kromozom translokasyonu ve kan pıhtılaşması sonucu tekrarlayan düşükler

pageone

Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2016
149
52
Merhaba, 3 yıllık evliyim. Evlendikten 4 ay sonra kimyasal gebelik yaşadım. 1 sene sonrası boş gebelik yaşadım kürtajla sonlandı , 2. senemde yine boş gebelik yine kürtaj ve en son 4 ay önce gelişim göstermeyen sorunlu gebeliğim de düşükle sonuçta. Ne kimyasal gebeliğimde nede kürtajlarım da hiçbir doktorda git bir test yaptır demedi. Söyledikleri "Böyle sorunlar sıklıkla görünülür bi daha ki gebeliğin de böyle sorunlar olacak anlamına gelmez 3 ay 5 ay korunun sonra folik asit almaya başlayın gebe kalabilirsiniz" dendi taki 4 ay önce ki düşüğüme kadar. Gözetimi altında düşük yaptığım hekim beni resmen silkeledi "bu kadar kürtaj düşük seni mahveder rahim duvarın çok incelmiş trambofili paneli ve kromozom analizi yaptırmadan nasıl hamile kalırsın nasıl önlem almazsın" diye baya azarladı beni. Neyse son düşüğüm oldu 2 ay korun sonra bu testleri yaptır dedi. ege üniversitesinde istediği testleri yaptırdım. Bu arada bir akradaşım bana kendi jinekoloğunu önerdi. prof. ve özel bir hastanede çokta ünlü bir hekim. Durumumu anlattım daha vahim durumda yada gebe kalması zor olan anne adaylarından bahsetti ve senin sorunun kan pıhtılaşması sonuçları görmeye gerek yok ama yinede içine sinsin onlarıda alınca getir. hemen bebek aspirinine başla gebe kalınca sana aylık iğne yapacağız karnından adetinin ilk gününden itibaren say ve tam 14. gün eşinle birlikte ol vsr. filan dedi. yaklaşık 2 ay sonra sonuçlar çıktı. genetik danışmana gönderdiler. trombofili paneli testimde 3 dalda mutasyon yani pıhtılaşma ve kromozom testimde de kromozom translokasyonu olduğunu söylediler ve araştırma bölümü bana 8;22 koromozum translokasyonunda ayrıca araştırma yapılacağını sonuçlarınıda 1 hafta sonra alacağımı sölyedi. Genetik danışmanlar bu durumun bir hastalık olmadığını gebelik kayıplarımın kromozom translokasyonunda olduğunu eğer doğal yollarla hamile kalırsam tekrar düşük olabileceğini yada doğacak bebeğin bebim gibi taşıyıcı olacağını yada engelli olacağını belki de sağlıklı bir bebek sahibi olacağımı ama riske atmamamı tüp bebek ve pgt testi ile sağlıklı bebek sahibi olabileceğimi söylediler. Moralim sıfır bir halde ordan prof olan jinekoloğa gittim. Baktı sonuçlara bunlarda ne var ki dedi. ben sana söyledim hamile kal gerisini düşünme dedi. bunlar sorun değil içini ferah tut vsr. dedi. Ertesi gün benim bu testleri yaptırmamı isteyen jenekoloğa gittim trambofoli test sonuçlarıma baktı tamam bunları iğneyle çözerim ama kromozom translokasyonu düzelecek birşey değil ve tekrar düşük yaparak sağlığına zarar verme hemen tüp bebek için başvur dedi. Ege üniversitesinden tüp bebek için randevu aldım 3 haziran. Kafam ve psikolojim allak bullak. Hem Kromozom translokasyonu ve aynı zamanda kan pıhtılaşması olan var mı. Nasıl bir süreçten geçtiniz. Anne olan oldu mu. Çok uzun yazdım sıktıysam afedersiniz.

Merhaba, 3 yıllık evliyim. Evlendikten 4 ay sonra kimyasal gebelik yaşadım. 1 sene sonrası boş gebelik yaşadım kürtajla sonlandı , 2. senemde yine boş gebelik yine kürtaj ve en son 4 ay önce gelişim göstermeyen sorunlu gebeliğim de düşükle sonuçta. Ne kimyasal gebeliğimde nede kürtajlarım da hiçbir doktorda git bir test yaptır demedi. Söyledikleri "Böyle sorunlar sıklıkla görünülür bi daha ki gebeliğin de böyle sorunlar olacak anlamına gelmez 3 ay 5 ay korunun sonra folik asit almaya başlayın gebe kalabilirsiniz" dendi taki 4 ay önce ki düşüğüme kadar. Gözetimi altında düşük yaptığım hekim beni resmen silkeledi "bu kadar kürtaj düşük seni mahveder rahim duvarın çok incelmiş trambofili paneli ve kromozom analizi yaptırmadan nasıl hamile kalırsın nasıl önlem almazsın" diye baya azarladı beni. Neyse son düşüğüm oldu 2 ay korun sonra bu testleri yaptır dedi. ege üniversitesinde istediği testleri yaptırdım. Bu arada bir akradaşım bana kendi jinekoloğunu önerdi. prof. ve özel bir hastanede çokta ünlü bir hekim. Durumumu anlattım daha vahim durumda yada gebe kalması zor olan anne adaylarından bahsetti ve senin sorunun kan pıhtılaşması sonuçları görmeye gerek yok ama yinede içine sinsin onlarıda alınca getir. hemen bebek aspirinine başla gebe kalınca sana aylık iğne yapacağız karnından adetinin ilk gününden itibaren say ve tam 14. gün eşinle birlikte ol vsr. filan dedi. yaklaşık 2 ay sonra sonuçlar çıktı. genetik danışmana gönderdiler. trombofili paneli testimde 3 dalda mutasyon yani pıhtılaşma ve kromozom testimde de kromozom translokasyonu olduğunu söylediler ve araştırma bölümü bana 8;22 koromozum translokasyonunda ayrıca araştırma yapılacağını sonuçlarınıda 1 hafta sonra alacağımı sölyedi. Genetik danışmanlar bu durumun bir hastalık olmadığını gebelik kayıplarımın kromozom translokasyonunda olduğunu eğer doğal yollarla hamile kalırsam tekrar düşük olabileceğini yada doğacak bebeğin bebim gibi taşıyıcı olacağını yada engelli olacağını belki de sağlıklı bir bebek sahibi olacağımı ama riske atmamamı tüp bebek ve pgt testi ile sağlıklı bebek sahibi olabileceğimi söylediler. Moralim sıfır bir halde ordan prof olan jinekoloğa gittim. Baktı sonuçlara bunlarda ne var ki dedi. ben sana söyledim hamile kal gerisini düşünme dedi. bunlar sorun değil içini ferah tut vsr. dedi. Ertesi gün benim bu testleri yaptırmamı isteyen jenekoloğa gittim trambofoli test sonuçlarıma baktı tamam bunları iğneyle çözerim ama kromozom translokasyonu düzelecek birşey değil ve tekrar düşük yaparak sağlığına zarar verme hemen tüp bebek için başvur dedi. Ege üniversitesinden tüp bebek için randevu aldım 3 haziran. Kafam ve psikolojim allak bullak. Hem Kromozom translokasyonu ve aynı zamanda kan pıhtılaşması olan var mı. Nasıl bir süreçten geçtiniz. Anne olan oldu mu. Çok uzun yazdım sıktıysam afedersiniz.
Benim de iki düşüğüm var canım kalp atışları durdu her ikisininde, testler yapıldı bende de transkolasyon ve kan pıhtılaşması çıktı. Doğal yolla denersen şansa kalmış, en kesin yöntem pgt+tüp bebek. Bence hemen başla, yeterince yıpranmışsın. Bu yüzden tüp bebek yaptıranların tüp bebekte diğerlerinden daha fazla şansı varmış. Ben de yaza düşünüyorum.

Benim de iki düşüğüm var canım kalp atışları durdu her ikisininde, testler yapıldı bende de transkolasyon ve kan pıhtılaşması çıktı. Doğal yolla denersen şansa kalmış, en kesin yöntem pgt+tüp bebek. Bence hemen başla, yeterince yıpranmışsın. Bu yüzden tüp bebek yaptıranların tüp bebekte diğerlerinden daha fazla şansı varmış. Ben de yaza düşünüyorum.
Geçmiş olsun cnm. Gebeliklerinde iğne filan kallundın mı.

Sana da geçmiş olsun canım gerçekten çok zor. kan sulandırıcı iğneden bahsediyorsun sanırım. Birdahaki hamileliğimde kullanıcam bilmiyorduk çünkü pıhtılaşma sorununu.

Pıhtılaşma sorunu iğneyle aspirinle çözülüyor ama transkolasyonun çaresi pgt+ tüp bebek yani doktorun doğru söylemiş, yalnız bir Prof doğal da deneyebilirsin anneniz sizi nasıl dünyaya getirmiş demişti. Yani doktora göreve yorum değişebiliyor. Seçim senin ama ben çok okudum bu şekilde çocuğu olan. Allah nasib eder umarım.

Amîn. Allah'ım bu müberak gecede bütün anne adaylarının gönlüne göre versin inşallah. 2 doktorlar görüştüm biri ısrarla tüp bebek yaptır bu yaşta bu kadar kürtaj ve düşük yazık sana dedi prof olan senin gibi çok hastam oldu hepside anne oldu doğal yollarla hamile kalmaya bak dedi. 3 hazirana ege üniv.den tüp bebek günü aldık bakalım Allah büyük. Allah sağlıklı hayırlı evlatla taçlandırsın hepimizi.

Amin inşallah, dediğim gibi bana da bir profesör doğal yolla dene çünkü tüp bebek de kolay değil dedi. Zor bir süreç. Sonucu kesin değil ve pahalı.Eskiden tüp bebek mi vardı diyor :) Yinede denemeye değer. Düşükler manevi olarak çok yıpratıyor. Rabbim hangisi hayırlısı ise onu nasib etsin.

Evet prof da öyle dedi tüp bebek pgt yaptırmak demek %100 sağlıklı olsun dersen dedi. Yaptırabilirsin senin tercihin ama hamile kalabiliyorsun bu doğal yolla kal vsr dedi. bide hamile kaldıktan sonra 9-10 haftalıkken yapılan bir testten bahsetti test america da yapılıyormuş bebekte translokasyon ve daha bir çok anomali saplanıyormuş anne kanından alınarak yapılıyormuş 2bin liraymış. geçen haftalarda gittiğimde söyledi. Sonra nette araştırdım Türkiye'de bir kaç yer varmış.

Hmm bana da hamile kaldığın tüm çocuklara amniyosentez yaptırmalısın tüp bebek olsa bile dedi. 9 haftalıkken olması iyiymiş çok bağlanmadan.Ben yaza kadar doğal denemek istiyorum.

Amniyosentezi devlet hast.ki doktor önerdi. ama bu testte hepsi görünüyormuş. Cnm bence de Allah'a sığınıp normal denemek daha mantıklı gibi geliyor banada. Çünkü herşey bahane Allah nasip ederse olur doğum da ölüm de. 5 ihtimal var gebeliklerimiz hakkında Düşük, bizim gibi taşıyıcı, Sağlıklı çocuk, engelli çocuk yada konuşma oturma ve öğrenme zorluğu çeken çocuk. Kaldı ki bizim gibi olmayan sağlıklı anne adaylarında da var bu ihtimaller. En son gebeliğimde bi hastaneye gittim ordaki doktor benim yeğinimin 4 tane boş gebeliği oldu 5.de doğurdu dedi ve hiç bir sorunu yoktu dedi. Kısacası nasip.

Kesinlikle, bizim gibi sorunları olmayan kişiler içinde var bu riskler. Yinede iki arada kalıyorum. Tedbir de almak lazım bitaraftan. Ege Üniversitesine gitmiştim bebek tüp bebek merkezine, bir günümü orda geçirdim ve vazgeçtim oradan çok stresliyim herkes, sonra özel bir merkeze gittim orda da çok gerildim en iyisi yazı bekleyeyim dedim. Bu arada kadınlar kulübünde transkolasyon olup doğal ve sağlıklı gebelik geçiren kişileri okudum. Doğal denesek bile sonuca hazır olursak kolay atlatırız sanırım, umarım öyle bir şey yaşamayız tabi.

Evet haklısın bunlar hiç bir sorunu olmayan kişiler için de geçerli ama ben de iki arada gidip geliyorum. Tedbirli de olmak lazım. Ege ünüversitesinde bir gün geçirdim ve eledim orayı çünkü çok stresli bir ortam. Sonra özele gittim oradada bir gün geçirdim ve yaza bıraktım. Hastane ortamı da kolay değil gerçekten. Şimdilik ben de zor da olsa aksiliklere karşı dayanıklı olup doğal denemek istiyorum. Diğer düştüklerime çok üzüldüm ama artık sebebi biliyorum buna bir hastalık gibi bakmak gerek. Zor olan bebek sağlıksız olursa sonlandırmak.

Daha ilk görüşmede bunalmışsın tüp bebek ortamından kıyamam. Çok zor bir süreç olsa gerek. Ben 1 şubattan bu yana bebek aspirini ve folik asit kullanmıyorum. Madem doğal yolla düşünüyorsun acaba doktor kontrolünde başlasan mı. Sonra 9-10 haftalıkken yapılan testten yaptırılır. Dediğin gibi artık sebebini biliyoruz.

Kaydetmemişti iki kere yazmıştım kaydetmiş meğer :) evet canım kullanıyorum bende corasprin ve folik asit kendime süre verdim yaza kadar.

:) İnşallah burdan hayırlı haberlerimizi, bebeklerimizin resimlerini paylaşırız. Dua edicem sana bana bizim gibi herkese. Sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin Allah'ım isteyen herkese.

Amin canım ben de güzel haberlerini bekliyorum.
Merhaba windrose123, akıntımdan dolayı hastahaneye gittim. Ordaki doktorda geçen hafta kongreye gitmişti. Gebeliğin 9-10. haftasında yapılan testten bahsettim bizim gibi anne adaylarına. kandan alınıyormuş amerikaya gönderiliyormuş bizde ki translokasyonun bebeğe nasıl geçtiğine ve daha bir çok genetik hastalığa bakılıyormuş dedim. O da 12. haftada keseden örnek alınıyor ordan bakılıyor dedi. zaten gebe kaldığında bebeğin kalp atışını duyduktan sonra perinatoloğa yönlendiricem seni dedi. fuat akercanı önerdi. Bende ücretini merak ettim aradım tesadüfen kendisi açtı tlfonu fiyatını sordum 350tl miş. durumumu anlattım benim gibi olup anne olan var mı diye sordum. bugün sizin gibi bir hastanın sonunucu geldi traslokasyon bebeğe dengeli geçmiş dedi. öyle bi sevindim bi umutlandım bende :)

Evet canım ben de araştırdım bizim gibiler için en kesin test amniyosentezmiş.zaten en yakın örnekler annelerimiz :) Ben hazirana kadar hamile kalamazsam tüp bebek düşünüyorum. Yaşım 33 ve çok bekletmek istemiyorum çocuk meselesini. Daha genç evlenseydim biraz daha denedim.

Evet canım ben de araştırdım bizim gibiler için en kesin test amniyosentezmiş.zaten en yakın örnekler annelerimiz :) Ben hazirana kadar hamile kalamazsam tüp bebek düşünüyorum. Yaşım 33 ve çok bekletmek istemiyorum çocuk meselesini. Daha genç evlenseydim biraz daha denedim.
Yok cnm 12 haftalıkken keseden örnek alınıyormuş. Amniyosentez daha ilerleyen aylarda. Birde sen kalp atışlarını duymuşsun benim hiç o aşamalara gelemedi. Benimkiler translokasyon yüzündenmiş genetikciler öyle demişti. Demek senin pıhtılaşma yüzünden kaybın oldu. Bende 32yim benimde öyle uzun yıllarım yok önümde. İnşallah doğal yollarla sağlıklı bebeklerin olur. O zaman şöyle yapalım. Kim önce hamile kalırsa süreç hakkında bilgi versin. Sanırım sende ege desin en azından hekim test vsr gibi konularda birbirimize önayak oluruz.

Evet kalp atışlarını duyduktan sonra kaybettim ikisini de ama transkolasyonda hiç kalp atışı olmuyor mu bunu tam bilmiyorum. Evet izmirde oturuyorum ben, Evet bir değişiklik olursa bilgilendirelim birbirimizi :),

X