Küçük tatlı bir dert :)

Benim 2-3 senelik kimya mühendisi arkadaşım en son 2000 dolar aldığı bir işe girdi, yapamadı, ağır geldi, çıkardılar o ayrı mesele ama piyasada bu maaşları veren firmalar var. Biraz atak olmak gerekiyor bence iş konusunda.
Yurtdışı bağlantılı firmalar verir,büyük ölçekli firmalar verir ama bunun içinde iyi bir donanım gerekir.Asgari ücretin bir tık üstünden birden iki üç katına yükselmesi tuhaf geldi bana.Genelde özel sektörde az maaş çok iş felsefesi geçerli.

Yurtdışı bağlantılı firmalar verir,büyük ölçekli firmalar verir ama bunun içinde iyi bir donanım gerekir.Asgari ücretin bir tık üstünden birden iki üç katına yükselmesi tuhaf geldi bana.Genelde özel sektörde az maaş çok iş felsefesi geçerli.
Şahıs firmasından kurumsal firmaya geçmiştir. Olur yani. Ya da ne bileyim muhasebe bürosunda çalışıyordur mali müşavir olmuştur iyi bir firmaya geçmiştir maaş yükselmiştir. İş dünyasında olmaz diye bir şey yok.

Siz bu kadar maaş farkı olan bi iş bulunca o da heveslenmiştir doğal olarak.Siz dua edin de sizin maaşa güvenip işten çıkmaya kalkmıyor.Geçenlerde biri yazmıştı burda eşi işten çıkıp öyle iş aramaya kalkmış.Sizinki de öyle birşey yapmaya kalkmasın da varsın böyle arasın

Biraz yapmistir birazda daha iyi bir is bulabilecegi kafasina dank etmistir cesaret bulmustur bosverin konuyu acmayin destekleyin daha iyi is bulursa gitsin calissin herkesin faydasina olur nasilsa

Ben farklı bir bakış açısı getireyim bana sanki siz yüksek maaşlı işe girdiniz o da iş arıyorum ayağına işten çıkacak evde duracak iş arıyorum işte bulunca girerim diye diye yatacak gibi geldi evi siz geçindirecek olabilir misiniz 😅 ay ne bileyim ben de bu uyandı ya

Tabiki öyle, fakat epeydir çalışılan bir işyerinde de ben işe girdikten sonra iş araması beni bu şekilde düşündürttü illa ki.
Eşiniz size birşey yansıtmıyor bu konuda bir rahatsızlık duyduğuna dair,kendi kendinize kurmayın,bu mevzuyu da uzatmayın bence. Adamın aklında olmayan şeyi sokmayın kafasına.
Tabi ki sizin durumunuz sebep olmuş olabilir ama şu anlamda,"demekki daha iyi kazanabilirim bende "diye duşündürmüş olabilir,gayet normal bu da.
Tabi ki arasın,bulsun eşiniz de daha iyi kazanabileceği bir is imkani varsa.

Şahıs firmasından kurumsal firmaya geçmiştir. Olur yani. Ya da ne bileyim muhasebe bürosunda çalışıyordur mali müşavir olmuştur iyi bir firmaya geçmiştir maaş yükselmiştir. İş dünyasında olmaz diye bir şey yok.
Tam olarak öyle oldu şahıs firmasından kurumsala geçtim o yüzden maaş arttı

Eşiniz size birşey yansıtmıyor bu konuda bir rahatsızlık duyduğuna dair,kendi kendinize kurmayın,bu mevzuyu da uzatmayın bence. Adamın aklında olmayan şeyi sokmayın kafasına.
Tabi ki sizin durumunuz sebep olmuş olabilir ama şu anlamda,"demekki daha iyi kazanabilirim bende "diye duşündürmüş olabilir,gayet normal bu da.
Ben farklı bir bakış açısı getireyim bana sanki siz yüksek maaşlı işe girdiniz o da iş arıyorum ayağına işten çıkacak evde duracak iş arıyorum işte bulunca girerim diye diye yatacak gibi geldi evi siz geçindirecek olabilir misiniz 😅 ay ne bileyim ben de bu uyandı ya
Hahahaha hayır tabiki :)

Teşekkür ederim 🤲

Eşinizle eğitim seviyeniz denk mi?
Bence çok normal bir davranış sergilemis. Kim olursa olsun çevresinde kendine denk birisi iyi maaşlı bir ise girince 'ben neden hala bu paraya çalışıyorum' diye iş arama sürecine girer:)
Ben süreli bir projede çalışıyorum, süreli olduğu için rakam biraz daha güzel eski işime oranla, iki - iki buçuk katı falan. Eski iş arkadaşıma gitmiştim aylar önce, konuşurken maaşı da sordu, ben söyleyince kendi çalıştığı yere sinirlendi 'ne şartlarda çalışıyorum, haftasonu da gidiyorum şu rakama bak' diye. Zaten is arama isteği hep vardı ama yıllarca çalıştığı yer olduğu için konfor alanından çıkmak istemiyordu heralde. Gecen ay yeni bir iş bulmuş, maaşı benimkiyle aynı ⭐
Bunun sebebi hırs, kıskançlık vs vs kesinlikle degil. Cevrende aynı donanımda olup daha iyi kazanan biri varken tabii ki sen de bunun için çaba sarfedersin. Yine baska bir arkadaşım grafik yapıyor, aynı iş yerinde neredeyse on yıl olacak. Tazminatı birikti diye, şartları iyi diye çok çıkmayı düşünmüyordu . Ama bir ortamda kendiyle aynı işi yapan grafikerlerin beş kat daha fazlasını kazandığına tanık olduğu an iş aramayı kafasına koydu, hala arıyor. Ya da bir devlette psikolog memur arkadaşım kendi ofisini açtı istifa edip. Bu cesaret verdi, aynı arkadaş grubundaki diğer psikolog memur arkadaşım da devleti ömürlük iş gibi görmesine rağmen diğer arkadaşın refah seviyesi arttığını görünce niyet etti kendine ve açacağı ofise birikim yapıp bir süre sonra memuriyetten istifa etmeye, şimdi fırsat buldukça sertifikali kurslara gidiyor izinlerinden kullanıp kullanıp
O yüzden eşinden yana bir davranış görmedim ben. Rahatsız oluyorsa daha iyi işte, o da gayret eder, senin için de daha iyi olur.
Ha ne zaman kompleks yapar seni dibe çekmeye çalışır o zaman kötü
Denk evet, evet haklı olabilirsiniz. Ben kendisini de son zamanlarda durgun görünce üzüldü mü acaba diye düşündüm.

X