LAKTOZ İNTOLERANSI

Laktozsuzsut

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2010
279
195
Merhabalar, konum bir süre burada kalırsa taşınmazsa sevinirim çünkü bu sorun gerçekten artık içinden çıkılmaz hale geldi.
Oğlumun sabahları ishal kusma ve bayılma şikayetleri ouyordu. Testler tetkikler sonrasında yetişkin tipi laktoz intoleransı teşhisi kondu. 2 yıl yurt dışından laktaz enzimi getirttik sütlü ürünlerle birlikte enzim içti hiçbir sorun kalmamıştı. Ama son 2 aydır enZim içse bile içinde ufacık süt bulunan herşey karın ağrısı yapıyor. Yediği 1 krakerden bile rahatsızlanıyor. Alanında çok iyi bir doktor tarafından takip ediliyoruz o da pek ciddiye almıyor insanların yüzde 70i bu sorunu yaşıyor üstünde durma diyor ama 1 krakerden 1 gün boyunca ağrı çekmesi bana pek normal gelmiyor. ÇevreniZde bu sorunu yaşayan, çözüm bulabilen var mı acaba lütfen yorum yapabilir misiniz?

Çevremde yok, rahatsızlığı da tam olarak bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla laktozsuz beslendikleri sürece sorun yaşamıyorlar. Eminim son derece zordur bu şekilde beslenmek ama şu an çözümünüz buysa da uygulamaktan başka çare yok sanırım.

Merhabalar, konum bir süre burada kalırsa taşınmazsa sevinirim çünkü bu sorun gerçekten artık içinden çıkılmaz hale geldi.
Oğlumun sabahları ishal kusma ve bayılma şikayetleri ouyordu. Testler tetkikler sonrasında yetişkin tipi laktoz intoleransı teşhisi kondu. 2 yıl yurt dışından laktaz enzimi getirttik sütlü ürünlerle birlikte enzim içti hiçbir sorun kalmamıştı. Ama son 2 aydır enZim içse bile içinde ufacık süt bulunan herşey karın ağrısı yapıyor. Yediği 1 krakerden bile rahatsızlanıyor. Alanında çok iyi bir doktor tarafından takip ediliyoruz o da pek ciddiye almıyor insanların yüzde 70i bu sorunu yaşıyor üstünde durma diyor ama 1 krakerden 1 gün boyunca ağrı çekmesi bana pek normal gelmiyor. ÇevreniZde bu sorunu yaşayan, çözüm bulabilen var mı acaba lütfen yorum yapabilir misiniz?
Başka bir hekim görüşü almanızı öneririm.evet insanların çoğu bunu yaşıyor ama anlattığınız düzey farklı.

Başka bir hekim görüşü almanızı öneririm.evet insanların çoğu bunu yaşıyor ama anlattığınız düzey farklı.
Enzim içeren hap içiyor laktozsuz yoğurt tüketiyor hiçbir sorun yok. 1 krakeri enzimsiz tüketse bütün gün ağrı çekiyor. Doktorumuz bulunduğumuz şehrin en büyük üniversite hastanesinin çocuk gastro bölümü başkanı😞 Bu teşhis 3-4 doktor gezilip, tonla tahlil, endoskopi yapıldıktan sonra bahsettiğim doktor tarafından konuldu. Halimizden çok memnunduk bir anda işler tersine döndü

2 yeğenim de aynı dertten muzdaripti. Büyüğü atlattı küçüğü de hala tepkiler veriyor. İLk önce kapkatı bi diyete girdiler baya vegan oldular sadece süt ürünü değil hayvansal bütün gıdaları kesip çok kademeli ilerlediler. Tavuk suyu ile başlayıp kuzu etinden devam ettiler. Süt ürünlerine keçi ürünlerinden kademeli başladılar ilk yoğurdu sonra peyniri tabi bunlar tepki vermediği sürece devam etti. Kademeli gitmelerinin sebebi tepkinin neye olduğunu kestirebilmek. Sonra dana etiyle falan tanışıp son aşama pişmiş süt ürünleri kekteki süt börek içindeki yoğurtlu sos gibi. Sonra normal yoğurt peynir ve en sonunda pastörize sütle devam eden serüven. Allah yardımcınız olsun geçen bişey sadece sabır ve zaman istiyo.

Ama son 2 aydır enZim içse bile içinde ufacık süt bulunan herşey karın ağrısı yapıyor
Enzim içse dahi dediğiniz için çok farklı bir şey düşünmüştüm.
Ama enzimsiz yediğinde böyle oluyor diyorsanız bu tabiki mantıklı.
Çünkü şöyle düşünün. Doktorunuzun da bahsettiği gibi büyük kısım da aynı hassasiyeti yaşıyor ama enzim kullanmasına gerek kalmıyor. Çoğu insan hafif bir mide yanması hisseder bu kadardır. Ama oğlunuzun durumu daha farklı. Enzim kullanarak bunu normal düzene koyabildiği için vücut enzimsiz tabiki diğer insanlardan daha ağır bir tablo seyreder.
Yine de içiniz rahat etmiyorsa tahlillerin üzerinden de çok zaman geçtiyse yenilenip tekrar değerlendirilebilir

Bende de var ama sadece süt içtiğimde mahveder.sanırım küçükkende varmış ama tabi 29 yıl önce bu kadar tahlil yokmuş.peynir,sütlü tatlı,yoğurt bi problem yapmıyor bana ama yapanlarda varmış.
Mümkün olduğu kadar hazır ürünler yerine evde laktozsuz sütle hazırladığınız gıdalardan verin çok geçmiş olsun

Enzim içse dahi dediğiniz için çok farklı bir şey düşünmüştüm.
Ama enzimsiz yediğinde böyle oluyor diyorsanız bu tabiki mantıklı.
Çünkü şöyle düşünün. Doktorunuzun da bahsettiği gibi büyük kısım da aynı hassasiyeti yaşıyor ama enzim kullanmasına gerek kalmıyor. Çoğu insan hafif bir mide yanması hisseder bu kadardır. Ama oğlunuzun durumu daha farklı. Enzim kullanarak bunu normal düzene koyabildiği için vücut enzimsiz tabiki diğer insanlardan daha ağır bir tablo seyreder.
Yine de içiniz rahat etmiyorsa tahlillerin üzerinden de çok zaman geçtiyse yenilenip tekrar değerlendirilebilir
İki ayrı olaydan bahsedeyim derken yanlış ifade etmişim. Enzim içip yoğurt yediğinde sorun yok. Enzim içip kraker yediğinde sorun oluyor. . Süt ürünüyle aynı hatta üretilmiş yazan ketçap bile srun oldu malesef yedikten 5 dakika sonra çok ağrısı oldı

İki ayrı olaydan bahsedeyim derken yanlış ifade etmişim. Enzim içip yoğurt yediğinde sorun yok. Enzim içip kraker yediğinde sorun oluyor. . Süt ürünüyle aynı hatta üretilmiş yazan ketçap bile srun oldu malesef yedikten 5 dakika sonra çok ağrısı oldı
Yoğurt harici ürünlere hassasiyeti yeni mi başladı

Yoğurt harici ürünlere hassasiyeti yeni mi başladı
EVEt enzim kullanmaya başladığımızda herşey yolundaydı herşeyden istediği kadar yiyebiliyordu 1 enzim alması yeterliydi. 2 sene hiç sıkıntı çıkmadı. İlk başlarda enzime rağmen tüm sütlü ürünlere duyrlılık gösteriyordu. Şimdi sadece laktozsuz yoğurdu enzimle tükettiğinde problem olmuyor

EVEt enzim kullanmaya başladığımızda herşey yolundaydı herşeyden istediği kadar yiyebiliyordu 1 enzim alması yeterliydi. 2 sene hiç sıkıntı çıkmadı. İlk başlarda enzime rağmen tüm sütlü ürünlere duyrlılık gösteriyordu. Şimdi sadece laktozsuz yoğurdu enzimle tükettiğinde problem olmuyor
O zaman doktorunuzun söylediği kadar normal olmayabilir. Yeni bir tahlil ve başka hekim görüşleri diyorum tekrardan.. Elbette iyi bir doktordur ama 2. bir göz her zaman iyidir. O daha önce bu durumla karşılaşmamış olabilir ama başka bir hekim tecrübelidir. Böyle yaşam zor hem de çocuk üstelik. Kraker yememek bile onun için büyük olay. Biraz detaylandırmak lazım durumU

Laktöz intoleransı benim oğlumda da vardı emzirdiğim için laktazım damla alıyordum. Aynı zamanda çoklu alerjisi vardı yumurta kuruyemiş vs. Uzunca bir süre ürtiker ve ishal devam etti. Çok katı diyet yapmıştım ek gıdaya çok geç başladım bu nedenle de. Sizin durumunuz yetişkin tipi demişler. İshal tekrar başladı ama diğer şikayetler laktazım ilacıyla son bulmuştu. Belki de gluten hassasiyeti vardır. Mutlaka kan değerlerine de baktırın. Kralerlerde koruyucu gluten ve yumurta var diye biliyorum. Mümkünse uzun bir süre vermeyin. İşiniz çok zor kendimden biliyorum. Allah bir an önce şifa versin. Geçmiş olsun.

Benim bir tanıdığım doktor doktor gezdikten sonra buldular fruktoz,glikoz alarjisinin olduğunu.Dediğiniz gibi çok üstünde durulan bir konu değil.Eşimin de laktoz a karşı çıkmıştı ama eskiye oranla azaldı şikayetleri.

Krakerde süt ürünleri mi var ? Neden o rahatsız ediyor ? Gluten alerjisi olup olmadığını biliyormusunuz ? Bazen çok sık rastlanan bir durum olmasada laktoz ve gluten alerjisi aynı anda oluşabiliyorlar .

X