Küçükken istemediğiniz halde aileniz saçlarınızı kestirdimi

Benimki direk kendisi keserdi kısacık öğretmende tutturdu kurdela takacaksınız diye nereme takayım neremeeee

Demek ki hemen hemen her kadının çocukluk travması var bu konuda çok takılma büyüyünce istediğin gibi kestir uzat

Cinsiyette kayma bile olabilir aslinda,benim de saclarin kisacik kestirilir pantolon giydirilirdi,hatta bir amca bana oglum demisti kucukken,babam carsiya pazara beni oyle gotururdu,erkek cocuk ozlemi vardi,utaniyordu herhalde kiz cocukla gezmekten.Bir de eskiden bit vardi,evler sobaliydi ,sac kurutmasi zordu,cocuklarin hasta olmamasi icin de tercih edilmis olabilir bu saç sekli.

Yıllar önce ola olayı hala beyninizde bu kadar net canlandırmanız bana garip geldi. Elbette bizim de saçımız istemediğimiz şekilde kesildi, bazen zorla yemek yedirildik. İstemediğimiz yerlere götürüldük. Ama ne bileyim bunlar bu kadar dramatize olacak şeyler değil. Şimdiki anne çocuk ilişkileri daha farklı evet ama insan dediğin canlı da billurdan yapılmadı. Saçım erkek gibi kestirildi falan diye tramva yaşanmaz yani. Bu arada ben annenize hak da verdim kuaför olmayan yerde hazır bulmuşken kısa kestirtmiş

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Canim benim ya kiyamam anilarinda travma olarak düsünme bence, bende cocuklugumdan beri erkek gibi saclarimla gezdim annem sagolsun ama bi yandan bezdirdim kadini, inanilmaz yaramazdim bi günüm bile piresiz olmadi saclarimda, ayikla falan derken saclarimi bi hisimla kesti kadincagiz nasil biktiysa bende aglamistim 🫢

Benim de çok gür ve ciddi dalgalı saçlarım. Ortaokulda bile öğrenci traşı denilen zırvayı yaptırırlardı. Biraz uzayınca kpcaman bşr kabarık kafa olarak dolaşırdım. Çocukluğuma dair bir kez olsun annemin saçımı tarayıp ördüğü bir anım yok. Bazen sorarım hiç mi heves etmedin öreyim renkli tokalar takayım vs diye, ne bileyim unuttum diyor. Beni bir de sana yakışıyor diye kandırırlardı.ne zamanki okulda çocuklar dalga geçmeye başladı o zaman fark ettim. Hayır bir de saçlarım çok güzel, 37 yaşıma gireceğim hala insanlar bu dalgalar doğal mu yoksa yaptırıyor musun diye sorar. Ama annem kestirip kestirip atmış zamanında işte.
Senin saçların unutulmaz benim için. O kadar güzel ki hayatımda gördüğüm en güzel saç olabilir. Maşallah güle güle kullan bebişim🤩

Benim annemde kestirirdi kısa zaten ben 9 yaşındayken öldü sonra yatılı okul hocalar bit salgını olur diye hep kısa kestirirdi üniversiteye giderken uzattım bir daha hiç kısa olmadı şimdi kızım var rengarenk tokalar takıyorum instagram dan modeller istiyor öpüyorum boncuk takıyorum yeni baştan yaşıyorum bazen kendi tokatlarıni bana takıyor tüylü tüylü taçlar kafamda amaaaannn bir çocuk hasta vardı sık tekrarlayan sinüzit varmış doktor arkadaşlar saçını kesin ıslak kalmasın terlmesin demiş annesi kestirmiş çocuk uzun dönem kimse ile konuşmamış hani saç gene uzar diyoruz ama insalar için travma hele çocuklar için eşim askerde saçları kesilince asker olduğumu anladım der hep saç ama insan için önemli ister erkekler kadın ister kapalı ister açık

Empati yoksunluğu, cahillik bence bu. Annesinden gördüğü şeyi sorgulamadan devam ettirmek başka şekilde açıklanamaz. Sınırınızı ihlal etmiş, saygı duymamış o yüzden o yaşta sinirlenmeniz de normal.

Benim de böyle bir akrabam var, çocuklarının saçını kısacık kestirip duruyor. Çocuklar ağlıyor, psikolojisi bozuluyor. Kel diye dalga geçiyorlarmış sınıfında. Elli kere annem de ben de söyledik karışma çocuklara istedikleri gibi bırak diye. Yok illa kendi dediği en doğrusu ve rahatı ya hala öyle kestiriyor.

yaklaşık 8 ya da 9 yıl önce köyümüze kuaför geldi bizim köy dağın başında ve şehre uzak olduğu için köye kuaför anca zengin birinin düğününde gelir yine kuaför geldi tabi biz heyecanlıyız ilk defa saçımı kuaför kesecek ben annemle ablam çıktık gidiyoruz kuaförün olduğu eve gittik sıra bana geldi kuaför nasıl model istiyorsun dedi anlattım şöyle olsun böyle olsun bide kahkül olsun dedim sonra annem kuaförün yanına geldi sessizce onu dinleme baya kısa kes dedi ben bunu duydum hayır yaa dedim annem sert bi şekilde şöyle dedi Kuaför yılda 1 anca geliyor ondada düzgünce bi şey olsun dedi Kuaför de anneme nasıl yapayım dedi annemde kulağına kadar kısalt dedi ben ağlayacak gibi oldum sonra annem yemeklere yardıma gitti kuaför saçımı taramaya başladı o sıra ben kuaföre benim istediğim gibi kes diye yalvarıyorum oda tamam diye geçiştiriyor sonra saçımı ıslattı ve makasla çat diye bir kesti ve gözümün önüne koydu benim gözümden yaş geldi elimi enseme doğru elimi attım ensem ap açık kuaföre bağırmaklı bir sesle hani benim modeli kesecektin dedim oda hıh diyerek güldü ve devam etti sonra annem içeri girdi ve ooo ne güzel olmuş dedi saçıma elledi ellerken annemin yüzüne tükürdüm ve annem bana bı tokat attı sonra odayı terk etti kuaför devam etti ve en ağladığım kısım saçımı öne attı ve makasla tam kaşımın üstünden kesti bak kahkül dedi sonra yanları düzeltti bitti dedi masadan aynayı kaldırdı ve saçımı gösterdi omzunun biraz altındaki saçım şımdi kulağımdaydı ben bı kaç saniye baktıktan sonra sandalyeden kalktım yerdeki saçlardan bı avuç alıp annemin yanına mutfağa gittim elimi cebime koyup sakince nasıl olmuş dedim annem çok güzel olmuş dedi sonra elimi cebimden çıkarıp bak buda saçlarım dedim ve saçları fırlattım mutfaktaki herkes ne kadar ayıp falan dedi saçların birazı tabaklara geldi annem kolumdan tutup dışarı çıkardı sen kendini ne sanıyorsun falan azarladı bı saç için bana yaptıklarına bak sonra ablam geldi anne benimde bitti dedi ablam yan odada olduğu için onun saçlarını görmedim tesettürlü olduğu için nasıl olduğunu göremedim o beni teselli etmeye çalıştı eve gidene kadar sonra evde üzerini değiştirdi başörtüsünü açtı ne göreyim ablamın saçı 3 numara 5 numara bı şey ben ablqmı görünce ablaaa dedim oda noldu dedi saçların dedim oda annem istedi dedi oda baya duygulandı sonra boşver zaten başım kapalı dedi ben odama gittim yaklaşık 1 saat aralıksız ağladım sonra kapı sesi duydum annem geldi beni çağırdı başını açtı oda benim gibi kestirmiş saçlarını sadece sana özel değil dedi ben o zamandan beri kuaförden nefret ediyorum
Çocukken ilkokula başladığımda benimde saçlarımı erkek gibi kesmişlerdi. O dönemden kalma resimlerimden hala nefret ediyorum. Ve hala saçlarım belimde upuzundur bu olay bende travma oldu resmen. Sizi çok iyi anladım o yüzden. Annem saçlarımı kulak hizasında kestirdikten sonra üzülmeyim diye bir sürü renkli toka almıştı belki onlarca, ama üzüntüm aylarca geçmemişti 🥺

Kötü bir aniymış. Çıkarılak ders çocuklar da bireydir istekleri gözetilmelidir

Belime gelen saçlarımı ilkokulda bitlenince erkek traşı kestirdiler. O zaman (80’ler) böyle bit ilaçları da yaygın değil, gitti benim saçlar ve bir daha da o kadar güzel uzamadı.
Benim zamanımda bit ilacı vardi ama annem uğraşamadığı için kısacık kestirmişti. Çünkü çalışıyordu. O günden sonra ayni sizin gibi birdaha saçım eskisi gibi olmadı. Kabarık şekil almayan bir saç. Konu sahibi teselli olur mu bilmem ama çoğumuz benzer şeyleri yaşadık. O zamanlar çocuk psikolojisi değil işlevsellik ön plandaydı. Annelerimizin açısından bakarsak onlar da kendilerince haklıydı.

Benimde annem kestirmisti kısacık çok kötüydü ağlamıştım ya bak hatırladım.
Yani travma yaratmadı bende 😅

8 yaşında falandım bitlendim 😂 Babamın saçlarımı erkek traşı kısalığında makasla bir ordan bir burdan saçma sapan bir şekilde kestiğini hatırlıyorum. İlk kesildiği gün hatta çok utanıp başıma annemin başörtülerinden birisini bağlayıp çıkmıştım sokağa. Uzun sarı saçlarım o kesimle birlikte bir daha gelmemek üzere gitmişti. Aradan yıllar geçti babam vefat etti. Saçlarım o günlerde çok döküldüğü için bende bu sefer saçlarımı sıfıra vurdurmuştum. Kader işte. Buda benim Babam ve saçlarım adlı hikayem gibi bişey oldu 😂

sanirim orta okula gidene kadar hep erkek modeli saclarim oldu anam sayesinde ...bahanesi de ; kisa keselim ki daha gür olsundu.. halbuki sac yogunlugu genetik, kestirmekle ne kadar alakasi olabilir ?
türk kahvesini cok icersek de kararacagimizi soylerlerdi.. ay ne cekmisiz biz y kusagi ya 😵‍💫

siz de gecmisi dusunup uzulmeyin. simdi kökü sizde.. istediginiz gibi uzatin, sekil verin, boyayin... sonra da gule gule kullanin

Benim de ilkokulun ilk iki yılı kısaydı.
Ama kızamıyorum da pek anneme öyle gür saçım vardı ki.
Bir de taratmazdım asla.
Hoş annem de taratırken o kadar acıtırdı ki.
Eminim hart hurt girişiyordu.
Ben de acıyor diye taratmak istemezdim ki derken öyle kısa kesildi.
Oğlan diye dalga da geçilmedim.
Çillerim var zaten dalga geçecek onunla geçti😅
Dalga geçmek isteyen ilkokul bebeleri illa ki yolunu buluyor😀
Ama mutfakta saçlarınızı atmanız ilginçmiş.
Yemeğin kapağını açıp annenizin gözlerinin içine bakarak yavaşça yemeğin içine bıraksanız daha etkili nir sahne olurmuş aslında.
Hatta düğün yemeği ise üç tencere vardır en az. Hepsinin kapağını çaktırmadan açıp sonra konuya saç atarak girseniz falan.

Annem beni erkek kuaförüne götürürdü o kadarını söyliyim :KK70:

Kesildi tabi kesilmez mi hemde kaç defa 😂
Hatta benim annem kendi öğrendi kesmeyi küt küt kesiyordu birgün keserken kulağımı da kesti canım anam ya 😂😂😍

Sanırsın dizide yaşıyor yok tükürmeler saç fırlatmalar falan ayıp anneye tükürülür mü..

İlkokul 5 te saçlarım iri dalgalı belimde olan uzunluğu ve gür oluşu ile dikkati çeken öğrenci idim ve bitlendim annem uğraşmak yerine kökünden kesmeyi tercih etti ağlaya zirlaya acımadan kestirip atmıştı :KK43:

X