Konu aşı kafam karışık sizlerde durum nasil?

Çoğu okul kayıtta aşı kartı istiyor mesela. İlkokula da vermeyecek herjalde konu sahibi.
Devletin karşılamadığı rota aşını bir arkadaşım yaptırmadı mesela ikimizin oğlu da kusma ishale yakalandı. Benimki iki üç günde hafif atlatırken oğlu bir hafta hastanede yattı.
Aşısızlıl pişmanlıktır. Çocuklar okuldan sürekli hastalık kapıyor konu sahibi. Eskiden menenjitten sakat kalanlar olurdu. Hatırlarsınız mutlaka. Sakat kalmasını riske alacaksınız yani.
Asi yaptırmayacağım diye birsey demedim kafam karisik bilgili insanlardan yardim istiyorum dedim aşı karşıtı olduğum tek bir kelime yok zaten

Asi yaptırmayacağım diye birsey demedim kafam karisik bilgili insanlardan yardim istiyorum dedim aşı karşıtı olduğum tek bir kelime yok zaten
Şüpheye düşmeniz bile aşı karşıtlığının etkisinde kalmaktır.
Aşısız dönemde bebek ölümlerine bir bakın bakalım. Eskiden bebek çocuk ölümleri oranı fazlaydı çünkü çocuk hastalıkları çoktu. Bugün çiçek hastalığının kalmaması da aşıların başarısını gösteriyor mesela.
Aşı kafa karışıklığına mahal bırakmayan bir konudur.
Okulda kızamık, suçiçeği ve kabakulak salgınları olmaması eskisi gibi aşıların avantajı.
Aşısız çocuklar arttıkça kızamıkta hortladı tekrar.
Vebal budur. Siz aşı yaptırmadığınızda güvendiğiniz şey aslında aşılı çocukların çok olması oluyor.
Çoğunlık aşısız görürüm ben o aşı karşıtlarının halini.

Bende ayni durumdayim amisler diye bir topluluk var ne gecmiste ne bugünde hic asi olmamislar garip bir sekilde ne korona geçirmişler nede kanser engellilik vs hicbirsey yok gecmislerinde ve şimdi de bilinçli olarak genetigimizi değiştirip zehirleniyormuyuz diye dusunmeye başladım
Bence yanlış düşünüyorsunuz, aşıların otizm vb yaptığını düşünmüyorum öyle olsaydı bizim jenerasyonun en az yarısı otizmli olurdu, kaldı ki sokakta aşılı mı değil mi bilmediğiniz bir köpek çocuğunuzu ısırdı diyelim kuduz aşısı yaptırmayacak mısınız?

Kanser, genetik değişmesi vs şeyleri aşıya bağlamak yerine tükettiğiniz gıdalara, fast food tüketimin artmasına vb bağlasanız daha gerçekçi olmaz mı?

Bugün ülkemizde çocuklarda diyabet arttı. Sebebi aşılar değil hazır gıda tüketiminin artması, kanserler arttı evet ama onun da sebebi çevre kirliliğin artması sağlıksız gıdaların çoğalması.

Elinizdeki telefonun size ve bebeğinize zararını araştırdınız mı? Etrafınızdaki baz istasyonları, evlerdeki mikrodalga fırınlar, Wİ-Fİ?

Ilk gebeligim hamileyim ama bu aralar aşı konusunu fazlalikla arastirmaya basladim zararlari yaptirmayanlar vs ama yaptiranlarda var tabi benim bu konuda kafam cok karisti çünkü son yillarda otizim vs cok artti bebeğimin hakkina girmek istemiyorum gerçekten kafam cok karisti bu konuda? Sizler neler düşünüyorsunuz gerçekten dert oldu içime artik ortaya cikan pedofili saglik olaylari siyasi olaylar hiçbir seye güvenim kalmadı konu saglikta olsa zaten evhamli birisiyim ilerde bebegimin hakkina girmek yanlış birsey yapmak istemiyorum sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bende ayni durumdayim amisler diye bir topluluk var ne gecmiste ne bugünde hic asi olmamislar garip bir sekilde ne korona geçirmişler nede kanser engellilik vs hicbirsey yok gecmislerinde ve şimdi de bilinçli olarak genetigimizi değiştirip zehirleniyormuyuz diye dusunmeye başladım

Asıl evhamlı birisinin muhakkak aşı yaptırması gerekir.

"Genetik" dediğimiz şey öyle "damar yolundan şunu verelim de değiştirelim" denilecek bir kavram değil. Mesela göz rengini etkileyen 16 gen var, saç renginden 120'nin üzerinde gen sorumlu, "zeka" dediğimiz şey en az 500 genden oluşan kompleks bir kavram. Bu verdiğim sayılar şu an bilinenler, her sene yeni bir moleküler teknik ortaya çıkıyor ve farklı bölgelerin işlevleri ortaya konuyor. Üstelik vücut hücrelerinde meydana gelen herhangi bir genetik değişim hiç bir şey ifade etmiyor, bunu üreme hücrelerine taşımanız lazım ki "toplumun genetiğini" değiştirebilin.

Amiş'ler ise sosyal yapıları gereği Amiş olmayan herhangi bir insanla yakına gelmemeye çalışmalarına rağmen Covid salgınından etkilendiler, linki burada, bu makale de Amiş toplumlarında kanser oranı az olsa da yine de kanserin var olduğunu ve bazı hayat tarzı farklılıklarının bu orandaki azlığını açıklıyor, şu makale ise Amiş'lerde Amiş olmayan topluluklara göre çok daha yaygın olan engellilik durumlarından sadece bir tanesini anlatan bilimsel bir yayın, bu tip cüceliğin yanı sıra pek çok genetik hastalık Amiş toplumlarında fazlasıyla görülüyor. Bunlar ciddi bilimsel yayınlardan derlenen kanıtlar.

Otizmin tarihi o kadar yeni ki. 1940'ta resmi olarak bir hastalık olarak kabul edildi, pek çok hekimin ve gelişimcinin bu hastalığı tam olarak anlayabilmesi için hala zaman gerekli. Mesela benim halam (şu an 70'li yaşlarda) muhtemelen otizmli, ama bilinmediği için teşhis konulmamış, "azıcık kafa gidik" demişler. Karadeniz köyünde suyu dağdan gelen, kendi yetiştirdiği hayvanı yiyen, hiç ilaç içmemiş, hiç aşı olmamış, süper doğal beslenen bir kadıncağız, ama otizmli. Tüm çocukları da muhtemelen otizmli, sadece en genç olan (şu an 45 yaşlarında) yeni tanılandı işyeri hekimi tarafından. Otizmin yenilen/içilen/enjekte edilenle düşündüğünüz kadar ciddi bir bağlantısı yok, sadece bilginin dolaşımı hızlandığı ve tanı yöntemleri kolaylaştığı için bu tarz spektrumlara sahip çocuklar artmış gibi geliyor bize. Eskiden "garip, tembel, anlaşılmaz bir çocuk" deyip geçiyorlardı muhtemelen.

Lütfen lütfen lütfen yalancı bilime (pseudoscience) ve hurafelere kanmayın, çocuğunuzu aşılatın.

Bence yanlış düşünüyorsunuz, aşıların otizm vb yaptığını düşünmüyorum öyle olsaydı bizim jenerasyonun en az yarısı otizmli olurdu, kaldı ki sokakta aşılı mı değil mi bilmediğiniz bir köpek çocuğunuzu ısırdı diyelim kuduz aşısı yaptırmayacak mısınız?

Kanser, genetik değişmesi vs şeyleri aşıya bağlamak yerine tükettiğiniz gıdalara, fast food tüketimin artmasına vb bağlasanız daha gerçekçi olmaz mı?

Bugün ülkemizde çocuklarda diyabet arttı. Sebebi aşılar değil hazır gıda tüketiminin artması, kanserler arttı evet ama onun da sebebi çevre kirliliğin artması sağlıksız gıdaların çoğalması.

Elinizdeki telefonun size ve bebeğinize zararını araştırdınız mı? Etrafınızdaki baz istasyonları, evlerdeki mikrodalga fırınlar, Wİ-Fİ?
Evet haklısınız

Evet haklısınız
Kafanız karışmasın, bebeklik dönemindeki aşılar gerekli, kızımın bütün bebeklik aşılarını yaptırdım, 90’larda menenjit aşısı zorunlu aşı değildi hala değil galiba, o dönem menenjit aşısını bile yaptırdım ve iyi ki yaptırdım çünkü kızım 15 aylıkken yüksek ateşe bağlı havale geçirdi, ateşli havale birkaç yıl arayla 2 defa tekrar etti+ ilk havalesi sonrası evladım sık sık ateşli hastalıklar geçirdi, genetik yatkınlığı da olduğundan bu hastalıklar şükür ki sadece göz kaslarını etkiledi, eeg sonuçları temiz çıktı🙏 ama düşünüyorum da menenjit aşısını yaptırmasaydım ya yüksek ateş beyninde de hasar bıraksaydı:KK43:

Çekilin ben geldim. 😬
3 çocuğuma da rota ve ağızdan çocuk felci aşısı hariç tüm aşılarını yaptırdım/yaptırıyorum. Özeller de dahil/ kendi doktorumuzda yaptırıyoruz.
Bırak otizmi ateşleri dahi hiç çıkmıyor. Ve çok zekiler. Bir kitabı 1 kere okumam ezberlemeleri için, üstünde konuşmamız için yeterli. Bırakın bu safsataları. Otizme ekran sebep oluyor demiyorlar da aşı diyorlar. Ekran vermesin o aşı karşıtı teyzeler sonra baksınlar bakalım. Ekranın çocuklarda ötenaziden farkı yok bana göre. Ne yapıyorsa o yapıyor. Ayrıca hepsinin prospektüsünü de alıyorum. İçinde o saydıkları saçma salak şeyler yok resmen komedi asbsjsla
Bilmediğimden soruyorum çocuk felci neden yaptırmadınız

Sende Amishler gibi köyünde, sadece kendi milletin insanla yaşa, sadece organik beslen, stresten uzak dur, sende turp gibi gezersin. Hasta olmazsin.
Adamlara Corona nerden bulaşcakdi?

Lütfen Elmayi Armutla kiyaslamayin.

Nerde yaşadiğinizi bilmiyorum ama şuanda Istanbulda tatildeyim ve sadece bugün kesin 80 Ceşit milletden gelen insanla Metroda oturdum.

Amish insanla bizim sürdürdügümüz hayat birmi?

Bilmediğimden soruyorum çocuk felci neden yaptırmadınız
İğne formunda olanı yaptırdım. Ağızdan damla olanı yaptırmadım. Çocuk felcine neden olabiliyor yan etkileri arasında. Bir de çocuk felcine hiçbir faydası yok. Tek amacı çocuklar kaka yapınca kanalizasyon çöp vs yoluyla aşı olmayanları aşılamakmış doktorumuza da sorduk. Bir iki doktora da sorduk. Herkesten aynı cevabı aldık o yüzden yaptırmadım.

Aşının koruyuculuğu yadsınamaz bir gerçek. Bugüne kadar ne aşı olmam gerekirse oldum, korona da dahil. Hatta çocukken babam her sene grip aşısı olmaya götürürdü bizi ablamla. Kolay kolay grip olmam bağışıklığım kuvvetli ki korona da geçirmedim. Test bile yaptırmadım.

Yarın da gebelik için tetanoz olmaya gidicem mesela. Aşımı olurum çocuğuma da bana da antikor olur inşallah bol bol. Başkasının inandığı saçma düşünceler sebebiyle aşısız olan çocuğu, benim çocuğuma bir hastalık bulaştırırsa en az etkiyle atlatsın diye bilimin sunduğu imkanları da kullanmaya hazırım. Lütfen çocuklarınıza aşılarını yaptırın. Ülke yeteri kadar aşısız insanlarla dolu olduğu için tüm hastalıklar tekrar hortladı. Çocuğunuzun hakkına girmeyin

Size bişey söyliyim mi
Ben şuanda kafayı uzaylılara takmış olsam
Hep bununla ilgili araştırmalar yapıp videolar izlesem saçma sapan gruplarda her kafadan çıkan yorumları okusam, kendime göre neden sonuç ilişkisi kurup hakim olmadığım alanlarda kanıtlar yaratsam..
Yarın sabah beni evimden uzaylıların kaçıracaklarına dahi emin olabilirim.
Yani demek istediğim, çok uğraşıp çok kafayı takmışsınız.
Ülkede aşı olanlar olmayanlardan kat be kat be fazla. O zaman komple otistik olalım hep birlikte
Ay çok saçma gerçekten bu kafa yani kusura bakmayın da inşallah çocuğunuz bilim ışığında yürüyen bir vatandaş olur.

Otizm artma sebebi, milletin cocugunu oyalamak ilgilenmek zor geldigi icin 7/24 tv izletmesinden kaybaklaniyor. Daha yeni kuzenimin cocuguna otizm tanisi konuldu sebebi fazla ekran maruziyeti kaynakli gelisim geriligi. Tv 1 dakika bile acmayin dedi doktor fazla ekran maruziyetinde yalanci otizm olabiliyor ekran kapatip terapilerle duzelme oluyor demis.
Asi ya gelene kadar bunun sebep oldugu hic akillarina gelmez milletin ayaklarina tas degse asidan diyolar gercekten komik.

Aşıların içerisinde bulunan civa nedeniyle kafanız karışmış ben de bir dönem düşünce girdabına girmiştim . Amerika’da otizme sebep olduğu düşünülen etken maddeler aşılardan çıkarıldı mesela bu da demek oluyor ki evet otizme neden olabiliyormuş .. oğlum 2 yaşında öyle saçma bir döneme geldi ki Ortadoğu’dan akın akın türlü hastalık türlü türlü virüs giriyor ülkeye , aşılarını yaptırdım hatta yarın 2 yaş aşısı var ( aşıdan sonra 2-3 aylık bir detoks programı uyguluyoruz ağır metalleri temizlemek için)
Bu arada aşı yaptırmayanlara bizim çocuklarımızın haklarına giriyorsun demek bana biraz tuhaf geldi , bu kadar ne olduğu belirsiz mülteciyi ülkeye sokmadan , tepemize çıkarmadan düşünecektiniz bunları

Aşıların içerisinde bulunan civa nedeniyle kafanız karışmış ben de bir dönem düşünce girdabına girmiştim . Amerika’da otizme sebep olduğu düşünülen etken maddeler aşılardan çıkarıldı mesela bu da demek oluyor ki evet otizme neden olabiliyormuş .. oğlum 2 yaşında öyle saçma bir döneme geldi ki Ortadoğu’dan akın akın türlü hastalık türlü türlü virüs giriyor ülkeye , aşılarını yaptırdım hatta yarın 2 yaş aşısı var ( aşıdan sonra 2-3 aylık bir detoks programı uyguluyoruz ağır metalleri temizlemek için)
Bu arada aşı yaptırmayanlara bizim çocuklarımızın haklarına giriyorsun demek bana biraz tuhaf geldi , bu kadar ne olduğu belirsiz mülteciyi ülkeye sokmadan , tepemize çıkarmadan düşünecektiniz bunları
Bu konuda da katılıyorum

Ben mi soktum mültecileri ülkeye, ben mi çıkardım tepemize? Benim yada evladımla ne ilgisi var durumun? Benim gözümden sakındığım evladımın ne suçu var? Kimi ne ile suçluyorsunuz?
Evet çocuğuna aşı yaptırmayan her ebeveyn benim evladımın hakkına giriyor

Amerika’da çıkartıldı cıva evet örneğin Florida’da aşılama nerdeyse yok…
Bir de cıva mevzusunu TR’de neden olduğunu sorgulayınca efendim aşıların uzun ömürlülüğünü korumak için diye aklımızla alay eder gibi cevaplar veriliyor. Oysa 3 saat içinde soğuk zincirler tıpkı Avrupa ve Amerika’da ki aşıların aynısını getirtebilirsin bizim doktorumuzun anlattığı Asm’de vurulan “bayat” BCG verem aşısı yüzünden kolu son dk kesmekten kurtulan bebek oldu. Nasıl bir koruyuculuk mesela? Aynı covid dönemi gibi akılla alay ediliyor sorgulayanlar taşlanıyor.

İlaçlar konusunda bile henüz yeni bir yasa geçti sessiz sedasız bundan sonra TR gibi denek ülkelerde ilaçların yan etkileri denenerek anlaşılacak kısaca bu yasa bile o kadar korkutucu ki
Aşılar direkt otizm yapıyor demek yanlış ancak otizmi tetikliyor mu evet klorda otizm yapmaz ama otizmi tetikler mi evet
Otizm hakkında yapılan çalışmalarda glutenle beslenenlerinde otistik olma oranı yüksek bu mantıkla şimdi bir kesim çıkıp hepimiz glutenle besleniyoruz aaa bak otistik değiliz diyebilir o kadar trajikomik bir durum.
İstemeyen yaptırmasın yaptırmayana da covid dönemi gibi mahalle baskısı uygulanmasını etik bulmuyorum.
Çevremde iki aşısız çocuk bir yetişkin var (yetişkin olanın sadece verem aşısı var) gayet sapasağlamlar çocuklarsa hastane yüzü görmüyor bile çünkü anneleri ateş düşürücü dahil kullanmıyor (ateşin vücudun bağışıklığı için gerekli olduğuna inanıyor ki bu da doğru) glutensiz beslenmeye takmış çocukları o şekilde büyütüyor.
Mülteci değil sığınmacı mevzusuna gelirsek arkadaşlar burda aşı yaptırmayanları tu kaka ilan edeceğinize gidin Amerika/ Almanya modelini uygulatılmasını isteyin almanyada kızamık aşısı nerdeyse yapılmıyor ancak gelen sığınmacılara kamplarda direkt zorunlu basıyorlar aşıyı yani neymiş kendi milletine basmıyor ülkesine giren kaçaklara o aşıyı basıyor en son aşı karşıtı bir bayan kampta bu aşıyı istemiyordu ama ülkeye girerken mecbursun yaptırmaya!
Bir de Almanya’da 2014 yılında kızamık aşısı olmuş yetişkinleri tekrar aşıya çağırmışlardı sebebi kızamık virüsüne hala açık oldukları için ama aşı olmamış kişileri istemediler onlar doğal yolla atlattıkları gerekçesiyle… aşıların zaten ömür boyu koruyuculuğu yok.
Bu aşı konusunda bir kesim hiç sorgulamadan aynı covid dönemi gibi baskıyla karşılık verdiği için artık sadece düşüncemi dile getirip uzuyorum 😂 polemiğe hiç gerek yok konu sahibi dilersen birkaç doktor önerebilirim size de kafa karışıklığınız varsa

Son düzenleme:
Bir de cıva mevzusunu TR’de neden olduğunu sorgulayınca efendim aşıların uzun ömürlülüğünü korumak için diye aklımızla alay eder gibi cevaplar veriliyor. Oysa 3 saat içinde soğuk zincirler tıpkı Avrupa ve Amerika’da ki aşıların aynısını getirtebilirsin bizim doktorumuzun anlattığı Asm’de vurulan “bayat” BCG verem aşısı yüzünden kolu son dk kesmekten kurtulan bebek oldu. Nasıl bir koruyuculuk mesela? Aynı covid dönemi gibi akılla alay ediliyor sorgulayanlar taşlanıyor.

İlaçlar konusunda bile henüz yeni bir yasa geçti sessiz sedasız bundan sonra TR gibi denek ülkelerde ilaçların yan etkileri denenerek anlaşılacak kısaca bu yasa bile o kadar korkutucu ki
Aşılar direkt otizm yapıyor demek yanlış ancak otizmi tetikliyor mu evet klorda otizm yapmaz ama otizmi tetikler mi evet
Otizm hakkında yapılan çalışmalarda glutenle beslenenlerinde otistik olma oranı yüksek bu mantıkla şimdi bir kesim çıkıp hepimiz glutenle besleniyoruz aaa bak otistik değiliz diyebilir o kadar trajikomik bir durum.
İstemeyen yaptırmasın yaptırmayana da covid dönemi gibi mahalle baskısı uygulanmasını etik bulmuyorum.
Çevremde iki aşısız çocuk bir yetişkin var (yetişkin olanın sadece verem aşısı var) gayet sapasağlamlar çocuklarsa hastane yüzü görmüyor bile çünkü anneleri ateş düşürücü dahil kullanmıyor (ateşin vücudun bağışıklığı için gerekli olduğuna inanıyor ki bu da doğru) glutensiz beslenmeye takmış çocukları o şekilde büyütüyor.
Mülteci değil sığınmacı mevzusuna gelirsek arkadaşlar burda aşı yaptırmayanları tu kaka ilan edeceğinize gidin Amerika/ Almanya modelini uygulatılmasını isteyin almanyada kızamık aşısı nerdeyse yapılmıyor ancak gelen sığınmacılara kamplarda direkt zorunlu basıyorlar aşıyı yani neymiş kendi milletine basmıyor ülkesine giren kaçaklara o aşıyı basıyor en son aşı karşıtı bir bayan kampta bu aşıyı istemiyordu ama ülkeye girerken mecbursun yaptırmaya!
Bir de Almanya’da 2014 yılında kızamık aşısı olmuş yetişkinleri tekrar aşıya çağırmışlardı sebebi kızamık virüsüne hala açık oldukları için ama aşı olmamış kişileri istemediler onlar doğal yolla atlattıkları gerekçesiyle… aşıların zaten ömür boyu koruyuculuğu yok.
Bu aşı konusunda bir kesim hiç sorgulamadan aynı covid dönemi gibi baskıyla karşılık verdiği için artık sadece düşüncemi dile getirip uzuyorum 😂 polemiğe hiç gerek yok konu sahibi dilersen birkaç doktor önerebilirim size de kafa karışıklığınız varsa
Merhaba bana da doktor önerebilir misiniz teşekkür ediyorum.

Ya benim kolesterolüm yüksek ki 18 yaşından beri yüksek , doktor ilaca boğmak istedi beni almadım , bende ki genetikmiş . Eylül ayında Amerika’ya gideceğim oradaki bir doktorla görüşmeyi düşünüyorum okuduğum şeyler içler acısı .. benim ne doktorlara güvenim kaldı ne yazdıkları ilaçlara ..
Ben mi soktum mültecileri ülkeye, ben mi çıkardım tepemize? Benim yada evladımla ne ilgisi var durumun? Benim gözümden sakındığım evladımın ne suçu var? Kimi ne ile suçluyorsunuz?
Evet çocuğuna aşı yaptırmayan her ebeveyn benim evladımın hakkına giriyor
sizin evladınızın hakkına nasıl giriyor anlamadım ! Ee zaten aşısı yok mu çocuğunuzun ömür boyu korunacak işte korkmanızı gerektirecek bir durum yok ..! Siz aşı yüzünden olumsuz bir durum yaşayan çocukların vebalini alıyor musunuz peki ? Sağlık bakanlığının kendi sitesinde yazıyor olumsuz etkileri ateşli havale vs şu an hatırlamıyorum bir sürü madde var orada .

Tabi ki ömür boyu korumuyor . Ben kabakulak , su çiçeği ve kızamıkçık geçirdim aşılarım tam olduğu halde .. eylülde Amerika’ya gideceğim tabi ki bu sebeple değil ama :) doktorla görüşmek istiyorum .. genetik bir kolestrol yüksekliğim var burada hangi doktora gittiysem kutu kutu ilaç yazdılar kullanmadım tabi ki , sonra araştırdım oldukça zararlılarmış .. Amerika’da (Avrupa’yı bilmiyorum ) yazdıkları ilacın önerilmediğini öğrendim .. diyeceğim o ki bizlerin her şeyi çok iyi araştırması lazım bizim sağlığımızı bizden başkası önemsemiyor maalesef ..

Tabi ki ömür boyu korumuyor . Ben kabakulak , su çiçeği ve kızamıkçık geçirdim aşılarım tam olduğu halde .. eylülde Amerika’ya gideceğim tabi ki bu sebeple değil ama :) doktorla görüşmek istiyorum .. genetik bir kolestrol yüksekliğim var burada hangi doktora gittiysem kutu kutu ilaç yazdılar kullanmadım tabi ki , sonra araştırdım oldukça zararlılarmış .. Amerika’da (Avrupa’yı bilmiyorum ) yazdıkları ilacın önerilmediğini öğrendim .. diyeceğim o ki bizlerin her şeyi çok iyi araştırması lazım bizim sağlığımızı bizden başkası önemsemiyor maalesef ..
Kolestereol için verilen ilaçlar baştan aşağı zehir burda gerçekten en doğrusunu yaparsınız en kısa zamanda şifa diliyorum🙏🏻
Ya hu bırakın sözde sağlık bakanlığının ASİE bölümü var (aşı sonrası istenmeyen etki) Amerika’da da bu bölüm var hatta aşıdan sonra ölümler bile kaydediliyor.
Bizdeki durumsa var gibi göstermek için var çoğu kaydedilmiyor bile
Evet vebal alıyoruz aşılatmayarak kimin vebaliymiş gülüyorum sadece

X