Kızlık Soyadı

Nikah başvurusu yaptığımızda dilekçe doldurdum ben. Nüfus müdürlüğü sonraki aşama orasını bilmiyorum. Kredi kartları için yine de bildirmek gerekli midir? Kendi soyadımı kullanmanın yanı sıra eşiminki de ekleneceği için evliliği bildirmek gerek sanırım.

ben bildirmedim bi sorun olmadı
sadece ne olur ne olmaz diye pasaportumu değiştirdim bir de kimliğimi
ehliyetim bile aynı duruyor

okeanoss00 okeanoss00 Canim benim ilk önce mutluluklar diliyorum ne güzel nikah tarihinizde belli oldu :KK74:
Galiba araniz düzeldi okuduguma göre, ne güzel .
Ben ikinizi de anliyorum aslinda, ama bence onun bu tepkisi bunu beklemediginden kaynaklandi. Yani bunu daha önce aranzida konusmadiniz sanirim.
Bende müstakbel esimin soyadini tasimak için can atiyorum ama bi de kendi soyadimi da birakmak istemiyorum. Onunla konustuk ve normal karsiladi, yani sorun etmedi. Ikisini kullanmaya karar verdim (o da olursa, çünkü baska ülkede evlencem... :KK14:)
Saglicakla kal tatlimm :KK74:
Ya aslında daha önce konuştuk canım. Ama o hep karşı çıkıyordu. Bir ara aman nolcak zaten soyadım da uzun deyip kabul edermiş gibi oldum. Sonra yine vazgeçtim. İçime böylesi sinerdi. Düzelttik zaten iyi davranıyor şimdi.

bu bi kompleks belirtisidir.. bana da aynisini yapmisti eski esim.. sadece ona ait olacakmisim, esyayim ya ben, bi de benim dusuncemin bi onemi yok, kimlik arkasina bile yazdirmami istemedi.. bu baski degil de ne?
gonlu olsun, sorun cikmasin der alttan alirsin, ama onun cikardigi sorunlar bitmez, bilesin.. gerektigi yerde hakkindan vazgecmeyeceksin..
Vazgeçmedim zaten. Sadece bana ait olacaksın gibi şeyler söylemiyor. Mantıklı bir açıklaması da yok.

Ben kullanmak istemedim ama esime kullansam mi acaab dedigimde fena bozulmustu. Kizlarinin da kullanmasini istemezmis. Ben erkek olsam esimin kullanmasini isterdim

hiiiç vazgeçemem soyadımdan, ben o soydanım, o memleketliyim. biri bana memleketimi sorunca, kimlerdensin diyorlar. ahanda bunlardanım diyorum gururla.

bu erkeklik değil, saçma sapan komplekslere girmiş beyimiz.

siz de üste çıkın onun ki soyadı da sizin ki dolmalık patlıcan mı?

resmi işleri zorlaştırıyor azucuk yalnız :)

Benim eşimde istemedi sadece onun soyadını kullanıyorum.Daha çok yeni bir uygulama yaygın değil ayrıca erkeklik meselesi yapıyorlar,görün beni :)

Çok istedim kendi soyadımı da kullanmayı nişanlım pek gönüllü olmasa da nikah günü almaya gidince dilekçe dolduracaktım ama heyecandan unuttum memura talebimi dile getirmeyi, çok üzüldüm bir süre hatta hala içim buruk bu sebeple ama olan oldu artık :KK1:

Benimde eşim istemiyordu kendi soyadımı kullanmamı. Hatta bana bizim ailede hiç yok ne görüldü ne duyuldu demişti benim soyadımı alıcan flan celalleniyordu. Bende he he öyle dedim. Başvuru esnasında dilekçeyi istedim doldurdum o da sadece bakakaldı bişey de diyemedi orda :KK53:.. Öyle bi kaç laf söyledi çıktıktan sonra beni dolandırdın üçkağıt bu yaptığın flan diye hiç tınlamadım sen karışamazsın dedim, senden önce babam ve babamın soyadı vardı dedim. Sallama çok alışır. Ama bazen tek soyadı kullansaydım diyorum söylemesi de, yazması da uzun oluyor.

valla benim bu konuda kafam çok karışık. kızlık soyadı zaten nüfus cüzdanının arkasında yazmıyor mu? hani ehliyet kredi kartı falan tutmazsa ordan gösteremiyor muyuz? istersek kullanıp istemezsek kullanmamamız için arkasında yazması yeterli değil mi?

ben benimkine "ikisini de kullanıcam" dedim, "o niye" dedi, "soyadım değişince çok evrak işi çıkar" dedim kabul etti. ama zaten iki adım var, "bana kısaca bobo deyin" gibi gezmek de istemiyorum.

adamdan onay çıktı ama ben kararsızım.

aynen kızlık soyadı zaten nüfus cüzdanının arkasında yazıyor, önemli olan mutlu olmanız, belki eş-dost arkadasları arasında boş muhabbetler olabilir diye istememiş olabilir,
ben çift isimli oldugum için istememiştim ama eşim istemeseydi ısrar etmezdim,
yinede sonuçta sizin hakkınız isterseniz alırsınız ama ya ilerdede bunu hep sorun ederse ,

Ben eşiminkini kullanıyorum. Çünkü kızlık soyadım çok uzun ve yanlış anlamaya müsaitti.

Hem biri babamın biri kocamın soyadı. Bence ikisi de bana ait değil aslında. Ataerkil toplum işte naparsın..

Ben de bir ara kararsız kaldım, bekarlık soy adım bırazcık uzun :)
annemin yorumu :'' amaaaannnn, ben 15 sene kullandım bir hayrını gormedım, bosveeeer sen de degistır gıtsın :) lafı uzerıne ''peki'' dedim:)
Konu sahibi, alıştı mı eşin bu duruma?

Benim soyadim cok uzundu ikisini bir arada kullanamazdim. İnsan baya zor alisiyor soyadi degisince de. Daha once bu konuda konusmadiysaniz sasirmis ve hayal kirikligina ugramistir. Bir de bu açidan dusunun. Herzaman hakli haksiz olmasi gerekmiyor bence. Birbirimizin duygularini anlayabilirsek, sadece kendimizin hakli olmadigini, karsi tarafin da bizim eylemimizden dolayi bazi duygular yasadigini anlayabiliriz.

Evet arkadaslar yeni derdim bu. Nisanlimla bugun nikah tarihi aldık. Haftaya cuma evlenecegiz kismetse. Nikah tarihi almaya gidene kadar kendi soyadimi kullanip kullanmamak konusunda kararsizdim. Orada kizlik soyadini kullanmak isterseniz gorevliye soyleyebilirsiniz yazisini gorunce cok kotu oldum. Kendi soyadimi da kullanmak istedim. Nisanlimin istemedigi belliydi ama suratini asarak yine de sen bilirsin dedi. Agac kovugundan cikmadim ben neden kendi soyadimi terkedeyim gibi dusunceler gecti aklimdan ve dilekceyi doldurdum. Simdi bana inanilmaz soguk davraniyor. Hayatimizi etkileyen en onemli karari bu sekilde verdin diyor bu surati uzun süre cekeceksin diyor. Biz boyle gorduk sadece benim soyadim olacakti diyor. Tabi tum bu laflari eve ailesinin yanina gectikten sonra soyledi. Biraradayken de soguktu ama bu sozleri sarfetmemisti. Devlet bu hakki bana vermis ve soz hakki sadece benimdir diye dusunuyorum. Siz ne dusunuyorsunuz alttan aldikca daha cok celalleniyor nasil davranayim? Siz kizlik soyadinizi kullaniyor musunuz?

canım boyle uzulmeye uzatmaya hiç gerek yok. bende başta diyordum kesın kendı soyısmım olmalı falan ama sonra aile birliği kurulacak çocugumda babasının soy ısmını alacak ben farklı olmak ıstemedım. ben hala annemın babamın çocuğuyum hala onlar kımlığımde yazıyor hıc oyle hissetmedim onları terk edıyormuş gıbı falan. Erkeklerde sahiplik duygusu var gerceten . düğünden sonra sosyal medya hesabımı degiştirmeyi unutmuşum mesala eşim demişti tubitak lutfen sen benim karımsın soyısmını değitir :)) gülmüştüm öyle mutlu oluyor sahiplenmek güzel ait olmak güzel bence tabi benım fıkrım her olaya olumsuz bakarsak işin içinden çıkamayız. GÖNLNDE NE VARSA ONU YAP canım

Tek sorun bu ise alttan alabilirsin,ben esime sordum farketmez demişti bende bırakmadım soyadımı ama itiraz etseydi ısrar etmezdim,keske dilekçeyi verirken belirtseydi dususuncesini orda hatalı nişanlın

X