Kreş sorunsalı… Beklediğim gibi çıkmadı…

Kreş adı altında bir kurum ise, 3 yaş altı çocuklar olur. MEB'e bağlı kurumlarda en alt yaş 3 olur. (Tek istisnası devlet kurumlarının çalışanlar için olan kreşleri, onlar istisna olarak MEB'e bağlı)

Sizin gönderdiğiniz kurumda da o yüzden 2.5-3 vs karışık sınıf yapmışlardır. Size bilgilendirmeler başta göz boyamak için sallanmış muhtemelen.

Gerçek anlamda Montessori eğitimi verilen okullarda, yaş grubu karmadır. Yapılandırılmış materyaller kullanılır. Kullanılan materyaller pahalıdır. Öyle burnu akan çocuğun burnunu bir yetişkin silmez, özbakım çocuğa kazandırılır, çocuk kendisi siler. Vs
Lafta söyleyip geçiyorlar genelde. Uygulaması uzmanlık ister.

Regio Emilia, Waldorf vs birçok yaklaşımı olan okullar var ama bu yaklaşımları gerçekten uygulayabilen okulların ücretleri çok çok pahalı ve ülkemizde nadir görülüyor. Ne kadar ücret veriyorsunuz bilmiyorum. Asgari ücretten fazla demişsiniz ama miktar belirtmemişsiniz. O civarda bir meblağ düşünürsek, yemekte dahilse zaten pek üst seviye bir şey beklememek lazım.
Bence kurum değiştirin.

Konya'da mısınız yoksa? Ben de çocuğumu sözde Montessori eğitimini benimsemiş bir okula kaydettirmiştim. Yok efendim organik tavuk, organik yumurta, yazdan yaptığımız salça vs diye anlatıp duruyorlardı. Bimden alışveriş yaparken yakaladım kurum müdürünü. Doldurmuş alışveriş arabasını tavuklarla, yağlarla 😂
Sorun yalnızca beslenme de değildi, vaatlerinin hiçbirinin gerçek olmadığını görünce1 hafta sonunda aldım oğlumu. Adaptasyon, oryantasyon vs diyorlardı. Ağlaya ağlaya alışır bir şey olmaz'a döndü konu.
Bu sene için de belediyenin yarım gün anaokuluna kayıt yaptırdım. Dümdüz anaokulu. Maddi durumum elverişli olsaydı güzel bir butik kolejin(çooo.k güzel imkânları olan ilimizde bilindik bir okul) okul öncesine kaydettirecektim. Muhatap bulabileceğiniz bir kolej bünyesine götürseniz daha gerçekçi bir yaklaşım bulursunuz sanıyorum.

Merhabalar okul seçerken çok araştırılması taraftarıyım ozel okullar veli ve öğrenciyi ticaret olarak görüyor çok nadir böyle eğitime önem veren okul var ve çocuğunuzun yaşı bence okulla gitmesi için erken sizinle bol bol doyasıya vakit geçirsin 5 yaşında anaokullara yönlendirebilirsiniz.

Kayıt öncesi size aktarılan hiç bir bilgi doğru değilken, aynı kreşte çocuğunuzu bir üst sınıfa geçirmenin mantıksız olacağını düşünüyorum.Çocuğunuz ileri gitmek yerine, geriye gitmesin.Kızınız için başka bir kreş bakın.

Kreşten de ödediğiniz tutardan 1 haftalık ücret düşüldükten sonra kalan tutarın iadesini talep edin.
Ücretti vermezler eğer anlaşma varsa bu ay ki tam ücret okulda kalir

Aslında akademik bakmıyorum, akademik baksaydım listemde çok daha akademik olan, tüm sistemine hakim olduğum bir koleje gönderecektim ama bu sene oyun oynasın, her şeyi kendi yapmaya devam etsin, gerçek hayat becerilerini öğrensin, sosyalleşsin istediğim için bu okula verdim. Onun dışında ayda asgari ücretten fazla para verdiğim okulda bu kadar sağlıksız bir menü yerine en azından bir salata bir çorba olmasını beklerdim. Sadece makarna olmuyor tabii, yanında bir sulu yemek oluyor ama ilk gün giden tepsiye baktım öğretmenler kendilerine yemek almış, çocuklara sadece makarna yoğurt koymuş. Hocam yemeği de koysaydınızi, kızım onu çok sever dedim. Teklif edeyim dedi. Tabii yemedi kızım.
Üst sınıf talebim konusunda diğer veliler bence sıkıntı yapmaz çünkü üst sınıfta çocuklar zaten karma yaş grubu, montessori okulları böyle oluyor. Yani hem ince hem kaba motor becerileri olarak kızım 4-5 yaş ile aynı gidiyor. O sebeple sıkıntı olmaz diye düşündüm.
Baştan niye teklif etmemiş Allah Allah ya. Hatta teklifi bırak her çocuğun tabağına az da olsa koyup yemelerini alışmalarını sağlamaları lazım onların görevi sonuçta. Ki çocuklar birbirinden görüp hiç yemediği yemeği bile yemeye başlıyor. Benimki kreşte öyle olmuştu yemediklerine de alıştı. Yemeği kendilerine yaptırıyorlar galiba. Çok sinir bozucu. Resmen çocuklardan esirgemişler. Ben güvenip vermem bu kafadaki insanlara çocuğu. Uğraşmamak için sevdiğini koy ver yolla oh ne güzel.

daha vaatlerini yerine getiren bir butik okul henüz görmedim. burdan alsanız başka yerlerde de benzer problemlerle karşılaşmanız muhtemel. köklü, büyük şehirde kurumsal bir kolejin anaokuluna gitmediği sürece durum bu.
Aslında büyük şehirdeyiz ve köklü bir kurumu eleyip burayı düşünmüştüm. 😔 Keşke demek istemiyorum ama işte..

Kreş adı altında bir kurum ise, 3 yaş altı çocuklar olur. MEB'e bağlı kurumlarda en alt yaş 3 olur. (Tek istisnası devlet kurumlarının çalışanlar için olan kreşleri, onlar istisna olarak MEB'e bağlı)

Sizin gönderdiğiniz kurumda da o yüzden 2.5-3 vs karışık sınıf yapmışlardır. Size bilgilendirmeler başta göz boyamak için sallanmış muhtemelen.

Gerçek anlamda Montessori eğitimi verilen okullarda, yaş grubu karmadır. Yapılandırılmış materyaller kullanılır. Kullanılan materyaller pahalıdır. Öyle burnu akan çocuğun burnunu bir yetişkin silmez, özbakım çocuğa kazandırılır, çocuk kendisi siler. Vs
Lafta söyleyip geçiyorlar genelde. Uygulaması uzmanlık ister.

Regio Emilia, Waldorf vs birçok yaklaşımı olan okullar var ama bu yaklaşımları gerçekten uygulayabilen okulların ücretleri çok çok pahalı ve ülkemizde nadir görülüyor. Ne kadar ücret veriyorsunuz bilmiyorum. Asgari ücretten fazla demişsiniz ama miktar belirtmemişsiniz. O civarda bir meblağ düşünürsek, yemekte dahilse zaten pek üst seviye bir şey beklememek lazım.
Bence kurum değiştirin.
Meb ‘e bağlı bir okul aslında. Bunu da özellikle sormuştum.
Kullanılan oyuncakların, materyallerin pahalı olduğunu söylemişti. Dediğim gibi neredeyse 1,5 saat görüşme yapıp her şeyi detayına kadar konuştum. Bu şehirde Montessoti’yi hakkıyla uygulayan bir okuluz dedi ve görünürde öyleydi. İşte insan aldanıyor.
Fiyatı totalde 150.000 😔 ve 4 aylık ücret ödedik. Kurum değiştirmek istesek ücreti alabilir miyiz diye söyleşmeye bakmam lazım.

kreşler hep yalan söyler
hiç söyledikleri doğru çıkmaz
kreş ararken güvenilir olamsı ve çocuklara olan tutumunu önemseyin
gerisi bir şekilde geliyor,bakmayın onu öğretiriz bunu yaparz dediklerine
hepsi pazarlama stratejisi
3 çocuğunu kreşlerde büyüten bir anne olarak söylüyorum bunu size
ilk önce güvenlik,kreşin birinde öğretmenin çocuğuma beynini patlatırım senin dediğini biliyorum
montessori öğretse ne olur
montessori bir dönem çok popülerdi ve resmen fiyatı iki katına çıkarıp ,göz boyadılar,montessori ile çocuklarımı büyüttüm,ama evde kendim uyguladım,asını zsini bilirim,kendniz de evde yapabilirsiniz, bunun için bir okula gerek yok, hepsi para tuzağı
çocuğunuzla konuşun,öğretmen yaklaşımları nasıl anlamaya çalışın ,kararınızı ona göre verin
yemişim ingilizcesini,montessorisini.

veeee bir veli daha butik okulla kandırılmıştır. 2 oğlum var biri bu yıl 1. sınıf olacak 2.5 yaştan beri kreşe gidiyor. diğeri şu an 4 yaşında 1 yıldır kreşe gidiyor. hangi kreşle görüşsem hangisiyle ama bu eğitim modelini uygulayan ankarada ki tek kreşiz diyor x anaokulu da bu yıl başladı diyor. ne kadar çok eğitim modeli varmış anam dedim en son birine. herkes yok organik bilmem ne kullanıyoruz yok bahçemizden geliyor. en son büyük bir okul bizim okulun sahibi x marketlerin sahibi dedi ankarada bir yerel market zinciri ürünlerimiz oradan gelir veya halden direk gelir dedi. kadının samimiyetini beğendim. büyük oğlumun ilk kreşi bir yemek listesi atmıştı aradım okulu bu ne be dedim tekstil işçisi menüsü gibi olmuş ukala ukala dengeli bir liste oluşturuyoruz dedi. 20 gün okul varsa ayda 15 gün pırasa ıspanak kabak karnabahar vardı. eeee hani et tavuk köfte vs vs. kısaca kreş yalanlarına kanmayın. hiç bir çocuğu burnu akıyor diye eve yollayamazlar ben olsam direk söylerdim. çünkü yapılabilir değil çalışan var vs. bana hikaye geliyor yok montessori yok mizaç temelli eğitim birşeyler. önemli olan güvende olsun öğretmeni sevecen olsun çocuğum öğretmeni sevsin konuşamasalar bile çocukların arasında iletişim bir şekilde kuruluyor. akran öğrenmesi önemli. tabi bu kötü anlamda da olabilir küçük oğlum küfür ediyordu mesela anam daha neler neler olacak :KK53:

Son düzenleme:
Meb ‘e bağlı bir okul aslında. Bunu da özellikle sormuştum.
Kullanılan oyuncakların, materyallerin pahalı olduğunu söylemişti. Dediğim gibi neredeyse 1,5 saat görüşme yapıp her şeyi detayına kadar konuştum. Bu şehirde Montessoti’yi hakkıyla uygulayan bir okuluz dedi ve görünürde öyleydi. İşte insan aldanıyor.
Fiyatı totalde 150.000 😔 ve 4 aylık ücret ödedik. Kurum değiştirmek istesek ücreti alabilir miyiz diye söyleşmeye bakmam lazım.
Bütün kreşler, gündüz bakımevleri MEB e bağlıdır

kreşler hep yalan söyler
hiç söyledikleri doğru çıkmaz
kreş ararken güvenilir olamsı ve çocuklara olan tutumunu önemseyin
gerisi bir şekilde geliyor,bakmayın onu öğretiriz bunu yaparz dediklerine
hepsi pazarlama stratejisi
3 çocuğunu kreşlerde büyüten bir anne olarak söylüyorum bunu size
ilk önce güvenlik,kreşin birinde öğretmenin çocuğuma beynini patlatırım senin dediğini biliyorum
montessori öğretse ne olur
montessori bir dönem çok popülerdi ve resmen fiyatı iki katına çıkarıp ,göz boyadılar,montessori ile çocuklarımı büyüttüm,ama evde kendim uyguladım,asını zsini bilirim,kendniz de evde yapabilirsiniz, bunun için bir okula gerek yok, hepsi para tuzağı
çocuğunuzla konuşun,öğretmen yaklaşımları nasıl anlamaya çalışın ,kararınızı ona göre verin
yemişim ingilizcesini,montessorisini.
Montessori diyorlar ama yemeği sınıfta bahçede yiyorlar. Benim bildiğim montessori olayında çocuk yemekhaneye iner ve yemeğini kendi alır, yedikten sonra tabağını kaldırır. Ben bunları yapsın öğrensin diye verdim, ama o bile yok. Gerçekten para tuzağı. Kızım öğretmenim sesini sevmiyorum dedi. Kızmaya mı başladı acaba diye düşünüyorum. Güvenlik konusunda endişem yok tutum da dışardan güzel gözüküyor ama bilmiyorum. Eşimle oturup karar vereceğiz yeni aya girmeden.

3 yaş çocuğu yeterli derecede konuşabilir zaten , eğer konuşmasında gecikme yoksa ki o da çok sorun değil çabucak yakalıyorlar yaşıtlarını , 19 aylık oğlum 3 kelimelik cümleler kuruyor evimin karşısında montessori kreşi var ama 3 yaşı beklemek zorundayım yani kızınızın konuşması normal bence , 4-5 yaş grubu ile devam etmesi sağlıklı gelmedi bana her şey dil gelişimi ile bitmiyor uyum sağlayamabilir

Yemek menüsü benim de hoşuma gitmedi yani söylediğiniz gibiyse bence konuşun bu konuyu, tam gün kreşte duran bir çocuğun beslenme menüsü sağlıklı olmalı , dünya para veriyor veliler kreşlere

Benim kızım da 3-6 yaş arası montessori kreşine gitti, kızım hasta iken ben kreşe göndermiyordum hasta çocuk da kreşe gönderilmez o sınıfta bir sürü çocuk var ve onlarla temas edeceğini bile Bile o sınıfa gönderilmemeli bir çocuk , bu yemek ve hastalık olayını konuşun bence

Ama eğer montessori felsefesini gerçekten uyguluyorlar ise ben kızımda çok faydasını gördüm şimdi oğlumu aynı yere göndermek için yaşın dolmasını bekliyorum

X