Kronik mi mutsuzum hamilelikten mi

Delirmekuzereyim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2023
764
1.426
Çocukluktan dir hep mutlu yuvam bi bebegim olsun istedim evliyim mutluyum aylardir olmaz deyip denememize ragmen bebek olmamıştı ama şuan hamileyim kalp atışlarını da duydum ama yasadiklarim gercek gibi degil cok guzel evliligim var ama hep içimde hersey tersine döner diye de korku var çünkü geçmişte agir tranvalarim vardi hayatim yolunda guzel gidince hemen bir korku olduğum andan keyif alamıyorum ya sizde de oluyormu yoksa hamilelikten mi hissettiklerim

Çocukluktan dir hep mutlu yuvam bi bebegim olsun istedim evliyim mutluyum aylardir olmaz deyip denememize ragmen bebek olmamıştı ama şuan hamileyim kalp atışlarını da duydum ama yasadiklarim gercek gibi degil cok guzel evliligim var ama hep içimde hersey tersine döner diye de korku var çünkü geçmişte agir tranvalarim vardi hayatim yolunda guzel gidince hemen bir korku olduğum andan keyif alamıyorum ya sizde de oluyormu yoksa hamilelikten mi hissettiklerim
Herkeste olmaz, hamilelikle de alakalı değil. Kendiniz aşamıyorsanız destek alın.

Hamilelik hassaslastirir ama korku verdigini dusunmuyorum
Evliliginiz neden degissin ki? Mesela bende dogumdan sonra lohusalikta cok karmasik olmustum, bebegimin karnimdaki tekmelerini ozlemistim falan oturup aglamistim artik hamile degilim diye:) boyle duygu gecisleri oluyor ama korku duymak daha farkli, gecmis travmalar tetiklenmis olabilir destek almayi dusunebilirsiniz

Bende de oluyor.

Ben de hamileyim, bunun herşey tersine döner korkusunu değil de belirsizlik korkusunu yaşıyorum. Bence hamilelikte genel olarak belirsizlik nasıl olacak korkusu oluyor kadınlarda. Yani en azından bende de öyle oldu. Bu da hormonlarla alakalı diye düşünüyorum.

Herkesin karakteri farklı, herkesin yaşadıkları da farklı. Ben de yaşadıklarım yüzünden belirsizlikten nefret eden (tatile çıkarken bile tamamen planlı çıkan) bi insanım. Şimdi eşimin tayin durumu var ve ortamdan dolayı gitmek istiyoruz. Beni o yüzden bu belirsizlik korkutuyor. Sizi de geçmişte yaşadıklarınız, gördükleriniz, travmalarınız ve bebek gelince olabilecek belirsizlikler korkutuyor. Yalnız değilsiniz ama duygularınız kaldıramayacağınız noktaya gelirse çevrenizden yada bir profesyonelden destek almayı es geçmeyin lütfen.

Güzel olan hayatının tersine döneceğini düşünüyorsan bu kötümser düşünme yapını meditasyonla düzeltebilirsin. Mesela sabahları 5 dakika sessiz bir ortamda otur gözlerini kapat ve “sahip olduğum her şeyin bilincindeyim, sağlıklıyım, mutlu bir evliliğim ve hamileliğim var, huzurluyum, güvendeyim, seviyorum ve seviliyorum, hayatımdan memnunum, sahip olduklarımın bilincindeyim farkındayım ve minnettarım, teşekkür ederim. Kötü olan her şeyden bir örtü gibi sana sığınıyorum rabbim” diyip güne başlayabilirsin. Sahip olduklarını zihninde düşünüp farkındalık yaratarak hem minnettarlığını pekiştirirsin hem kendini daha iyi ve pozitif hissedersin🌸

Güzel olan hayatının tersine döneceğini düşünüyorsan bu kötümser düşünme yapını meditasyonla düzeltebilirsin. Mesela sabahları 5 dakika sessiz bir ortamda otur gözlerini kapat ve “sahip olduğum her şeyin bilincindeyim, sağlıklıyım, mutlu bir evliliğim ve hamileliğim var, huzurluyum, güvendeyim, seviyorum ve seviliyorum, hayatımdan memnunum, sahip olduklarımın bilincindeyim farkındayım ve minnettarım, teşekkür ederim. Kötü olan her şeyden bir örtü gibi sana sığınıyorum rabbim” diyip güne başlayabilirsin. Sahip olduklarını zihninde düşünüp farkındalık yaratarak hem minnettarlığını pekiştirirsin hem kendini daha iyi ve pozitif hissedersin🌸
Evet haklısınız bolca şükür etmekte aslında hersey

Hamilelik duygusal bir savaş bence. Lohusalık pik noktası hatta.

Bence bastırdığınız duygularınız çıkıyor. İki kere kimyasal gebelik yaşadım ve oğlumda keseyi görene kadar çok tedirgindim. Bunda da aynı olur diye. Tedirginliğiniz bir tık normal olabilir diyeceğim ama mutsuz olmak bence normal değil. Destek almayı deneyin bence çünkü hamilelik ilerledikçe duygular daha ağırlaşıyor. Daha hassaslaşıyorsunuz.

Ben çok ağlayan bir insan değilim hayatım boyunca ağladığımı dokuz ayda ağlamışımdır. Dokuz ayda ağladım kadar da lohusalıkta o 40 gün ağlamışımdır. Derecesini anlamanız için söylemeye çalışıyorum. Belki hiç benim gibi olmayacaksınız ama en azından destek alırsanız rahatlarsınız.

Hamilelik duygusal bir savaş bence. Lohusalık pik noktası hatta.

Bence bastırdığınız duygularınız çıkıyor. İki kere kimyasal gebelik yaşadım ve oğlumda keseyi görene kadar çok tedirgindim. Bunda da aynı olur diye. Tedirginliğiniz bir tık normal olabilir diyeceğim ama mutsuz olmak bence normal değil. Destek almayı deneyin bence çünkü hamilelik ilerledikçe duygular daha ağırlaşıyor. Daha hassaslaşıyorsunuz.

Ben çok ağlayan bir insan değilim hayatım boyunca ağladığımı dokuz ayda ağlamışımdır. Dokuz ayda ağladım kadar da lohusalıkta o 40 gün ağlamışımdır. Derecesini anlamanız için söylemeye çalışıyorum. Belki hiç benim gibi olmayacaksınız ama en azından destek alırsanız rahatlarsınız.
Ayy inşallah girmem o kadar psikolojiye biraz benimkisi yanlizliktan cok çevrem yok arabamizda yok şuan pek gezemiyoruz bunaldim arada geliyor bana duygusallık

Öncelikle sakın burdaki kötü doğum hikayelerini bebek ölümlerini falan sakın okuma bunlar binde bir olan şeyler ve mutlu giden bir hayat zaten gelip buraya yazmaz öyle değil mi?

Hamileyken yaptığım en güzel şey (son zamanlarda yogaya ara vermiştim) parka çıkıp bir saat oturup yeşillik kokusu almaktı ama sakın etrafında birileriyle çıkma tek ol yoga nefesi tekniğini uygula ciğerlerine çek temiz havayı…

Olumlamalar var her gün günlük olumlamalarını yap, betimle gözlerini kapatıp…

Bunlar küçük gibi görünen ama tüm fobileri ortadan kaldıran büyük adımlar 🪄

Öncelikle sakın burdaki kötü doğum hikayelerini bebek ölümlerini falan sakın okuma bunlar binde bir olan şeyler ve mutlu giden bir hayat zaten gelip buraya yazmaz öyle değil mi?

Hamileyken yaptığım en güzel şey (son zamanlarda yogaya ara vermiştim) parka çıkıp bir saat oturup yeşillik kokusu almaktı ama sakın etrafında birileriyle çıkma tek ol yoga nefesi tekniğini uygula ciğerlerine çek temiz havayı…

Olumlamalar var her gün günlük olumlamalarını yap, betimle gözlerini kapatıp…

Bunlar küçük gibi görünen ama tüm fobileri ortadan kaldıran büyük adımlar 🪄
Ay çok güzel öneri teşekkür ederim 🥹

Aa bu ben. Cok kucuk bi mutluluk yasadigimda bile asiri derece korkuyorum uzuluyorum. Cok zor seylerle sınandık. Hep tetikteyim yine bir seyler olur mu diye

hamilelikte bunları yaşamadım. ama bence sizin desteğe ihtiyacınız var hamilelikle alakası yok bu bahsettikleriniz. endişeli olabilirsiniz anne olmaya hazır hissetmeyebilirsiniz bunlar yaşanabilir şeyler. lohusa depresyonunu çok ağır geçirmezsiniz umarım.
çünkü belli ki geçmişteki travmalarınızı atlatamamışsınız bu da lohusalık döneminde ne yazık ki pik noktaya ulaşıyor her detayı düşünüyorsunuz. ben bebeğimi emzirip kucağımda tutarken annem de beni böyle sevmiş midir diye ağladığımı biliyorum saatlerce. yada kedim petek üzerinden düştü diye saatlerce ağlamıştım. ay berbat günler umarım kolay atlatırsınız.

Kesinlikle harika bi öneri 👏👏

X