Kreş sorunsalı… Beklediğim gibi çıkmadı…

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
329
442
35
Merhaba herkese
Sevgili hanımlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Kızım 3 yaşında. Bu Pazartesi kreşe başladık. Büyük bir şehirdeyiz, montessori anaokulu olan butik bir kreş. Kayıt olmadan önce müdürle her bir detayı en az 1 - 1,5 saat konuştuk fakat konuştuğumuz bazı konuları bu hafta uygulamadıklarını gördüm. Mesela biz haftada bir gün makarna çıkar onun dışında hep et balık sebze yemekleri yeriz dedikleri okulda 4 gün öğlen yemeğinde makarna, erişte, mantı çıktı. Yan yemekleri de asla besleyici değildi. Kızım kabız oldu, önceki geceden beri ağlıyor tuvaletini yapmak için. Bugün mantı bile yememiş tuvaleti gelir diye. Normalde bu tarz beklemediğimi, okul seçimini de ona göre yapacağımı söylemiştim.
Aklıma takılan diğer bir konu ise hasta çocukları okula almıyoruz, evde dinlenmeye gönderiyoruz dedikleri halde pazartesi gününden itibaren burnu akan bir öğrencinin sınıfta olmasıydı. Sonradan öğrendim ki orada çalışan bir öğretmenin kızıymış. Şimdi kızımın da burnu tıkalı ve bugün burnu akıyor, gelip alabilirseniz çok iyi olur diye arandım. Gidip aldım.
Bir konu daha eklemek istiyorum. 3 yaş altındaki öğrencileri kabul etmiyoruz. Sınıfında yaşıt arkadaşları olacak demesine rağmen (şu anda sınıfta 6 çocuk var, artacakmış) şu anki çocukların hepsi 2-2,5 yaşlarında ve hiçbiri konuşmuyor. (Yanlış anlaşılmasın bu kısmı lütfen, tabii ki her çocuğun gelişimi farklı, konuşmayabilirler) fakat sosyalleşmesi için gönderdiğim kızım hiçbir çocukla konuşamadan eve geliyor.
Şu an kızım hem İngilizce hem Türkçe konuşup hikayeler anlatıyor, tüm rakamları tanıyor, makas kullanıyor, vs yani yaşının gerektirdiği her şeyi yapıyor. Bu anlamda okuldan beklentim sadece sosyalleşmesi, iyi beslenmesi, mümkünse biraz yaratılığını geliştirmesi, eğlenip mutlu olmasıyken bu konular eksik kalıyor. Her gün elinde bir boyama sayfası ile geldi. Montessori’de boyama sayfasının işi ne? Bu okul ne katacak kızıma?
Sizce bir üst sınıfa yani yaşların karışık olduğu sınıfa geçmesi konusunu gündeme getirmeli miyim yoksa bir kaç hafta daha izleyip kaydını alma veya almama konusunu düşünmeli miyim?
Oradan sorunlu beli gibi gözüktüğümü biliyorum, ben de bu sektördeydim ve eminim bu konuları dile getirdiğimde (sadece yemek konusunu söyledim şimdi) öğretmenler arasında bayağı konuşulacak, biliyorum ama az para da vermiyoruz yani açıkçası insan biraz da olsa karşılığını almak istiyor.
Fikirlerinizi bekliyorum. Bu saate kadar uyumadım resmen bunları düşünmekten.
Sevgiler

Merhaba herkese
Sevgili hanımlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Kızım 3 yaşında. Bu Pazartesi kreşe başladık. Büyük bir şehirdeyiz, montessori anaokulu olan butik bir kreş. Kayıt olmadan önce müdürle her bir detayı en az 1 - 1,5 saat konuştuk fakat konuştuğumuz bazı konuları bu hafta uygulamadıklarını gördüm. Mesela biz haftada bir gün makarna çıkar onun dışında hep et balık sebze yemekleri yeriz dedikleri okulda 4 gün öğlen yemeğinde makarna, erişte, mantı çıktı. Yan yemekleri de asla besleyici değildi. Kızım kabız oldu, önceki geceden beri ağlıyor tuvaletini yapmak için. Bugün mantı bile yememiş tuvaleti gelir diye. Normalde bu tarz beklemediğimi, okul seçimini de ona göre yapacağımı söylemiştim.
Aklıma takılan diğer bir konu ise hasta çocukları okula almıyoruz, evde dinlenmeye gönderiyoruz dedikleri halde pazartesi gününden itibaren burnu akan bir öğrencinin sınıfta olmasıydı. Sonradan öğrendim ki orada çalışan bir öğretmenin kızıymış. Şimdi kızımın da burnu tıkalı ve bugün burnu akıyor, gelip alabilirseniz çok iyi olur diye arandım. Gidip aldım.
Bir konu daha eklemek istiyorum. 3 yaş altındaki öğrencileri kabul etmiyoruz. Sınıfında yaşıt arkadaşları olacak demesine rağmen (şu anda sınıfta 6 çocuk var, artacakmış) şu anki çocukların hepsi 2-2,5 yaşlarında ve hiçbiri konuşmuyor. (Yanlış anlaşılmasın bu kısmı lütfen, tabii ki her çocuğun gelişimi farklı, konuşmayabilirler) fakat sosyalleşmesi için gönderdiğim kızım hiçbir çocukla konuşamadan eve geliyor.
Şu an kızım hem İngilizce hem Türkçe konuşup hikayeler anlatıyor, tüm rakamları tanıyor, makas kullanıyor, vs yani yaşının gerektirdiği her şeyi yapıyor. Bu anlamda okuldan beklentim sadece sosyalleşmesi, iyi beslenmesi, mümkünse biraz yaratılığını geliştirmesi, eğlenip mutlu olmasıyken bu konular eksik kalıyor. Her gün elinde bir boyama sayfası ile geldi. Montessori’de boyama sayfasının işi ne? Bu okul ne katacak kızıma?
Sizce bir üst sınıfa yani yaşların karışık olduğu sınıfa geçmesi konusunu gündeme getirmeli miyim yoksa bir kaç hafta daha izleyip kaydını alma veya almama konusunu düşünmeli miyim?
Oradan sorunlu beli gibi gözüktüğümü biliyorum, ben de bu sektördeydim ve eminim bu konuları dile getirdiğimde (sadece yemek konusunu söyledim şimdi) öğretmenler arasında bayağı konuşulacak, biliyorum ama az para da vermiyoruz yani açıkçası insan biraz da olsa karşılığını almak istiyor.
Sevgiler

Kayıt öncesi size aktarılan hiç bir bilgi doğru değilken, aynı kreşte çocuğunuzu bir üst sınıfa geçirmenin mantıksız olacağını düşünüyorum.Çocuğunuz ileri gitmek yerine, geriye gitmesin.Kızınız için başka bir kreş bakın.

Kreşten de ödediğiniz tutardan 1 haftalık ücret düşüldükten sonra kalan tutarın iadesini talep edin.

Kızım 20 aylık ve sizi çok iyi anlıyorum.Buralara büyük paralar ödeniyor,öncesinde alinicak egitimden çocuğun ne yiyeceğine kadar konuşuluyor ve sonuç olarak hiçbiri gerçekleştirilmiyor.Hic de sorunlu veli degilsiniz.Hakli velisiniz.Okulla bunları hiç görüşmediniz mi?Yemekleri,çocuğun sınıfında yaşıtı olmayan çocuklar olmasını,Montessori ye dair etkinlik yapılmamasını vb.Memnun olmadığınız bi okulda neden üst sınıfa geciriceksiniz ki.Ben olsam önce gider konuşur ve söylenilenlerden tatmin olmazsam çocuğumu ordan alirdim.

Kızım 20 aylık ve sizi çok iyi anlıyorum.Buralara büyük paralar ödeniyor,öncesinde alinicak egitimden çocuğun ne yiyeceğine kadar konuşuluyor ve sonuç olarak hiçbiri gerçekleştirilmiyor.Hic de sorunlu veli degilsiniz.Hakli velisiniz.Okulla bunları hiç görüşmediniz mi?Yemekleri,çocuğun sınıfında yaşıtı olmayan çocuklar olmasını,Montessori ye dair etkinlik yapılmamasını vb.Memnun olmadığınız bi okulda neden üst sınıfa geciriceksiniz ki.Ben olsam önce gider konuşur ve söylenilenlerden tatmin olmazsam çocuğumu ordan alirdim.
Pazartesi yeni haftanın yemek listesini istediğimde müdürle görüşmeyi planlıyorum. O konu ile girmişken diğer konulara da değineyim istiyordum.
Büyük sınıfta geçirme fikrim de şuradan geldi, onların müfredatı biraz daha dolu gözüküyor. En azından konuşan çocuklar var ve kızım büyük çocuklarla oynamayı da çok sever. En azından ödemelerimiz yanmaz diye böyle bir çözüm buldum kendimce.
(4 aylık ödeme yaptık erken kayıt olmuştuk)

Şu an kızım hem İngilizce hem Türkçe konuşup hikayeler anlatıyor, tüm rakamları tanıyor, makas kullanıyor, vs yani yaşının gerektirdiği her şeyi yapıyor.
Bence kızınız üst gruba geçebilir, üst grup 4 5 yaştır en fazla zaten
Kızınızın maşallahı var,çoğu çocugun 3ten sonra bu yonleri gelişiyor.
2 2,5 yasin daha çok yolu var onlara alismasindan da ust gruba alışsın daha iyi derim
Bu yorumu rahatça yapıyorum çünkü okuduğumda benim büyük kizimi gördüm.
Gönderdiğiniz yerin ismini öğrenebilir miyim özelden de olabilir merak ettim

Bence kızınız üst gruba geçebilir, üst grup 4 5 yaştır en fazla zaten
Kızınızın maşallahı var,çoğu çocugun 3ten sonra bu yonleri gelişiyor.
2 2,5 yasin daha çok yolu var onlara alismasindan da ust gruba alışsın daha iyi derim
Bu yorumu rahatça yapıyorum çünkü okuduğumda benim büyük kizimi gördüm.
Gönderdiğiniz yerin ismini öğrenebilir miyim özelden de olabilir merak ettim
Pardon butik yazmışsınız öyleyse bilmem. Çocuklarımdan dolayı Montessori kurumları biliyorum fakat kurumsal olanlar belki yardımcı olabilirim diye sordum

bence burası sizin aradığınız okul değil
Ama aradığınız okul gibisini bulmak için muhtemelen şu anki ücretin 2 katını vermelisiniz

Hasta çocuğu evde dinlendiriyoruz olayı başa çıkacak bişey değil. Burnu akan her çocuğa gelmesin derlerse sene sonuna kadar okulu açamazlar
Kreş= hastalık
Kızm 13 aylıktan beri kreşte, (şu an 4,5 yaşında) temmuzda ara vermişti ağustosta tekrar başladı ve 2 haftadır burnu da akıyor öksürüyor da çünkü birbirlerine bulaştırıyorlar bu döngü bitmez :) ancak ateşlendiği zaman göndermiyoruz iyileşene kadar. tüm okullarda covid domuz gribi falan değilse burnu akıyor diye geçene kadar gelme demezler, çünkü işte burnu şimdi akmaya bir başlıyor hazirana kadar akar :KK70:
Hele sizin ilk seneymiş umarım olmaz ama el ayak ağızdan altıncı hastalığa influenzadan tonsilite aşina olunuyor yani.

Yemek konusunda haklısınız, bizim kreşte de haftanın 2-3 günü sabahları reçel, bal, çikolata, tahin pekmez çıkıyor benim kızım ağzına tatlı sürmez o günler sade ekmek veriyolarmış ona. Dedim en azından domates salatalık verin hepsi aynı şeyi ister menü dışına çıkamayız dediler bence reçel ekmek sağlıksız yani. Ben de o günler evde kahvaltı yaptırıyorum. Aynı şekilde ikindi kahvaltısında pasta, kremalı tatlı, sütlaç falan çıktığında benimki aç kalıyor ama neyse ki o zaman da akşamları sağlam yiyor evde. Bence okulla öğlen yemeklerinin tek çeşit olmaması için konuşun. Yani makarna tamam ama yanında etli sulu yemek yok mu?

Yaş grubu konusunda butik okul demişsiniz öğrenci sayısı az ise yaş aralığını geniş tutmuşlardır
Kendi kreşimizden örnek vereyim daha büyük bir okul ve seneyi 3 e bölmüşler yani 2019 un ilk 4 ayında doğanlar aynı sınıfta 5-8. Arası aylarda doğanlar bir sınıfta 9-12. Aylar bir sınıfta
Böylece düzeyler belirlenmiş

Üst gruba alırsanız belki bilişsel olarak gelişimi iyi olduğu için yapabilir ama el becerisi gerektiren işlerde daha büyüklerin yaptıklarını yapamayabilir. Montessori de olsa boyama, oyuncak oynama falan yapacaklar bütün gün sürekli etkinlik olmuyor.
Bizim kreşte de başka bir yerde bahçe şeklinde atölye var o bahçeye gidip bahçe işleri yapıp hayvan besliyorlar, sebze meyve ile uğraşıyorlar; zerzevat falan ayıklatıyorlar çocuklara. Ama haftada 2 gün birer saat bu.
Onun dışında gün içinde okulun bahçesindeki çocuk parkında oynamak, boyama ve sanat etkinlikleri, aktivite kitap setini yapma, jimnastik harf sayı yazma, ingilizce dersi falan yaptılar 3-4 yaş civarında
Şimdi 5 yaşta satranç kodlama falan eklenecek
Yani sizin yaş grubu için şarkı, oyun ve el etkinlikleri daha çok olur bence
Bir de hala yaz okulu olduğunu unutmayın, kreşler genelde programlarını tamamen uygulamaya eylülde başlıyor
Yine de memnun kalmazsanız çocuk çok alışmadan değiştirin derim

Yaz okulu değil mi? Sınıflar eylülde kesinleşir. Bir de 3 yaş çocuğu için çok akademik bakıyorsunuz olaya. Eğlensin güvenliği sağlansın yeter. Onu yemiş bunu yemiş bunlar zaten ticari yerler o yemekleri tam veriyor mu bile belli değil. Evde güzelce besleyin orda yiyeceği de 2 3 lokma birsey. Anaokuluna kasldar akademik hicbirsey beklemedim her yer aynı çünkü, öğretmen güvenliğini sağlasın şarkı söyleyip resim yapsınlar yeter. Ama anaokulu çok onemli.ayrica ust sinif talebiniz kabul edilse bile diğer veliler neden kabul etsin ki?siz nasıl etmiyorsanız onlar da şikayete gelir

Sınıftaki çocukların konuşup konuşmadığını nerden biliyorsunuz? Kızım 2,5 yaşında ortalama 5 yaş gibi konuşuyor MaşAllah. Oğlumla kıyasladım 5 yaş dedim. Çünkü oğlum 2,5 yaşında anne baba demişti. Neyse hasta çocukları dinlendirme de olmaz. Çünkü ben 8-17 çalışıyorum. Maksimum ateşli ve halsizse izin alabilirim. Burnu akıyor diye hiçbir kreş eve yollayamaz.
Ama yemek konusunda haklısınız. 4 gün makarna çıkaran bir kreş saçma. Pilav sebze, pilav etli yemek, makarna sulu yemek falan tarzı. Bazen sabah çorbası oluyor gibi menüler olmalı.
10 yıldır sırayla çocuklarımı kreşe yolluyorum arkadaşlarım da yolluyor durum bu

hastaliklarda krese gitmesinler beklentiniz gercekci degil .cunku cogu aile calisiyor cocugumun burnu akti diye isten izin almaz kimse . baska krese gitseniz de durum degismez
bizim kreste max 6 ay buyuk-kucuk cocuk var .ust gruba alsaniz fiziksel oyunlarda zorlanir diye dusunuyorum.
yemek derdi bizde de var.sebze+et yemegi yanina pilav,makarna cikiyor .cocuklar da hep pilav,makarna yiyor ben de asiri sinir oluyorum
Sinif arkadaslarinin konusmadigini nereden ogrendiniz ki .2.5 yasta kimsenin konusmamasi da garip geldi mutlaka konusmasi geciken olur da hepsi mi konusmuyor

Sınıftaki çocukların konuşup konuşmadığını nerden biliyorsunuz? Kızım 2,5 yaşında ortalama 5 yaş gibi konuşuyor MaşAllah. Oğlumla kıyasladım 5 yaş dedim. Çünkü oğlum 2,5 yaşında anne baba demişti. Neyse hasta çocukları dinlendirme de olmaz. Çünkü ben 8-17 çalışıyorum. Maksimum ateşli ve halsizse izin alabilirim. Burnu akıyor diye hiçbir kreş eve yollayamaz.
Ama yemek konusunda haklısınız. 4 gün makarna çıkaran bir kreş saçma. Pilav sebze, pilav etli yemek, makarna sulu yemek falan tarzı. Bazen sabah çorbası oluyor gibi menüler olmalı.
10 yıldır sırayla çocuklarımı kreşe yolluyorum arkadaşlarım da yolluyor durum bu
Oryantasyonda okulun içinde, sınıfın karşısında bekledim birkaç gün orada gördüm çocukların konuşmadığını. Evet benim kızımın da 2 yaşında 1500-2000 arası kelimesi vardı. Dediğiniz gerçekten mümkün o yüzden konuşup konuşmayan çocuk hemen ayırt edilebiliyor, biliyorum.

Burnu akıyor diye hiçbir kreş eve yollayamaz diyorsunuz da benim kırılma noktam diğer çocuğun 4 gün burnu aktı, oeyantasyon başından beri sümükler ağzına iniyordu. Benim kızım alışma evresinde zaten, dün sırf burnu aktı diye aradılar ve almamı söylediler. Diğer çocuklara bulaşmasın diye… Yani buradaki çifte standart beni rahatsız etti ? Yoksa ben de 11 yıl öğretmenlik yaptım, bunun mümkün olmadığının farkındayım.

Iki aksap oyuncagi ortaya koyup bahcesine iki domates eken (organik beslenme yapiyoruz vaadi) kurumlar ailelerin beklentilerini boyle somuruyor iste. 90 model arabayi full makyajlayip 2020 model diye sunuyorlar.Olan yuksek beklentiyle okula gonderip hayal kirikligi yasayan veliye oluyor.
Gecen gun de vardi boyle bir konu her ozel okul ozel okul degildir.Montesori egitimi adi altinda acilan her kreşte bu egitimi layikiyla yapan ve benimseyen yer degildir.Belki bu okul sizin kafanizdaki "montesori okulu"olmayabir.
Hastalik konusunda bir hapsirikla da hastalik gecebilir.Sinif zaten 6 kisiymis.Eylul ekimde sinifi kapatacaklar o zaman salginin en yogun oldugu donemde.Bu hassasiyetiniz cok onemli anliyorum benim de ikizlerim bu sene baslayacaklar krese ki biri cok hastalanan bir cocuk evet cok onemli ama cok ta yapabilecegimiz bisey oldugunu dusunmuyorum bu konuda.

Yemek konusunda makarna ve ya pilavin yanina sebze,et ya da sulu yemek cikarmiyorlar mi? Bu tarz okullarin illaki beraber calistiklari diyetisyenleri oluyor.Ayarliyordur kalori hesabiyla protein karbo dengesini kurarak bu tarz kurumlar. Biraz sabredin ve beklentinizi bu kadar yuksek tutmayin.Belki ilerleyen haftalara yayacaklar. Belli bir mufredata uygun gidiyorlardir. Daha oryantasyonlari devam eden cocuklar bunlar.

Oryantasyonda okulun içinde, sınıfın karşısında bekledim birkaç gün orada gördüm çocukların konuşmadığını. Evet benim kızımın da 2 yaşında 1500-2000 arası kelimesi vardı. Dediğiniz gerçekten mümkün o yüzden konuşup konuşmayan çocuk hemen ayırt edilebiliyor, biliyorum.

Burnu akıyor diye hiçbir kreş eve yollayamaz diyorsunuz da benim kırılma noktam diğer çocuğun 4 gün burnu aktı, oeyantasyon başından beri sümükler ağzına iniyordu. Benim kızım alışma evresinde zaten, dün sırf burnu aktı diye aradılar ve almamı söylediler. Diğer çocuklara bulaşmasın diye… Yani buradaki çifte standart beni rahatsız etti ? Yoksa ben de 11 yıl öğretmenlik yaptım, bunun mümkün olmadığının farkındayım.
Keşke o sırada söyleseydiniz diğer çocuğun velisini hiç aramadınız sanırım diye.

Merhaba herkese
Sevgiler

Montessori anaokulu üzerine tr'de herhangi bir kurum eğitim vereceğini sanmıyorum. Özelliklerine baktım, bundan 22 sene önce gittiğim devlet anaokulunda da aynı şeyler vardı.

Okulu değiştir.

Keşke o sırada söyleseydiniz diğer çocuğun velisini hiç aramadınız sanırım diye.
Almaya gittiğimde aaa Ayşe’nin de burnu akıyordu aslında değil mi hocam dedim, yoooo bazen ağladığında akıyor ama normalde yok dedi. Halbuki Salı günü burnu aktığında hocam ağzına inecek burnu akıyor silin isterseniz diye ben uyarmıştım. O an da aaa alerjisi var galiba demişti. 🤷‍♀️ Sanırım annesi orada öğretmen olduğu için kalıyor çocuk ama keşke benim kızımı da göndermeseydi burnu akıyor diye.

Almaya gittiğimde aaa Ayşe’nin de burnu akıyordu aslında değil mi hocam dedim, yoooo bazen ağladığında akıyor ama normalde yok dedi. Halbuki Salı günü burnu aktığında hocam ağzına inecek burnu akıyor silin isterseniz diye ben uyarmıştım. O an da aaa alerjisi var galiba demişti. 🤷‍♀️ Sanırım annesi orada öğretmen olduğu için kalıyor çocuk ama keşke benim kızımı da göndermeseydi burnu akıyor diye.
Annesi orda çalıştığı için geri göndermemistir gönderse kiminle gönderecek o zaman öğretmen ihtiyacı olacak diye ama bu sizin probleminiz değil tabiki. Bir kural varsa tüm öğrencilere aynı olmalı haklısınız ve bence kızınızı ordan direkt almalısınız.

Yaz okulu değil mi? Sınıflar eylülde kesinleşir. Bir de 3 yaş çocuğu için çok akademik bakıyorsunuz olaya. Eğlensin güvenliği sağlansın yeter. Onu yemiş bunu yemiş bunlar zaten ticari yerler o yemekleri tam veriyor mu bile belli değil. Evde güzelce besleyin orda yiyeceği de 2 3 lokma birsey. Anaokuluna kasldar akademik hicbirsey beklemedim her yer aynı çünkü, öğretmen güvenliğini sağlasın şarkı söyleyip resim yapsınlar yeter. Ama anaokulu çok onemli.ayrica ust sinif talebiniz kabul edilse bile diğer veliler neden kabul etsin ki?siz nasıl etmiyorsanız onlar da şikayete gelir
Aslında akademik bakmıyorum, akademik baksaydım listemde çok daha akademik olan, tüm sistemine hakim olduğum bir koleje gönderecektim ama bu sene oyun oynasın, her şeyi kendi yapmaya devam etsin, gerçek hayat becerilerini öğrensin, sosyalleşsin istediğim için bu okula verdim. Onun dışında ayda asgari ücretten fazla para verdiğim okulda bu kadar sağlıksız bir menü yerine en azından bir salata bir çorba olmasını beklerdim. Sadece makarna olmuyor tabii, yanında bir sulu yemek oluyor ama ilk gün giden tepsiye baktım öğretmenler kendilerine yemek almış, çocuklara sadece makarna yoğurt koymuş. Hocam yemeği de koysaydınızi, kızım onu çok sever dedim. Teklif edeyim dedi. Tabii yemedi kızım.
Üst sınıf talebim konusunda diğer veliler bence sıkıntı yapmaz çünkü üst sınıfta çocuklar zaten karma yaş grubu, montessori okulları böyle oluyor. Yani hem ince hem kaba motor becerileri olarak kızım 4-5 yaş ile aynı gidiyor. O sebeple sıkıntı olmaz diye düşündüm.

X