KV veya KP’iniz size sormadan evinize komşu davet etse tepkiniz nasıl olurdu?

nessslyyy

Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2023
149
163
Arkadaşlar selam.Dün bi durum yaşandı ve eşime karşı tepkim aşırı mıydı bana bi yardımcı olun bi fikir verin ne yapmam gerekir bu durumda.Şu an yaşadığımız ev eşimin ailesine ait biz yaşıyoruz kv ve kp’im farklı bir şehirde yaşıyor bir haftadır bizdeler. Burada senelerce yaşamışlar ve Apartmandaki komşuları tanıyorlar. Dün akşam komşu arayıp çaya davet etti ama KP’im ısrarla siz gelin dedi hiç bize sormadan. Kayınvalidem en son bana baktı tepkime ben de göz temasını kaçırıp başımı çevirdim her hangi bişey söylemedim sanırım o tepkimden anlayıp biz geliriz dedi ve onlar çıktılar daha önce de kv’dem çocuk görmeye komşular gelmek istiyor demişti ben sadece tek bi tane komşu abla ile görüşüyorum bebeğimin aşıları falan da tam olmadığı için tüm apartmanın toplanıp gelmesini istememiştim sadece o görüştüğüm ablaya gelmesini söyledim ama ertesi sabah kv eşimi arayıp komşulardan bir kaç kişi daha gelecekmiş deyip kapıyı açtığımda tüm apartmandaki kadınları karşımda görmüştüm yediğim en büyük kazıktı belki bana öyle hissettirdi o an ve çok sinirlenmiştim. Dünkü olayı da yaşayınca işin dozu ses çıkartmadıkça artmaya başladığını anlayıp onlar çıktıktan sonra eşimle ufak bir tartışma yaşadık çünkü o da annesi biz geliriz dedikten sonra niye öyle dedin gelselerdi bize diyerek babasının bize sormadan yaptığı o davranışı tastiklemiş oldu onun ailesi tabi daha önce de burada yaşamışlar ama artık burası bizim evimiz bu kadar rahat davranıyor olmaları beni aşırı rahatsız etti. Siz olsanız nasıl bir tepki gösterirdiniz?

Aslında yaşlı insanlar pek düşünmezler böyle şeyleri. Eskiden alışmışlar sürekli komşu misafir ağırlamaktan o yüzden anormal gelmiyor. Siz konuşarak anlatabilirsiniz. İnsan konuşarak derdini anlatabilen bir varlık. Rahat olun kimse sizi yemez. Ama düşüncelerinizi öğrenirler ona göre davranırlar

Sizin sevdiğiniz komşudan çocuğa mikrop geçmiyor da diğerleri gelince mı endişelendiniz? Kayınvalide misafir, bugün var yarın yok.. yaptığı hoş değil ama büyük tepkiler gösterip eşinize bile yansitmaniz abartılı. Açıkça konuşun, bebeğim var hazırlığım yok ve misafir için uygun değilim deyin. İçten içe kendinizi doldurmayın. Onlar da bir daha çağırmaz kimseyi olur biter...

Kayın ailesine ait eşya var mı evinizde? Ortak ev olduğunu düşünüyorlardır belki.

ben olsam eşinizin yerinde mesela sizi boşarım bebeğe falan bakmadan
hiç mi hatır gönül saygı bilmiyorsunuz
kv kp yerinde olsam sizi evden çıkarırım
insanlar nefes de almasın artık
şu piremses sendromları yetti artık
nolur yani kapıya gelen insanı nezaketen davet etmişse
zaten önce komşu etmiş onları kapınıza dayanmamışlar ki
evlerden ırak bu yeni nesil ya
bu nedir

Bir dahaki sefere gözleriniz yerine ağzınızi dilinizi kullanmanızi tavsiye ederim. Sizin eviniz, onlar sizin misafiriniz, misafirin misafir çağırması olmaz
Öyle bir iletişim yok ne yazıkki aramızda. Her laftan sözden alınan insanlar babası benimle hiç iletişim kurmaz soğuklar. Bişey söylesem bu sefer gelin bizi istemiyor diyecekler Buna eminim.

Ben tepkinizi yerinde buldum. Ayrıca herkes kvalide kpeder ile konusun demiş. Bu da olmaz. Onlar gidince eşinizle konuşmanız yine doğru olmuş. Çünkü sizin söylemeniz ile eşinizin söylemesi arasında fark olur. Siz kötü olmayın. İyi yapmışsınız. Eşiniz sirf uyardi diye istese de kötü olamaz zaten kendi ailesi ile.

Sizin sevdiğiniz komşudan çocuğa mikrop geçmiyor da diğerleri gelince mı endişelendiniz? Kayınvalide misafir, bugün var yarın yok.. yaptığı hoş değil ama büyük tepkiler gösterip eşinize bile yansitmaniz abartılı. Açıkça konuşun, bebeğim var hazırlığım yok ve misafir için uygun değilim deyin. İçten içe kendinizi doldurmayın. Onlar da bir daha çağırmaz kimseyi olur biter...
Sevdiğim komşu demedim tanıdığım komşu dedim. Kadının titizliğini biliyorum tanımadığım muhabbetim olmayan insanları sırf meraklarından ötürü niye evime almak isteyeyim bebeğim 2 aylıkken zorunda mıyım hayret birşey. Açıkça konuşmadığımı kim söyledi? Çağırdığım komşu ablaya da söyledim kayınvalideme dedim sadece o gelsin diye açıkça söylememe rağmen bu yapıldı sorun da bu zaten.

ben olsam eşinizin yerinde mesela sizi boşarım bebeğe falan bakmadan
hiç mi hatır gönül saygı bilmiyorsunuz
kv kp yerinde olsam sizi evden çıkarırım
insanlar nefes de almasın artık
şu piremses sendromları yetti artık
nolur yani kapıya gelen insanı nezaketen davet etmişse
zaten önce komşu etmiş onları kapınıza dayanmamışlar ki
evlerden ırak bu yeni nesil ya
bu nedir
Allah’ta sizin gibi düşünenlerin evine gelin getirtmesin ne diyelim :) tşkler yorumunuz için

Sevdiğim komşu demedim tanıdığım komşu dedim. Kadının titizliğini biliyorum tanımadığım muhabbetim olmayan insanları sırf meraklarından ötürü niye evime almak isteyeyim bebeğim 2 aylıkken zorunda mıyım hayret birşey. Açıkça konuşmadığımı kim söyledi? Çağırdığım komşu ablaya da söyledim kayınvalideme dedim sadece o gelsin diye açıkça söylememe rağmen bu yapıldı sorun da bu zaten.
O konuyu anlat ben 2 aylık bebekle onlarca kişiye tekrar ağırlayacak durumda değilim de

Ben tepkinizi yerinde buldum. Ayrıca herkes kvalide kpeder ile konusun demiş. Bu da olmaz. Onlar gidince eşinizle konuşmanız yine doğru olmuş. Çünkü sizin söylemeniz ile eşinizin söylemesi arasında fark olur. Siz kötü olmayın. İyi yapmışsınız. Eşiniz sirf uyardi diye istese de kötü olamaz zaten kendi ailesi ile.
Aynen bu yüzden sessiz kalıyorum çğnkü ben istemediğim birşeyi söylediğim zaman ya da söylemek istediğimde niye öyle söyledin ya da konuşma boşver diye her seferinde eşimden tepki aldım. Bu yüzden bişey söyleyeceğim zaman kırk defa düşünüyorum aramızda ne yazıkki öyle bir samimiyet kurulamıyor.

Öyle bir iletişim yok ne yazıkki aramızda. Her laftan sözden alınan insanlar babası benimle hiç iletişim kurmaz soğuklar. Bişey söylesem bu sefer gelin bizi istemiyor diyecekler Buna eminim.
İnanın aynı yoldan geçtim bende, sizinle iletişim kurmaması da , sizin evinize size sormadan misafir çağırması da hepsi aynı kapiya çıkıyor. Sizi insan yerine koymuyorlar. Saygı duymuyorlar. O yüzden böyle bir iletisiminiz olup kendinizi korumak zorundasiniz. İstemiyor desinler, onlar sizin onları istemeniz için cabalasin..

Kaynana ruhları doluşmuş yine ahahahah. Ben eşe bir şey söylenmesini doğru bulmuyorum tecrübeyle sabit. Sadece adınız şikayetçiye ve dırdırcıya çıkıyor. Direk kayınvalideye ve kayınpedere yan yanayken güzel bir dille ağırlayamayacağınızı söyleyin. Bakış vs hoş değil. Direkt 2 aylık bebeğim var eve kimseyi alamam altından da kalkamam. Biraz büyüsün öyle yapalım lütfen deyin, gönlünü de kırmamış olursunuz kimsenin

Aynen bu yüzden sessiz kalıyorum çğnkü ben istemediğim birşeyi söylediğim zaman ya da söylemek istediğimde niye öyle söyledin ya da konuşma boşver diye her seferinde eşimden tepki aldım. Bu yüzden bişey söyleyeceğim zaman kırk defa düşünüyorum aramızda ne yazıkki öyle bir samimiyet kurulamıyor.
Eşiniz yokken söyleyin. Varken söylemeyin zaten. Siz kayınvalideyi şikayet etmeyin. Siz yapın kayınvalideniz oğlunu arasın beyninin etini yesin. Eşiniz size tepki verirse de annen çarpıtıyor ben koca insanım saygıda kusur etmiyorum olur mu öyle şey. Yaşlı insanlar zaten idare ediyorum daha ne yapayım boşver deyin. Eşiniz de bir süre sonra annesinin dırdırını şikayetini dinlemeyecek.

Bir hataları olmuş, ben de teyzemlerin evine arkadaşlarımı çağırıyorum bazen samimiyetten ötürü. Rahatsız olduysanız tepki gösterin

Sırf meraklarindan dolayı gelmiyorlardir emin olun. KV ve kp nizi sayaraktan geliyorlardir onlar. Benim kızım da öyle küçükken yıllar önce bir komsu geldi kapima. Kızım bebek görmeye geleceğiz ama KV n sürekli sonraya atıyor bir de sana sorayim dedim dedi. Salı musaitsen komşularla gelmek istiyoruz hem de tanisiriz bende tabii ki buyrun gelin demiştim. KV söyledim onun da günü varmış o gün iptal et dedi. Bende yok anne artik iptal edemem ayıp olur dedim. 5-6 komsu gelmişti. KV gününe gitmişti. Sizin ki belki kalabalık bir apartmandır. Bilmiyorum ama bunlar olağan şeyler.

Daha önceden komşularıymis,yani ne var ki bir çay ikram etceklermis..Birbirlerinde hatirlari var ve sizde de.Bence hatalisiniz.Mesela sizin anneniz aynı durumda olsaydı ona da aynı tepkiyi verecekmiydiniz....Her şeyi size mi danisacaklar.Ay durum gelinime sorayım mı diyecek,sizi ve kendini rezil mi edecek...Çocuk görme olayı da aynı şekilde.Bu kadar sakinmayin,en fazla kimsenin kucağına vermezsiniz zaten 2 aylık olmuş bebek ...Mikrop alacaksa sizden de alır,siz de sonuçta dışarı çıkıp giriyorsunuz ,bu işin bahanesi bence....Yani bu kadar bencil ve hatır nedir bilmeyen insanları görünce şaşırıyorum.Hic takilmayacak şeylere takıyorsunuz bence sizle yaşamak çok zor olsa gerek...

X