yaptirin diye sakince soyleyin.

Evin kerizi de benim. Diğerleri bahane bulurdu. 100 yapsam 1 yapmadığımda en kötüsü bendim. Öyle mi? Birkaç gün yapmayınca beddua da yedim ama diğerleri eşşek gibi de yaptılar. Hala başkası yapmayınca sıkıntı yok, ben yapmayınca oo hoooo... Hayır, bir de kaç yaşındayım. Belki annenizle yaşıtımdır 🤣
Düşünceli ve aman yapayım ne olacak diyen insanın sonu...bencil olmak lazım her şeyi kararında yapmak.

Bu kadar kendinizi heba etmeyin ortaligi ayaga kaldirip bagirmayinda yaptiklarinizin hepsi su anda bagirmanizla hic yapimamis gibi oldu. Cocuklari okuldan alip birakin kendi esyanizi katlayin yemege yardim edin bulasiklari makineye koyun bu kadar geri kalan islerde ortaliktan kaybolun ders calisin. Cok is yaptiniz diye size madalya takmicaklar ama bagirdiginiz icin su an tum suc sizde gibi olmus. Annesi hasta kiz iki is yapti bagirmaya basladi gibi olmus. Cok bagirmadan alttan alta islerinizi halletmeye calisin. Ben sunlari yaptim cok yoruldum sunu da kardesime yaptirin diye sakince soyleyin.
sinirlerime dokunulmasa melek gibi kızım da işte...bağırmam gerekti o an maalesef ve sakince söylemeyi de denedim ama yapmıyordu kardeşim ya da nazlanıp geç yapıyordu.En sonunda susamadım artık yani

sinirlerime dokunulmasa melek gibi kızım da işte...bağırmam gerekti o an maalesef ve sakince söylemeyi de denedim ama yapmıyordu kardeşim ya da nazlanıp geç yapıyordu.En sonunda susamadım artık yani
Kardesinize degil annenize gidip kendinizi acindirarak soyleseydiniz. Omzum cok agriyor dersimdende geri kaldim su kadar is yaptim sunlar duruyor ben yaptiramiyorum kardesime dicektiniz. Biraz annenize sirnasicaktiniz. Yanlis strateji uygulamissiniz hem is yuku sizde hem size kiziliyor. Dogru politika evde de ise yarar.

zor gelmek bir yana derslerime yetişemiyorum bende bıraktım artık eskisi gibi yapmayı.Çocuklardan şimdi sadece birisini ben götürüyorum çünkü diğerini babam bırakmaya başladı ve o kalan çocuğu da benden başka bırakacak kimse yok kardeşim okulda,ev işlerinde de eşit olursak yaparım aksi halde elimi bile sürmem kim pisliğimize gelirse gelsin dünyayı ben kurtaracak değilim.Vallahi doldum baya sabır da bir yere kadar
Gecmis olsun 4 mu kardessiniz? Küçükler ilkokulmu?

Kardesinize degil annenize gidip kendinizi acindirarak soyleseydiniz. Omzum cok agriyor dersimdende geri kaldim su kadar is yaptim sunlar duruyor ben yaptiramiyorum kardesime dicektiniz. Biraz annenize sirnasicaktiniz. Yanlis strateji uygulamissiniz hem is yuku sizde hem size kiziliyor. Dogru politika evde de ise yarar.
annem de ben hastayım ameliyatlıyım bana mı nazlanıyorsun leyla derdi o zaman da.Ne yapayım yani yapacağınız iki iş onda da başıma geliyorsun deyip surat yapardı ama haklısınız yalakalık işe yarıyo genelde

Gecmis olsun 4 mu kardessiniz? Küçükler ilkokulmu?
5 kardesiz kucukler ılkokul ablam var bide ama o da sansıma ayağını yaktı annem hastanedeyken.Rapor almıstı daha yenı bugun ıse gittı ama toparlanamadı daha.Normalde az iş yapan birisiydi ama o bile o ayagıyla ev ısı yapmıstı mesela

Ben nedense babaniza bilendim. Koca adam yemegini isitamiyor, misafirlere çay koyamiyor. Evin buyugu o, onun koordine etmesi lazim bazi seyleri, anca iş bekliyor. Evde kaos çıkıyor adil bir iş bölümü yapmak yerine soyleniyor.

Benden size tavsiye. Toksik aile her zaman insani melankoliye sürüklüyor. Okuyun, para kazanin ve ailenizden ayri yasayin. O evde kaldiginiz surece sizin derdiniz bitmez

Ben nedense babaniza bilendim. Koca adam yemegini isitamiyor, misafirlere çay koyamiyor. Evin buyugu o, onun koordine etmesi lazim bazi seyleri, anca iş bekliyor. Evde kaos çıkıyor adil bir iş bölümü yapmak yerine soyleniyor.

Benden size tavsiye. Toksik aile her zaman insani melankoliye sürüklüyor. Okuyun, para kazanin ve ailenizden ayri yasayin. O evde kaldiginiz surece sizin derdiniz bitmez
Türkiyede maalesef çoğu baba böyle her şeyi ya karısından ya kızından bekler ama bu onun yaptığının doğru olduğu anlamına gelmiyor.O ailesinden öyle görmüş ve bu yaştan sonra da değişeceğini sanmıyorum ataerkil zihniyet kırılması zor bir zincir çünkü.Ben de zaten kafayı yememek için ders çalışıyorum aksi halde hiçbir yaşama motivasyonum olamaz bu evde o kadar söylüyorum yani.

Omzum ağrıyor diyeceksiniz. Sınıfta millet beni geçti sınav yaklaştı diyeceksiniz. Bir süpürge yaptıysanız 10 saat ballandırarak anlatacaksınız. Ayy tüm evi süpürdüm çok yoruldum omzuma da ağrı girdi yarına da şu dersim vardı ben odamdayım diyeceksiniz. Misafirler geldi bir merhaba dersiniz kusura bakmayın sınavım var oturamıcağım sizle diyip odaya gideceksin. Çayı da gerekirse misafirlerden gelen kadın dökecek. Valla ben bomboş oturan genç kızım. Sırf canım misafirle oturmak istemiyor diye merhaba der odama geçerim. Annem iş yapamazsa bir çay dökerim ilk sonra geçerim. Diğer çayları ister babam döksün ister misafir gelen kadınlar vb. Benim işim varmış ayrıca hasta ziyareti, onlar iş yapmalı iş beklememeli. Maalesef çok ataerkil bir ailedesiniz. Bu kadar iş size kalmış. O yüzden doğru tavsiyeler verdim mi emin değilim. Misafirlere çok ayıp olacak ailen çok kızacaksa zaten geçici bir süreymiş kardeşinle vb de kavga edeceğine az biraz kendini sıkıntıya sokmadan işlere yardım et birkaç gün

X