Kızım okulda dışlanıyor

Kizlar o yaşta başarılı olanı kıskanıp dışlıyor yazmış birisi de, kızlar büyüyünce de değişmiyor ki? :KK70:

Ayrica kiza sosyal etkinlik yaptıracağım diye her şeye yazmayin, zumba ne ya, öyle her şeye koyarsaniz kızı, proje çocuk gibi olur. E kimse de arkadaşlık etmez.
Biz yazmıyoruz ki. Okulda dersi var bunların. Öğretmen de velilere sormadan iyi olan çocuklardan ekip oluşturuyor zannedersem. Daha birkez bile bizden izin isteyen olmadı.

Geçen yıl doğum yaptim,kızım ilkokula başladı ve diğer velilerle değil ama Rehberlik bölümüyle bol bol görüştük,kardeş kıskançlığı,okula adaptasyon vb konularda. Diğer velilerin sizi aramasını beklemek ütopik geldi bana,onlarla ilgili bir durum değil,siz rehberlik ile görüşmeliydiniz/ görüşmelisiniz vakit ayırıp. Zor biliyorum minicik bebekle bunu yapmak,yaşadim zira biliyorum ama size düşüyor bu.
Kızınıza üzüldüm ama üstün yetenekli birey olmasının da katkısı vardır bu durumunda zira olabiliyor,arkadaşlarımın çocuklarından biliyorum,yasıtlarının ötesinde oluyorlar olgunluk, keyif aldıkları faaliyetler vs anlamında,anlaşmazlik tek taraflı olmayabilir burada.
Size düşen bu saatten sonra rehberlik bölümüyle biraz daha içli dışlı olmak,onlar size yol gösterecektir.
Kızınıza da her zaman yanında olduğunuzu hissettirmeye gayret edin ki içine kapanmasın,sizinle iletişimde olsun.
Kolaylıklar dilerim.

Ah güzelim benim :KK43: çok üzüldüm. Maalesef çok özür dileyerek söylüyorum gerizekalı ebeveynlerden çok var. Kimsenin çocuğuna merhameti öğretmiyor. Kuzum benim :KK43:

Kızlar hepinize iyi geceler. Küçük bebeğim de var ama bu saatte uyku tutmadı beni. Uykumu kaçıran şey büyük kızım.

Bu sene 5. sınıfa başladı. İlkokulda devlet okulundaydı. Ortaokulda koleje aldık. Sınıfındaki çocuklar genelde ilkokulu da orada okudukları için birbirlerini tanıyorlar. Elbetteki bir sürü yalnız hissedeceğini tahmin ediyorduk ama bugün farkettim ki hala yalnız.

Tam okulun başladığı hafta doğum yaptım. Maalesef bebeğimiz çok ağlayan bir bebek olduğundan ilk haftalar kızımla çok konuşamadım. Daha doğrusu durgunluğunu farkettim de kızımın evde olduğu saatlerde bebeğim korkunç ağlama krizlerinde olduğundan konuşmayı bana açılabileceği evreye getiremedim bir türlü.

Meğerse ilk hafta kızım bir hayli zorlanmış. Doğumdan bir ay sonra bir arkadaşım aradı ve ilk hafta çocukların kızımla ‘neden bu okula geldin ki? Nasıl bir ineksin sen?’ şeklinde dalga geçtiklerimi söyledi. Hatta kızlardan birisi kızımın yanına oturmak isteyince, bu kızın sıra arkadaşının annesi benim bir arkadaşıma ulaşıp kırtasiye malzemelerimizi nerden aldığımızı sormuş. Meğerse sıra arkadaşı annesine yeni kızım kırtasiye malzemeleri güzel diye arkadaşım benim yanımdan ayrıldı demiş. Velhasıl yeni malzemeleri almışlar ve kızımın yanından çocuk eski arkadaşına geri döndü :)

O dönemden beri hala tek oturuyor. Teneffüslerde takılacak arkadaşı olmadığı için kitap okuyor ya da test çözüyor ki bizim isteğimiz kesinlikle bu değil ve kızım asla böyle bir çocuk değil.

Peki niye hala yalnız? Son derece sosyal bir çocuk. Normalde bu kızların çoğunu daha önce gittiği kurslardan tanıyor. Bu kızlar neden şimdi kızımı dışlıyorlar?

Bu kısmı kızımı övmek değil tanıtmak için yazıyorum. Kızım üstün zekalı bir çocuk. Biraz bu yüzden biraz da yalnızlıktan kendini ders çalışmaya verdiğinden her hafta yapılan kurum sınavlarında ilk hafta hariç hep birinci oldu. Tenis oynuyor ve gittiği turnuvalarda madalya aldıkça okul idaresi törenlerde kızımı alkışlatıyor. Okulun beden eğitimi öğretmeni kızımı daha ilk haftadan voleybol ve jimnastik takımına almış ve spor başkanı (galiba gerekli kontrollerin yapılma, toplarım dağıtılması vs için) yapmış. Dans öğretmeni zumba ve halk oyunları ekibince almış.

Benim anladığım özellikle kız öğrenciler bu faaliyetlere katılmak istiyormuş. İlk haftadan sınıfta sadece kızım varmış gibi tüm faaliyetlere seçilince içerlermiş olabilirler diye düşünüyorum. Açıkçası kendi kızımın da bu kadar bölğnmesini doğru bulmuyorum ama eve mutlu geldiği günler sadece bu faaliyetlerin olduğu günler. Onu da elinden almak istemiyorum.

Ve 15 kişilik sınıftan en az 7-8 veliyi tanıyor olmama rağmen neden bu insanlar beni arayıp da insanlık namına xxx okula alışamamış haberin var mı, sınıfta yalnız kalıyormuş vs diye haber vermiyor. Ben olsam mutlaka yardımcı olmak en azından annesini bilgilendirmek isterdim böyle bir çocuğun.

Bu arada sınıf öğretmeniyle de ara ara görüşüyorum. Elinden geldiğince destek oluyor ve bu davranışların kızımdan kaynaklanmadığını söylüyor. Şimdi sizce ne yapmalıyım? Zamana mı bırakmalıyım? Kızım devlet okuluna eski arkadaşlarının gittiği okula geçmek istiyor, okuldan almak için acele etmeyeyim diyorum. Bir yandan da onu üzgün görmek beni yıpratıyor. Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.
Bence eski okuluna aldirin kendine gelsin cocuk.Sinifta ayrima maruz kalmak cok kotu bir sey okudugum okuldan baska ildeki okula gittigimde ne yazik ki yasamistim.Kiziniz bence kiskaniliyor 😁Ve gruplasma da varsa kizcagiz yalniz kalmis olmali

Kızlar hepinize iyi geceler. Küçük bebeğim de var ama bu saatte uyku tutmadı beni. Uykumu kaçıran şey büyük kızım.

Bu sene 5. sınıfa başladı. İlkokulda devlet okulundaydı. Ortaokulda koleje aldık. Sınıfındaki çocuklar genelde ilkokulu da orada okudukları için birbirlerini tanıyorlar. Elbetteki bir sürü yalnız hissedeceğini tahmin ediyorduk ama bugün farkettim ki hala yalnız.

Tam okulun başladığı hafta doğum yaptım. Maalesef bebeğimiz çok ağlayan bir bebek olduğundan ilk haftalar kızımla çok konuşamadım. Daha doğrusu durgunluğunu farkettim de kızımın evde olduğu saatlerde bebeğim korkunç ağlama krizlerinde olduğundan konuşmayı bana açılabileceği evreye getiremedim bir türlü.

Meğerse ilk hafta kızım bir hayli zorlanmış. Doğumdan bir ay sonra bir arkadaşım aradı ve ilk hafta çocukların kızımla ‘neden bu okula geldin ki? Nasıl bir ineksin sen?’ şeklinde dalga geçtiklerimi söyledi. Hatta kızlardan birisi kızımın yanına oturmak isteyince, bu kızın sıra arkadaşının annesi benim bir arkadaşıma ulaşıp kırtasiye malzemelerimizi nerden aldığımızı sormuş. Meğerse sıra arkadaşı annesine yeni kızım kırtasiye malzemeleri güzel diye arkadaşım benim yanımdan ayrıldı demiş. Velhasıl yeni malzemeleri almışlar ve kızımın yanından çocuk eski arkadaşına geri döndü :)

O dönemden beri hala tek oturuyor. Teneffüslerde takılacak arkadaşı olmadığı için kitap okuyor ya da test çözüyor ki bizim isteğimiz kesinlikle bu değil ve kızım asla böyle bir çocuk değil.

Peki niye hala yalnız? Son derece sosyal bir çocuk. Normalde bu kızların çoğunu daha önce gittiği kurslardan tanıyor. Bu kızlar neden şimdi kızımı dışlıyorlar?

Bu kısmı kızımı övmek değil tanıtmak için yazıyorum. Kızım üstün zekalı bir çocuk. Biraz bu yüzden biraz da yalnızlıktan kendini ders çalışmaya verdiğinden her hafta yapılan kurum sınavlarında ilk hafta hariç hep birinci oldu. Tenis oynuyor ve gittiği turnuvalarda madalya aldıkça okul idaresi törenlerde kızımı alkışlatıyor. Okulun beden eğitimi öğretmeni kızımı daha ilk haftadan voleybol ve jimnastik takımına almış ve spor başkanı (galiba gerekli kontrollerin yapılma, toplarım dağıtılması vs için) yapmış. Dans öğretmeni zumba ve halk oyunları ekibince almış.

Benim anladığım özellikle kız öğrenciler bu faaliyetlere katılmak istiyormuş. İlk haftadan sınıfta sadece kızım varmış gibi tüm faaliyetlere seçilince içerlermiş olabilirler diye düşünüyorum. Açıkçası kendi kızımın da bu kadar bölğnmesini doğru bulmuyorum ama eve mutlu geldiği günler sadece bu faaliyetlerin olduğu günler. Onu da elinden almak istemiyorum.

Ve 15 kişilik sınıftan en az 7-8 veliyi tanıyor olmama rağmen neden bu insanlar beni arayıp da insanlık namına xxx okula alışamamış haberin var mı, sınıfta yalnız kalıyormuş vs diye haber vermiyor. Ben olsam mutlaka yardımcı olmak en azından annesini bilgilendirmek isterdim böyle bir çocuğun.

Bu arada sınıf öğretmeniyle de ara ara görüşüyorum. Elinden geldiğince destek oluyor ve bu davranışların kızımdan kaynaklanmadığını söylüyor. Şimdi sizce ne yapmalıyım? Zamana mı bırakmalıyım? Kızım devlet okuluna eski arkadaşlarının gittiği okula geçmek istiyor, okuldan almak için acele etmeyeyim diyorum. Bir yandan da onu üzgün görmek beni yıpratıyor. Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.
Okul rehber öğretmeni tüm sorularınıza cevap bulur. Onu la iletişime geçin. Hem özel diyorsunuz hem haberim olmadı diyorsunuz. Bizim burda özel okul önemli şeylerde veli ile iletişimde. Nasıl bunu sınıf rehber öğretmeni farkedemedi. Okulun sorununu okulda araştırıp sonra bir desteğe ihtiyaç var mı orda karar verin bence. Çocuklar çabuk değişirler. Dışlayan kızlarla rehber öğretmen iletişimde olur , sorun çözülebilir . İnşallah çabucak çözülür. Zor bir durum.

Diger veliler sizi aramaz, bunu beklemeyin. Kimse kendi evladi disinda diger cocugun mutsuzluguyla pek ilgilenmez. Ailesinin farkinda oldugunu dusunur, pek karismak istemez. Cocuk nerede mutlu ise o okula gitmeli. Ben olsam subat tatilinde kaydini o okulda mutlu olacagi okula alirdim.

Eski okuluna dönebilir. Ben lisede öğretmenim. Cocuklar gidip geri dönüyorlar. Sevmedim diyor, ogretmenler degisik, arkadaslar degisikti geri geldim diyor.
Lisede koleje gidebilir.

Sevgili nery83 nery83 ; kızınızla aynı yaşta oğlum var,oğlanlarda süreç biraz daha değişik olıyor ; bir de birinci sınıfa yeni başlamış bir kızım var, yatmadan önce biraz konuştuk dertleşti benimle kızım, oğlumun yaşadığı şeyleri onun erkenden yaşamasına çok üzüldüm daha da uyku tutmadı beni, yazınızı görünce yazmak istedim size hemen . Gözlemlediğim kadarı ile kızlarda dışlama/oyuna almama olayları daha erken gelişiyor erkeklerden. Çok bilmiş bir iki kızın elinde oluyor çocuğun sınıftaki yeri. Ben sizi anlıyorum en azından bir tane arkadaşı olmasını yeğlerdiniz, kızınızın üstün zekalı olduğundan bahsetmişsiniz benim oğlum da öyle ; arkadaşlarının da kendi gibi olmasını bekliyor mesela oğlum. Matematikten anlasın analitik düşünsün, bilimsel yaklaşabilsin.. eee burda çalışmak için takım arkadaşı aramıyoruz sonuçta. Kimse de oğlum gibi değil. Onla aynı zevklere sahip değil. Spordan hoşlanmaz mesela ama top oynayanları izler , topu şu derecelik açıyla attın der mesela , o yine işin matematiksel boyutunu irdeliyor, ama top oynayan çocuk gol oldu mu olmadı mı onu düşünüyor , bakış açıları farklı. Oğluma göreyse doğru açıyla topu atmak başarıya giden anahtar ; dediğim gibi top oynamıyor ama oynasa sanki elinde kağıt kalemle gezip topu atmadan önce açı hesaplaması yapacak şapşik :)) e şimdi oğlum kendine göre arkadaşı nerden bulacak? Tabii ki bulamıyor , yorumlarından dolayı da dışlanıyor,kızlar yeni çıkmış bir şarkıyı klibi konuşurken,erkekler daha üst marka cep telefonu aldırtma yada bilgisayar konfigrasyonlarıyla hava atarken oğlum Web sitesi tasarlamaya çalışıyor , kod yazmaya çalışıyor. Oğlumun yaptıkları diğer çocuklara göre anlamsız , diğer çocukların yaptığı da oğluma anlamsız geliyor. Velhasıl iki tarafta da kabul görmüyor. Kızınız gibi test çözmeden filan da hoşlanmaz ; ama bir ara o kadar yalnızdı ki kafasından sürekli çarpım yapıyormuş . 27*96 diyorum mesela kafadan hesaplayıp çat diye cevabını söylüyordu . NAsıl bu kadar hızlı yaptığını sorduğumda sahan önceden bu sayıları çarptığını söylüyordu . Ne zaman yapıyorsun dediğimde teneffüste çok zamanım olıyor hem bahçeyi adımlıyorum hem çarpma yapıyorum cevabını almıştım. İnsanın içi buruluyor ama elimden de hiçbir şey gelmiyor. Bu arada benim oğlum da kolejde, bursluluk kazandı o da. İlişkilerine müdahale etmek hiç istemiyorum çünkü deneye yanıla kendisi kiminle nasıl konuşacağını öğrenmeli istenmediği yeri de anlamalı bazılarından uzak durmalı bazılarına tavır koymalı. Ama bu süreci onların yürütmesi gerekir. Bu arada oğlum yemekteyken de sürekli parmaklarıyla hızlı sayar gibi hareketler yapıyordu en son 3 basamaklı iki çift sayıyı kafadan çarpma formülü bulmuştu kendince. Ama sonradan sanırım arkadaşlarından umudu kesince yapay zeka programlı bazı internet siteleri var oralara girip zamanını geçiriyor . Bu şekilde de daha içine kapanmış oluyor ..

Kızıma gelince arkadaşlarının onu aralarına almadığını bir sebep bulup arkadaşlarının ona güldüklerini dalga geçtiklerini ağladığını söyledi . Kızım oğlumun aksine çok sevecendir sevgi doludur ve çok fedakardır,çocukların kişiliklerine biz karar veremeyiz ama keşke bu kadar fedakar olmasa diyorum, bunlar artık iyi özellikler değil maalesef her geçen gün insanları tanıdıkça üzülecek diye ben şimdiden üzülüyorum. Kızım da teneffüste ödev yapıyormuş sınıftan hiç çıkmıyormuş. Zaten maaşallah öğretmeni de kabul etmese de çok ödev veriyor . Ve daha şimdiden kızım okula gitmek istemediğini okuldan nefret ettiğini söylüyor . Ne yapayım ki şimdi ben??

Eğer okulda bu şekilde muamelle gördüğünü duysam giderim o okulu önce sınıf öğretmenin sonra rehber öğretmenin başına yıkarım
sinif ogretmeni cocuklarin karakterleri ve birbirleri arasindaki diyaloglari takip etmek ve yonlendirmek zorunda degil. he siz boyle bo rahatsozlginiz oldgunu soylersiniz o da yardimci olur yonlendirir. amaaa isin ozu sudur. cocuk sorunlarini kendi basina halletmeyi ogrendikce guclenir. elbetteki bu dislanma konusu icin soyluyorum bunu. her konu icin degil. disardan mudahale cocuga kendini yetersiz hissettirir ve bir sonra ki sorunda yine baskalarindan medet umar. okul basan bir anne cocugun en son ihtiyaci olan sey yani.

Nasıl yani sınıfta kim nereye kiminle oturacak kısmını öğretmen belirlemiyor mu öğrenciler kafalarına göre mi oturuyorlar.Eger böyleyse okulunuz çok disiplinsiz bir okul uyarın lütfen, değilse de illaki bir öğrenci 15 kisi oldugu icin yalniz kalacaktir.Ama bu yalnizligi bile en fazla 1 ay surmeli cunku yer degistirilir duzenli araliklarla bilhassa ozel okullar bu konuda hassastir.Yani bana bu durum biraz tuhaf geldi onun disindakiler olabilecek seyler.Kiziniz kiskanilan bir cocuk olabilir basariasndan dolayi ama burdada şöyle bir durum var basarili cocuklari genelde ogretmenler bir sekilde populer yapiyorlar oyle kolay kolay dislayamaz arkadaşları.Ogretmenler devamli övdüğü icin illaki bir kac cocuk ogretmenlerin övdugu cocuklarin yaninda takilirlar.Yalniz kalmasi ortama uyum saglayamamasi sanki cocugunuzun kendi direnisi istegi gibi geldi bana.Yeni kardes olmasi annenin kardese yogunlasmasi vs. kizinizin asil yalnizligi sizin eksikliginizi hussetmesi olabilir.Yani benimkisi sadece bir tahmin ama ben okul sorununun sizle olan iletisiminin etkisinin bir yansimasi olabilecegini dusundum.

İnan’ın elimde olsa hemen o ekiplerden çıkarılmasını isterdim ama artık çok geç. Keşke öncesinde haberim olsaydı da bir faaliyet yeterli deyip diğerlerine katılmasını engeeleyebilseydim. Daha ilk haftadan bu kadar göze batmazdı belki :KK43:

İşin tuhafı erkek öğrenciler hemen aralarına aldılar. Haftasonu halı saha maçlarına kızımı da çağırıyorlar ama bu yaşlar tam kızlarla kanki olma çağları. Galiba kız arkadaşı olsun istiyor. İşin kötü yanı hiç dert yanmıyor. Ben sorular sorarak ağzından zorla alıyorum lafları.
Bence mutsuz bir çocukluk ama başarılı mi olsun yoksa mutlu ve başarılı olması mi bence eski arkadaşlarının yanına bir an önce gitsin yazık belki içinden neler geciyordur

Şahsi fikrim , zaten üstün zekalı bir çocugu özele göndermenin gereksiz oldugu.
Gerçi ben zaten özel okullara hep karşı oldum.
En pahalı okula gönderebilcek maddi gücüm var ama çocugumu devlete göndereceğim.
Türkiyedeki berbat eğitim sistemine bir ton para ödeyip , çocugumu şımarık aile çocukları ile aynı ortama sok ayacağım.(hepsi şımarık değil elbette)

Kizinizin gelecegini düsünüyorsaniz iyi bir psikolojiyle travma yasamadan bir yerlere gelmesini istiyorsaniz bence acele edin ve o cocugu o okuldan alin derim. Aksi takdirde cocugun bütün yasantisi etkilenmis olacak ki okudugum kadariyla da etkilenmis zaten. Tabi bunlar benim sahsi fikirlerim.....

En pahalı okula gönderebilcek maddi gücüm var ama çocugumu devlete göndereceğim.
Türkiyedeki berbat eğitim sistemine bir ton para ödeyip , çocugumu şımarık aile çocukları ile aynı ortama sok ayacağım.(hepsi şımarık değil elbette)
Katiliyorum 👏👏👏👏 Özel okullarin ne özelligi varsa dediginiz gibi üstün zekali bir cocuk devlet okulunda da gayet basarili olabilir. Kücük cocuklar bile simdiden biliyorlar kimin parasi varsa güc ondadir diye

Annelerinin paşalari prensesleri böyle şimarik çocuklar oluyor işte çocuğum olursa benim için en önemli şey onu merhametli yetiştirmek olur ama şimdiki çocuklar gerçekten korkunç bir bencillikle büyüyorlar küçuk yaşlarında bile ukalaliklari had safhada

sinif ogretmeni cocuklarin karakterleri ve birbirleri arasindaki diyaloglari takip etmek ve yonlendirmek zorunda degil. he siz boyle bo rahatsozlginiz oldgunu soylersiniz o da yardimci olur yonlendirir. amaaa isin ozu sudur. cocuk sorunlarini kendi basina halletmeyi ogrendikce guclenir. elbetteki bu dislanma konusu icin soyluyorum bunu. her konu icin degil. disardan mudahale cocuga kendini yetersiz hissettirir ve bir sonra ki sorunda yine baskalarindan medet umar. okul basan bir anne cocugun en son ihtiyaci olan sey yani.

bende zaten rutin olarak günlük okulu basmiyorum, ama gerekirse basarım evet. (Sınıf)öğretmeni ben dersimi anlattım gerisi beni ilgilendirmez diyemez. Evet her kavgayı ayırmak zorunda değildir, saçma sapan arkadaş şikayetiyle uğraşmak zorunda değildir vs. bunu çocuklar keni arasında çözmeli, karakter güçlenmesi için bu gereklidir
Ama burdaki konu farklı. Çocuk sınıfdan dışlanıyor bariz bir şekilde. Burda üç maymunu oynayan öğretmen benim gözümde yeterli bir öğretmen değildir. Sınıfında 30 öğrencisi olan bir öğretmen bu durumu daha geç anlayabilir ama sınıf mevcutu 15-20 öğrencisinde geç anlama gibi bir şansı yok. Annesi bebeğinden dolayı hemen anlayamamış olabilir ama öğretmen hergün bu çocukların içinde, en baştan müdahale etmeyliydi, aileye bilgi vermeliydi, okul açılalı kaç ay oldu hiç bişey düzelmemiş.
Kayıt zamanı gelince bizim okulumuz şöyle sosyal, biz şöyle başarılıyız şukadar birinci çıkarıyoruz diye reklam yapmayı biliyorlar özel okullar, ben çocuğumu oraya yolluyorsam ders dinlesin eve gelsin diye değil, mutlu olsun, arkadaşları olsun diye yolluyorum.
Diğer türlü arkadaşsız olacaksa eve öğretmen tutar eğitimini evde aldırırım.

Şımarık çocuklar devlet okullarında olmadığınımı düşünüyorsunuz gerçekten?
Kızım okul çağına gelene kadar asla özele vermem diyordum bende. Çünkü özel okul anlayışı bana çok tersti. Ama nezaman büyüdü okul çağına geldi, evimizin yakınındaki devlet okulların fiziki şartlarını, sosyal şartlarını araştırdım direk özele yazdırdım. Bundan hiç pişman değilim. Şımarık çocuk sayısı devlet okulundakileri geçmediğine eminim.

Öğretmenmişsiniz zaten kızınız için en iyisini siz düşünürsünüz elbette.
Benim anlayamadığım nokta şu babası kızıyla vakit geçirirken siz neden geçiremediniz?

Empati yapınız lütfen. Kızınız gibi düşünelim. Başarılısınız. Dersleriniz iyi. Spor yapıyorsunuz. Dans ediyorsunuz.
Sonra eve minicik bir şey geliyor. Gece gündüz ağlıyor. Sizin yapabildiğiniz hiçbir şeyi yapamıyor. Çevreye sadece eziyet ediyor. Ama anneniz sizi sevmek yerine o ağlayan şeye ilgisini veriyor 24 saat. Üstelik okulunuzu değiştirip sizi de arkadaşlarından ayırmış. Kendinizi değersiz hissedersiniz. Ne kadar sözle ifade edemeseniz de...

Ve bu özgüvensizlik sosyal hayata yansır. Acımasız ergen arkadaşlar bu durumu kullanıyordur mutlaka.

Kızınızın değerli olduğunu ona hissettirin. Zaman ayırın her gün mutlaka. Kek yapın. Yürüyüşe çıkın. Birlikte film izleyin asla bebeği işin içine katmadan.

Çocuğunuz dersine çalışıyorsa sorumluluklarini yerine getiriyorsa devlet okuluna da gidebilir..Ben eğitimim boyunca devlet okullarına gittim hatta özel okula bedava gitme şansım varken..Çalışan bir öğrenciydim özel okula gitmemek beni başarısız yapmadı..

X