Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreşe başlayan çocugum öğretmenini sevmiyor

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Yılların okul öncesi öğretmeni ve anaokulu-ilkokul müdürüyüm.
Öncelikle 5 yaş kreş öğrencisi değil okul öncesi öğrencisidir.
Müfredatta eğitim içerikli çalışmalar olur ancak okul öncesine ödev verilmez.
Bu okulun işgüzarlığı olabilir bazı anaokulları pr için böyle tuhaf işler yapıyor.
Okul öncesinde ceza tercih ettiğimiz bir eğitim metodu değil hele tehdit hiç uygun değil.
Muhtemelen öğretmen pedagojik formasyonu olmayan biri.
Bunu sorup öğrenebilirsiniz.
Nerden mezun? Kaçıncı yılını çalışıyor?
Bağımsız anaokullarının öğretmen niteliği tartışmaya çok açık bir konu maalesef.

Ilk senesi mi çocuğunuzun?
Benim oğlum 5 yasında bu sene başladı anaokuluna.
Ilk hafta öğretmenim bağırdı dedi,sabah öğretmeni ile konuştuk bana dediği ben özellikle ona bağirmadım,hepsine uyarı mahiyetinde sesimi yükselttim. Isim vermedim, kendi aralarında itişiyorlardı mudahale ettim. Düsununce hak verdim,16 çocuk 11 tanesi erkek.
Oğluma da dedim öğretmenin sana bağırmamış,hepinizi uyarmış birbirinizi itiyormuşsunuz diye anlattım.
Kendi üzerine alınmış hepsine yapılan bir uyarıyı çocuk,alışkın degil zira ortama. Birazda hassas alıngan bir ćocuk zaten. Öğretmen tabi ki uyaracak,çocuklara birşey olsa sorumlusu o olur.
Ha fiziksel temas olur,korkutacak şekilde bağırma tehdit vb davranışlar olur başka birşey konuşuruz ama otorite sağlamak adina ufak uyarılarda sorun yok benim açımdan.

Anlamadigim konu sahibinin mesajlarının nesini beğenmedi millet
Beğenmeyenlerin kreş anaokulu deneyimi oldu mi acaba

Genel olarak bariz sorun var gibi görünüyor konuşmak umarım ise yarar
Sorun olmayan yerler ise sunlar
5 yaş okula hazırlık grubudur çizgi çalışması sayıların yazilmasi normal

Devlet anaokullarında mufredatta harfler sesler ya da bunların yazilmqsi yok sadece ama ozelĺwr bunu da yazdiriyor tanısinlar istiyor

Ödev konusu da aslında sorumluluk alması için güzel

Ama ceza sistemi, ve diğer öğretmenleri severken bu öğretmene karsi olumsuz duygular gelistirmesinin altında yayan sebepler araştırılmali

Çocuğunuz orada mutlu değil ve öğretmenine güvenli bağlanma oluşmamış ve sinyallerini vermiş size. Alın bence okuldan ama önce konuşun isterseniz açık açık gelmek istemiyor sevmiyor diye. Kreş öğretmeniyim şahsen veliler her ağzına geleni söylüyor hiç gocunmuyorlar ama ben çocuklarımla bağı kuvvetli tutuyorum severek geliyorlar bir anne hisseder. Kızımı iki sene önce benzer durumu yaşadı mutlu değildi hatta altına kaçırma başlamıştı aldık okuldan başka okula verdik düzeldi.

Bir öğretmen ve aynı zamanda bir anne olarak fikrimi söylemek istiyorum ki çocukların ilk eğitimi ve öğretimi aldığı yer kreş, anaokuludur. Aidiyet duygusunu yaşaması için de işini gerçekten iyi yapan bir öğretmene denk gelmesi gerekir. Bizim camia cidden vicdan meselesi, işini hakkıyla yapmak ya da baştan savma geçiştirmek tamamen öğretmenin elinde. İçinize sinmediyse değiştirin okulu, benim oğlumun geçen seneki kreş hayatı travma bıraktı üzerinde, ne yaşadı ne oldu anlatmıyor tam olarak ancak o zamanlar da sinyalini veriyordu, ben şımarıklık yapıyor kural tanısın otorite ile tanışsın diye kulağımı tıkadım hep, keşke dinleseydim çocuğumu. Bu sene başka bir okula başladık ve güle oynaya gidiyor, çünkü öğretmenini seviyor, çünkü mutlu. O yüzden çocuğunuza kulak verin bir süre gözlemleyin. Onun haricinde kız kardeşim de okulöncesi öğretmeni olduğu için epey hakimim bu alana, onların da sınıfında mola sandalyesi oluyor öğrenci istenmeyen bir davranış sergilediği zaman beş dakika o kısma alınıp düşünmesi isteniyor ve yapılan etkinliklerden mahrum bırakılıyor ki kural ve otorite ile tanışsın, bunda yanlış bir şey yok, çocuğun ağlamaması durumu da öyle keza, ağlayarak bir şeyleri yaptırabileceğini zannetmemesi adına sınıfta ağlayan çocuk görmezden gelinir ancak annemi özledim deyip direnç gösterirse anne aranır ve okul çıkışında kendisini almaya geleceğini o zamana kadar kaliteli zaman geçirmesi gerektiği anne tarafından çocuğuna söylenir. Bu şekilde yani. Sınıftaki durumlar olması gerektiği gibi ancak çocuğunuzun mutsuzluk sebebini araştırın. Tamamen naz niyaz mı yoksa aidiyet duygusu gelişemediği için mi

Yılların okul öncesi öğretmeni ve anaokulu-ilkokul müdürüyüm.
Öncelikle 5 yaş kreş öğrencisi değil okul öncesi öğrencisidir.
Müfredatta eğitim içerikli çalışmalar olur ancak okul öncesine ödev verilmez.
Bu okulun işgüzarlığı olabilir bazı anaokulları pr için böyle tuhaf işler yapıyor.
Okul öncesinde ceza tercih ettiğimiz bir eğitim metodu değil hele tehdit hiç uygun değil.
Muhtemelen öğretmen pedagojik formasyonu olmayan biri.
Bunu sorup öğrenebilirsiniz.
Nerden mezun? Kaçıncı yılını çalışıyor?
Bağımsız anaokullarının öğretmen niteliği tartışmaya çok açık bir konu maalesef.
İlkokullarda yüzlerce cocuga siddet gördük haberlerde, bunların hepsi formasyon almıs öğretmen değil mi? Formasyon almadan ilkokulda sınıf öğretmenliği yapılabilir mi? Eğer bunlar formasyon aldıysa o cocuklara siddet neden uyguladılar? Bu formasyonu gözümüzde fazla mu büyütüyoruz ne dersiniz?
Özel anaokulu asgari ücretle formasyonlu öğretmen daha az calıstırıp genelde kız meslek lisesi cocuk gelisimi cıkıslı yada max önlisans mezunu çalıştırır.( önlisans mezunu kiside formasyonu yoktur ztn)
Eğitimde ödül ve cezanın doğru yönerge yapıldıgında olumlı sonuclar verildiğine inananlardanım. Ceza sistemi olumsuz bi pekistirectir ve bunu doğru bir yerlesim yapıldığında sorunun azaldığını gördüm ve tecrübe ettim.
Çocukların tehdit algıladığı her zaman tehdit değildir. 5 yas cocugu tehditin tam manasıyla anlamını karsılayabilir mi ?
Biz yetişkinin anladığı gibi anlar mı tehdidi sahiden ?
Tüm bunları ele almadan konusmak nacizane cok doğru gelmedi

Son düzenleme:
burada iki yönlü bir durum var
ceza sistemi sizin evinizde yok mu ? elbette ki çocuğun bazı şeyleri öğrenmesi için bunlar olacak
buradaki mesele öğretmenin ses tonu ,ifade etme şekli.
bazı öğretmenlerin bakışı yeter, bazıları yumuşak serttir hadi bakalım der dediğini tatlı sert bir şekilde yaptırır,bazıları da bunu yaparken somurtur,kokrunç bir ifade ile yapar,öğretmen eğer böyle ise o zaman sorun.
ama yok şunu dedi,yok müdür şunu yaptı ,bunlara takılırsanız çocuğunuzu büyütemezsiniz.
yarın hiç kızılmamış çocuk olur çıkar,büyüyünce sosyal ortamlarda çok sorun yaşar.
insanın doğasında olan durumları normal görmek lazım.
siz çocuğunuza hep aman kuzum diyerek mi yaptırıyorsunuz herşeyi?
galiba sizin çocuk pamuk gibi, sesiniz çıkmıyor çocuğa.
ben bağırılsın demiyorum ama aşırı hassaslığa da gerek yok
elbet birileri birşey diyecektir
siz bütün kreşlerde çocuklara çıt çıkar mıyorlar mı sanıyorsunuz?
ya da çocuğuna zerre kızmadan büyüttüm diyen ebeveyn var mı sanıyorsunuz,kim diyorsa yalan söylüyordur
Tabi evimizde de ceza var.yufka yürekli bir anne değilim ve kural severim okulda da olsun isterim hayat hep bana hep bana değil sonucta.Ben başlangıçta zorlanabılecegını konustum bunlara hazırlıklıydım zaten çünkü cocugum 5 yasına kadar 1

Öncelikle cevaplayan herkese teşekkürler.Şunu soylemek istiyorum ki bizde evde yerı geldi kızdık,yeri geldi mahrum bıraktık cezalar verdik yani cok da kuralsız nizamsız değil çocuk.Aslında hersey okulun ilk günü öğretmenin oğluma ceza olarak oyuncakları toplatmasıyla başladı süreç sonrası zaten geldi ben bu durumu konustum öğretmenle goruseceklerini soyledıler alışana kadar biraz daha yumusak gitmelerini istedim.Önce uyarı devam ederse ceza verebileceklerini doğal karsıladıgımı hissettirdim ama önce uyarın dedim sonucta bu cocuk da ilk kez annesiz kurallı bir ortama girdi tabiki korkacak cezadan.Ki tehdit benım karsı cıktıgım bir olay ‘seni parka cıkarmayacagım’ bana absurt geldi ben olsam boyle devam edersen bıdahaki park

Merhaba; 5 yaşına 3 ay sonra girecek oğlum yaklasık 1 ay önce ilk kez kreşe başladı ancak 3. Günden beri kreşe gitmek istemediğini,öğretmenini sevmediğini sürekli azarladıgını,kızdıgını soyluyor.gelen videolarda evet iyi görünüyor ama tam manasıyla içten bir gülümsemesini görmedim.Alışma dönemi dedik,kurallar dedik,ilk tecrübe dedik ama 1 ay oldu hala mutsuz gidiyor.diğer branş öğretmenlerini sevıyor onlarla sorunu yok.Asıl benım dıkkatımı ceken konular şunlar bana akıl verin bende tecrübesizim bunlar normal mi bilemiyorum. 1. Öğretmenin ceza sistemi : Kendisi veya arkadasları yaramazlık yaparsa öğretmen sınıf kapısında bekletme yapıyormuş yada parkta kurallara uymazsa ‘seni bidaha parka cıkarmayacagım’ gibi tehditler ediyormuş. 2. Konu okula başlarken seneye anaokuluna gideceğini belirtmeme rağmen 5 yaş grubu olmasından dolayı 1. Sınıfa hazırlık sınıfına vermişler çocuk rakamları çiziyor hatta haftaiçinde 1 gun 2 sayfa haftasonu 3 sayfa ödevle geliyor ben sıkılabılecegını dusunuyorum. 3. Konu ise kapıda bizi karşılayan müdüre şahit oldum çocugun ağlamasına izin verilmiyor yani cocuk annesini özlemiş sarılırken ağlıyor ama annenin yanında bile ‘ama konustuk ağlamak yok,ağlarken konusmuyoruz,vs gibi soylemleri var bunu benim cocuguma da yaptı. içeride de bu devam ediyormus cunku oğlum anne ogretmenim ağlayanları sevmıyormus dıye anlatıyor.Bu sekilde duyguların bastırılması eve gelince çığırından cıkmıs bir cocuga dönüşüyor.Aşırı agresif,enerji patlaması yaşayan bir çocuk getiriyorum eve.Vurma huyu olmayan çocugum arkadasını ısırıyor,itiyor boyle seyler başladı bunların olması normal bi süreçmi kreş öğretmenlerinden ve tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.
Rakamlar müfredatta vardır, o konuda yapacak birşey yok. Ancak diğer konular sıkıntılı. Ben olsam okul değişikliği yaparım

Rakamlar müfredatta vardır, o konuda yapacak birşey yok. Ancak diğer konular sıkıntılı. Ben olsam
Bugün karar verdim o kreşten alıyorum çocugu.Aksam almaya gittiğimde oğlum sulugunu unutmus geri çağırdı içeri bende kapının hemen önünde beklıyordum benimki ağlamaklı olmuş ne ağlıyosun ya tövbe estafurullah diye bağırdı ben dısarıdan duydum benım oglumamı dedı baskasınamı anlamadım ama zaten cocuk bu kelimeyı bıze evde kullanmaya baslamıstı daha oncede ben vıdeolardan falan duyuyo dıye dusunuyordum neyse cocugu getırdı bana dıyorki bugun hastalandı 2 kez kustu hep yatmak istedi vs ben şok oldum neden aramadınız dedim sadece sonra gıderken cocukla konustum ona bagırmıs meğerse (hıcbır cocuga boyle konusmasını kabul etmem bu arada) eve gelince müdürünü aradım anlattım yani bu cocugun basına ne gelince arayacaktınız benı nasıl haberdar etmezsiniz diye ve o lafınıda ilettim uslubunu duzeltsin diye özür dilediler vs ama hasta bir cocuga bu kadar vicdansızca davranan birine cocugumu emanet edemem gönlüm razı gelmez

X