Küsen Eş Problemi

Bebeğinizle ilgili o kadar plan yapmasına neden izin veriyorsunuz? "Bizi bırak annemle babamıda karıştırmıcak" diyerek o kadar saçma bi cümle kurmuşsunuz ki.. Bebeğin annesi sizsiniz, farkında mısınız?

Ağlamak yerine kocanızla gerekirse kavgayla haddini bildirin, o ne öyle anası için eşine küsmek?
Eşim evin tek erkek çocuğu. Kayınvalim bir kızını kaybetmiş diye çok yaralı bir anne. Bu sebepten heveslidir, mutludur diye sesimi çıkarmadım. Zaten ben sesimi çıkarabilecek biri değilim. Çünkü aramızdaki seviye bozulmasın ben kendi bildiğimi yaparım dedim. Eşim de öyle diyordu. Onlar ne derse desin biz kendi bildiğimizi yaparız diye. Hani asıl amaç onların kalbini kırmadan kendi bildiğimizden vazgeçmemek.
Bizi karıştırmamasına alıştım çünkü ben de doğumdan sonra onu karıştırmayarak ona gerçekleri göstereceğim kafasındaydım.
Eşime de annesinin ne kadar ileri boyutta olduğunu görür diye öyle söyledim.
Şu cümleniz beni çok üzdü "bebeğin annesi sizsiniz".. keşke bunun herkes farkında olsa ben de böyle problemler yaşamasam.
Aslında ağlak biri de değildim. Evlendikten sonra böyle oldum. Kırılıp kırılıp ağlama krizine giriyorum. Eşimin bu davranışlarını kabullenemiyorum. Beni kendinden soğuttuğu için, bu anları bana unutulmayacak şekilde zehir ettiği için hırçınlaşıp krizlere giriyorum.

Ben söylediklerinizi yanlış bulmadım hatta eksik buldum. Eşinizin, annesini evliliğinize bu kadar karıştırması çok yanlış olması bir yana bir de küsüyor. Böyle şakavari veya senin annen böyle yapıyor şöyle yapıyor diyerek değil de annen böyle söyleyince şöyle hissediyorum gibisinden hislerinizi açıklamayı denediniz mi?
Evet bu kadar karışması çok yanlış ama bunun farkında mı kimse? Hayır.
Hislerimi konuşmadım hiç. Eşime annen bana anne olacağımı bile hissettirmiyor kendi bebeği gibi davranıyor demeyi çok isterdim. Fakat o iletişimi en başından kestiği için hislerimi, fikirlerimi söyleyemedim

Geri adım atma.kendini de üzmemeye çalış.
Kendini ve bebeğini düşün.
Bu kv kızına isim vermeye de kalkar ya da benim adımı koyun falan der
Geri adım atmayacağım. Fakat bu olayı ailesine duyursam mı diye düşünüyorum. Benim ağzımdan değil ama bir şekilde kavgalı olduğumuzu duyurmak.. olabilir mi?
İsim konusunda ben de korkmuştum ama biri söyledi kayınvalidem de istemem öyle bir şey ben ne hayır gördüm ki filan demişti :)

Eşim evin tek erkek çocuğu. Kayınvalim bir kızını kaybetmiş diye çok yaralı bir anne. Bu sebepten heveslidir, mutludur diye sesimi çıkarmadım. Zaten ben sesimi çıkarabilecek biri değilim. Çünkü aramızdaki seviye bozulmasın ben kendi bildiğimi yaparım dedim. Eşim de öyle diyordu. Onlar ne derse desin biz kendi bildiğimizi yaparız diye. Hani asıl amaç onların kalbini kırmadan kendi bildiğimizden vazgeçmemek.
Bizi karıştırmamasına alıştım çünkü ben de doğumdan sonra onu karıştırmayarak ona gerçekleri göstereceğim kafasındaydım.
Eşime de annesinin ne kadar ileri boyutta olduğunu görür diye öyle söyledim.
Şu cümleniz beni çok üzdü "bebeğin annesi sizsiniz".. keşke bunun herkes farkında olsa ben de böyle problemler yaşamasam.
Aslında ağlak biri de değildim. Evlendikten sonra böyle oldum. Kırılıp kırılıp ağlama krizine giriyorum. Eşimin bu davranışlarını kabullenemiyorum. Beni kendinden soğuttuğu için, bu anları bana unutulmayacak şekilde zehir ettiği için hırçınlaşıp krizlere giriyorum.
Kayınvalidenizin kızını kaybetmesine üzüldüm, Allah ona sabırlar versin ama bu davranışlarının o acısıyla bi alakası yoktur..

Siz bi anne adayısınız, ileride çocuğunuza rol model olacaksınız, sesini çıkarabilen biri değilim demeyin, kendine güvenen, hakkını savunan biri olmaya özen gösterin.. Hakkını savunmak kavga etmek demek değildir, bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim..

Inanın sadece sizin eşiniz öyle değil, her erkeğin içinde bu "aileci" tavırlar var, fırsatını bulanda dışarı yansıtma haddini buluyor kendinde.. Hatta evlenmeden önce ailesinden uzak olanlar bile evlendikten sonra birden kıymete bindiriyorlar.. Benim eşimde yeni evlendiğimizde "anneme anne demiyorsun, aramıyorsun, şöyle yapmıyorsun" demeye başlıyordu ki orada durdurdum, "bana bak, bana durmadan onu bunu savunursan bu evlilikten bi hayır bekleme, huzur istiyorsan bu konulara karışma yorumsuz kal, bana kimseyi savunma" dedim.. Haklı olduğum konularda hiç sessiz kalıp fırsat vermedim.. Ağlamakla bi yere varılmaz, kavgasız gürültüsüz bi şekilde kendinizi savunun, ezdirmeyin.. Eşinizin küsmesinide hiç umursamayın..

Geri adım atmayacağım. Fakat bu olayı ailesine duyursam mı diye düşünüyorum. Benim ağzımdan değil ama bir şekilde kavgalı olduğumuzu duyurmak.. olabilir mi?
İsim konusunda ben de korkmuştum ama biri söyledi kayınvalidem de istemem öyle bir şey ben ne hayır gördüm ki filan demişti :)
Ailesini sen daha iyi tanırsın.
Kimi aile sebep olduğu için üzülür
Kimi aile de oğulları ile gurur duyar. içten içe sevinir.
O yüzden ailesine duyurup duyurmayacagini iyi düşün.

Kayınvalidenizin kızını kaybetmesine üzüldüm, Allah ona sabırlar versin ama bu davranışlarının o acısıyla bi alakası yoktur..

Siz bi anne adayısınız, ileride çocuğunuza rol model olacaksınız, sesini çıkarabilen biri değilim demeyin, kendine güvenen, hakkını savunan biri olmaya özen gösterin.. Hakkını savunmak kavga etmek demek değildir, bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim..

Inanın sadece sizin eşiniz öyle değil, her erkeğin içinde bu "aileci" tavırlar var, fırsatını bulanda dışarı yansıtma haddini buluyor kendinde.. Hatta evlenmeden önce ailesinden uzak olanlar bile evlendikten sonra birden kıymete bindiriyorlar.. Benim eşimde yeni evlendiğimizde "anneme anne demiyorsun, aramıyorsun, şöyle yapmıyorsun" demeye başlıyordu ki orada durdurdum, "bana bak, bana durmadan onu bunu savunursan bu evlilikten bi hayır bekleme, huzur istiyorsan bu konulara karışma yorumsuz kal, bana kimseyi savunma" dedim.. Haklı olduğum konularda hiç sessiz kalıp fırsat vermedim.. Ağlamakla bi yere varılmaz, kavgasız gürültüsüz bi şekilde kendinizi savunun, ezdirmeyin.. Eşinizin küsmesinide hiç umursamayın..
Acısı yüzünden sürekli her davranışına ses çıkarılmayan biri haline gelmiş. Eşimin de en büyük çekincesi bu. Çok üzüldü bari benden üzülmesin diyor.
Ben biraz fevriyim. Sesimi çıkarsam çok ayarsız çıkarırım diye korkuyorum. Yoksa kendi aileme karşı gayet her istediğini söyleyebilen biriyim. Eşimi çok sevdiğim için onu ailesi ile üzmek hiç istemedim. Üzülen ben oldum.
Erkekler genel olarak böyle haklısınız. Eşinizi durdurmanız çok iyi olmuş. Fırsat vermemek lazım haklısınız.
2 gündür ağlamayacağım umursamayacağım diyorum ama ara ara yeniliyorum duygularıma. Bebeğimi çok üzdüm en çok bu beni kahrediyor. Doktor kontrolünde bir köşeye saklanmıştı. Doktor bebeği küstürmüşsünüz dedi. Belki de hissetti yavrum her şeyi 😔

Herkes konuştuğu için değil kendim istedim çocuğum olmasını. Eşimle gerçekten hiçbir problemimiz yok. Annesine de çok laf söylersem böyle tepkiler veriyor
Daha ne kadar probleminiz olabilir eşinizle de problemim yok diyorsunuz. Eşiniz olgunlaşmamış sizde öylesiniz neyine o kadar ağladınız surat asarsa asar takılmayın bu kadar.

Ailesini sen daha iyi tanırsın.
Kimi aile sebep olduğu için üzülür
Kimi aile de oğulları ile gurur duyar. içten içe sevinir.
O yüzden ailesine duyurup duyurmayacagini iyi düşün.
Görümcem beni çok seviyor eminim çok üzülecek. Kayınvalidemin nasıl tepki vereceğini bilmiyorum. Kendisi stratejik biridir. Eşim lisedeyken bile öğütler vermiş eğer bir gün senin evini huzursuz eden ben olursam bile beni evine alma demiş. Hep mutlu olmamızı istiyor gibi. Sevinmez bu duruma ama ne tepki verir bilemiyorum

Evet bu kadar karışması çok yanlış ama bunun farkında mı kimse? Hayır.
Hislerimi konuşmadım hiç. Eşime annen bana anne olacağımı bile hissettirmiyor kendi bebeği gibi davranıyor demeyi çok isterdim. Fakat o iletişimi en başından kestiği için hislerimi, fikirlerimi söyleyemedim
Eşiniz zaten anneci, bir şey söyleyeceğiniz zaman bunu annesi üzerinden yapmanız onu tetikleyecektir. Evlilikte biraz da politik davranmak gerekiyor. Tabii ki de hislerinizi ve düşüncelerinizi saygı çerçevesinde olması şartıyla dilediğiniz gibi belirtebildiğiniz bir ilişkiniz olmasını dilerdim fakat durum öyle değil. Eşinizin hangi sözlere kalbinin daha çok yumuşayıp tabiri caizse gaza geldiğini siz daha iyi bilirsiniz. Onları kullanarak hislerinizi ve isteklerinizi belirtmeyi deneyin

Daha ne kadar probleminiz olabilir eşinizle de problemim yok diyorsunuz. Eşiniz olgunlaşmamış sizde öylesiniz neyine o kadar ağladınız surat asarsa asar takılmayın bu kadar.
Takılmayın diye tavsiye verecekseniz vermeyin lütfen. Küslüğün ne kadar ağır bir duygusal yük olduğunu tatmamışsınız sanırım. Aynı evin içinde bir odada tek başıma saatlerimi geçiriyorum ben. Yorum yapmadan önce biraz anlayış istiyorum sadece. Birkaç satırdan olgunluk ölçtüğünüz için de ayrıca teşekkürler

Eşiniz zaten anneci, bir şey söyleyeceğiniz zaman bunu annesi üzerinden yapmanız onu tetikleyecektir. Evlilikte biraz da politik davranmak gerekiyor. Tabii ki de hislerinizi ve düşüncelerinizi saygı çerçevesinde olması şartıyla dilediğiniz gibi belirtebildiğiniz bir ilişkiniz olmasını dilerdim fakat durum öyle değil. Eşinizin hangi sözlere kalbinin daha çok yumuşayıp tabiri caizse gaza geldiğini siz daha iyi bilirsiniz. Onları kullanarak hislerinizi ve isteklerinizi belirtmeyi deneyin
Evet kesinlikle böyle düşündüm birkaç tartışmadan sonra akıllanmıştım politik olacaktım. Ama bebeğim söz konusu olunca daha fazla dayanamadım. 3 aydır beni bezdirdi kayınvalidem

Görümcem beni çok seviyor eminim çok üzülecek. Kayınvalidemin nasılsın tepki vereceğini bilmiyorum. Kendisi stratejik biridir. Eşim lisedeyken bile öğütler vermiş eğer bir gün senin evini huzursuz eden ben olursam bile beni evine alma demiş. Hep mutlu olmamızı istiyor gibi. Sevinmez bu duruma ama ne tepki verir bilemiyorum
Demek ki annesini pek dinlememiş.
Ben olsam ailesini karıştırmazdim.
Problemimi eşimle hallederim

Takılmayın diye tavsiye verecekseniz vermeyin lütfen. Küslüğün ne kadar ağır bir duygusal yük olduğunu tatmamışsınız sanırım. Aynı evin içinde bir odada tek başıma saatlerimi geçiriyorum ben. Yorum yapmadan önce biraz anlayış istiyorum sadece. Birkaç satırdan olgunluk ölçtüğünüz için de ayrıca teşekkürler
İstediğim yorumu yaparım kaldiramayacaksaniz konu açmayacaksiniz ve evet karı koca olgun değilsiniz 10 senelik evliyim yazdıklarınızdan bunu çıkarabiliyorum. Bu üslubu kaynananiza da gosterebilseydiniz şu an probleminiz olmazdı zaten.

Evet kesinlikle böyle düşündüm birkaç tartışmadan sonra akıllanmıştım politik olacaktım. Ama bebeğim söz konusu olunca daha fazla dayanamadım. 3 aydır beni bezdirdi kayınvalidem
Çok haklısınız ama bu şekilde daha çok üzülürsünüz. Bebişiniz de var Allah korusun, Rabbim sağlıklı bir şekilde kucağınıza almayı nasip etsin inşaAllah 🤲🏻 görümceniz sizi seviyorsa belki annesi için ondan yardım alabilirsiniz ama eşinizle arayı ancak siz düzeltebilirsiniz ve bence küs olduğunuzu kimseye söylemeyin

Yazdiklarinizi okudum sadece şöyle bi öneride bulunmak istiyorum mesela kayinvalidenize lafmı soktunuz eve geldiginizde esinize direkt nasi söyledim aamaa demissiniz bunu dillendirmeyin eşinize karşı. Siz işinizi kendiniz halledin. Eşinize bunu tekrar söylerseniz sorun olabilir. Bırakın icinde tutsun oda size bisey soyleyemesin çatlasın . Ayrica cok yeni evlisiniz insan ayni evde yasamadan pek bilemiyor huyunu suyunu inanın zamanla hepsi duzelicekdir eşinizin aradaki mesafeyi ayarlayabilmesi icin zamana ihtiyacı var belli ki. Cevremde örnekleri var alışınca hanimci oluyo genelde bu tipler. Hamileymissiniz kendinizi dhaa fazla uzmeyin bebeginizi düşünün oda stres oluyodur annesi 🌹

İlk girişi çok uzun tutmak istemedim. Daha sonra açıklarım diye düşündüm.

Evet bunu ben de eşime söylemiştim.

Herkes konuştuğu için değil kendim istedim çocuğum olmasını. Eşimle gerçekten hiçbir problemimiz yok. Annesine de çok laf söylersem böyle tepkiler veriyor
Çocuğun cinsiyetini erkek belirliyor diyerek ateşe körükle giderdim ben... siz gitmeyin

X