kv ne yaptıgını anlayamıyorum mesafe koydum ama yanlış mı yapıyorum doğru mu ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
tamam işte aynısı bizde de var, amaağğnnn ne yaparsa yapsın modunda takıl umursama
üstüne bi de konuşmuşsun. ben gidip konuşsam haklıyken haksız duruma düşer , alakasız yerden alakasız bi sey anlatır olay sarpa sarar
senin ki en azından bunu devlet meselesine cevirmemiş , sende başkasının yanında yağ yak, eve gidince surat as
bazı insanlar değişemez ...
İnsanların huyu hiç değişmez ben değişik şekillerde konuştum. Önce eşim söyledi değişim 0 sonra ben kibarca söyledim olmadı. Sonra bir kere daha söyledim yine değişen bir şey yok en sonunda.
Biraz daaha sert bağırdım çağırdım ben rahatladım en azından içime atmıştım içime biriktirmişim çok.... Sonrada terapiyle kafaya takmamak nasıl olur... Kendime değer vermeyi öğrendim falan..
Mepersem ben hem cok kafaya takan bu yüzdende üzülen biriydim... Kafaya takma ve alınganlık vardı evlenmeden önce vardı ama bu kadar değil evlendikten sonra aşırı kafaya takan biri oldum gergin asabi eş ailesi kaynanamı kaynım bir kaşık suda boğasım geliyordu...
Şimdi terapi sonrası daha sakin ve relaxım

İnsanların huyu hiç değişmez ben değişik şekillerde konuştum. Önce eşim söyledi değişim 0 sonra ben kibarca söyledim olmadı. Sonra bir kere daha söyledim yine değişen bir şey yok en sonunda.
Biraz daaha sert bağırdım çağırdım ben rahatladım en azından içime atmıştım içime biriktirmişim çok.... Sonrada terapiyle kafaya takmamak nasıl olur... Kendime değer vermeyi öğrendim falan..
Mepersem ben hem cok kafaya takan bu yüzdende üzülen biriydim... Kafaya takma ve alınganlık vardı evlenmeden önce vardı ama bu kadar değil evlendikten sonra aşırı kafaya takan biri oldum gergin asabi eş ailesi kaynanamı kaynım bir kaşık suda boğasım geliyordu...
Şimdi terapi sonrası daha sakin ve relaxım....
Ne dedı pekı doktor kafaya takmama konusunu nasıl başardınız

benımkı de zerre değişmedi bunu bı üzüntü sebebi olarak kullanıyor sadece işte çocukmuşum gibi gelip benı uyardınız alın karışmıyorum dıyor ama karıştığı bır seyı yaptırmak ıcın kullanıyor hepsını garıp ınsanlar yahu
Aynen öyle derler tuhaflar Allaha havale ediyorum...

3.kişilerin lafının düşüncesinin senin hayatındaki etkisi sıfır olmalı. Dedi işte laf soktuğunda sınırını çizecek tepkiler verdedi... Bende kaynana laf soktukça lafımı sokar gibi değil de sınırımı çizerek belli ettim. Örnek Dedi ki Xeltin senden daha iyi temizlik yapıyor. Böyle dediğinde bende dedim ki bende olabilir herkesin yeteneği farklıdır. Bu beni bağlamaz dedim. Bu şekilde tepkiler...
Sonrasında başkalarının önemli olmadığını falan söyledi önemli olan sensin. Kaynananın beklentilerini karşılamak zorunda değilsin dedi böyle terapi alınca değil kaynanam başkası da dese kendimi eksik ve yetersiz hissetmiyorum artık evet ben böyleyim deyip kendimi kabul ediyorum...

Terapi de öğrendiklerimi insan içine çıkarak test ediyorum. Mesela akraba günlerine katıldım bakalım kendimi nasıl hissediyorum. Orada çok eleştiri olur falan diye bir de abimin eşi çok laf sokan bir tiptir onunla görüştüğüm de bakalım nasıl bir tepki veriyorum. Diye test ettim mesela şu anda aile ve topluluk günlerine gittim. Artık sınırı kafamda çiziyorum aman boş konuşuyor nasıl olsa 10 dk sonra unutur veya başka bir şeyle ilgilenir salla gitsin. Geceleri kafayı ona takarak geçiremem diyorum.. psikolog dediği gibi 3.kişilerin lafının sözünün düşüncesinin davranışı veya hayatı benim hayatımda etkisi sıfır nötr olmalı. Ben takarsam etkisi olur o yüzden. Rahat olmalıyım dedim ve rahatladım biraz....

Benim kendi tecrübem ve burada okuduklarım bu psikolojik şiddete karşı durmanın yolları var. Ama ilk yapmanız gereken eşinizden korkmamak, savunmamaj ve en bu işte suçu olanın o olduğunu bilmek. İş erkekte bitiyor. O yüzden hangi yolu seçerseniz seçin eşin ağlamasına, mizildanmasina izin vermeyin. Anneni isterseniz psikiyatra götürün ama lütfen benimle ugrasmasini engelle deyin.
1- Eşin ve kvnin bu konudaki hiçbir lafını takmamak. Ben bunu yapamadım. Aslında yapmak da sağlıksız bence çünkü sustukça dozu artıyor.
2- Bir grup eşe sürekli söylenip, görüşmeye devam edip, kv laf sokuyorsa karşılığını veriyor. Tatile gitme mi dedi ayyy bu genç yaşımda gitmiycem ne zaman gidecek vs gibi laflar. Ben yapamadım, zaten istedikleri de oydu, görüşüp görüşüp yolusmak
3- Görüşmemek. Ben bunu yaptim. Ama bu noktada her anlamda güçlü durmak gerekiyor. Çünkü eş ve kv bu noktada çaresiz kaliyor. Önce iyi davranma, hediye yollama, sonra eşe tehdit, eşin size aleni ya da pasif baskisi( ben pasif yasadim). Mesela ne yaptıklarını biliyordu ama işte görüşsek keşke, aslında kötü değiller, o da benim annem vs vs. Eskaza görürsen bir sussa ikincisinde içi el vermiyordu susmaya. Ben işin sonu ayrılığa gitse bile son derece mesafeli olduğumuz bir görüşmenin içinde baktım laf sokmaya çalışıyor. Biliyor laf soksa yine küslük olacağını. Ama dayanamiyor. O zaman karar verdim. Bu sefer önceki gorusmemelerim gibi yapmadım. Çok net ve kararlı durdum. Onlar kendi aralarında yüzleşmek zorunda kaldı. Halaa şimdi görürsem ikinci görüşmede aynı kişi olur eminim.

Bir de son zamanlarda şunu da fark ettim. Kimsenin kimseyi umursadığı falan yok aslında çoğu laf laf olsun diye söyleniyor yoksa yüzde 90 öyle yüzde 10 mantıklı bende dedim ki kendi kendime bak kızım mantıklı olanı al kendini geliştir mantıksız olanı da ne kafanda tut ne de kalbinde gibi kendimce prensip geliştirdim terapi sonrası.. Bazısı kıskandığından bazısı hazımsızşıpından bazısı ben daha akıllıyım sen bilemezsin deyip egosunu tatmin etmek için laf sokuyor yani bunun aslında benimle alakası yok yüzde 90 kendi bakış açısıyla eleştirinin gerçekle alakası olmadığını fark ettim. Dediğim gibi hakikaten benim hatam eksiğim den kaynaklı beni eleştiriyorsa onu dinleyip hatamı bulup düzeltmek için çaba gösterdim olay bu....

Terapi de öğrendiklerimi insan içine çıkarak test ediyorum. Mesela akraba günlerine katıldım bakalım kendimi nasıl hissediyorum. Orada çok eleştiri olur falan diye bir de abimin eşi çok laf sokan bir tiptir onunla görüştüğüm de bakalım nasıl bir tepki veriyorum. Diye test ettim mesela şu anda aile ve topluluk günlerine gittim. Artık sınırı kafamda çiziyorum aman boş konuşuyor nasıl olsa 10 dk sonra unutur veya başka bir şeyle ilgilenir salla gitsin. Geceleri kafayı ona takarak geçiremem diyorum.. psikolog dediği gibi 3.kişilerin lafının sözünün düşüncesinin davranışı veya hayatı benim hayatımda etkisi sıfır nötr olmalı. Ben takarsam etkisi olur o yüzden. Rahat olmalıyım dedim ve rahatladım biraz....
Mesela ben bunu denedim. Daha dogrusu benim kişiliğim böyledir. Ama arkadaş, is arkadaşı, akraba olunca ise yarıyor ama eş ailesi olunca o konu bitiyor başka bir konu başlıyor. Gri kaya denilen metod bu. Benim eş ailesine ise yaramadı. O yanıtlar onları daha çok sinirlendi. Saldirganliklari arttı. Ya da özel bir durumda biriktirip yapamadıklarını yapmayaya çalıştılar. Bir de ben yapsam bir yere kadar aynısını eşin de yapması lazım.

Benim kendi tecrübem ve burada okuduklarım bu psikolojik şiddete karşı durmanın yolları var. Ama ilk yapmanız gereken eşinizden korkmamak, savunmamaj ve en bu işte suçu olanın o olduğunu bilmek. İş erkekte bitiyor. O yüzden hangi yolu seçerseniz seçin eşin ağlamasına, mizildanmasina izin vermeyin. Anneni isterseniz psikiyatra götürün ama lütfen benimle ugrasmasini engelle deyin.
1- Eşin ve kvnin bu konudaki hiçbir lafını takmamak. Ben bunu yapamadım. Aslında yapmak da sağlıksız bence çünkü sustukça dozu artıyor.
2- Bir grup eşe sürekli söylenip, görüşmeye devam edip, kv laf sokuyorsa karşılığını veriyor. Tatile gitme mi dedi ayyy bu genç yaşımda gitmiycem ne zaman gidecek vs gibi laflar. Ben yapamadım, zaten istedikleri de oydu, görüşüp görüşüp yolusmak
3- Görüşmemek. Ben bunu yaptim. Ama bu noktada her anlamda güçlü durmak gerekiyor. Çünkü eş ve kv bu noktada çaresiz kaliyor. Önce iyi davranma, hediye yollama, sonra eşe tehdit, eşin size aleni ya da pasif baskisi( ben pasif yasadim). Mesela ne yaptıklarını biliyordu ama işte görüşsek keşke, aslında kötü değiller, o da benim annem vs vs. Eskaza görürsen bir sussa ikincisinde içi el vermiyordu susmaya. Ben işin sonu ayrılığa gitse bile son derece mesafeli olduğumuz bir görüşmenin içinde baktım laf sokmaya çalışıyor. Biliyor laf soksa yine küslük olacağını. Ama dayanamiyor. O zaman karar verdim. Bu sefer önceki gorusmemelerim gibi yapmadım. Çok net ve kararlı durdum. Onlar kendi aralarında yüzleşmek zorunda kaldı. Halaa şimdi görürsem ikinci görüşmede aynı kişi olur eminim.
Mecburiyetten eşimin hatırına mesafeli görüşüyorum. Ama laf soktuğunda cevabını veriyorum sonrasında üzülmüyorum rahatsız olmuyorum. Ondan sonra kafam rahat yatıyorum... Psikolog da sınırını çiz ondan sonrasını o düşünsün sen duruşunu net belirle dedi. Bende öyle yaptım baktım bende rahat ettim artık eşime ailesini şikayet de etmiyorum. Bunu diğer insanlarda da sürdürmeye devam ediyorum laf sokmaları nı ciddiye almıyorum. Sınırımı çektikten sonra artık rahatım hiç takılmıyorum eskisi gibi ir kulağımdan girip öbüründen çıkıyor...

Mesela ben bunu denedim. Daha dogrusu benim kişiliğim böyledir. Ama arkadaş, is arkadaşı, akraba olunca ise yarıyor ama eş ailesi olunca o konu bitiyor başka bir konu başlıyor. Gri kaya denilen metod bu. Benim eş ailesine ise yaramadı. O yanıtlar onları daha çok sinirlendi. Saldirganliklari arttı. Ya da özel bir durumda biriktirip yapamadıklarını yapmayaya çalıştılar. Bir de ben yapsam bir yere kadar aynısını eşin de yapması lazım.
Evet bak kendi akraba aile de gayet işe yarıyor ama eş ailesinde biraz zorlanıyorum hala ama artık onlara da tepkimi sinirlenmeden veriyorum direk. Benim diyetisyene gitmemi eleştirmiş lerdi işte tek maaşla bir sürü para veriyorsunuz gibi... Bende dedim ki sen fikrini söyledin bu senin bakış açın ama bu eşimle ikimizi bağlar tek maaşlı diyetisyene gitmem veya gitmem sadece beni bağlar dedim. Sonra yine çar çar eleştiri yapmaya devam etti hiç dinlemedim. Ben bir kere söyliyeceğimi söyledim. Hayat benim hayatım istediğimi yaparım... Ondan sonrada oradan kalkıp evime gidip mışıl mışıl uyudum akşamına... Eş ailesi zorsa ben daha zorum.... Benimle baş edemezler......
Gerekirse kavga çıkartırım ki bağırdım çağırdım yaparım pişman mıyım asla keşke evlendiğim ilk sene yapsaymışım....

Evet bak kendi akraba aile de gayet işe yarıyor ama eş ailesinde biraz zorlanıyorum hala ama artık onlara da tepkimi sinirlenmeden veriyorum direk. Benim diyetisyene gitmemi eleştirmiş lerdi işte tek maaşla bir sürü para veriyorsunuz gibi... Bende dedim ki sen fikrini söyledin bu senin bakış açın ama bu eşimle ikimizi bağlar tek maaşlı diyetisyene gitmem veya gitmem sadece beni bağlar dedim. Sonra yine çar çar eleştiri yapmaya devam etti hiç dinlemedim. Ben bir kere söyliyeceğimi söyledim. Hayat benim hayatım istediğimi yaparım... Ondan sonrada oradan kalkıp evime gidip mışıl mışıl uyudum akşamına... Eş ailesi zorsa ben daha zorum.... Benimle baş edemezler......
Gerekirse kavga çıkartırım ki bağırdım çağırdım yaparım pişman mıyım asla keşke evlendiğim ilk sene yapsaymışım

Hatta yetmez bir de ben anne olamadım diye ağlamaya başlar soktuğu lafa cevap vernce birden siz kötü duruma düşersiniz
Ağlamaların hepsi duygusal manüpülasyon gerçeklikle alakası yok. Ben mutsuzum sende mutsuz ol deyip vicdan yaptırıyor. Bunların hepsi kusurluluk şemasının savunma mekanizmaları....

Gerekirse kavga çıkartırım ki bağırdım çağırdım yaparım pişman mıyım asla keşke evlendiğim ilk sene yapsaymışım
İşte ben o noktada kavga çıkar tekrar görüş ben sevmiyorum. Bir hayat var. Tum yollar denendiyse görüşmemek bir opsiyon. İnsan sevmediği ve hicbir turlu anlasamadigi biriyle niye görüşsün ki? Oğulları gitsin gelsin.

Terapi de öğrendiklerimi insan içine çıkarak test ediyorum. Mesela akraba günlerine katıldım bakalım kendimi nasıl hissediyorum. Orada çok eleştiri olur falan diye bir de abimin eşi çok laf sokan bir tiptir onunla görüştüğüm de bakalım nasıl bir tepki veriyorum. Diye test ettim mesela şu anda aile ve topluluk günlerine gittim. Artık sınırı kafamda çiziyorum aman boş konuşuyor nasıl olsa 10 dk sonra unutur veya başka bir şeyle ilgilenir salla gitsin. Geceleri kafayı ona takarak geçiremem diyorum.. psikolog dediği gibi 3.kişilerin lafının sözünün düşüncesinin davranışı veya hayatı benim hayatımda etkisi sıfır nötr olmalı. Ben takarsam etkisi olur o yüzden. Rahat olmalıyım dedim ve rahatladım biraz

aynen oyle ben de kendımı bu sekılde rahatlattım sadece bazen ara ara gelıyor yanlıs mı yapıyorum hissi hanı boyle cevap vereyım lafı sokayım ben de rahat edeyım vs dıye sonra degmez dıyorum ben konustukça konusacaklar ben onemsedıkçe elestırı yapacaklar o yuzden saldım bende çok haklısınız

İşte ben o noktada kavga çıkar tekrar görüş ben sevmiyorum. Bir hayat var. Tum yollar denendiyse görüşmemek bir opsiyon. İnsan sevmediği ve hicbir turlu anlasamadigi biriyle niye görüşsün ki? Oğulları gitsin gelsin.
Ben görüşmek istemiyorum aslında ama ısrarla çağırıyorlar utanmak falan yok bunlarda... Gitmezsek de bu sefer bize geliyorlar..... Onlar yüzünden eşimle aramızın olmadığını söyledim daha ne diyim...

aynen oyle ben de kendımı bu sekılde rahatlattım sadece bazen ara ara gelıyor yanlıs mı yapıyorum hissi hanı boyle cevap vereyım lafı sokayım ben de rahat edeyım vs dıye sonra degmez dıyorum ben konustukça konusacaklar ben onemsedıkçe elestırı yapacaklar o yuzden saldım bende çok haklısınız
Laf soksalar bile aman bu tip böyle salla gitsin diyorum kendi kendime.... Beni çok rahatsız ederse laf sokması nın cevabını anında yapıştırırım.... Konuya göre bakarım bazen cevap veririm bazen de vermem... Cevap vermediğim de içimde bitiririm aman bunun huyu böyle bununla hiç laf dalaşına bile giremem ne derse desin canı cehenneme der geçerim....

yazmakla yazmamak arasında gidip gelıyorum yazarsam unutmam hep okurum dıye korkuyorum . ama belkı bazı seyler degısır belkı de benım bakıs açım degısır olaylar ılerleyen donemlerde farklı gelır bana bılemıyorum. belkı de dertleşmeye ıhtıyacım var
ben severek evlendım eşimle de mutluyuzdur ama kv bıraz esereklidir bı gun ıyı bı gun kötü ılk baslarda anlayamadım hanı bana neden kötü davrandı hakkımda neden kötü konustu vs dıye sonra baktım cozulecek gıbı degıl umursamamayı ogrendım ıyı olduklarında da mınnet etmıyorum kötü olduklarında da benımle ılgılı degıldır dıye dusunuyorum. örnek verecek olursam kv namazında nıyazında ıyı ınsandır gercekten uzaktan baksanız karıncayı ıncetmekten haya eder ama bazen benım hakkımda kötü konuştuğunu duyuyorum . kötu bır ınsan değil o moralı bozuktu herhalde bana sardı dıyorum.sonra aradan zaman gecıyor misafirime laf edıyor (eşime ve eltıme soyluyor) çalışıyormusuum benı düşünüyormuş yorulurmuşum hadı neyse belkı gerçekten ıyı niyetlidir dıyorum ama sureklı her yaptığına ıyı nıyet kılıfını ben gecırıyormusum hıssedıyorum. sureklı sureklı her seye karısıyor benımde sureklı moralımı bozmaya basladı esım konuştu olmadı ben konustum her seyı anlatım bıze karısmaması gerektıgını tecrubelerımızı kendı adımıza bızım yasabılecegımızı vs . En ufak bır seyden bana ilgi gösterip eşimin gözünü boyamaya calısıyor gbı hıssedıyorum ya da cok mu kafamda kurusyorum bılmıyorum. hastalanırım gelır yemek gonderır ılgılenır patık alır ama onun ıstedıgı bır sey yapmayınca anında kötü ilan eder benı .ben onu şöyle duusnuyorum böyle dusunuyorum ama benı onemsemıyor dıye oturur ağlar cocuk gıbı asla anlam veremıyorum bı ınsan nıye bunu yapar? hatta ben de onu dusunuyorum gercekten evınde yapılacak iş olur yardıma gıderım çalışmama rağmen elimden gelenı yaparım sonra arkamdan, el gıbı duruyormuşum iş olunca umursamıyormusum o evı kendı evım kabul etmıyormusum bunları benım arkamdan konusabılıyor.(eşimle asla bırbırımıze yalan soylemeyecgız dıye soz vermıstık zorladıgımda anlatmıstı). eşimde tavırları yuzunden yıne mesafe koydu ve sımdı yıne bana yanasıyor ben mı cook abartıyorum kv mı tehlıkelı bırı secemıyorum. o bana ıyıyse ıyıyım kötüyse dırek mesafe cekıyorum. o da mesafeyı yıkmak ıcın ıyı davranıyor sonra ıstedıgı bır sey olmayınca tekrar garip davranıyor tavırlı vs. eşimde artık benı haklı gordukçe kv daha cok bana sarıyor oyle ıyı nıyetlıymıs oyle ıyı kalplıymıs gıbı davranıyor kı bı anda boyle duusndugnuz ıcın sız kendınızı kotu hıssedıyorsunuz sureklı o psıkoljıye sokuyor benı de esımı de. ve ıkımızde doluya koyuyoruz almıyor boşa koyuyoruz dolmuyor gibi.
bu arada ıstedıklerını yapmıyoruz dıye kızıyor dedıgım detay vermedım mesala tatıle gıderız ekonomı kötu para bırıktırın der bız gıtmeye devam ederız sız benı dınlemıyorsunuz burada annenız ıyılıgınıze bı sey soyluyor nıye dınlemıyorsunuz der beyaz esya alırım haberı yok dıye trıp atar işi varsa gıtmeyınce surat yapar o bı konuda fıkır beyan edıyorsa aksı düşünüyorsam bıle onaylamamı ya da sessız kalmamı beklıyor gıbı gıbı..
siz olsanız ne yapardınız. aklımı kaçıracagım. Resmen evlendiğimden berı kızılcık şerbetini yasıyorum. Allahtan eşim oradakı fatıh gıbı bır adam değil. kv karıştırmaz konusturmaz ama kv konusmaya karısmaya manıpüle etmeye devam eder. dinimize göre şöyle böyle diye bir başlar hıc sussmazz
Allah sabır versin.

Aynı aynı sürekli yalandan ağlamalar falan tam bir sahtekar kız kaynanam seninkiyle aynı ya... Benim de stresten cocuğum olmuyor... Bende onlara sizin yüzünüzden ne cocuğum oldu ne de başka bir şey....
Kız ben kpedere bir gün laf olsun diye ne ölmesi baba daha torununu görceksin dedim aman amaaan daha işiniz gücünüzü ayarlamadınız önce onları ayarlayın dedi insan yeni geline öyle der mi ben çok iyi niyetliydim ama salak yerine kondum canıma tak etti yazık hiçbir gelin durduk yere kayınvalidesine kötülük düşünmez ama kayınvalideler hep gelinini kötü gösterme peşinde oğullarını kıskanıyorlar eşşek kadar adamları tepelerine çıkartıyorlar

Kız ben kpedere bir gün laf olsun diye ne ölmesi baba daha torununu görceksin dedim aman amaaan daha işiniz gücünüzü ayarlamadınız önce onları ayarlayın dedi insan yeni geline öyle der mi ben çok iyi niyetliydim ama salak yerine kondum canıma tak etti yazık hiçbir gelin durduk yere kayınvalidesine kötülük düşünmez ama kayınvalideler hep gelinini kötü gösterme peşinde oğullarını kıskanıyorlar eşşek kadar adamları tepelerine çıkart

evlendıkten sonra paylaşmıyorlar sorsan sen bızım kızımızsın faso viso

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X