Küçük tatlı bir dert :)

Gurur meselesi yapmış gibi hissettim yaptı demiyorum. Nasıl bir davranış sergilemeliyim diye sordum sadece biraz içime dert oldu o kadar :)
Diyelim ki yaptı.
Yapabileceğiniz bir şey var mı şu aşamada? Bence yok gibi. Yani en ufak bir durumda şimdi ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım diye dertlenmemize gerek yok sanki. Belki yakın bir arkadaşı veya kardeşi falan da böyle sizin gibi maaş yükseltseydi yine ben de yapabilirim ya neden yapmıyorum ki diye düşünüp gaza gelecekti.
Ha size çok net bir laf söyler, saçma sapan bir davranış sergilerse o zaman düşünürsünüz.
Hayırlı olsun bu arada. Bol bereketli kazançlar herkese.

Diyelim ki yaptı.
Yapabileceğiniz bir şey var mı şu aşamada? Bence yok gibi. Yani en ufak bir durumda şimdi ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım diye dertlenmemize gerek yok sanki. Belki yakın bir arkadaşı veya kardeşi falan da böyle sizin gibi maaş yükseltseydi yine ben de yapabilirim ya neden yapmıyorum ki diye düşünüp gaza gelecekti.
Ha size çok net bir laf söyler, saçma sapan bir davranış sergilerse o zaman düşünürsünüz.
Hayırlı olsun bu arada. Bol bereketli kazançlar herkese.
Herkese 🤲 sağolun

Gurur meselesi yapmış gibi hissettim yaptı demiyorum. Nasıl bir davranış sergilemeliyim diye sordum sadece biraz içime dert oldu o kadar :)

Neden bir davranış sergileyesiniz ki
Zira eşinizin davranışında değişen bir şey yok
Sizi aşağı çekmeye çalışmamış, mutlu olmuş, tebrik etmiş ve kendisi için de bir adım atmış hepsi bu.

Hadi davranış değişmedi ama hissi o yönde gibi geldiyse bile size mantıklı düşünün aradan bir süre geçmiş neden sonra gurur yapsın ki
İlk anda hissederdiniz zaten hissini -eğer varsa-
Zihin okumayı bırakıp destekleyici tavrınıza devam edeceksiniz

Ay eminim öyle aranızda da astronomik bir maaş farkı yoktur
Neyi çözmeye çalıştığınızı anlayamadı biz

Neden bir davranış sergileyesiniz ki
Zira eşinizin davranışında değişen bir şey yok
Sizi aşağı çekmeye çalışmamış, mutlu olmuş, tebrik etmiş ve kendisi için de bir adım atmış hepsi bu.

Hadi davranış değişmedi ama hissi o yönde gibi geldiyse bile size mantıklı düşünün aradan bir süre geçmiş neden sonra gurur yapsın ki
İlk anda hissederdiniz zaten hissini -eğer varsa-
Zihin okumayı bırakıp destekleyici tavrınıza devam edeceksiniz

Ay eminim öyle aranızda da astronomik bir maaş farkı yoktur
Neyi çözmeye çalıştığınızı anlayamadı biz
Yok tabiki, sadece hiç böyle biri değil başta tebrik etti mutlu oldu evet ama daha sonra tavırları değiştiği için ben buna yoruyorum sanırım. Alışık değilim böyle olmasına belki de bundan.

Yok tabiki, sadece hiç böyle biri değil başta tebrik etti mutlu oldu evet ama daha sonra tavırları değiştiği için ben buna yoruyorum sanırım. Alışık değilim böyle olmasına belki de bundan.
Değişen tavrına örneğiniz sadece "ben de daha yüksek maaşlı bir iş arıyorum" demesi mi?
Daha somut bir örneğiniz var mı?
Bence yok ama yine de sorayım.

Maaşı iyi, ne oluyor da iş değiştiriyor diyorsunuz
E demek ki ona göre iyi değil artık.
Daha fazlasını istiyor artık.
Sırf daha iyi bir maaş fikrinden dolayı adamı "ben daha fazla kazanıyorum ya ondan şeyapıyo" konumuna koymanız çok ayıp bence.

Değişen tavrına örneğiniz sadece "ben de daha yüksek maaşlı bir iş arıyorum" demesi mi?
Daha somut bir örneğiniz var mı?
Bence yok ama yine de sorayım.

Maaşı iyi, ne oluyor da iş değiştiriyor diyorsunuz
E demek ki ona göre iyi değil artık.
Daha fazlasını istiyor artık.
Sırf daha iyi bir maaş fikrinden dolayı adamı "ben daha fazla kazanıyorum ya ondan şeyapıyo" konumuna koymanız çok ayıp bence.
Hayır tam olarak öyle değil, sen iyi alıyorsun ben de iyi alayım dediği için o ne demek diye sordum. Zaten yüksek senin de dedim. Olsun daha iyi olsun diye cevap verdiği için. Cevabı garip gelmişti bu yüzden böyle hissettim. Dediğim gibi normalde böyle cevaplar vermez ters gelmişti o an. Yoksa ben fazla kazanıyorum ondan iş arıyo değil demek istediğim.

Hayır tam olarak öyle değil, sen iyi alıyorsun ben de iyi alayım dediği için o ne demek diye sordum. Zaten yüksek senin de dedim. Olsun daha iyi olsun diye cevap verdiği için. Cevabı garip gelmişti bu yüzden böyle hissettim. Dediğim gibi normalde böyle cevaplar vermez ters gelmişti o an. Yoksa ben fazla kazanıyorum ondan iş arıyo değil demek istediğim.

Nesi ters?
Valla aradığınız buzağı yok buralarda bence.
Daha iyi olsun demiş, mis gibi cevap.
Asıl o ne demek sorusu ne mana?
Çok aşırı baskınsınız ya.
Kötü, çok kötü.

Hiç zorlamayın burdan hiç de öyle karısının altında ezilen bir erkek çıkmaz.
Aksine olgun, özgüvenli, eşini rakip gibi değil takım arkadaşı gibi gören birini gördüm ben.
Bu kadar hassas olmanız bana da sizin yüksek egolu olduğunuzu düşündürttü.
-En kibar haliyle-

Tövbe ya bu yaşımda ilk kez daha iyi bir maaş isteyen bir adamın yerildiğini görüyorum

Eşinizi kötü hissettirmiş olabilir misiniz diye düşündüm.Yeni işiniz hayırlı olsun ama çok astronomik rakamların döndüğü işyerleri bende hep bir şüphe uyandırır.Tabi kurumsal ve isim yapmış ve ya yurtdışı kaynaklı değilse.En önemli kriter maaşların düzenli ve zamanında yatmasıdır.

Gurur meselesi yaptıysa yaptı boş verin yeni bir iş arasın. Ne güzel iyi bir iş bulursa eve gelen para da artar. Belki güzel bir birikim yaparsınız.
Bu arada bu arkadaşlık ilişkilerinde de olur. Benzer iş yapıyorsunuzdur karşı taraf terfi alırsa veya çeşitli başarılar elde ederse size de bir umut doğar. Aynı yerden mezunuz,aynı bölüm mezunuyuz o yaptıysa ileride ben de yapabilirim dersiniz. Olay bu kadar basit.
Sadece sizin konunuz için demiyorum bazı insanlar es kaza işe girince, atanınca veya evlenince herkesin onu kıskandığını,aşık attığını düşünüyorlar🤷🏻‍♀️ Bu da çok sağlıklı bir bakış açısı değil.

Ay çok yanlış anlaşıldım arkadaşlar gerçekten kusuruma bakmayın. Asla egolu baskın falan da değilim yazı dilimde bu böyle anlaşıldıysa vicdan yaparım. Kendimi tam ifade edemedim sanırım. Maaşım şu bu oldu diye de hava atmak değil amacım. Kısa kısa anlatmak istedim uzatmak istemediğim için eşini küçük gören biri olarak görülmüşüm. Çok fazla detay vermedim evet dışardan okununca bu böyle anlaşılmış. Öyle değil, onu çok seviyorum. Karakterime ters biri gibi ifade etmişim resmen kendimi valla öyle biri değilim. 🥺 Dediğim gibi ifade edememişim.

Eşinizle eğitim seviyeniz denk mi?
Bence çok normal bir davranış sergilemis. Kim olursa olsun çevresinde kendine denk birisi iyi maaşlı bir ise girince 'ben neden hala bu paraya çalışıyorum' diye iş arama sürecine girer:)
Ben süreli bir projede çalışıyorum, süreli olduğu için rakam biraz daha güzel eski işime oranla, iki - iki buçuk katı falan. Eski iş arkadaşıma gitmiştim aylar önce, konuşurken maaşı da sordu, ben söyleyince kendi çalıştığı yere sinirlendi 'ne şartlarda çalışıyorum, haftasonu da gidiyorum şu rakama bak' diye. Zaten is arama isteği hep vardı ama yıllarca çalıştığı yer olduğu için konfor alanından çıkmak istemiyordu heralde. Gecen ay yeni bir iş bulmuş, maaşı benimkiyle aynı ⭐
Bunun sebebi hırs, kıskançlık vs vs kesinlikle degil. Cevrende aynı donanımda olup daha iyi kazanan biri varken tabii ki sen de bunun için çaba sarfedersin. Yine baska bir arkadaşım grafik yapıyor, aynı iş yerinde neredeyse on yıl olacak. Tazminatı birikti diye, şartları iyi diye çok çıkmayı düşünmüyordu . Ama bir ortamda kendiyle aynı işi yapan grafikerlerin beş kat daha fazlasını kazandığına tanık olduğu an iş aramayı kafasına koydu, hala arıyor. Ya da bir devlette psikolog memur arkadaşım kendi ofisini açtı istifa edip. Bu cesaret verdi, aynı arkadaş grubundaki diğer psikolog memur arkadaşım da devleti ömürlük iş gibi görmesine rağmen diğer arkadaşın refah seviyesi arttığını görünce niyet etti kendine ve açacağı ofise birikim yapıp bir süre sonra memuriyetten istifa etmeye, şimdi fırsat buldukça sertifikali kurslara gidiyor izinlerinden kullanıp kullanıp
O yüzden eşinden yana bir davranış görmedim ben. Rahatsız oluyorsa daha iyi işte, o da gayret eder, senin için de daha iyi olur.
Ha ne zaman kompleks yapar seni dibe çekmeye çalışır o zaman kötü

Herkese merhaba, 2 ay öncesine kadar asgari ücretin bir tık üstü bir maaşla çalışıyordum. Yeni bir iş teklifi aldım ve büyük bir şirkette mevcut maaşımın yaklaşık 2.5 katı kadar maaşla çalışmaktayım. Biraz yoğunum fakat maaştan ötürü mutluyum şükür :) Asıl konu eşim, yeni işime kabul edilmemle beraber ikimiz de çok sevindik, maaşım eşimin maaşının üzerine çıktı. Başta güzeldi her şey ama son birkaç haftadır kendisi de iş aramaya başladı ( ki mevcut işinden de oldukça memnunken ) ona bunun nedenini sorduğumda ise ben de daha fazla kazanayım daha iyi değil mi dedi. Açıkçası ona belli etmedim ama biraz kendini kötü hissettiğini sezdim. Kıskançlık mıdır bilmiyorum ama sanırım bir erkek olarak benden az maaş alması canını sıkmış gibi hissettim. Ona bu konuyu açtım bizde senin paran benim param ayrımı yoktur çünkü. Ama yine de içimdeki ses bunun gurur meselesi olduğunu söylüyor. Aslında hiç de böyle biri değildir ama bu durum hislerimin yanılmadığını söylüyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir :) ne yapmam gerekiyor arkadaşlar nasıl davranmalıyım, ne karar verirse arkasındayım isterse yeni iş arasın bu benim için sorun değil beni bu durumun aramızı bozup hırs haline getirebilir mi düşüncesi korkutuyor.
Niye kıskanıp hırslandığını düşündünüz ki? Aksine örnek almış, heveslenmiş diye düşünmeniz gerekmez mi? Kocanız ataerkil zihniyette bir adam mı?

Benim eşim 20 yıldır aynı şirkette çalışıyor. Maaşı da ortalamanın oldukça üzerinde. Ama sürekli şirket içi diğer pozisyonları ya da başka şirketlerdeki pozisyonları takip eder, başvuru yapar. Ben de daha üç buçuk aydır çalışıyorum şu an çalıştığım okulda, ama başka okulları takipteyim, gözüme kestirdiklerim geçmek istediklerim var. Boş pozisyon, daha iyi şartlar bulursam atlarım. Şartlar evet iyi ama niye daha iyi olmasın? Niye yerimizde sayalım?

Eşinizi kötü hissettirmiş olabilir misiniz diye düşündüm.Yeni işiniz hayırlı olsun ama çok astronomik rakamların döndüğü işyerleri bende hep bir şüphe uyandırır.Tabi kurumsal ve isim yapmış ve ya yurtdışı kaynaklı değilse.En önemli kriter maaşların düzenli ve zamanında yatmasıdır.
Astronomik rakam dediğiniz 45-50 bin. Yoksulluk sınırı 59 bindi sanırım en son.

Herkese merhaba, 2 ay öncesine kadar asgari ücretin bir tık üstü bir maaşla çalışıyordum. Yeni bir iş teklifi aldım ve büyük bir şirkette mevcut maaşımın yaklaşık 2.5 katı kadar maaşla çalışmaktayım. Biraz yoğunum fakat maaştan ötürü mutluyum şükür :) Asıl konu eşim, yeni işime kabul edilmemle beraber ikimiz de çok sevindik, maaşım eşimin maaşının üzerine çıktı. Başta güzeldi her şey ama son birkaç haftadır kendisi de iş aramaya başladı ( ki mevcut işinden de oldukça memnunken ) ona bunun nedenini sorduğumda ise ben de daha fazla kazanayım daha iyi değil mi dedi. Açıkçası ona belli etmedim ama biraz kendini kötü hissettiğini sezdim. Kıskançlık mıdır bilmiyorum ama sanırım bir erkek olarak benden az maaş alması canını sıkmış gibi hissettim. Ona bu konuyu açtım bizde senin paran benim param ayrımı yoktur çünkü. Ama yine de içimdeki ses bunun gurur meselesi olduğunu söylüyor. Aslında hiç de böyle biri değildir ama bu durum hislerimin yanılmadığını söylüyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir :) ne yapmam gerekiyor arkadaşlar nasıl davranmalıyım, ne karar verirse arkasındayım isterse yeni iş arasın bu benim için sorun değil beni bu durumun aramızı bozup hırs haline getirebilir mi düşüncesi korkutuyor.
Önce yeni işiniz hayırlı olsun. Eğer öyleyse bu durumu biraz kompleks haline getirmiş eşiniz. E ne yapacaksınız? Siz işten çıkacak değilsiniz herhalde. Eşiniz de daha iyi bir işi garanti etmeden mevcut işinden ayrılmasın sakın yoksa malum iş bulmak kolay değil ve işsiz kalma ihtimali olabilir, bu da durumu daha da kötü yapar. Siz demişsinizdir mutlaka ama, "işini seviyorsun, ayrılma bence, geçiniyoruz böyle" diyebilirsiniz. Onun dışında bırakın kendi haline, yeter ki mevcut işini tehlikeye atmasın derim.

Astronomik rakam dediğiniz 45-50 bin. Yoksulluk sınırı 59 bindi sanırım en son.
Ama pozisyonu ney? Bir anda asgari ücretin bir tık üstünden iki üç katına çıkmış. Gerçekler malesef bu yönde ama özel sektör çok köklü bir firma olmadıkça zor verir bu parayı.Benim eşim 20 senelik mühendis ve 39.000 lira oldu son zamlarla maaşı.Ölmüyoruz ama sürünüyoruz🥲.

Ama pozisyonu ney? Bir anda asgari ücretin bir tık üstünden iki üç katına çıkmış. Gerçekler malesef bu yönde ama özel sektör çok köklü bir firma olmadıkça zor verir bu parayı.Benim eşim 20 senelik mühendis ve 39.000 lira oldu son zamlarla maaşı.Ölmüyoruz ama sürünüyoruz🥲.
Benim 2-3 senelik kimya mühendisi arkadaşım en son 2000 dolar aldığı bir işe girdi, yapamadı, ağır geldi, çıkardılar o ayrı mesele ama piyasada bu maaşları veren firmalar var. Biraz atak olmak gerekiyor bence iş konusunda.

X