Erkek İnfertilitesi Kök Hücre İle Çocuk Sahibi Olmayı Bekleyenler

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Evet canım o şekildede çocuk sahibi olunacak ama ne zaman bilmiyorum.
Bizde izine çıkıyoruz cuma günü önce bodrum sonra memlekete

ohh iyisiniz canim gidinde bir kafa dagitin inanki rahatliyor insan..ben gine gidesim var burda beni sorunlar boguyor yaaa bazen hic bas edemiyorum..ve dusunuyorum oturup bazen ben bunlari yasiyormuyum gercekten bukadar guclu birimiyim diyorum..cunki baskasi anlatsa bana bunlari yasiyorum diye allah yardimcin olsun ve kimsenin basina vermesin derimmmm:nazar:

saftirik buna cok sevindim yani hani dedin ya erkeklerinde kök hücresinden olucak diye ayy neguzel ozaman kocalarimizin gözlerine yada onun genlerini alicak bu cok umut verici ben bunu bilmiyordum..sadece kadinin kendisinden olucak zannediyorum...

ohh iyisiniz canim gidinde bir kafa dagitin inanki rahatliyor insan..ben gine gidesim var burda beni sorunlar boguyor yaaa bazen hic bas edemiyorum..ve dusunuyorum oturup bazen ben bunlari yasiyormuyum gercekten bukadar guclu birimiyim diyorum..cunki baskasi anlatsa bana bunlari yasiyorum diye allah yardimcin olsun ve kimsenin basina vermesin derimmmm:nazar:

Canim sorunlarin ne bilmiyorum ama baylasmak istersen dinlerim canim
bazen hepimizin yasadigi zor donemler oluyor ama sabrin sonu hep selamet oluyor
sende takma canim hersey bos
onemli olan saglik onuda strese girip bozma canim opuyorumnanaktan

Canim sorunlarin ne bilmiyorum ama baylasmak istersen dinlerim canim
bazen hepimizin yasadigi zor donemler oluyor ama sabrin sonu hep selamet oluyor
sende takma canim hersey bos
onemli olan saglik onuda strese girip bozma canim opuyorumnanaktan

2008 - 2009 beniim hayatimin en berbat senesiydi ve halada 2009 yasiyorum...hersey ust uste geldi bu sene..artik telefon geldinde korkarak aciyorum yada birisi sana birsey söylicem dedinde hic dusunmeden tamam gine kötü haber diyorum..birde bunlar yetmiyormus gibi süper kiskanc bir arkadasim var..hem onu seviyorum ama cokta tohaf..bana hatta seni kiskaniyorum cok heyecanli bir hayatin var diyor...bende kizdim ona delimisin nesin dedim ama dusununde gercekten film gibi geliyor...

herseyden önemlisi saglik diyorsunda benim dudagimdan ucuk hic eksik olmuyor :1shok:sinir oluyorum iniyor birdaha cikiyor...

allhim bir mucize yaratsada kendimizi ögle teselli etsek dimi :-)))ama ginede bunada sukur

2008 - 2009 beniim hayatimin en berbat senesiydi ve halada 2009 yasiyorum...hersey ust uste geldi bu sene..artik telefon geldinde korkarak aciyorum yada birisi sana birsey söylicem dedinde hic dusunmeden tamam gine kötü haber diyorum..birde bunlar yetmiyormus gibi süper kiskanc bir arkadasim var..hem onu seviyorum ama cokta tohaf..bana hatta seni kiskaniyorum cok heyecanli bir hayatin var diyor...bende kizdim ona delimisin nesin dedim ama dusununde gercekten film gibi geliyor...

herseyden önemlisi saglik diyorsunda benim dudagimdan ucuk hic eksik olmuyor :1shok:sinir oluyorum iniyor birdaha cikiyor...

allhim bir mucize yaratsada kendimizi ögle teselli etsek dimi :-)))ama ginede bunada sukur

Bak yine üstü kapalı anlatmışsın ama neyse dedigin gibi çok şükür her şerde vardır bir hayır takkma canım başka meşguluyetler edin ne biliyım neyse izinden gelince görüşürüz inşallah öpüyorum seni

slm benmde eşim m tese oldu ve yine sonuç 0.bizde kök hücre için umutla bekliyoruz.umarım en geç bir kaç yıl içinde yapılabilir.

saftiriğim hoşgeldin canım ne yaptınız doktora gittinizmi
Hoşbulduk canım gittik doktora kökhücreden başka yapılacak birşey yokmuş hatta birdaha ki gitmemizde eşim ameliyat olcak testisler ya alıncak yada indirilecek.
Sen nasılsın sizde durumlar nasıl?

Erkeklere bir iyi bir kötü haber
08 Temmuz 2009 Çarşamba 16:10Bilim adamları laboratuvar ortamında insan kök hücrelerinden sperm yaptılar. Durumun etik olup olmadığı tartışılıyorıNTERNETHABER/Dış Haberler

ıngiliz bilimadamları, kısırlık sorununa kesin çözüm buldular, insan kök hücresinden yapay sperm yaptılar. ıyi haber bu... Kötü habere gelince, bu durumda erkeklere üreme konusunda pek gerek kalmadı...

Laboratuvar ortamında erkek kök hücreleri kullanılarak yaratılan spermlerin, çocuk sahibi olmak isteyen ama kısır olan erkekler için bir devrim niteliğinde olduğu belirtildi. Çünkü eşlerinin yumurtalığına yerleştirilecek kendi spermleriyle, kendi çocuklarına sahip olabilecekler.

Newcastle Üniversitesi'nden biyoloji profesör Dr. Karim Nayernia, çeşitli kokteyler, vitaminler ve kimsayallar yardımıyla kişiden alınan kök hücreleri sperme dönüştürmeyi başardı.

Mikroskop altında incelenen yapay spermlerin, gerçek spermlerden hiç bir farklılığı olmadığı tespit edildi. Kök hücrelerden yaratılan bu spermi, bir erkeğin kolundan alınan deri hücreleriyle de yaratmayı umduklarını söyledi Profesör Karim Nayernia.

'YAPAY SPERM ETıK Mı?' SORUSU DA GÜNDEMDE
Beş yıl içinde tüm tüp bebek kliniklerinde kullanılması beklenen bu yöntem, milyonlarca erkek için umut oldu ama, etik tartışmaları da beraberinde getirdi.

Erkeklerin kök ya da deri hücrelerinden yaratılan spermlerle doğacak çocukların olması, akıllara kötü bir senaryo da getiriyor. Çünkü bu şekilde mezardaki ölü adamın bile çocuğu olma ihtimali ortaya çıkıyor.

YAPAY SPERMLE DÖLLENME SAĞLAMAK YASAL DEĞıL
Sağlık sorunları nedeniyle kendi DNA'larından bir çocuk sahibi olamayan erkekler için müthiş bir buluş olan yapay spermler, ıngiliz yasaları gereğince yasak.

Yapay döllenme ve tüp bebek klinikleriyle ilgili çeşitli yasalarda, laboratuvar ortamında yetiştirilmiş sperm veya yumurtalıkların asla kullanılamayacağına yer veriliyor. Ancak bilimadamları, bu buluşun bahsedilenlerden farklı bir noktada olduğunu ve bu nedenle de yasaların değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Özellikle son dönemlerde, erkeklerde sperm üretim bozukluklarına çok fazla rastlanıyor olması nedeniyle bu buluşun öz çocuklarına sahip olmak isteyen erkekler için ne derece önemli olduğunun anlaşılması konusunda ricada bulunuyor Profesör Karim Nayernia.

8 Temmuz 2009 Çarşamba star gazetesi

ıngiliz Newcastle Üniversitesi ve Northeast England Kök Hücre Enstitüsü tarafından 3 yıldır yürütülen araştırmalar sonunda dünyanın ilk yapay spermi yaratıldı.

10 yıl içindi kusursuz hale getirilmesi planlanan tedavi sayesinde kısırlık sorunu çeken erkekler, ciltlerinden çok küçük bir parça vererek kendi biyolojik çocuklarına sahip olabilecek.

Çalışmanın başındaki biyolog Karim Nayernia, xy kromozomlu yani erkek deney faresi embriyosunu aldı.

Herhangi bir hücre türüne dönüşme kapasitesine sahip olan embriyonun gelişmesini 5 gün bekledi ve daha sonra hazırladığı kimyasal karışım ve lazer kullanarak embriyonun sperm hücresine dönüşmesini sağladı.

Yeni hücreler mikropkoptan bakıldığında ayın spermde olduğu gibi baş ve kuyruğa sahip ayrıca normal bir şekilde yüzebiliyor.

Nayernia, suni spermin yumurtayı dölleyerek bebek yaratmak için yeterli olduğunu savunuyor.

Bilim adamları, yıllar içinde kadınlardan alının kök hücrelerle yumurta yaratılabileceğini de öne sürüyor. Böylece bebekler artık tamamen yapay olarak elde edilebilir.

Eğer deney fareleri üzerinde yürütülen çalışmalar insanlar için de uygulanabilirse, tek bir erkek embriyosu sınırsız bir sperm kaynağı olabilir. Bu da kadınların bebek sahibi olmak için artık erkeklere ihtiyaç duymamasını getirebilir. Nayernia, elde ettikleri spermin şimdiylik yüzde 100 mükemmel olmadığını ancak bunu zamanla geliştirebileceklerini söylüyor.

Arkadaşlar bugunlerde bu konuyla ilgili çok haber yapılmaya başladı
tekrar ümitlenmeye başladım.
Umarım bu şekilde dogan çocuklarda bir sorun olmaz tabi bunların
araştırılması uzun yıllar alacak ama bence bu iş 5 yıla kalmaz klıniklerde
uygulanmaya başlar tabi yasalar izin verirse

selam saftirik.
dedigin gibi bu konu "kök hücre" çok yaygin olmaya basladi.
5 yil içinde gelebilir türkiye. Su an yasal olarak yasak.
Insallah fazla beklemeden bize umut kapisi olur.

selam saftirik.
dedigin gibi bu konu "kök hücre" çok yaygin olmaya basladi.
5 yil içinde gelebilir türkiye. Su an yasal olarak yasak.
Insallah fazla beklemeden bize umut kapisi olur.

Merhaba canım
Umudumuz o yönde hayırlısıysa olur inşallah
Sizde problem nedir canım,sizdede tek çare kök hücre mi?

Merhaba canım
Umudumuz o yönde hayırlısıysa olur inşallah
Sizde problem nedir canım,sizdede tek çare kök hücre mi?

6 mayis esimin azosperm oldugunu ögrendik.
23 Temmuzda ürologa gidicez randevumuz var azosperminin nedenini ögrenicez.
simdilik beklemedeyiz.
sizin sorun ne ?

6 mayis esimin azosperm oldugunu ögrendik.
23 Temmuzda ürologa gidicez randevumuz var azosperminin nedenini ögrenicez.
simdilik beklemedeyiz.
sizin sorun ne ?

Eşimde de inmemiş testise baglı azospermi var.
Umarım mikroteseyle bulunur eşinde sperm canım
Allah bu durumda olan herkese yardım etsın :Saruboceq:

NıHAYET BEKLENEN OLDU VE TESTıSLERDE SPERM OLMASA BıLE, SPERM YAPIMI BAŞARILDI!
Erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri, ejakulatta sperm çıkışının olmayışıdır. Eğer kanallarda bir tıkanıklık yoksa ya da hormonlar eksik değilse, mikroTESE yöntemiyle bir grup erkekte tedavi şansı bulunmaktadır. Gelgelelim, mikroTESE ile de gelişmiş sperm hücresi bulunamayan olgularda yapacak fazla bir şey kalmamakta. ışte, ıngiltere’de Newcastle Üniversitesinde yapılan araştırmalar neticesinde, dünyada ilk kez kök hücrelerden sperm hücresi üretilmesi başarıldı!
“Stemm Cells and Development” dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları, 8 Temmuz tarihinde bir basın bülteni ile de halka duyuruldu.
Buna göre, vücudun herhangi bir hücresi alınarak, çekirdeği çıkarılmakta ve kadının çekirdeği önceden çıkarılmış yumurtası içerisine enjekte edilmekte. Uygun besiyeri ortamında bu hücre embriyoyu oluşturmakta. Blastosist evresine geldiğinde bu embriyonun hücreleri ayrıştırılır ve retinoik asit (A vitamini) içeren bir sıvıyla muamele edilirler. ışte bu hücrelerden bazıları ileride spermi oluşturacak hücrelerdir. Daha sonra araştırıcılar, lazer eşliğinde, FACSTM (Fluorescence-activated cell sorting) cihazı ile bu öncül sperm hücrelerini ayrıt edebildiler. Elde edilen hücreler uygun şartlarda bekletildiklerinde, mayoz bölünmesini tamamlamış, tam anlamıyla olgun sperm hücreleri haline gelmişlerdi. Zaten aynı araştırmacılar, bu yöntemi daha önce hayvanlar üzerinde denemiş ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdi. Şimdi ise yöntem ilk kez insanda denendi.
Yeni yöntemi geliştiren araştırmacılar, artık ejakulatında sperm çıkmayan ve testislerinde de sperm hücresi bulunamayan erkeklerin bundan böyle çocuk sahibi olma şanslarının belirdiğini söylemekteler. Her ne kadar henüz bu yeni sperm hücreleri kullanılarak bir bebeğin dünyaya geldiği gösterilmemiş olsa da, elde edilen sperm hücresinin her yönüyle buna yeterli olduğu önerilmekte.
Araştırıcılar, laboratuarda elde edilen bu sperm hücresine “IVD sperm” adını takmışlar, yani “In Vitro Derived sperm”, Türkçe’ye çevirirsek: “Laboratuar Spermi”. IVD spermin de her erkek gibi XY kromozomu bulunmakta ve bölündüğü zaman kız ya da erkek çocuk yapabilmekte.
Ancak hatırlatmakta fayda var; henüz dünyada hiçbir ülke kök hücre ile insanda klinik çalışma yapılmasına izin vermedi. O nedenle henüz böyle bir spermin çocuk yapıp yapmayacağı kesinleşmiş de değil. Şimdi hepimiz, dünyanın bir ülkesinden gelecek sevinçli bir haberi beklemekteyiz. Eğer laboratuar spermi ile sağlıklı bir çocuğun dünyaya geldiği anlaşılırsa, bu yöntemin pratik kullanıma geçmesi de çok hızlı olacaktır. Henüz ortada bir bebek yok, ama umutlar çok arttı.

(Kaan Aydos Androlojı sitesinden alıntıdır.)

X