Kızım Kardeş İstemiyor

Hanımlar lütfen üsluplarınıza dikkat edin, birbirinizin düşüncesini küçümseyip rencide etmeyin.
Bazı arkadaşlar 4 yaşındaki çocuğun aklıyla hareket etmek anlamsız demişler ama ben zaten çocuğumun aklıyla hareket edeceğim dememişim.İkinciyle aynı haklara sahip olacağını da belirtmişim.Asıl öğrenmek istediğim kardeş istemeyip sonradan seven ya da hiç alışmayan var mı onu öğrenmekti.Çoğu yorum da bunu dikkate alarak yapılmış.Teşekkürler.
Biz ikinci çocuğa bu aydan sonra korunmayı bırakarak niyetleneceğiz Allah nasip ederee ikinci bir çocuğumuz olur etmezse de aynı şekil yolumuza devam edeceğiz.Ama en azindan artik kimsenin kardeşin olsun mu annen bebek alsın mı diye sormasına izin vermeyip olası bir durumda karnım çıkmaya başladıktan sonra kardeşin olacak fikrini aşılayacağım.Yoluma ışık oldunuz.
Çocuklar doğduğu andan itibaren bireydir ve ailenin bir parçasıdır, ki zaten kurduğumuz aileyi genişletmek istediğimiz, ailemize biri veya birkaçı daha katılsın diye çocuk doğurmak isteriz.
Birey olmaları demek karar verebilen yetişkinler oldukları anlamına gelmiyor ama fikirlerini sormak, düşüncelerini öğrenmek gerekiyor.

Kızınız kardeş istemiyormuş, siz bir çocuk daha isterken kızınız istemiyor diye çocuk fikrini rafa kaldıracak değilsiniz lakin şahsi fikrim madem bir bebek daha istiyorsunuz karnınız çıkmadan önce kızınızı kardeş düşüncesine alıştırın, gerekirse bunun için bir pedagog yardımı alın zira kardeş isteyen çocuklarda bile dışlanmışlık hissi, kıskançlık duyguları olabiliyor, çocukların bu gibi durumlarda duygu ve düşünceleri çocuk diye pas geçiliyor ama onların aklı bizden farklı çalışıyor, iki çocuğunuzun da eşit şartlara sahip olacağını yazmışsınız, eşit şartlardan kastınız maddi mi? Şu aşamada kızınız ve doğması muhtemel bebeğiniz için maddi kısım 2. planda kalacaktır manevi eşitlik sağlayabilmeniz gerekiyor, bunun için eşinizin de çocukların bakımında, çocukların manevi doyuma ulaşmalarında rol alması şart çünkü siz elinizden gelenin fazlasını yapmaya çalışsanız da bazen iki çocuğunuzla eşit düzeyde ilgilenemeyeceksiniz.

Çocukken bana kardeş yaparsanız siz yokken camdan atarım diyormuşum. Yapmamışlar iyi ki :KK70: Kabuslarıma girerdi kardeşimin olması fikri, hiç istemedim. 25 yaşındayım bir gün bile eksikliğini hissetmedim. Tabi bi pedagog'a götürseler iyi olurmuş ama annem de hep tek çocuk istediği için zaten kardeş yapma fikri rafa kalkmış.
Yani eğer kızınız benim gibiyse kardeşinin olması çok büyük travma yaratır mutlaka destek alın. Ha şimdi sorsanız olsun ister miydi diye HAYIIRRR... kardes gibi arkadaslarim var, kuzenlerim var iyi ki aynı evin içinde bir tane daha kardeş-abla-abi sahibi değilim. kalabalık aile de sevmem zaten. öyle işte.

Merhaba arkadaşlar

Evlenmeden önce hep çok çocuk sahipli kalabalık bir aile olmaktı hayalim.Ama hem ülke şartları hem artık dünyanın gidişi bu fikrime engel oldu.

4 buçuk yaşına yaklaşan bir kızım var.Ve biz 2. çocuğumuz olsun hem onlar birbirine arkadaş hem de bizimde bir çocuğumuz daha olsun diye düşünmeye başladık.Her bakımdan artık hazırız.

Ama şöyle bir durum var ki bir yerde konu geçse ya da birisi annen bebek alsın dese kızım sürekli olarak ben tek olacağım kardeş istemiyorum annem bebek almayacak diyor.Bu fikrini hiç değiştirmiyor.Kızım üzülsün yara alsın istemiyorum ama sonucunda doğacak olan çocuk da onunla aynı haklara sahip olacak bu konuda söz hakkı vermeli miyim bilmiyorum.Kısacası acaba aranızda ilk çocuğu böyle düşünen sonra kabullenen var mi ?Sonrasında mutlu olur mu yoksa içine mi kapanır?Nasıl bir yol izlemeli tecrübeli annelerden fikir istiyorum.
Bazı çok önemli konularda çocuğa sormak veya onun verdiği kararı uygulamak sizce de saçma değil mi? Bu konu gibi. Kafa karışıklığına gerek yok. 4 yaşındaki bebe nerden bilsin kardeş şu bu. Ebeveyn olarak yeriniz belli olmalı. Çocuk da çocuk olduğunu bilmeli. Ona böyle bir sorumluluk(olsun veya olmasın) yüklemeye gerek var mı gerçekten?
İki evladım arasında 8 sene var. Ben istemedim arası az olsun. Hatta tek çocuk oladabilirdi çok kardeş istemesine rağmen. Hazır hissettim 2. Oldu. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Büyüyünce de neden kardeş yapmadınız bana tek kaldım der. Çocuk aklıyla hareket edilmez ki
benim kız 7 yaşında hala da kardeş istemiyor..
nedeni herşeyi ortak olacak.. oyuncaklari da paylaşacak.. o yüzden istemiyor.
kuzeni geliyor yetiyolar zaten:KK70:

X