Küçükken istemediğiniz halde aileniz saçlarınızı kestirdimi

Ben inanmadım..
Yani şu okuduklarima inanmadım ayrıca tesetturluyseniz bilmeniz gerek ; kadının saçını 3 numara yahut 5 numara gibi kesmek uzuv kesmek gibidir ve haramdir denilir.Yani bunu anneniz sizden talep edemeyeceği gibi kendi saçlarını ve ablanizinkini de kestirmemeliydi.
Belki yorum farkı olur ancak bana mantıklı gelmedi.
Hani deseniz ki tesettürlü değiliz tamam derim de işin içine dini bir öğreti dahil olunca inandırıcı gelmedi.

Kızının saçını taramakla uğraşmak istemeyen ailelerin sık yaptığı bir hata ne yazık ki...

Çocuk itiraz edebilir mi, hayır. Kestir at.
Dini öğretilerimiz benimsenmiyor bazen ne yazık ki 😔

Benim annem kuafördü ama babam izin vermediği için dükkan açamamıştı evde yapıyordu mesleğini. Saçlarım azıcık uzasa, saçını kestirmeye gelen müşteriden sonra ben otururdum koltuğa hadi saçımı kes diye :KK53:
O değil de konu çok komik geldi bana ya. Anlatım tarzı süper :KK70:

Ben de annesiz buyudum. Babam ve uvey annem hep saclarimi kisacik kestirirdi ben cocukken. Hep ozenirdim uzun orgulu sacli kizlara. Bir kere kuaforde cinnet gecirdim (10-11 yaslarimda) diye uvey annem beni tokatlamisti. Liseye gectigimden beri asla kisa kestirmedim.

Annem değil de 6 yasindayken dayımin düğünü olmuştu teyzelerimle birlikte kuafore gitmistik benim sacımi çok cansız bunun saclari diyip kesmisti kuafor erkek gibi.Teyzelerim de durun kesmeyin dememis ben cok aglamistim.2 yasina girecek kizim var pek saci yok esim diyor ki kestirelim uzasin sanki kolunu kestirelim demis gibi tepki veriyorum sac benim kirmizi cizgim asla izin vermem ben cok aglamistim ayni travmayi yasatmam yavruma

Sürekli öğrenci traşı yaparlardı erkek gibi gezerdim bi üzüldüm bak şimdi 😐
En son 13 yaşında abim kasap gibi kesti saçlarımı bu konu beni üzdü be :KK70:

Benim annem tam tersi hep bele kadar bırakırdı saçlarımızı ablamla.Güzelce öder kurdelamizi yapardı.O kadar çok sevilir dimi saçlarımız.Tam tersi bizde kısa saça imrenirdik.Yalvarirdik kuaför olmasa bile siz kesin diye.Baktim kesecekleri yok makası elime aldım ben kestim:)) tabi dehşet kötü oldu sonra babam düzeltmisti hiç unutmam:))insan elinde olmayana imrenirmis hep.
Benimde bir kızım var 5 yaşında.
3.5 yaşındayken saçları belindeydi.asiri dolandırdı ve asla yaratmaz kıyametleri koparirdi.Banyoda saçlarını yıkarken ter içinde kalirdim.Bir gün gizlice kestim küt şekilde.Anladi üzüldü.Sonra konuştum sebeplerini anlattım.Simdi yine uzadı kendi istedigi zaman kuaföre gidicez.ama hala vicdan yaparım neden izinsiz kestim diye.O zaman yeni doğumda yapmıştim sanırım sağlıklı düşünemiyordum.

Hep zorla kisa kestirirdi, suan hala sac kestirmem ucundan 2 cm o da cok cok.kirilinca 3 senede 1 filan. O yuzden kizima asla karismiyorum. Ne zaman nasil istese o zaman kestiririm.

Zamanında kısa kestirmeyen yoktu.tabi ki doğru değildi ama tepkiniz çok aşırı geldi sonuçta tek kısa saçlı olan siz değilsiniz.( Annenizin suratına tükürme kısmı gerçekten abartı) Hayattan ders çıkarıp okuyup, meslek sahibi olup kendi kararlarınızı kendiniz verin bu olay travma değil sizi başarı için kamcilayan olay olsun Ya da oturup kaderinize ağlayıp durun.

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Çocukluk travmalarimdan yalnizca bir tanesidir, kisa saç kestirmeleri....Hem de mahallenin yaşlı erkek berberinde kestirirlerdi. Ben küt kesin, kahkül kesin derdim keserdi berber, annemle babam tekrar gönderir erkek tipi kestirirlerdi 🥺O kafama siktiği spreyin kokusunu hissettim 😢😢

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Yaşadığınız gerçekten travmatik bir olay. Annenize tepkiniz de aynı ölçüde büyük ama çaresizliğinizi buradan hissettim. Umarım psikolojik destek alma imkanınız vardır. Ayrıca bu “dertle” dalga geçenlere hayret ettim. Bir insanın zorla saçlarının kesilmesi basit bir şey değildir. Çocuklar da insandır, kendi bedenleri üzerinde hak sahibidir.

Benim annem de aynı şekilde hep saçlarımı kendi istediği gibi kısa kestiriyordu
Bütün eski resimlerde sanki kıZ değilim erkek çocuğuyum
Zaten resimlerde kızdan çok erkeğe benziyorum.
Cidden bu ülke annelerinin psikolojisi normal değil bence

Çocuğum olsa kız / erkek fark etmez
İstediği şekilde kessin saçını sakalını ister uzatsın ister kazıtsın karışmayacağım
Saç onun değil mi
Banane

Ha bir de bunun okullarda “ o saçını topluyorsun “ minvalindeki öğretmen versiyonları var.
Sanki omuz hizasında olan saçım açıkken ders dinlemişim ne olmuş.
Ya da kravatını topla saçına jöle sürme versiyonu.

Şimdi diyorlar ki
Z kuşağı çok boş terbiyesiz vs vs
Çocuklar olması gerekeni yapıyor.
Z kuşağı boş falan değil
Bizim dönem gereksiz bir şekilde karanlıktı.

Eskiden anneler böyleymiş sanırım... 35 yaşındayım ve benle yaşıt arkadaşlarımın da anneleri böyleymiş bazen konuşuruz da. Eski kafa ninelerimizden dedelerimizden sevgi görmeden büyümüşler. Nasıl gördülerse bize de aynısını uyguladılar. Sevgilerini sakladılar. Bi kızım var ama ben onu asla böyle büyütmeyeceğim. Mesela annemi yanağından öpmeye utanırdım... Görmemişim ya ondan sanırım

Annemin saçlarımla ilgili anılarım acıta acıta, yola yola taraması sadece 😂 Bazen geriye dönüp baktığımda çok sevgi gösterilmedi, kucağa alınıp başım okşanmadı ama ona kırgın değilim. Zaman geçip ben büyüyünce sorun da kalmadı benim açımdan ve sorunsuz bi ilişkimiz vardı. Çok da severim ne bileyim öyle işte.
Ah ah aynı vallahi. Kesinlikle opturmez. Uff yuru git der. Eşimle annesinin ilişkisine hep imrenmisimdir o yüzden. Gider sarılır, kucaklar, öper, dizine yatar. İnanır misin annem bebeğim olduğunda gelip bir sarilmadi bile kızım hayırlı olsun diye :KK43: kayınvalidem geldi sarıldı, öptü. İnsanın icine dokunuyor. Ben şimdi kızımi surekli öpüyorum 😍😍

Benim de saçımı sınıf bitlenince babam kestirtmisti. Belimde upuzun saçlarım omuz hizamda kesilmişti :KK43:

Bizde de tam tersi durum vardi malesef.
Ben babaannemle büyüdüm. Asla sacimizi kestirmemizi istemezdi. Nefret ederdim sacimi istedigim gibi kestirememekten.

Benim annem iki işte birden çalışıyordu. Bende ilkokula gidiyordum saçlarımı hiç yapamazdı taramaya vakit bulamazdı. Bir gün ağlayarak saçlarımı kestirmek zorunda kaldı çünkü modeller yapamıyordu, bakımını sağlayamıyordu. Şimdi saçımı kestirmeme çok karşı. Kaç yaşına geldim hala saçlarıma değişik değişik modeller yapar. Ama o saç kestirme anını ben de hiç unutamam :110:

A bizim de köyümüz dağdadır hatta dağlı derler bizim buralarda ama nadir gideriz biz. Neyse muhtemelen bakımı zor diye kestirmişleridr, benim de öyle çok kabarıyor die erkek gibi kestirirlerdi arkadaşlarım erkek fatma diye dalga geçerdi hep 🙄 dışarı çıkamazdım ni süre hatta, ama ablalarım saçları ince olunca biri küt diğeri uzundu hatta. Ben de kızardım ama sizin kadar tepki de koymadım ne bileyim üzülürdüm ben de gerçi hep içine atam biriryim. E bizimkilere kızacak olsam da sağ olsunlar buna gelene kdar ne travmalar yaşattılr, psikoloji mi bilirlermiş el yordamı büyüdük işte. Şimdi annem bizi utandırdığı gibi yeğenlerime yapıyor anında müdahale ediyorum, onlar da öyle büyümül demek🤷🏻‍♀️

Ben inanmadım..
Yani şu okuduklarima inanmadım ayrıca tesetturluyseniz bilmeniz gerek ; kadının saçını 3 numara yahut 5 numara gibi kesmek uzuv kesmek gibidir ve haramdir denilir.Yani bunu anneniz sizden talep edemeyeceği gibi kendi saçlarını ve ablanizinkini de kestirmemeliydi.
Belki yorum farkı olur ancak bana mantıklı gelmedi.
Hani deseniz ki tesettürlü değiliz tamam derim de işin içine dini bir öğreti dahil olunca inandırıcı gelmedi.
Siz bilirsiniz tabiki ancak çok iyi hatırlıyorum bizim kaldığımız odanın kapısının tam karşısında masa vardı ablamda orada oturmuş ya ders çalışıyor ya kitap okuyordu heralde evede misafir gelmişti misafir çocuğu bizim odaya girecekmiş kapıyı açmış anlamında kapıya sırtı dönük olduğu için ablamı görünce erkek sanmış çocuk geri gelip annesine anne içerde bı tane abi var demişti annemde yok içerde Nesrin var demişti bu olay çok iyi hatırlıyorum

X