Kocam, Misafir ve İkram olayı

Kultur farki sadece
Nasil mutluysaniz oyle yapmaya devam edin esiniz karismasin
Cok misavirperver ve tatli geldiniz bana size misafir gelmek isterdim❤️
Aslinda biraz bos zmanla da alakali yemek yapmak , aksama kadar calisan biri icin kendi icin yemek yapmak bile zor gelebiliyor ki misafir icin ugrassin
Bana zor geliyor mesela , isten cikinca bazen tavuk alip geciyorum kolay diye ama annem oyle degil mesela , sizin gibi o da misafire ozen gosterip sofra kurup yedirmeyi sever hediyeler alir
Yapı meselesi heralde yemek yapmak beni dinlendiriyor. Bende öğretmenim akşama kadar cocuk sesiyle kafam şişiyor. Eve gelincede kendi çocuklarımın koaturmacasi ama yemek yapmak benim hobim. Çok seviyorum. Yemek yaparken dinleniyorum. Bende böyle bir insanım işte. Çok teşekkür ederim güzel mesajıniz için 🥰

Benim eşim de aynı, o sever yemeyi ama bana diyor ki sen misafir ağırlamayı zorlaştırıyorsun, önemli olan güler yüz muhabbet, kendini yoruyorsun der. Bizde de mesela çaya misafir çağırdığımızda, kek, kurabiye yapıyorum. Yemekse çorba, et yemeği, bir zeytinyağlı sebze, pilav, salata ve ayran yada cacık yapıyorum. Mesela akrabaları geliyor kayınvalideme, eşim sadece çaya çağıralım der. Ben eskiden iyi ağırlayayım diye uğraşıyordum şimdi yormuyorum kendimi. Konuyu kapattırmak istemişsiniz ama yorum yapmak istedim. Yormayın kendinizi siz de.

Benim eşim de aynı, o sever yemeyi ama bana diyor ki sen misafir ağırlamayı zorlaştırıyorsun, önemli olan güler yüz muhabbet, kendini yoruyorsun der. Bizde de mesela çaya misafir çağırdığımızda, kek, kurabiye yapıyorum. Yemekse çorba, et yemeği, bir zeytinyağlı sebze, pilav, salata ve ayran yada cacık yapıyorum. Mesela akrabaları geliyor kayınvalideme, eşim sadece çaya çağıralım der. Ben eskiden iyi ağırlayayım diye uğraşıyordum şimdi yormuyorum kendimi. Konuyu kapattırmak istemişsiniz ama yorum yapmak istedim. Yormayın kendinizi siz de.
Çok.tesekkur ederim yorumunuz için. Yorumlar çok güzel ilerliyordu tatsızlık çıkmasın istedim. O yüzden kapatmak istedim konumu. Ama yorumunuzu gördüğüm için mutlu oldum. Bende herkesi ağırlamaktan ziyade vakit geçirmekten hoslandigim insanlari misafir ediyorum. Oda bana eziyet gibi gelmiyor. Ortayı bulabilmek önemli sanırım. Umarım başarabilirim 🥰

Corba, ana yemek, pilav, salata ile en fazla gecilebilecek bir şey üstüne mezeler, üstüne el yapımı tatlılar ile geciliyorsa basit bir çay oturmasına çiğ köfte yapılıyorsa elbette bunu ne kadar da hamaratsiniz siz böyle övgüsü için yapıyorsunuz demektir.

Çayın yanına çiğ köfte ne alaka?

Gittiğiniz evde 5 saat oturup da aç kaldıysanız pekala siz de bunu belirtip disardan bir şeyler mi söylesek diyebilirdiniz. Yorumunuzdan dahi insanları yermek ve kendinizi üstün hissetmek adına bunca şeyi yaptığınız çok belli. Böyle laf etmek için yapan kimseden hiç bir şey yemeyi sevmiyorum, bu gizli üstten bakışı gördüğüm anda bu tarz insanlara gitmeyi kesiyorum.

Eğer sevdiğiniz insanlara özenme, daha uzak olduğunuz insana disardan bir tatlı, kuruyemis ile geçiştirme normaline sahip değilseniz siz misafirperver değil siz bal gibi gösteriş seviyorsunuz demektir. Kendinizin farkında olmamaniz öyle biri olmadığınız anlamına gelmiyor maalesef.
Kıskançlığın kaçıncı levelindesiniz? 😂😂

Siz de girin mutfağa sizde hava atın millete.. Belli ki pek becerikli değilsiniz gelip konuya destan yazdınız..

Çok.tesekkur ederim yorumunuz için. Yorumlar çok güzel ilerliyordu tatsızlık çıkmasın istedim. O yüzden kapatmak istedim konumu. Ama yorumunuzu gördüğüm için mutlu oldum. Bende herkesi ağırlamaktan ziyade vakit geçirmekten hoslandigim insanlari misafir ediyorum. Oda bana eziyet gibi gelmiyor. Ortayı bulabilmek önemli sanırım. Umarım başarabilirim 🥰
Aslında ben de öyleyim, mutfakta olmayı pişirmeyi seviyorum. Sevdiğim insanları ağırlamayı falan. Ama bir sınırı olmalı çok fazla şey yapınca insan yoruluyor bu sefer misafirle geçirdiğimiz zaman azalıyor. Dengeyi ayarlamak lazım. Bu arada çiğköfte ben hiç yapmadım, etli mi yapıyorsunuz bulgurla mı?

Herkese merhaba arkadaşlar. Gerçekten hayat enerjimi bitiren bir sorunum var. Kocam ve misafire yaptigim ikramlar. Yemekle pekte arası olmayan bir eşim var. Bende tam tersine tok olsam bile gece dürüm yemeğe gidecek potansiyele biriyim. Küçük yaşta evlenmeme rağmen her türlü yemeği yapabilecek kabiliyetteyimdir ayrıca. Memleketim Hatay, nasıl bir mutfak kültürümüz var bilenler bilir. Misafire yedirip icirmeyi severim ama eşimle bu konuda asla anlaşamıyoruz. Yemek konusunda herseye ne gerek var ya der geçer.ama asla cimrilikten değil sadece yemek yemeyi gereksiz görüyor.

Mesela yeni evliyken inanılmaz güzel sofralar kurardım. Her defasında derdi ki, benim arkadaşlarım geldiğinde bu kadar yapma. İnsanlar kendilerini kötü hissediyor, biz gittiğimizde onlarda kendilerini mecbur hissediyor. Mesela masaya içecek ve su bardağını ayrı ayrı koymama karışıyor. Ne gerek var deyip geçiyor. Yada bicak koyunca kullanılmıyor ki ne gerek var diyor ama bir yere misafirliğe gitmiştik hiç unutmuyorum. Kadın çok güzel hazırlanmış sagolsun peceteleri ozenle katlamisti falan. Esim ooo yenge hanım şimdi bu sofraya kiyipta oturulmaz hayatımda böyle sofra görmedim demisti. Hala aklıma gelince üzülüyorum. Ben söyleyincede kadın uğraşmış teşekkür etmek anlamında söyledim diyor.

Ben kabul ediyorum. Önceden gerçekten çok abartıyordum hazırlığı. Belkide yeni evlilik vs derken mutlu oluyordum. Şimdi o kadar yapmıyorum ama hala eşimle anlaşamıyoruz. Mesela yemeğe misafir geldiğinde çorba, etli yada tavuklu bir yemek, yanına pilav ve kapanista tatli olarak klasik bir menüyü herzaman yapıyorum bunlar net. Ama yanına mutlaka 1 yoğurtlu meze ve 1 Yeşillik salatası yapıyorum. Birde cigkofte ekliyorum ortaya. Bu ekstralar eşime aşırı gereksiz israf geliyor. Bende şöyle düşünüyorum. Bunlar haberli misafir. Evdeki klasik akşam yemeklerinden farklı olmalı elbette ama yok her misafirde kavga illaki. Sizce gerçekten esim haklimi. Bu işin standartı nedir, ben abartıyor muyum?

Mesela bu akşam çaya misafir gelecek karı koca 2 kişi. Bizden yas olarak büyük insanlar. Ben fırında sütlaç yaptım. Yaninada çiğ köfte ve kurabiye düşündüm. Daha kurabiyeden haberi yok. Zeytinyağı alirmisin cigkofte için dedim başladı ne gerek var çaya gelene niye çiğ köfte yapıyoruz. Tatlı yeter istersen kuruyemis alayım falan filan. Gerçekten o kadar üzülüyorum ki. İçim kan ağlıyor. Ya karışma işte al gel sus otur. Bunu kadın bilir, kadın düşünür. Yok olmuyor bende mi hata var acaba?

Her boka karısan erkek tipi kızın tepki gösterin kadın işine karışmasın

Ay valla annem sandım :KK70: Olabilir özeniyor, seviyorsunuz sadece ben bu duruma ekonomik açıdan çok bakarım özellikle annemi bu konuda uyarırım ki parası yetmediği zamanlarda bile zorlar kendisini. Ama sizde öyle bir problem yoksa yapın. Sadece kendi arkadaşları için belki es geçebilirsiniz :) Ben evde kendime yemek yaparken bile tek başımayım deyip yemeden ya da özenmeden geçmem ne canım istiyorsa onu hazırlarım.

Rahmetli babaannem çiğ köfteyi kahvaltıda ver yine yerdi. Çiğ köftesiz gün geçirmezdi. Et tahtasında döve döve etin sinirlerini temizlerdi, yumuşacık pamuk gibi olurdu. Özellikle iftar öncesi yoğurmak ona terapi gibi gelirdi, o çocuk halimle kadının mutluluğunu görürdüm yüzünde. Kişniş karabiber vs hepsini havanda kendi döverdi toz baharat almazdı hiç.
Yine halalarım her hafta içliköfte, yaparlardı. Bayramda kaburga dolması mutlaka olurdu. Dolma için bile yaş taze sumak alırlardı gidip.

Oralarda misafir ağırlama işi çok önemli, genelde kimse üşenmez. Misafir yedikçe ev sahibi mutlu olur. Bizlere abartı gibi geliyor ama yapmayı seven enerjisi gücü kuvveti olan yapsın. Sizden de o enerjiyi aldım, severek yemek yapmak, yaparak mutlu olmak. Ben yıllardır akşam yemeğini kaldırdığım için, yemek ve sonrasında çayın yanına sütlaç çerez çiğ köfte çay vs bir fenalaşmadım da değil.

Ben siz olsam eşime "15 senedir sen söylendin ben kendi bildiğimi yaptım. Ne senin çenen yoruldu ne benim elim, istersen bir 15 sene daha götürürüz bunu ya da sen artık karışmazsın" derdim. Kendini değersiz gördüğü için yapıyor sanki. Bir insanın her şeye ne gerek var demesinin aslında o şeyleri kendine layık görmemesi olduğunu düşünüyorum. Normalde özenerek hazırlanmış bir yemek masası herkesi mutlu eder. Ne yapmak nasıl davranmak istiyorsanız öyle devam edin, kocanızın modunuzu düşürmesine izin vermeyin.

Kıskançlığın kaçıncı levelindesiniz? 😂😂

Siz de girin mutfağa sizde hava atın millete.. Belli ki pek becerikli değilsiniz gelip konuya destan yazdınız..
Sorun da bu zaten. Hobisi olduğunu söyleyip ama aslında eli lezzetli olmayan herkes kendisini aşçı sanıyor. Neyse ki ben kendimi biliyorum millete hava atmama gerek yok böyle şeyler ile.

Diyelim ki övgü almayı seviyor ne olacak? 😂

İlla en hamarat benim siz beceriksizsiniz anlamına mı gelir? Belki yaptıklarının beğenilmesi hoşuna gidiyordur, kimin gitmez ki?

Bence siz arkadaşınıza sinir oluyorsunuz ondan böyle bir genelleme yaptınız.
Normalde gelmez tabii ki. Ama bu tarz insanlar genelde kendisi yaptığı için milleti de sürekli gözlemler ve eleştirir tıpkı konu sahibinin bile aç kaldık cips yemek zorunda kaldık demesi gibi. Madem çok yakın goruyorsun kendini aç olduğunu söyle, içten içe bir şeyler bekleyen ve yaptıklarını da zaten aslında bu nedenle yapan herkes aynı enerjiyi veriyor bana o konuda haklısınız.

Erkekler gibi dusunuyorum bu konuda. Arkadaşlık arkadaşlık etmek içindir, aşırı hizmet bekleyen gidip kendine hizmetçi tutabilir. İki sohbete, çay tatlı yemeye gelmeyen bir zahmet görüşmeyi kessin insanlarla, sadece zorlastirmaktan başka bir şey değil bu.

Bence olması gereken sizin yaptiginiz eşiniz saçmalamış. Bir zahmet o kadar karışmasın herşeye. Gelen arkadaş eş dost misafire bencede özenli sofralar kurmalıyız kendimizi çok kasmadan. Ben iki cocukluyum genelde bir gün önceden hazırlarım çeşitlerimi o gün sofra donatılır. Ama biz zaten yemeği seven bir aileyiz bana hiç zahmet gelmez. Arkadaşlarımdan duyarım ara ara ben bu kadar çeşit yapamam ki diye ama ben zaten karşılık bekleyerek yapmam içimden geldiği için onları sevdiğim için yaparım. Gittiğim yerlerde aynı karşılığı beklemem ama özen önemli benim için. Onu görmem yeterli. Klasik akşam yemeği menüm çorba salata (börek,içli köfte, sarma çeşitlerinden biri)3-4 çeşit meze ve ana yemek şeklinde olur. Çaya da 4 çeşit aşağısıni yapmayı tercih etmem.
Mezeleri çocuklarımın doğum günlerinde yapıp sonrasında 4 saat yoruldum diye ayaklarımı uzatıyorum. 😄
Ben tembellikte çığır açmışım da farkında değilmişim. Allah'tan kocam okumuyor buraları. 😅

Sizin ikramlariniz bana abarti gelmedi. Bende yemeye misafir aldigim zaman sizin gibi agirlarim. Masaya corba ve ana yemek haricinde cesitli mezeler ve zeytinyaglilar yaparim. Sonrasinda tatlisi, meyvesi, kuruyemisi zaten mutlaka olur. Caya gelen misafirlerede börek, acma veya pugaca, salata, sarma, key, kurabiye mutlaka yaparim. Benim esimin ailesi bukadar yapmiyor mesela. Esimde ilk zamanlar ne gerek var diyordu, sonradan mecbur alisti. Misafiri nasil agirlicagima bir zahmet karismasin yani.
Sizin esiniz biraz abartiyor bence. Güzel bir sekilde söyleyin esinize, misafire yapicaginiz seylere karismasin.

Normalde gelmez tabii ki. Ama bu tarz insanlar genelde kendisi yaptığı için milleti de sürekli gözlemler ve eleştirir tıpkı konu sahibinin bile aç kaldık cips yemek zorunda kaldık demesi gibi. Madem çok yakın goruyorsun kendini aç olduğunu söyle, içten içe bir şeyler bekleyen ve yaptıklarını da zaten aslında bu nedenle yapan herkes aynı enerjiyi veriyor bana o konuda haklısınız.

Erkekler gibi dusunuyorum bu konuda. Arkadaşlık arkadaşlık etmek içindir, aşırı hizmet bekleyen gidip kendine hizmetçi tutabilir. İki sohbete, çay tatlı yemeye gelmeyen bir zahmet görüşmeyi kessin insanlarla, sadece zorlastirmaktan başka bir şey değil bu.
Cips yedim diyen konu sahibi değil yalnız.

Üslubunuz çok sert agresif geldi bana. Daha önceki mesajınıza bu yüzden cevap yazmadım. Sizin fikriniz saygı duyarım tabiiki ama şu anda kendi yanlış anlamanizdan dolayı bana haksızlık yaptığınız için yazma gereği duydum. Çünkü bahsettiğiniz mesaj bana ait değil. Ben kimin ne yaptığıyla ne hazirladigiyla ilgilenmiyorum. Yoğun olan küçük bebeği olan vs arkadaşlarıma giderkende kendim hazırlar ev sahibine sadece çay sende der gecerim. Hatta canınızın çektiği birsey varsa söyleyin bu vesileyle onu yapmış olayım derim. Mutfak benim için gerçekten terapi gibi ama gerçekten yapma imkanı olup veya başkalarına herşeyi yapıp bana önemsiz davranıyorsa o noktada incinir görüşmelerimi azaltılırım ama bunu asla kim bana ne hazırlıyor bir bakayım diye üstten üstten yapmam. Bence hayatı sizin gibi üst perdeden konuşan ve negatif bakan insanlar daha çok zorlaştırıyor.

X